اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در رصد فرهیخت

برای مشاهده توضیحات، موس را بر روی هر سطر نگاه دارید!

برپایی مراسم گشایش
«سال تحصیلی 500 دانشجوی عراقی»
در دانشگاه‌های مشهد در تالار قدس حرم رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

برونو دی نیکلای اتریشی در دانشگاه فردوسی مشهد از پژوهش‌هایش درباره عصر ایلخانان گفت؛ مغولان، آن سوی نقاب / رونمایی از یک کتاب

   |  پنجشنبه 17 آبان 1397
گسترش زبان فارسی در سده گذشته در جهان باعث توجه بیش از پیش پژوهشگران دیگر کشورها به تاریخ و تمدن و فرهنگ غنی ایران‌زمین شده است. برای نمونه محققان اروپایی از اواسط قرن گذشته با تحقیق و انتشار کتاب‌های بیشتر درباره مقاطع مختلف تاریخی ایران این علاقه را نشان داده‌اند. یکی از نمودهای توجه اروپایی‌ها به پیشینه ما پرداختن به نقاط عطف گذشته تاریخی ایران است که تمرکز بر آن....
... می‌تواند به پایه‌های تمدنی این سرزمین استحکام بخشد. در همین ارتباط انجمن علمی تاریخ با همکاری انجمن ایرانی تاریخ شعبه منطقه‌ای خراسان نشستی علمی را بر پایه گرایش‌های جدید در مطالعات تاریخ ایران در دوره مغول و ایلخانی ترتیب داد. در این نشست، دکتر «برونو دی نیکلا» میهمان برنامه و پژوهشگر مرکز ایران‌شناسی آکادمی علوم اتریش تجربیاتش را در اختیار دانشجویان علاقه‌مند و استادان عرصه تاریخ گذاشت. در پایان این برنامه علمی تاریخی که ظهر روز گذشته در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی واقع در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، از کتاب «زنان در ایران عهد مغول» نوشته این پژوهشگر ایتالیایی‌اصل رونمایی شد. دکتر جواد عباسی دانشیار گروه تاریخ و معاون پژوهشی دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد، با ترجمه صحبت‌های دی نیکلا او را در این نشست همراهی می‌کرد.
 

﷯ ترجمه مطالعات مانع از موازی‌کاری می‌شود

برونو دی نیکلا که در ابتدا از تجربه‌هایش در روند تحقیق درباره تاریخ زنان ایرانی در دوره ایلخانان مغول با دانشجویان و استادان حاضر در برنامه سخن گفت، به اهمیت ترجمه «پژوهش‌های مربوط به ایران» به زبان‌هایی غیر از زبان فارسی پرداخت و تصریح کرد: برگردان تحقیقات به زبان‌های مرجع باعث می‌شود یک تحقیق به منبعی برای پژوهشگران بعدی تبدیل شود و آن منبع تحقیقی جای خود را در میان دیگر منابع باز خواهد کرد. خیلی از تألیفات و تحقیقات ارزشمند و مستدل وجود دارند که به زبان فارسی هستند و محققان اروپایی و انگلیسی‌زبان از آن بی‌بهره‌اند.

او که دانش‌آموخته انگلستان است، ادامه داد: ترجمه‌نشدن تحقیقات و متون پژوهشی فارسی باعث شده تا آثار شناخته نشوند و تحقیقات موازی در اروپا شکل بگیرد و برخی از محققان اروپایی کارهایی مشابه آنچه در ایران انجام شده است، انجام دهند.

دی‌نیکلا در ادامه به سیر موضوعی مطالعات درباره دوره مغول اشاره و تشریح کرد: تمام متونی که با محوریت آن دوره تاریخی تألیف شده تا سال١٩٧٠ میلادی به اقدامات نظامی و اتفاقات سیاسی پرداخته‌ است. از سال١٩٧٠ به بعد به بحث‌های فرهنگی و اجتماعی نیز توجه می‌شود و از آنجاست که نگاه‌ها به رویکرد سنتی درمورد مغول‌ها رفته‌رفته تغییر می‌کند. به این ترتیب انتقادها به نگاه سنتی که مغول‌ها را مهاجم، ویرانگر، جنگجو و... معرفی می‌کرد آغاز شد و این پرسش را در افکار عمومی پدید آورد که آیا همه امور در حکومت مغول‌ با خشونت و کشت‌وکشتار اداره می‌شده است؟

این تاریخ‌دان ایتالیایی‌اصل در تشریح روند تغییر نگاه به تاریخ مغول، افزود: با قوت‌گرفتن این تغییر نگاه‌ها از فعالیت‌های نظامی و سیاسی مغول‌ها به فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی آن‌ها، مطالعات معکوس از آنچه پیش از دهه ٧٠ میلادی وجود داشت آغاز شد و نشانه‌هایی از تمدن و حکومت مغول‌ها و جایگاه زنان در آن دوره تاریخی به دست آمد. خانم شیرین بیانی در تحقیقات و تألیفات تاریخی خود به این موضوع عمیقا پرداخته است.

 

﷯ ایران عصر مغول، مشابه اروپای قرون وسطی

مؤلف کتاب «زنان در ایران عهد مغول» با اشاره به اهمیت دادن اروپایی‌ها به این بخش از تاریخ ایران گفت: مقطع تاریخی مشابهی در اروپا وجود داشته است که توجه پژوهشگران را به این دوره تاریخی ایران جلب کرده است و آن اتفاقاتی در سده‌های میانه در اروپا است. 

به گفته او محققان اروپایی درباره همه آنچه در سده‌های میانه در اروپا رخ داده است، تحقیق کرده‌اند: پژوهشگران حتی درباره اسباب‌بازی‌های اروپا در آن دوره تألیف دارند و موضوعی نمانده است که به آن نپرداخته باشند. برای همین به دوره تاریخی مشابه آن یعنی تاریخ مغول در ایران گرایش پیدا کردند.

دی‌نیکلا که ١٣ سال از عمرش را برای تألیف کتاب «زنان در ایران عهد مغول» صرف کرده است درباره انگیزه‌اش از پرداختن به موضوع زنان اظهار کرد: وارد تاریخ مغول که شدم، جای کار بسیار داشت و موضوعات فراوانی بود که به آن پرداخته نشده بود و چون می‌دانستم زنان در آن دوره مهم بوده‌اند تحقیقاتم را روی آن متمرکز کردم.

او با بیان اینکه ٩٨درصد کتاب‌های درباره آن دوره تاریخی را مردان برای مردان نوشته‌اند، تصریح کرد: از زنان اطلاعات کمی دردسترس بود. در تألیفات پیش از تحقیقاتم، ٢٠ زن تأثیرگذار در عهد مغول معرفی شده بودند؛ اما من که کار را آغاز کردم، به یک فهرست ٣۵٠ نفری دست یافتم و در متون مختلف درباره آن‌ها دنبال اطلاعات گشتم.

این تاریخ‌نگار زنان آن دوره را از نظر سیاسی، اقتصادی و مذهبی تأثیرگذار دانست و ادامه داد: در سه بخش «زنان فروانروا»، «زنان نایب‌السلطنه» و «زنان منتقل کننده قدرت»، تأثیر آن‌ها را در حکومت مغول بررسی کردم. درباره زنان فرمانروا باید گفت در حکومت مرکزی زنی در دوره مغول‌ها فرمانروا نبوده است. در حاکمیت پایین دست مانند حکمرانی در کرمان و فارس، حاکمان محلی زن وجود داشته است. اما حضور زنان نایب‌السلطنه یا زنانی که باعث شوند قدرت از شاخه‌ای به شاخه‌ دیگری در رده حکومتی منتقل شود، در بدنه حکومت مرکزی به چشم می‌خورد.

 

﷯ تاریخ مغول جای کار دارد

دی‌نیکلا درباره جایگاه زنان در دوره ایلخانی خاطرنشان کرد: زنان حکومت ایلخانی که «خاتون» خوانده‌می‌شدند قدرت اقتصادی داشتند و نیز از ایل و سپاه نظامی برای خود بهره‌مند بودند. آن‌ها حتی با حکومت‌های پیرامون خود مراودات اقتصادی داشتند. بااین‌‌همه هیچ‌یک به فرمانروایی حکومت مرکزی راه نیافتند و در همان اندازه حکومت محلی ماندند. هرچند بعد‌ها به‌خاطر بی‌ثباتی سیاسی، حکومت مرکزی قدرت را از خاتون‌ها گرفت.

او همچنین به جایگاه مذهب در میان زنان مغول و حکومت ایلخانی اشاره کرد و با بیان اینکه مذهب در نزد زنان شخصی و درمانگر و تسکین‌دهنده بوده است، ابراز کرد: اسنادی مبنی‌بر تغییر مذهب در خاتون‌ها وجود دارد که طبق آن این زنان از دین مسیحیت به اسلام مشرف می‌شده‌اند؛ اما این اسناد، متقن نیست و اگر تغییر مذهبی هم رخ داده، آهسته و در دوره زمانی طولانی بوده است.

پژوهشگر مرکز ایران‌شناسی آکادمی علوم اتریش در جمع‌بندی سخنان خود تأکید کرد: بررسی این دوره تاریخی، نگاه سنتی ما را به مغول‌ها تغییر می‌دهد و مدارج متفاوتی برای آن‌ها پدید می‌آورد. به اعتقاد او هنوز زمینه‌های فراوانی مربوط به عصر مغول مانند طب، نجوم و... مانده که کسی درباره آن‌ها تحقیق نکرده است.

دی نیکلا همچنین از همکاری دانشگاه فردوسی مشهد با مرکز ایران‌شناسی آکادمی علوم اتریش خبر داد که قرار است در پروژه‌ای مشترک تمام نسخ خطی سراسر دنیا که مربوط به دوره مغول و ایلخانی است، جمع‌آوری شود و در سایتی که راه‌اندازی خواهد شد، در معرض استفاده پژوهشگران و علاقه‌مندان قرار گیرد. 

 
شهرآرا آنلاین | غلامرضا زوزنی

خبری دیگر در همین زمینه حاکی است:

در یک نشست علمی؛ کتاب «زنان ایران در عهد مغول» رونمایی می‌شود

align=bottom
نشست علمی «گرایش‌های جدید در مطالعات تاریخ ایران در دوره مغول و ایلخانی» و رونمایی از کتاب «زنان ایران در عهد مغول»، دوشنبه ۱۴ آبان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، انجمن علمی تاریخ با همکاری انجمن ایرانی تاریخ شعبه منطقه‌ای خراسان، نشست علمی «گرایش‌های جدید در مطالعات تاریخ ایران در دوره مغول و ایلخانی» و آئین رونمایی از کتاب «زنان ایران در عهد مغول» نوشته دکتر برونو دی‌ نیکلا؛ پژوهشگر مرکز ایرانشناسی آکادمی علوم اتریش را برگزار می‌کند.

این آئین از ساعت ۱۲ روز دوشنبه ۱۴ آبان‌ماه در دانشکده ادبیات دکتر شریعتی، تالار رجایی بخارایی برگزار شده است. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی @History_association_fum مراجعه کنند.


آخرین ویرایش: پنجشنبه 17 آبان 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77   جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 73   ایده های جدید 72   مقالات علمی 70   صنعتی 68   سازمان های بین المللی مرتبط 68   دانشگاه علوم پزشکی مشهد 68   چین 63   اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 63   ملاقات و دیدارها و نشست ه 61   مصاحبه 60   سایر کشورها 59   عتبات عالیات، قبور ائمه 59   پیشنهادات 55   اتباع و مهاجران خارجی 48   ترکیه 48   اقیانوسیه 47   حوزوی 47   روسیه 47   ترکمنستان 46   فضای سبز و پارکه 44   شهری 43   بانوان 43   حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40   رسانه ای 38   توافقنامه ها و تفاهم ه 37   خواهر خواندگی 37   آیا می دانید که در ایران/دنی 36   نقاط قوت شهری 36   گلایه ها و انتقادات 35   بازیافت و تبدیل مواد 35   زبان و ادبیات فارسی 34   فناوری های نوین و کارآفرین 34   هندوستان 33   قطار شهری و منوریل 31   شهرسازی و معماری 31   اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 30   نقاط ضعف شهری 29   آلمان 27   وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 26   اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 25   تاجیکستان 25   قرقیزستان 25   عمران، ساختمان و پلها و معابر 25   پایتخت فرهنگی جهان اسلام 24   شورای اسلامی شهر 24   شهرداریهای کشور 24   لبنان 23   محیط زیست 22   سوریه 22   متروپلیس 22   بیمارستان فوق تخصصی رضوی 20   گمرک مرزی، مناطق آزاد و بازارچه های استان 20   گزارش و تحلیل 19   دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 19   انرژی، گاز، آب، برق 19   تاریخی و تمدنی 18   جامعه المصطفی العالمیه 18   پژوهشی 16   موزه ها و گالری ها 16   دیپلماسی کشاورزی 16   مالزی 16   سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 15   فرانسه 15   ژاپن 14   دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13   اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12   اداره کل ورزش و جوانان استان 11   انقلاب، شهدا و ایثارگران 11   راه آهن و قطار بین شهری 10   تشریفات بین الملل 9   عربستان 9   ازبکستان 9   خدمات و نظافت شهری 9   انتصاب 8   ادبی 8   مدیریت بحران 8   قزاقستان 8   معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 7   کویت 7   بحرین 7   امارات، دبی 7   مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 6   سوغات زائر و برند حلال 6   فیلم 5   مشهد 2018 5   استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5   مطبوعاتی 4   دانشگاه علوم اسلامی رضوی 3   تشرف به اسلام 3   حقوقی و قضا 2
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت های «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» در راستای گسترش مناسبات و روابط خارجی این کلان شهر مذهبی با جهان پیرامون در قالب «دیپلماسی سیاسی»تعهد و رسالت بزرگی است که این دفتر تاکنون به خوبی از عهده ی آن بر آمده است. همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد، مورد تمناست! مضافاً تشویق و ترغیب هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و نیز دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به جضوری پررنگ تر در عرصه های اجتماعی مانند مشارکت در یک سری برنامه های فرهنگی، هنری و در کل مردمی شهر، اقدام شایسته ای است که در حال حاضر، تنها از سرکنسولگری جمهوری پاکستان و نیز جمهوری اسلامی افغانستان، این حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه را شاهد هستیم!