اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان و افغانستان و در نهایت به دوحه قطر
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اجتماعی / بهاء خدمات شهری از اتباع خارجی در مشهد به استناد مصوبه شورای شهر مشهد دریافت می‌شود

   |  چهارشنبه 10 اردیبهشت 1399
align=bottom
لایحه دریافت بهاء خدمات شهری از اتباع خارجی امروز، 8 اردیبهشت ماه در نودمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، به تصویب رسید. در متن این لایحه آمده است: «ماده واحده: به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود، بهاء خدمات شهری را از کلیه اتباع خارجی شامل اتباع دارای اقامت ماهانه، اتباع دارای پروانه اقامت یک‌ساله، اتباع دارای پروانه اقامت تبدیل وضعیتی و اتباع دارای پروانه طرح خانوار دریافت نماید...

تبصره ۱- تعرفه بهاء خدمات شهری، همه ساله با توافق شهردار مشهد مقدس و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی تعیین خواهد شد. 

تبصره ۲- سهم اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی از بهاء خدمات شهری یادشده، حداکثر ۳۰ درصد خواهد بود.

تبصره ۳- در زمان اجرای آمایش سالیانه برابر فهرست اعلامی از سوی وزارت کشور، اقشار آسیب‌پذیر اتباع خارجی پناهنده و مهاجر (خانواده‌های دارای زنان سرپرست خانوار، بانوان ایرانی مزدوج با اتباع خارجی، بیماران خاص، صعب‌العلاج یا نادر، معلولان شدید یا خیلی شدید، از کارافتادگان، مددجویان بهزیستی و کمیته امداد، شهدا، جانبازان، آزادگان، رزمندگان و مدافعان حرم، سرپرست بالای ۶۵ سال بدون فرزند ذکور) مشمول پرداخت بهاء خدمات موضوع این مصوبه نیستند. سایر موارد تشخیصی اتباع بی‌بضاعت توسط اداره کل امور اتباع وزارت کشور نیز تا سقف ۲ درصد بهاء خدمات وصولی، از پرداخت بهاء خدمات موضوع این مصوبه معاف است.

تبصره ۴- این مصوبه از زمان لازم‌الاجرا شدن، جایگزین مصوبات شماره ۳/۸۸۰/ش مورخ ۱۳۸۷/۰۳/۰۶، ۳/۱۰۹۱/ش مورخ  ۱۳۸۷/۰۳/۲۷، ۳/۱۲۳۰/ش مورخ  ۱۳۸۸/۰۳/۱۲، ۳/۹۰/۱۱۸۲/ش مورخ ۱۳۹۰/۰۳/۲۳ و ۵/۹۶/۱۴۲۳۳/ش مورخ  ۱۳۹۶/۰۸/۲۳ می‌شود.»

align=bottom

تذکر عضو شورا به شهردار مشهد درمورد طرح‌های تفصیلی

همچنین در این جلسه، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد در خصوص ضرورت ارسال طرح‌های تفصیلی هفت‌گانه شهر مشهد به شهردار تذکر داد.

محمدهادی مهدی‎نیا، در تذکر خود به شهردار درمورد ضرورت ارسال طرح‌های تفصیلی هفت‌گانه شهر مشهد بیان کرد: با عنایت به اینکه 16 سال از آغاز مطالعات طرح جامع و 12 سال از اغاز مطالعات طرح‌های تفصیلی حوزه‌های هفت‌گانه مشهد می‌گذرد، هنوز طرح جامع دارای نواقصی از قبیل سند پهنه‌بندی حریم و ضوابط بلندمرتبه‌سازی بوده و با وجود برگزاری جلسات متعدد، اعلام نظر و تاکید شورای اسلامی شهر در این راستا اقدام موثری صورت نپذیرفته است.

وی افزود: با توجه به نامه مورخ 1398/10/19 مبنی بر ارسال اسناد اصلاحی طرح تفصیلی پیشنهادی حوزه جنوب غرب و همچنین تاکید مجدد در نامه مدیرکل دفتر طرح‌ریزی شهری و طرح‌های توسعه و عمران وزارت راه و شهرسازی در مورخ 1398/10/29 ضروری است شهرداری نسبت به  اتخاذ مکانیسم مناسب برای تحویل‌گیری طرح‌های تفصیلی پیشنهادی حوزه‌های هفت‌گانه با اولویت حوزه جنوب غرب و اعمال اصلاحات مد نظر شورای شهر که در مصوبه مورخ 1398/10/07 بوده، اهتمام لازم را ورزیده و نسبت به ارسال طرح‌های اصلاحی اقدام نماید. از این رو به جهت عدم وجود اهمیت لازم در مجموعه شهرداری مشهد برای انجام فوری این اقدام، به شهردار مشهد تذکر داده می‌شود.

در پی پرسشی درخصوص پیوست‌های زیست‌محیطی پروژه‌ها، شورای شهر مشهد از پاسخ شهردار قانع شد

در ادامه، اعضاء شورا از پاسخ‌های هفته گذشته محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، به پرسش محمد حاجیان‌شهری، عضو شورای شهر مشهد درخصوص پیوست‌های محیط زیستی پروژه‌های عمرانی شهرداری ، قانع شدند.

جلسه هفته گذشته شورای شهر مشهد به دلیل اختلاف بر نحوه رأی‎‌گیری پس از پاسخ شهردار به سوالات اعضا، با خروج تعدادی از اعضاء شورا و از رسمیت خارج شدن جلسه ناتمام مانده بود.

محمد حاجیان شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای شهر مشهد خطاب به حیدری، رئیس شورای شهر، اظهار کرد: من بر اساس صحبتی که با شما داشتم و اینکه قول پیگیری دادید، فعلا قانع شدم و شهرداری به وظایف خود عمل کند.

در ادامه محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد، تصریح کرد: دغدغه اعضاء شورا و جناب حاجیان شهری در خصوص یک مصوبه است که روی آن کار جدی در شورای چهارم صورت گرفته است.

وی افزود: ما به پروژه‌های تمام شده کاری نداریم، هرچند آنها نیز دلایل زیست‌محیطی قوی دارد، اما این موضوع قرار است برای پروژه‌های شهری در حوزه عمرانی که در حال شروع شدن بوده، انجام شود.

حیدری خطاب به شهردار، گفت: آقای کلائی دستور بفرمایید کمیته آن تشکیل شود و پیشنهاد می‌کنم حوزه برنامه‌ریزی تا زمانی که این پیوست آماده نشده، بودجه باز نکند. پروژه‌های شما ادله زیست‌محیطی قوی دارد و به راحتی می‌توان برای آن توضیح داد.

ایسنا
آخرین ویرایش: پنجشنبه 11 اردیبهشت 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic