اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا و تاکنون به کشورهای تاجیکستان - دوشنبه و افغانستان - کابل
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

توسعه علمی دانشگاه كابل با ایران در دیدار رییس دپارتمان زبان فارسی دانشگاه كابل با ملکوتی تبار

   |  شنبه 22 آبان 1395
align=bottom
رضا ملکی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان به همراه حجت‌الاسلام سید حامد ملکوتی‌تبار، رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مشهد، با حضور در دانشگاه کابل از دپارتمان زبان و ادبیات فارسی و اتاق ایران‌شناسی این دانشگاه بازدید و با حصاریان، رییس دپارتمان زبان فارسی دانشگاه كابل و جمعی از استادان برجسته زبان فارسی این دانشگاه کابل دیدار و گفت‌وگو کردند....
حصاریان در این دیدار با ارایه گزارشی عنوان كرد: دانشگاه كابل در چند سال گذشته بیش از 14 هزار فارغ‌التحصیل از بخش فارسی داشته که 700 نفر آنها در مقطع فوق‌لیسانس فارغ‌التحصیل شده‌اند.

وی سپس با اشاره به رابطه عمیق و صمیمی با رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در كابل بیان كرد: توانسته‌ایم با همکاری‌های همیشگی اتاق ایران‌شناسی و رایزنی فرهنگی ایران، استادان و دانشجویان را در بخش‌های مختلف از جمله استفاده از فرصت‌های مطالعاتی و دوره‌های دانش افزایی ارتقا داده و کتابخانه تخصصی خود را تقویت كرده و آن را غنی كنیم.

رییس دپارتمان زبان فارسی دانشگاه كابل همکاری با رایزنی فرهنگی ایران را باعث شکوفایی هر چه بهتر و بیشتر دپارتمان زبان فارسی دانست.

در ادامه رضا ملکی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان با اشاره به همکاری‌های مختلف با دانشگاه کابل بیان كرد: روابط و همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران با دانشگاه کابل در بخش‌های مختلف در سطح مطلوب است و در آنها سعی شده پیوندهای عمیق بین دو ملت مستحکم‌تر شود.

وی افزود: دو دوره دانش‌افزایی در دی ماه امسال در نظر گرفته شده است که یک دوره برای استادان مقطع فوق‌لیسانس به بالا و یک دوره نیز برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد است و همچنین برای چهار تن از استادان دانشگاه کابل فرصت مطالعاتی در نظر گرفته شده است.

ملكی همچنین با اشاره به دیدار خود با رییس دانشگاه کابل، گفت: قرار است بین دانشگاه کابل و یکی از دانشگاه‌های معتبر تهران تفاهم‌نامه همکاری انعقاد شود تا راه‌های همکاری‌های دوجانبه با سهولت و جدیت بیشتری صورت گیرید.

وی همچنین به همکاری‌های همیشگی اتاق ایران‌شناسی دانشگاه كابل و رایزنی فرهنگی ایران با دپارتمان زبان فارسی این دانشگاه اشاره کرد و افزود: مقرر شده تا یک دوره علمی ایران‌شناسی برای اساتید دانشکده‌های مختلف دانشگاه‌های افغانستان در ایران برگزار شود که یکی از اقدامات اثربخش در همکاری‌های فرهنگی و علمی رایزنی فرهنگی ایران و دانشگاه‌های افغانستان محسوب می‌شود.

رایزن فرهنگی كشورمان در ادامه افزود: دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی افغانستان با در نظرداشت عمق روابط فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران، می‌توانند از ذخیره علمی عظیمی که توسط دانشمندان و محققین با هزینه‌های زیادی به دست آمده‌اند، استفاده كنند و رایزنی فرهنگی ایران، حلقه وصلی برای این ارتباط خواهد بود.

در ادامه استادان حاضر در جلسه هر یک سخنان، ‌نظرات و درخواست‌های خود را مطرح کردند. از جمله؛ عبدالقیوم قویم، یکی از استادان برجسته زبان فارسی دانشگاه کابل از رایزن فرهنگی ایران درخواست كرد که اساتید برجسته زبان فارسی دانشگاه‌های ایران برای تدریس در دوره‌های کوتاه‌مدت به کابل اعزام شوند که با استقبال رایزن فرهنگی كشورمان مواجه شد.

همچنین استاد یمین و استاد نیستانی، از اساتید برجسته زبان فارسی دانشگاه کابل، ضمن تقدیر از همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران با دانشگاه‌های افغانستان، خواهان اعطای بورسیه‌های تحصیلی ویژه و خاص برای استادان و دانشجویان بخش زبان فارسی دانشگاه کابل شدند.

در پایان نیز سید حامد ملکوتی‌تبار، رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مشهد، با بیان سخنانی گفت: نوع و سطح بحث ارتباطات و تعاملات بین ایران و افغانستان، متفاوت با دیگر کشورهاست، زیرا این در این دو كشور، بدون مترجم می‌توانیم با هم تعامل و ارتباط برقرار کنیم.

وی افزود: ملت ایران با وجود همه مشکلاتش، مهمانپذیر بیش از 3 میلیون مهاجر افغانستانی و حدود 450 هزار دانش‌آموز مشغول به تحصیل در مدارس ایران است و به دستورحضرت آیت‌الله خامنه‌ای، دانش‌آموزان به صورت رایگان در مدارس دولتی ثبت‌نام می‌شوند و حتی اگر به طور غیرقانونی در ایران هستند، نباید فرزندانشان از تحصیل محروم باشند. یعنی هیچ تفاوتی بین فرزند ایرانی و فرزند یک مهاجر افغانستانی وجود ندارد.

ملكوتی‌تبار همچنین تأکید کرد كه ایران و افغانستان، دشمنان مشترک دارند و این دشمنان وحدت این دو كشور را نمی‌خواهند.

وی سپس با اشاره به اهمیت زبان فارسی افزود: مهم‌ترین دانشکده‌های هر دانشگاه، دانشکده‌های زبان و ادب آن هستند و افتخار می‌کنیم که با ملت افغانستان همزبان و همدل هستیم. تلاش‌های شما استادان در بخش زبان فارسی دانشگاه كابل برای ما افتخار و قابل تقدیر.

ملکوتی‌تبار در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ارتباط‌دهی دانشگاه کابل با دیگر دانشگاه‌ها، از اعلام آمادگی در این زمینه خبر داد و بحث خواهرخواندگی بین دانشگاه کابل و دانشگاه فردوسی و دیگر دانشگاه‌های ایران را مهم و قابل اجرا عنوان کرد و افزود: استادان ما می‌تواند حتی به صورت یک ترم به کابل آمده و در رشته‌های مختلف زبان فارسی با دپارتمان زبان فارسی دانشگاه كابل همکاری داشته باشند.

رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایاین سخنانش اظهار كرد: آمادگی کامل داریم تا در زمینه نشر مجلات علمی و همچنین مقالات و کتب علمی با دانشگاه‌های افغانستان همکاری عمیق داشته باشیم.
اداره‌كل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات 
آخرین ویرایش: شنبه 22 آبان 1395
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic