اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در شاخص فرهیخت:

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»

حسن برنامه ریزی و تدبیر جناب آقای مهندس غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران در جهت دعوت و هماهنگی دیدار رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق و رئیس اتاق بازرگانی بغداد با استاندار خراسان رضوی و فعالان اقتصادی استان، قابل تقدیر است. لذا به سهم خود از:

مهندس شافعی و اتاق بازرگانی کشور

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش، پژوهش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

حجم و گستره ی فعالیت های بین المللی و خارجی دانشگاه فردوسی مشهد به اندازه ای است که اگر بگوییم روزی دست کم دو سه خبر از برپایی یک رویداد بین المللی یا توسعه ی روابط خارجی فقط از این دانشگاه داریم، گزاف نگفته ایم؛ اقدامات ارزشمندی که ما را به تکریم و تعظیم وا می دارد. لذا به سهم خود از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه پویا» و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

اگر متولیان فرهنگی استان خاصه به بهانه رویداد مشهد2017، این همه بر طبل «مشهد؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام» نمی کوبیدند و اگر سکاندار جدید، یک چهره ی دانشگاهی نبود، آن هنگام، ما نیز این قدر نگران بی تحرکی و بلاتکلیفی این حوزه نبودیم!آقای مدیرکل: 111 روز گذشت! چرا هیچ خبری نیست!

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری با اولویت تکریم «زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

هرچند هنوز از مصاحبه های غیرآینده پژوهانه ی قائم مقام گردشگری استان (کلی گویی در اشباع سرمایه گذاری ها در زیرساخت های اقامتی) گلایه مندیم، اما از زمان انتصاب جناب آقای ابوالفضل مکرمی فر واقعاً حوزه ی مناسبات بین المللی شهر در این عرصه، تحولی جدی و جدیدی را آغاز کرده است. لذا به سهم خود از :

اداره کل گردشگری خراسان رضوی

عمیقاً سپاسگزاریم!

فراموشی «عدالت علوی» به بهانه ی رشد «دلار ربوی» در «بیمارستان رضوی»

نقدی بر یک خبر به قلم «عبدالرضا زرگری» | هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به FATF، متأسفانه به حاشیه رانده شد و از خاطر و اذهان رفت! آن خبر کوتاه به نقل از «مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی» این بود: «تعرفه ی بیماران گردشگر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با «دلار» و برای بیماران داخلی با «ارز ثانوی» محاسبه می شود که به نفع کشور باشد!»... | دوشنبه 16 مهر 1397

گزارش تصویری جشنواره فرهنگ ملل - اردیبهشت 95، دانشگاه فردوسی مشهد

   |  سه شنبه 28 اردیبهشت 1395

گزارش تصویری جشنواره فرهنگ ملل - اردیبهشت 95، دانشگاه فردوسی مشهد

مذاکره با ایتالیایی‌ها برای احداث راه‌آهن پرسرعت در 2 مسیر جدید از جمله مشهد مقدس

   |  یکشنبه 26 اردیبهشت 1395
align=bottom

پایگاه خبری وزارت راه‌- مدیرکل بین‌الملل شرکت راه‌آهن با بیان اینکه هیچکس تصور نمی‌کرد راه‌آهن پرسرعت در ایران پا بگیرد، گفت: عملیات اجرایی راه‌آهن پرسرعت برای دو مسیر تهران- قم- اراک و تهران-همدان پس از نهایی شدن مذاکره با ایتالیایی‌ها آغاز می‌شود.  عباس نظری با اشاره به برگزاری چهارمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی، صنایع و خدمات وابسته و نخستین کنفرانس بین‌المللی ریل- بندر- نفت از ۲۶ تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه به میزبانی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: قطعا برگزاری چنین کنفرانس‌هایی به انتقال تکنولوژی و دانش روز دنیا به کشور کمک می‌کند.  مدیرکل بین‌الملل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در حال حاضر کار اجرایی سریع‌السیر کردن دو خط ریلی تهران- قم- اصفهان و تهران- مشهد نهایی و عملیات اجرایی آن نیز آغاز شده است. وی همچنین از مذاکره با ایتالیایی‌ها برای خط ریلی تهران- قم- اراک و تهران- همدان خبر داد و گفت: عملیات اجرایی راه‌آهن سریع‌السیر برای این دو مسیر نیز پس نهایی شدن مذاکرات آغاز می‌شود.

سلطانی‌فر: اعطای جایزه بین‌المللی فردوسی همزمان با مشهد ۲۰۱۷

   |  یکشنبه 26 اردیبهشت 1395
align=bottom

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه از سال آینده همزمان با مشهد ۲۰۱۷ مراسم بزرگداشت فردوسی به صورت دو سالانه در مشهد برگزار خواهد شد، گفت: جایزه بین‌المللی فردوسی به صورت دوسالانه به فردوسی‌پژوهان اعطا می‌شود. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز گذشته، ۲۵ اردیبهشت‌ماه در مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، با بیان اینکه آسمان تابناک ادب فارسی به یاری ستارگان پرفروغش همیشه درخشان بوده است، گفت: اما زمانی که سخن از فردوسی توسی می‌شود، تابش دیگر ستارگان کم فروغ خواهد شد.  رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تأکید کرد: تابش خیره‌کننده نام بلندآوازه فردوسی ریشه در پیوند نام ابرمرد توس با هویت، ملیت و غرور ایرانیان دارد. وی با اشاره به خلق شاهنامه توسط حکیم توس، اظهار کرد: فردوسی در زمانی شاهنامه و کاخ بلند زبان فارسی را پی‌افکند که هویت ایرانی درگیر مسائل بسیار زیادی بود.  شاهنامه؛ اثری جاودان از حکیم ابوالقاسم فردوسی  سلطانی‌فر تصریح کرد: حکیم ابوالقاسم فردوسی با خلق اثر جاودانه شاهنامه توانست حافظه تاریخی فراموش شده را به همگان یادآوری کند،...

ساخت بیمارستان هزار تختخوابی در مشهد با همکاری ایتالیا

   |  یکشنبه 26 اردیبهشت 1395
align=bottom

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این بیمارستان با هدف اجرای برنامه تحول نظام سلامت و توسعه خدمات کمی و کیفی به زائران و مجاوران حرم رضوی ساخته می شود. به گزارش پایگاه اتطلاع رسانی شبکه خبر، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و یک شرکت ایتالیایی برای ساخت بیمارستان هزار تختخوابی در مشهد به توافق رسیدند. دکتر مهرابی بهار با اشاره به اینکه هم اکنون دانشگاه علوم پزشکی مشهد با کمبود دو هزار تخت بیمارستانی بر اساس سرانه جمعیت روبروست افزود: با عملیاتی شدن این طرح بخشی از مشکلات این دانشگاه کاهش می یابد.  معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: شرکت ایتالیایی برای اجرای طرح هزار تختخوابی در مشهد با ستاد سرمایه گذاری خارجی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به توافق اولیه دست یافته و مستندات مالی خود را ارائه کرده است.  دکتر بحرینی  افزود: نمایندگان این شرکت به منظور جمع آوری اطلاعات، از محل این طرح بازدید کردند.

نشست هم‌اندیشی منتخبان زبان‌های خارجی و گردشگری شهرداری مشهد

   |  پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395

نشست هم‌اندیشی منتخبان زبان‌های خارجی و گردشگری شهرداری مشهد با حضور مشاور و رییس حوزه شهردار و همچنین رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، در این نشست صمیمی که در محل تالار فیروزه‌ای مجموعه فرهنگی تفریحی کوهسنگی مشهد برگزار شد، بیش از 50 نفر از منتخبان زبان‌های خارجی و گردشگری شهرداری مشهد حضور داشته و به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود در زمینه‌های مختلف مدیریت شهری پرداختند. گروه منتخبان زبان‌های خارجی و گردشگری شهرداری مشهد در آستانه سال 2017 و پایتخت شدن شهر امام رضا(ع) به عنوان شهر فرهنگ اسلامی راه‌اندازی شده است. این منتخبان در روند میزبانی شهرداری مشهد از زائران و مسافران خارجی به ویژه انگلیسی زبان به این مجموعه کمک می‌کنند. سالانه بیش از 25 میلیون زائر وارد شهر مشهد می شوند که از این تعداد افزون بر دو میلیون آن ها مسافران و زائران خارجی هستند. در همین راستا نقش افراد مسلط به زبان‌های خارجی در کنار خادمان شهری می‌تواند بسیار پررنگ بوده و در کیفیت ارائه خدمات به میهمانان شهر مشهد موثر واقع شود.

گزارش تصویری: بازدید دانشجویان خارجی دانشگاه فردوسی مشهد از باغ گیاهشناسی و کاشت نهال صلح

   |  سه شنبه 21 اردیبهشت 1395
align=bottom

شرکت دانشجویان 18 کشور در جشنواره «فرهنگ ملل» مشهد

   |  سه شنبه 21 اردیبهشت 1395
align=bottom

دبیر جشنواره «فرهنگ ملل» دانشگاه فردوسی مشهد از حضور یک‌هزار و 400 دانشجوی خارجی از 18 کشور در این جشنواره خبر داد. علی غنایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در مشهد، اظهار کرد: دومین جشنواره فرهنگ ملل با همکاری دانشجویان بخش بین‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد و معاونت فرهنگی این دانشگاه در حال برگزاری است.  وی با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره افزود: ایجاد دوستی و تفاهم بین فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف، نشان دادن توانمندی‌های دانشگاه فردوسی مشهد برای جذب دانشجویان غیربومی و معرفی دانشگاه فردوسی به عنوان یکی از دانشگاه‌های بزرگ منطقه از اهداف برگزاری این همایش است.  دبیر جشنواره فرهنگ ملل دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه دانشجویان 21 کشور مختلف در دانشگاه فردوسی مشهد تحصیل می‌کنند، اضافه کرد: در این جشنواره دانشجویان 18 کشور حضور یافته‌اند تا دانشجویان و بازدیدکنندگان را با فرهنگ و آداب‌ورسوم کشور خود آشنا نمایند.  غنایی با بیان اینکه در حال حاضر حدود یک‌هزار و 400 دانشجوی خارجی در دانشگاه فردوسی مشهد تحصیل می‌کنند، تصریح کرد: دانشجویان خارجی در این دانشگاه از کشورهایی همچون عراق، افغانستان، سوریه، لبنان، یمن، ترکیه، فرانسه، چین، ژاپن، کره جنوبی، هلند، آلمان و ایتالیا هستند. ...

اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی، چالش محیط های كاری خراسان رضوی مشهد

   |  جمعه 17 اردیبهشت 1395

مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی یكی از چالشهای اصلی محیط های كاری این استان به شمار می رود. اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی، چالش محیط های كاری خراسان رضوی به گزارش ایرنا محمود احمدی روز جمعه در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه مشهد افزود: سال گذشته یك هزار و 129 كارفرمای متخلف در خراسان رضوی كه اتباع غیرمجاز خارجی را به كار گرفته اند، به دادگاه معرفی شده اند.  به گفته وی، این میزان نسبت به سال 93 از رشد 12 درصدی برخوردار بوده است. وی در ادامه با اشاره به رشد 9 درصدی تاسیس تشكل های كارگری و كارفرمایی در خراسان رضوی در سالهای 93 و 94 گفت: در سال گذشته 110 تشكل كارگری و كارفرمایی در این استان تشكیل شده است.  وی بیان كرد: استان خراسان رضوی هم اكنون با یكهزار و 112 تشكل كارگری و كارفرمایی، رتبه نخست كشور در این شاخص را دارد. احمدی با اشاره به نقش تعاونی ها در مباحث اقتصاد مقاومتی بیان كرد: خراسان رضوی از نظر تعداد تعاونی های ثبت شده، رتبه دوم و به لحاظ تعداد اتحادیه های ثبت شده رتبه اول كشور را طی سال گذشته به خود اختصاص داده است.  او ادامه داد: این تعاونی ها با هشت هزار و 224 نفر عضو تاكنون در عرصه های مختلف شامل 42 درصد در بحث خدمات، 26 درصد در رده كشاورزی، 15 درصد در رده های صنعتی و معدنی و 17درصد در سایر رشته ها فعالیت داشته اند...

استاندار خراسان رضوی: ورزشکاران نماد و سفیران فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عرصه های بین المللی هستند

   |  جمعه 17 اردیبهشت 1395
align=bottom

استاندار خراسان رضوی، از ورزشکاران، مربیان و داوران اعزامی به مسابقات المپیک و پارا المپیک 2016 ریو برزیل تجلیل کرد. به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این مراسم که با حضور مدیر کل امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان همراه بود؛ از دو داور، چهار ورزشکار المپیکی و چهار ورزشکار پارا المپیک قدردانی کرد.  وی ضمن تبریک مبعث نبی مکرم حضرت رسول (ص) این پیامبر صلح، دوستی و مکارم اخلاق، اظهار داشت: یکی از مواردی که دین مبین اسلام همواره به آن تاکید دارد؛ حفظ سلامت، تندرستی، آمادگی جسم و روح برای حرکت در مسیر رشد و تعالی است. استاندار خراسان رضوی به تاکیدات امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در خصوص ورزش اشاره کرد و گفت: همان گونه که رهبر انقلاب فرمودند؛ امر به ورزش امر به معروف است و دولت نیز در این راستا تلاش های گسترده ای انجام داده است.   رشیدیان ورزشکاران را نماد و سفیران فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عرصه های بین المللی توصیف و تاکید کرد: موفقیت های چشم گیر قهرمانان در عرصه های مختلف غرور ملی را به دنبال دارد. وی با اشاره به اثرات مطلوب فعالیت های ورزشی به ویژه ورزش های همگانی در ابعاد اجتماعی، فرهنگی و سلامت جامعه، تصریح کرد: تقویت همبستگی، افزایش مشارکت اجتماعی تمامی گروه ها، تحکیم روابط و پیوندهای اجتماعی از دیگر پیامدهای مطلوب همگانی شدن ورزش است....

بهره مندی کودکان اتباع خارجی و پناهندگان از إمكانات اموزشی

   |  دوشنبه 13 اردیبهشت 1395
معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت:براساس مصوبه جدید هیّئت وزیران ازین پس کودکان اتباع خارجی وپناهندگان می توانند همانند سایر شهروندان از إمكانات اموزشی بهره مند شوند. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان خراسان رضوی،قاضی محمدبخشی محبی با اعلام این خبر گفت: وجود این آیین نامه از بسیاری از معضلات اجتماعی اتباع خارجی جلوگیری خواهد کرد.  وی گفت: هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت دادگستری در جلسه ای دراردیبهشت امسال آیین نامه نحوه آموزش اتباع خارجی را تصویب کرد.  معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد تصریح کرد: بر اساس این آیین نامه، مدارک معتبر جهت ثبت نام اتباع خارجی در مدارس وزارت آموزش و پرورش برای پناهندگان و اتباع خارجی تنها یکی از مدارک از جمله کارت هویت اتباع خارجی،دفترچه پناهندگی،برگ تردد خروجی مدت دار،گذرنامه ای که دارای پروانه اقامت یا روادید معتبر با اعتبار 6ماه باشد و یا کارت ویژه حمایت تحصیلی برای اتباع خارجی خواهد بود.  محمدبخشی محبی با اشاره به نقش سازمانهای مردم نهاد در این رابطه گفت: مطابق تبصره 2این آیین نامه وزارت کشور و آموزش وپرورش میتوانند از ظرفیت سازمان های مردم نهاد که مطابق اساسنامه خود در حوزه کودکان و نوجوانان فعالیت داشته و یا دارای مجوز از مراجع ذیربط هستند، حسب مورد جهت شناسایی یا تحصیل کودکان مورد نظر استفاده نمایند....

نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد با حضورهشت كشور خارجی

   |  دوشنبه 13 اردیبهشت 1395

معاون خدمات و محیط زیست شهرداری مشهد از حضور هشت كشور خارجی در نمایشگاه بین المللی گل و گیاه در این شهر خبر داد. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از خراسان رضوی، خلیل الله كاظمی افزود: دراین نمایشگاه كشورهای هلند، روسیه، اندونزی، فرانسه، ایتالیا، چین، آلمان و آذربایجان حضور خواهند داشت.  وی اظهار داشت: همچنین 350 كارشناس گل و گیاه از استان ‌های مختلف كشوردر این نمایشگاه شرکت خواهند کرد.  كاظمی گفت: محصولات 350 شركت داخلی و خارجی در 600 غرفه در فضای 30 هزار متر مربعی این نمایشگاه عرضه خواهد شد.  پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه از 15 الی 19 اردیبهشت ماه در محل نمایشگاه بین المللی مشهد دایر خواهد بود

آموزش 90 مترجم جوان به زبانهای مختلف برای همکاری در رویداد مشهد 2017

   |  جمعه 10 اردیبهشت 1395
رئیس اداره روابط خارجی و بین الملل شهرداری مشهد عصر دوشنبه در مراسم پایانی اولین دوره آموزشی زبانهای خارجی ویژه مدیریت هیاتهای گردشگری خارجی در مشهد ضمن تشکر از همراهی مدیران استان نمایندگی وزارت امور خارجه ، نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی و مدرسین دانشگاهی این دوره و تمامی عوامل دست اندر کار شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد ، گفت: از آنجا كه شهر مشهد از سوی آیسسكو در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده است مدیریت شهری برآن شد كه به تربیت افراد تحصیلكرده و آموزش زبانهای خارجی برای هدایت هیاتهای گردشگری خارجی بپردازد. حسین كشیری افزود: در این راستا اواخر سال گذشته فراخوانی در دانشگاه های مشهد مبنی بر جذب دانشجویان برای كمك به مدیریت اجلاس های بین المللی در این شهر منتشر شد. وی با اشاره به اینكه در مرحله اول 300 دانشجوی مشغول به تحصیل در رشته زبان های خارجی برای این امر داوطلب شدند اظهار كرد: پس از گزینش و مصاحبه تعداد یكصد نفر از این تعداد برای گذراندن دوره های آموزشی گردشگری و دیپلماسی شهری در مركز علمی كاربردی شهرداری مشهد انتخاب شدند. وی گفت:...

مدیركل راه آهن آذربایجان خبر داد: راه اندازی قطار مسافری نخجوان - مشهد تا سه ماه آینده

   |  جمعه 10 اردیبهشت 1395

مدیركل راه آهن آذربایجان از راه اندازی قطار مسافری در مسیر جمهوری خود مختار نخجوان - تبریز - مشهد تا سه ماه آینده خبرداد و گفت: درباره برنامه زمانی سیر قطار از نخجوان به مشهد و بالعكس ، نحوه و تعرفه فروش بلیت این قطار و موضوع آماده‌سازی ایستگاه جلفا به منظور بررسی گذرنامه و امور گمركی نیز بررسی شده است.  به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی میر حسن موسوی پس از نشست بررسی كارشناسی راه اندازی این قطار با حضور مسئولان راه آهن جمهوری آذربایجان در تبریز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه راه اندازی این قطار توسط رئیسان راه آهن دو كشور ایران و جمهوری آذربایجان توافق شده است، گفت: پیش از نشست امروز در تبریز در نخجوان نشستی برگزار و كلیات موضوع مطرح شده است .  وی با بیان اینكه راه اندازی این قطار در راستای توسعه مناسبات دو كشور و به منظور تسهیل مراودات گردشگری است ، افزود: در نشست امروز برنامه زمانی سیر قطار از نخجوان به مشهد و بالعكس ، نحوه و تعرفه فروش بلیت این قطار و موضوع آماده سازی ایستگاه جلفا به منظور بررسی گذرنامه و امور گمركی بحث شد.  موسوی با بیان اینكه در این نشست مقرر شد واگن مورد نیاز این قطار توسط جمهوری نخجوان تامین شود ، گفت: ...
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 شهریور ماه 1397 به روز شده است!
اخبار 2869    بین الملل 2244    آسیا 2018    برنامه های بین المللی/داخل و خارج 817 دیپلماسی اقتصادی 624    دیپلماسی دانشگاهی 523    دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 520    افتخارات 462    دیپلماسی گردشگری 457    دیپلماسی فرهنگی 382    دیپلماسی علمی 373    اروپا 368    میهمان/میهمانان خارجی 349    دیپلماسی آموزشی 338    دیپلماسی مذهب، دین و قرآن 330    جهان اسلام 338    آیا می دانید که مشهد... 300    دانشگاه فردوسی مشهد 289    شهرداری مشهد 279    دیپلماسی نمایشگاهی 264    سرمایه گذاری 243    استانداری خراسان رضوی 216    صادرات و واردات 198    پاکستان 189    آستان قدس رضوی 182    عراق 179    تصاویر / گزارش های تصویری 176    دیپلماسی هنری 175    استاندار 163    افغانستان 161    دیپلماسی ورزشی 151    دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی) 141   دیپلماسی سیاسی 142    دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 142    مشهد 2017 139    دیپلماسی عمومی و شهری 138    آفریقا 134    دیپلماسی اجتماعی 127    نمایشگاه بین المللی مشهد 119    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 104    سرمایه گذاری خارجی 101    پایتخت معنوی ایران 98    فرودگاه بین المللی مشهد 84    آمریکا 78    قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 76 شهردار مشهد 76    ایده های جدید 72    جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 72    مقالات علمی 69    صنعتی 67    سازمان های بین المللی مرتبط 67    چین 63    اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 61 دانشگاه علوم پزشکی مشهد 60    مصاحبه 56    ملاقات و دیدارها و نشست ها 54    پیشنهادات 52    عتبات عالیات، قبور ائمه 51    سایر کشورها 47    اتباع و مهاجران خارجی 46    ترکیه 46    اقیانوسیه 44    حوزوی 44    فضای سبز و پارکها 44    شهری 42    ترکمنستان 42    بانوان 41    روسیه 40    حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40 خواهر خواندگی 37    آیا می دانید که در ایران/دنیا 36 رسانه ای 36    نقاط قوت شهری 36    توافقنامه ها و تفاهم ها 35    بازیافت و تبدیل مواد 35    هندوستان 33    فناوری های نوین و کارآفرین 32    زبان و ادبیات فارسی 31    قطار شهری و منوریل 31    گلایه ها و انتقادات 30    شهرسازی و معماری 30    نقاط ضعف شهری 29    اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 26    تاجیکستان 25    عمران، ساختمان و پلها و معابر 25    آلمان 24    شهرداریهای کشور 24    پایتخت فرهنگی جهان اسلام 22    وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 22 شورای اسلامی شهر 22    محیط زیست 22    قرقیزستان 22    متروپلیس 22    اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 20    لبنان 19    سوریه 19    مناطق آزاد، بازارچه ها و گمرک مرزی استان 19    دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 18    انرژی، گاز، آب، برق 18    جامعه المصطفی العالمیه 17    تاریخی و تمدنی 16    سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی 15    بیمارستان فوق تخصصی رضوی 15    مالزی 14    ژاپن 13    دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13    موزه ها و گالری ها 12    اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12 فرانسه 12    پژوهشی 11    انقلاب، شهدا و ایثارگران 10    کشاورزی 10    ازبکستان 9    خدمات و نظافت شهری 9    مدیریت بحران 8    عربستان 8    قزاقستان 8    تحلیل 7    انتصاب 7    اداره کل ورزش و جوانان استان 7    ادبی 7    تشریفات بین الملل 7    کویت 7    بحرین 7    راه آهن و قطار بین شهری 6    امارات، دبی 6    مشهد 2018 5    استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5    سوغات زائر و برند حلال 4    مطبوعاتی 4    فیلم 3    تشرف به اسلام 3    معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 2 مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 2    حقوقی و قضا 2    رویدادهای برگزار نشده 2    قطر 2    دانشگاه علوم اسلامی رضوی 1
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد
تا 4 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»
463
دیپلماسی گردشگری
چهارم

مشاهده پست ها
522
دیپلماسی زیارت
سوم

مشاهده پست ها
523
دیپلماسی دانشگاهی
. دوم

مشاهده پست ها
624
دیپلماسی اقتصادی
. اول

مشاهده پست ها

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» برای گسترش مناسبات و روابط خارجی در قالب «دیپلماسی سیاسی» و تشویق هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به فعالیت بیشتر، همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد و...، رسالت ها و تعهدات بزرگی است! آیا مردم مشهد، فقط و فقط باید از «سرکنسولگری جمهوری پاکستان» ، این قدر زیاد، حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه در برخی فعالیت های اجتماعی شهرشان ببینند؟ پس نقش سایر سرکنسولگری های مستقر و دفاتر خارجی در ایفای رسالت هایشان چه می شود؟ چه کسی جز این دفتر نمایندگی می تواند متولی و مشوق باشد؟!