اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ گفتگوی خبرگزاری رضوی با خانم «مریم مقداد» از خادمان بین الملل، غیرایرانی و برگزیده فرهنگ رضوی از کشور تونس

   |  چهارشنبه 23 مهر 1399
align=bottom
خادمان بین الملل و غیرایرانی فرهنگ رضوی نقش برجسته ای در انتشار آموزه های رضوی در سطح جهان اسلام دارند. در این رابطه با یکی از خادمان برگزیده فرهنگ رضوی از کشور تونس به گفتگو پرداخته ایم. او از مؤلفان و فعالان شناخته شده در حوزه ترویج مکتب اهل بیت(ع) است که تاکنون چند نوبت به ایران سفر کرده است. ابتدا خوشحال می شویم درباره وضعیت شیعیان و دوستداران اهل بیت(ع) در تونس یا شمال آفریقا برای ما بگویید....

انقلاب اسلامی ایران به رهبری مجدد بزرگ قرن امام خمینی رضوان الله تعالی علیه اسلام ناب محمدی را احیاء نمود و روح دوباره ای به پیکر مکتب امامیه و مذهب شیعه اثناعشری بخشید و کشور تونس نیز از نفحات مبارک و پربرکت این انقلاب جاویدان بهره مند شد و حیاتی دوباره به پیروان و دوستداران اهل بیت(ع) که قرن ها با افول دولت فاطمیون در شمال آفریقا دچار انزوا و عقب راندگی شده بودند بخشید. با پایان حکمرانی فاطمیون بر سرزمین های شمال آفریقا، مقابله و از بین بردن اتباع اهل بیت(ع) در دستور کار حکومت های بعدی قرار گرفت و جنگ های خونینی برای تصفیه و نابودی شیعیان و جایگزین ساختن مذهب مالکی در گرفت.

از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ایران شخصیت های برجسته ای همچون دکتر تیجانی السماوی و شیخ حجة الاسلام مبارک بعداش(ره) و دکتر محمد الرصافی المقداد نشر مکتب و معارف اهل بیت(ع) را آغاز کردند. آنان بعد از آنکه مطالعات گسترده را درباره شیعه امامیه با مراجعه به منابع و مصادر به انجام رساندند به این مذهب ملتزم شده و بصیرت یافتند و در راه اعتلای آموزه های ائمه اطهار کوشیدند. این شخصیت ها با تشکیل حلقه های درسی و معرفتی بصورت مخفی در منازل خود علاقه مندان را با معارف اسلامی و ثقلین آشنا می ساختند. حرکت آنان در تونس موجب بیداری و اشتیاق فراوانی شد و افراد بسیاری به مکتب اهل بیت(ع) گرویدند تا آنجا که دولت وقت حاکم بر تونس برخورد و سخت گیری را در برابر آن آغاز کرد و محدودیت ها و مراقبت های شدیدی را برای رهبران وضع نمود در نتیجه ادامه این حرکت روشنگرانه در تقیه کامل انجام می پذیرفت و ادامه یافت.

بعد از خیزش بهار عربی، تونس توانست فضای آزادی عقیده را تجربه کرده و در آن تنفس نماید اما با این وجود به دلیل تهدیدات جریان های سلفی و تکفیری و وهابی و اخوانی که اقدامات و حضور خود را در جامعه تونس با استفاده از فضای جدید بیشتر کرده و تقویت نمودند، پیروان اهل بیت(ع) همچنان با نگرانی و احتیاط و حتی مخفیانه برنامه ها و فعالیت های خود را دنبال می کنند.

در حال حاضر سرکار عالی به عنوان خادم برگزیده بین الملل فرهنگ رضوی میزان آشنایی با معارف رضوی را در سطح جهان اسلام چطور ارزیابی می کنید و برای معرفی بهتر مکتب اهل بیت(ع) در میان جوامع اسلامی چه راهکارهایی را لازم می دانید؟

به برکت تلاش های برآمده از انقلاب اسلامی ایران فرهنگ اهل بیت(ع) و به ویژه فرهنگ رضوی نشر فراوانی در جهان اسلام یافته است. برگزاری گردهمآیی های فکری و کنفرانس های معرفتی سهم زیادی در ترویج و صدور فرهنگ والای اهل بیت(ع) به جهان اسلام داشته است و می توان گفت اگر این اقدامات نبود کسی از محاسن علوم و حکمت رضوی آگاهی نمی یافت.

من معتقدم لازم است نشست ها و سمینارها و هم اندیشی ها بسیار بیشتر شود و متفکران و پژوهشگران مختلف مورد حمایت مادی و معنوی قرار گیرند تا در گسترش آموزه های فرهنگ رضوی و اهل بیت(ع) پیامبر نه تنها در جهان اسلام بلکه در کل عالم نقش ایفاء کنند.

مهم ترین موانع توسعه فرهنگ اهل بیت(ع) در میان جوامع اسلامی خصوصا جهان عرب و شمال آفریقا را چه می دانید؟

از نگاه من و براساس آنچه در تونس آن را لمس می کنم ضعف بنیه اقتصادی مهمترین مانع در این مسیر است. بیشتر شیعیان و پیروان اهل بیت(ع) در تونس از شرایط مالی و معیشتی ضعیفی برخوردارند و حتی در تأمین نیازهای خانواده خود مشکلاتی دارند و این مسئله امکان برخی فعالیت ها مانند نشر و ارسال کتاب به مناطق مختلف و برگزاری جلسات و نشت های معرفتی را از آنان سلب می کند گرچه ما ضعیف و دست بسته نمی مانیم و از این مشکلات با الهام از انقلاب اسلامی ایران فرصت خواهیم ساخت.

خیلی ممنون. اجازه دهید دو سؤال دیگر بپرسیم. در خبرها آمده بود به دلیل وضع مقررات برای مقابله با کرونا توسط دولت تونس شرایط اجتماعی و اقتصادی دشواری بر این کشور حاکم شده است. در ایران رهبر معظم انقلاب اسلامی مردم را به پویش مواسات دعوت کرد تا تحمل سختی های ناشی از کرونا برای همگان آسان تر شود. به نظر شما چگونه می توان امر مواسات را در میان جوامع شیعه و پیروان اهل بیت(ع) گسترش داد؟

در پی پیچیدگی و وخامت روزافزون شرایط بهداشتی و اجتماعی بر اثر شیوع گسترده ویروس کرونا و در عین حال باور و پایبندی ما به توصیه های اسلام ناب محمدی(ص) که دائم به تعاون و همیاری و مواسات رهنمون می شود و امتثال امر ولی امر مسلمین حضرت آیت الله خامنه ای(دام ظله) مقوله مواسات را در رسیدگی به خانواده های آبرومند اما ضعیف باید اولویت داد و نیازهای غذایی، دارویی و مالی آنان را به قدر بضاعت خیران و داوطلبان تأمین نمود. در واقع رویکرد مواسات موجب آشنایی جوامع با رأفت و زیبایی های اسلام می شود.

در حال حاضر وضع اقتصادی در تونس به مرحله حساس و دشواری رسیده است. ارزش پول ملی بسیار کم شده و قیمت ها رو به افزایش گذاشته و نسبت فقر ازدیاد را نشان می دهد. از خدا میخواهیم که این بیماری و ویروس را از تمامی امت اسلامی به حق امام رضا علیه السلام مرتفع گرداند.

در پایان علاقه مندیم در صورت امکان از آخرین فعالیت ها و تألیفات خود برای ما بگویید و اینکه چه ایده هایی را برای آینده در نظر دارید تا دنبال کنید؟ و همچنین آیا با توجه به آشنایی که از کشور خود تونس دارید، مجموعه هایی مانند آستان قدس رضوی امکان اجرای پروژه های فرهنگی و اجتماعی و خیریه را در این کشور دارند؟

در رابطه با فعالیت هایم باید بگویم اخیر در یک کنفرانس مجازی با موضوع عدالت و صلح در اندیشه آیت الله خامنه ای(دام ظله) شرکت کردم. همچنین در یک نشست مجازی با موضوع زنان عاشورایی که کمیته مرکزی اربعین آن را برگزار کرد.

کتابی با موضوع «روش اصلاح در امت اسلامی میان نهضت حسینی و سیره رضوی» در دست بررسی دارم اما در حال حاضر کتاب دیگری با عنوان «امامت الهی از دیدگاه مکتب رضوی» در دست نگارش دارم که هر دو کتاب را با الهام از حدیث معروف امام رضا علیه السلام درباره مفهوم امامت و نقش و ویژگی های منحصر به فرد امام و نیاز بشر و امت به امام تدوین می کنم.

اما سؤال شما درباره امکان اجرای پروژه های فکری یا فرهنگی و یا خیریه بسیار مهم است.

به دلیل اشتغال من در اداره تبلیغات املاک و مستغلات تونس که مسئولیت ثبت تمامی املاک مسکونی، کشاورزی، صنعتی و تجاری را دارد و اطلاع و تخصصم در قوانین املاک و مستغلات، مسئولین آستان قدس رضوی و دیگر مجموعه را به حضور و سرمایه گذاری و فعالیت در این حوزه تشویق می کنم. آستان قدس رضوی یا سازمان های مشابه می توانند با کرایه مدت دار اراضی کشاورزی از دولت و بهره برداری از آن و صادرات محصولات به دست آمده از طریق تونس به اروپا بصورت هوشمند تحریم ها بر ضد ایران را خنثی کنند.

همچنین سرمایه گذاری صنعتی و تجاری در تونس فرصت دیگری است و از این ظرفیت ها در اینجا زیاد است و چه بسیار کشورهایی که از این درگاه به دلیل نزدیکی با اروپا و همچنین ارتباط با آفریقا برای مأموریت های خوند استفاده می کنند.

گفتگو از بهمن دهستانی، خبرگزاری رضوی. سرویس جهان اسلام

گسترش نشست های فکری در معرفی امام رضا(ع) به جهان اسلام سهم فراوانی دارد 
آخرین ویرایش: چهارشنبه 23 مهر 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات