60

  اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سلامت/ از کابل تا محله پورسینای مشهد | گفت‌وگو با پزشک افغانستانی که دغدغه‌اش کمک به محرومان است

   |  سه شنبه 28 مرداد 1399
align=bottom
به قلم راد، هاشمی | شهرآرانیوز، از کابل تا محله پورسینای مشهد | گفت‌وگو با پزشک افغانستانی که دغدغه‌اش کمک به محرومان است. دکتر محمد داوود نوروزی فارغ‌التحصیل دانشکده پزشکی کابل است، او که سال‌هاست در مناطق محروم تربت حیدریه و مشهد به عنوان پزشک فعالیت کرده همواره دغدغه کمک به محرومان را داشته است. دوران کودکی‌اش را در فقر و سختی معیشت در کابل پایتخت افغانستان گذرانده است....

این تجربه سخت در کودکی باعث شده است که از همان دوران تمام هدف و آرزویش بشود کمک به دیگران. با همین هدف هم رشته پزشکی را انتخاب می‌کند و از دانشگاه پزشکی کابل فارغ‌التحصیل می‌شود، بازی روزگار او را به مشهد می‌رساند و او حالا یکی از پزشکان این شهر است.
 
چند سالی است که «محمدداوود نوروزی» در مرکز خدمات جامع سلامت شهری ساختمان در محله پورسینا به عنوان پزشک مشغول به کار است. با تمام فراز و فرود‌های زندگی‌اش هنوز از مسیری که از همان دوران کودکی برای خودش تعیین کرده، منحرف نشده است.
۱۶ سال خدمت در مرکز بهداشت روستایی تربت حیدریه
محمد داوود نوروزی متولد سال ۱۳۴۵ در افغانستان است، دوران کودکی‌اش را در یکی از محلات حاشیه‌ای کابل گذرانده و دیدن افراد نیازمند در آن محله و کمبود خدمات درمانی در آن روزگار باعث شده که از همان روز‌ها علاقه‌مند رشته پزشکی شود.
 
پنج سال بیشتر نداشته که به دلیل هوش زیاد و علاقه و استعدادی که داشته، دو سال زودتر تحصیل را شروع می‌کند. بعد از آن هم مقاطع مختلف را یکی یکی پشت سر می‌گذارد به دانشکده طب کابل که در آن روزگار برای خود اسم و رسمی داشته می‌رود و بعد از پایان تحصیلات در مناطق محروم مشغول خدمت‌رسانی می‌شود.
 
در روز‌های جنگ افغانستان در مناطق مرزی و روستایی در یک بیمارستان صحرایی مشغول به کار می‌شود. با شروع جنگ‌های چریکی و ناامن‌شدن منطقه برای مدتی کوتاه عازم ایران شده و در تهران مستقر می‌شود. بعد شرایطی پیش می‌آید که امکان بازگشت برای او فراهم نمی‌شود و برای همیشه در ایران ماندگار می‌شود.
 
همان سال‌ها در بیمارستان شهدای تجریش تهران آزمون پزشکی می‌دهد و پذیرفته می‌شود. به عنوان پزشک به استان خراسان اعزام می‌شود و دو سال در بیمارستان نهم دی تربت حیدریه کار می‌کند. بعد از آن به مدت ١٦سال در مرکز بهداشت روستایی در نزدیکی تربت حیدریه مشغول به کار می‌شود و بعد از آن فعالیتش را در مشهد ادامه می‌دهد.
 
من محلات مشهد تعلق خاطر دارم

چند سالی در مرکز درمانی محله شهید باهنر در قلعه ساختمان فعالیت می‌کند تا دست آخر سال ۱۳۹۴ برای خدمت به مرکز سلامت محله پورسینا پا می‌گذارد. همان ابتدای کار در این مرکز می‌گوید که دلش می‌خواهد به عنوان پزشک دوم فعالیت داشته باشد نه سرپرست کل مجموعه تا تمام همّ و غمش رسیدگی به وضعیت بیماران باشد، اما زمانی که این مرکز به بخش خصوصی واگذار می‌شود او به عنوان سرپرست مرکز انتخاب می‌شود.
 
دکتر نوروزی سال‌هاست تجربه کار در مناطق محروم را دارد و می‌گوید به این محلات و مردمش تعلق دارد. با اینکه بعد‌ها به وی پیشنهاد کار در مراکز درمانی مناطق دیگر را می‌دهند، اما همچنان در این منطقه باقی می‌ماند.
 
در این باره می‌گوید: «وقتی در این رشته دانش‌آموخته شدم با خودم عهد بستم که برای خدمت به مردم کار کنم و اولویتم باز کردن گره از کار مردم باشد. به همین دلیل کار در این مناطق، انتخاب اول من است؛ چرا که مردم اینجا بیشتر از سایر نقاط به خدمات و کمک‌های درمانی نیاز دارند.»

صندوقی برای کمک به بیماران نیازمند

خدماتی که این مرکز به مردم این منطقه ارائه می‌دهد، متفاوت و متنوع است. از دندان‌پزشکی بگیرید تا روان‌شناسی. این خدمات هم رایگان هستند، با این حال خیلی از بیمار‌های اینجا که برای دریافت خدمات دیگر به مراکز دیگر ارجاع داده می‌شوند از پس هزینه‌های آن مرکز برنمی‌آیند. مثلا افراد دیابتی باید به مراکز دیگر بروند و هزینه‌های زیادی را بپردازند. اغلب توان پرداخت ندارند و درمان را رها می‌کنند و دچار مشکلات فراوان می‌شوند. خیلی وقت‌ها خانم‌های بارداری که در این مرکز معاینه می‌شوند هزینه پرداخت بیمارستان را ندارند و در خانه زایمان طبیعی می‌کنند. این موارد باعث شده که حالا آقای نوروزی صندوقی در بیمارستان برای کمک به بیمار‌ها راه بیندازد.
 
آزمایش رایگان کرونا

دکتر نوروزی خیلی از بیماری‌های شایع در این مناطق را ناشی از سبک زندگی مردم می‌داند. سبک زندگی‌ای که ناشی از مشکلات معیشتی است.
 
وی خاطرنشان کرد: «یکی از مشکلاتی که در این مناطق به وفور دیده می‌شود زندگی در فضای محدود است. نتیجه ترکیب فقر و تراکم جمعیت شده خانه‌هایی با فضای محدود و جمعیت زیاد! این خودش باعث شیوع سریع بیماری‌های ویروسی می‌شود.»
 
به گفته او یکی از مشکلاتی که حالا به تازگی با شیوع ویروس کرونا برای افراد این منطقه به وجود آمده آزمایش کرونا (پی سی آر) است. خیلی وقت‌ها افراد مشکوکی که برای آزمایش به مراکز دیگر ارجاع داده می‌شوند توان پرداخت هزینه آزمایش را ندارند. آقای نوروزی حالا با هماهنگی با مرکز بهداشت در همین مرکز رایگان برای برخی بیماران این آزمایش را انجام می‌دهد.

نیاز به بیمارستان

درباره رفع این محدودیت‌ها و راه ارتقای سلامت و بهداشت در این منطقه از دکتر نوروزی می‌پرسم و او همه چیز را در گرو رفع مشکلات اقتصادی می‌داند. اینکه حتی یک بیمارستان اینجا برای ارائه خدمات به انبوه جمعیت شهرک شهید رجایی و شهید باهنر وجود ندارد.
 
این پزشک افغانستانی خاطرنشان کرد: ما برای ارائه خدمات تخصصی، افراد را به بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های دیگر معرفی می‌کنیم که متأسفانه هزینه زیادی دارد و خیلی از این افراد از پس هزینه‌های آن برنمی‌آیند. اگر یک بیمارستان در این سوی شهر برای همین افراد ساخته شود بسیاری از این مشکلات حل می‌شود و سلامت ساکنان این منطقه هم افزایش پیدا می‌کند.

از کابل تا محله پورسینای مشهد | گفت‌وگو با پزشک افغانستانی که دغدغه‌اش کمک به محرومان است

آخرین ویرایش: سه شنبه 28 مرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات