اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اقتصادی/ گزارش تحلیلی» صدور خدمات فنی و مهندسی خراسان رضوی به افغانستان و ترکمنستان، مزیتی کمتر استفاده شده

   |  سه شنبه 14 مرداد 1399
align=bottom
ظرفیت چشمگیر خراسان رضوی در حوزه خدمات فنی مهندسی همراه با مزیت همسایگی این استان با کشورهای افغانستان و ترکمنستان یک امتیاز در حوزه صادرات محسوب می‌شود که به حد کافی از آن بهره‌گیری و استفاده نشده‌است. توانمندی خراسان رضوی در صدور خدمات فنی و مهندسی در حالی است که کاهش بیکاری و افزایش اشتغال دغدغه‌ اصلی مسوولان و نیاز فوری اقتصاد امروز کشور است...

مدیران ذیربط در همه جای دنیا زمانی که نمی‌توانند پاسخگوی مازاد عرضه نیروی کار در داخل کشور باشند "اعزام نیروی کار به کشورهای متقاضی به شکل مستقیم یا از طریق صدور خدمات فنی و مهندسی" را به عنوان یک برنامه میان‌مدت در دستور کار قرار می‌دهند.

ایجاد اشتغال در قالب صدور خدمات فنی و مهندسی به ویژه زمانی که ظرفیتها و تخصص داخلی جوابگوی نیاز متقاضیان در کشورهای دیگر باشد مزیتی گرانقیمت و بسیار بااهمیت است زیرا در شرایط رکود تورمی، از یک سو دولت با اتخاذ سیاست‌های انقباض مالی و پولی برای رفع تورم تلاش و از سوی دیگر رفع بیکاری گسترده و ایجاد اشتغال را به عنوان هدف اصلی پیگیری می‌کند.

صدور خدمات فنی و مهندسی در شرایط رکود تورمی می‌توانند فرصتهای شغلی جدیدی برای نیروهای جوان ایجاد کند و بر کاهش تورم اثرگذار باشد و از توان شرکتهای فنی و پیمانکاری موجود در کشور برای معرفی قابلیت‌های این بخش به کشورهای همسایه استفاده کند.

براساس آمار موجود، ایران در بحث ساخت و سازها جزء کشورهای رده بالا در صادرات خدمات فنی و مهندسی در دنیاست و خراسان رضوی نیز با برخورداری از حدود ۹۰ شرکت خدمات فنی و مهندسی جزء استان‌های مطرح در این حوزه است به طوری که سال گذشته ۱۶ شرکت از این تعداد پروژه‌هایی را در افغانستان، کشورهای حوزه آسیای میانه، کشورهای آفریقایی و سوریه در دست اجرا داشتند.

با این حال با توجه به اعمال تحریم‌ها، محدودیت ها برای صدور خدمات فنی و مهندسی افزایش یافته که با شیوع کرونا و بسته شدن مرزها، این شرایط دشوار تشدید شده اما بازار هدف صادرات خدمات فنی و مهندسی استان بر کشور افغانستان متمرکز شده است و از آنجا که این کشور مرزهای خود را به روی ما نبسته است، می‌توان فعالیتها در این حوزه را گسترش داد.

ظرفیت زیرساختی خراسان رضوی در صدور خدمات فنی و مهندسی

رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: بیشتر صادرات خدمات فنی و مهندسی استان مربوط به حوزه‌های برق، ساخت و ساز، آبرسانی، راهسازی و ساخت تونل است.

محمدعلی امیرفخریان افزود: شرکتهای فنی و مهندسی خراسان رضوی در زمینه‌های صنایع تبدیلی، کشاورزی و گلخانه‌ای، خدمات در حوزه دام و طیور و انرژی‌های تجدید پذیر نیز صادرات چشمگیری داشته‌اند و در آینده نه چندان دور نیز به بخش خدمات انتقال گاز شهری ورود خواهند کرد.

وی ادامه داد: به خاطر فقدان بانک اطلاعاتی از حجم و میزان صادرات و تعداد صادرکنندگان در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی استان اطلاع دقیقی نداریم اما به طور کلی در سال‌های اخیر از نظر تعداد صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی افزایش ولی از نظر میزان حجم صادرات در این حوزه کاهش وجود داشته‌است.

رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به تاثیر روابط سیاسی بر صدور خدمات فنی و مهندسی اشاره و بیان کرد: روابط دیپلماتیک بین کشورها در حوزه خدمات فنی و مهندسی تاثیر مستقیم دارد و حضور و فعالیت گسترده فعالان این حوزه در کشورهای سوریه و عراق موید این مهم است.

امیرفخریان افزود: با این حال نباید از خدمات فنی و مهندسی شرکت‌های دانش بنیان و صنایع خلاق غافل شد زیرا شرکای ایران در کشورهای هدف صادرات خدمات فنی و مهندسی از خدمات حوزه دانش بنیان بهره می‌گیرند و انتخاب جایگزین شرکتهای ارایه دهنده این خدمات برای آنان سخت و پر هزینه است.

وی به محدودیت‌های فراروی صدور خدمات فنی و مهندسی نیز اشاره و بیان کرد: یکی از محدودیت‌های ناشی از اعمال تحریم ها، عدم صدور ضمانتنامه‌های بانکی برای پیمانکاران ایرانی توسط بانکهای خارجی بود که با رایزنی با صندوق ضمانت صادرات و همکاری سفارت خانه‌های ایران در کشورهای هدف از جمله افغانستان این مشکل کم رنگ شده است.

رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: بحران جهانگیر شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن بسته شدن مرزها و محدودیت در تردد اتباع به ویژه متخصصان به سایر کشورها مشکلاتی را در صادرات کالا و خدمات از این استان ایجاد کرد که صدور خدمات فنی و مهندسی نیز از این مهم مستثنی نبود اما فرصتهایی را در خصوص خدمات بهداشتی و درمانی ایجاد کرد که با توجه به درگیری تمام کشورها با این معضل کمتر مورد توجه بخش خصوصی و دولتها قرار گرفت.

امیرفخریان افزود: شرکت‌های خراسانی به دلیل همجواری با کشور افغانستان و ترکمنستان و نزدیکی به آسیای میانه در این کشورها حضور بیشتری دارند و در حال حاضر اکثر پروژه‌های شرکت‌های فنی و مهندسی در افغانستان در حال انجام است.

وی ادامه داد: در خصوص عراق نیز حضور شرکت‌های فنی و مهندسی خراسان رضوی و فعالان این حوزه چشمگیر است.

تنگناهای فراروی خدمات فنی و مهندسی 

رییس کمیسیون صادرات خدمات فنی، مهندسی و عمران اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به مشکلات حوزه خدمات فنی و مهندسی اشاره کرد و گفت: فارغ از اینکه شیوع ویروس کرونا باعث ناهماهنگی و ایجاد محدودیت‌های فراوان در بخشهای کسب و کار، تولید، صنعت و معدن و به ویژه بهداشت شده است بخش بزرگی از این فعالیت‌های اقتصادی به حوزه خدمات فنی و مهندسی مربوط می‌شود لذا کندی یا توقف فعالیت در بخشهای مزبور حوزه خدمات فنی و مهندسی را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد.

محسن خندان‌دل افزود: در کنار اینکه بخش خدمات فنی و مهندسی در زمره ۱۴ رسته کسب و کاری که مورد حمایت دولت از باب دریافت تسهیلات بانکی قرار گرفتند، گنجانده نشد، این بخش بیش از هر چیز از رویکردها و روابط سیاسی با کشورهایی که صادرات خدمات فنی و مهندسی به آنجا انجام می‌شود، تاثیر می‌پذیرد.

رییس کمیسیون صادرات خدمات فنی، مهندسی و عمران اتاق بازرگانی خراسان رضوی نبود بانک اطلاعاتی متقن درباره خدمات فنی و مهندسی و میزان صادرات را از کمبودهای این بخش ذکر و بیان کرد: این نقیصه باعث می‌شود که نتوان تحلیل درستی از رفتارهای موجود اقتصادی ارایه داد.

به اعتقاد این فعال اقتصادی، به دست آوردن اطلاعات کار سختی نیست اما زمانی که از اطلاعات موجود بخش‌ها و زیربخش‌ها استفاده نابهنگام انجام گیرد، بسیاری از فعالان اقتصادی از ارایه اطلاعات اجتناب می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود که عملا هیچ ابزار مناسبی برای تحلیل درست اطلاعات در اختیار نماند.

خندان‌دل افزود: نبود اطلاعات پایه درباره صدور خدمات فنی و مهندسی باعث می‌شود که اظهارنظرها براساس اطلاعات بخشی و سطحی یا منطقه‌ای باشد.

وی ادامه داد: پس از بحران شیوع ویروس همه‌گیر کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن فعالیت‌های مرتبط با خدمات فنی و مهندسی در داخل کشور به واسطه کم شدن چرخه فعالیت‌های اقتصادی و گردش مالی آن به شدت ضعیف شده است.

او اضافه کرد: نبود ثبات حتی نسبی در تعیین قیمت مواد و قطعات و لوازم اولیه بر فعالیت بخش‌های مختلف حوزه خدمات فنی و مهندسی اثرگذار بوده و باعث شده است نه تقاضادهنده از تقاضایی که دارد راضی باشد و اطمینان داشته باشد که تقاضایش به بهترین شکل و منصفانه ترین روش انجام می‌شود و نه عرضه کننده از آنچه ارایه می‌دهد رضایت داشته باشد.

رییس کمیسیون صادرات خدمات فنی، مهندسی و عمران اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: عرضه‌کننده خدمات فنی و مهندسی فکر می‌کند که بعد از انجام معامله با توجه به نرخ تورم موجود با مبالغ دریافتی از آن معامله حتی نخواهد توانست اصل ماده اولیه را جایگزین کند چه برسد به این که به یک سود منطقی و معقول دست پیدا کند.

خندان دل  بخشی نگری را مشکلاتی دانست که فعالان خدمات فنی و مهندسی را از ارایه نرخ‌های خوب بازده و منطقی می کند.

وی ادامه داد: همان طور که تولیدکنندگان آجیل و خشکبار و کفش و کیف، مجموعه‌های آموزشی و فرهنگی و واحدهای ارایه دهنده خدمات آسیب دیده از کرونا تحت حمایت تسهیلاتی دولت قرار گرفتند، لازم بود شرکتهای پشتیبانی کننده تاسیسات و تجهیزات و ارایه خدمات فنی و مهندسی نیز مشمول حمایتهای مالی دولت شوند.

رییس کمیسیون صادرات خدمات فنی، مهندسی و عمران اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: بخش خدمات فنی و مهندسی خراسان رضوی به شدت از  شیوع کرونا خسارت دید و بخش بزرگی از فعالیت فعالان این حوزه یا متوقف شده یا به شکل چشمگیری کاهش یافته اما در مقابل به واسطه کوچک شدن و کمتر شدن میزان تقاضا، نرخهای ارایه خدمات فنی و مهندسی به شدت افزایش یافته و این خود مبین لزوم بازنگری جدی در تصمیمات و رفتارهای اقتصادی است.

تاثیر رفتارهای نسنجیده بر صادرات

رییس کمیسیون صادرات خدمات فنی، مهندسی و عمران اتاق بازرگانی خراسان رضوی که ارایه برخی اظهارنظرها را زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات اقتصادی در حوزه خدمات فنی و مهندسی دانست و اظهار داشت: یک اظهارنظر مبنی بر اینکه در کشورمان فلان تعداد به کرونا ویروس شدند و پیش بینی ابتلا فلان نفر به بیماری کووید ۱۹ وجود دارد، بلافاصله باعث می‎شود معدود کشورهایی که مرزهای خود را به روی تجار و ارایه کنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران باز کرده بودند، مرزها را ببندند و پروازها را لغو کنند.

خندان دل افزود: در این شرایط یک ارایه دهنده خدمات فنی و مهندسی مجبور است که از چند کشور ثالث خود را به کشور هدفش برساند و متاسفانه رفتارها ، گفتارها، تصمیمات و تحلیلهای غلط در بسیاری از موارد آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور زده است.

وی ادامه داد: ظرفیت موجود فنی و مهندسی در حوزه درمان و پژوهش کشور ما به یکی از پایه‌های بسیار مناسب برای صدور خدمات فنی و مهندسی به خصوص به کشورهای همسایه  تبدیل شده به ویژه کشوری مانند افغانستان که به شدت درگیر مبارزه با ویروس کرونا شده است و سطح بالایی از تقاضا را برای دریافت خدمات به کشورهای همسایه خود به ویژه ایران ارسال کرد.

رییس کمیسیون صادرات خدمات فنی، مهندسی و عمران اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: نبود یک تحلیل و تصمیم درست و متاسفانه درگیر کردن اقتصاد سیاسی کشورمان با بحثهای داخلی کشورهای هدف باعث شده است که نه تاجر درخواست کننده اعتمادی به ارایه درخواست داشته باشد و نه فعال اقتصادی حوزه خدمات فنی و مهندسی کشورمان تمایلی به ارایه خدمات به آن کشور داشته باشد زیرا هیچ کدام مطمئن نیستند که اساساً خدمات به نتیجه برسد و اگر هم براساس درصد پیشرفت کار تسویه حسابهای مالی صورت گیرد روش انتقال پولی وجود داشته باشد.

خندان دل افزود: مشکلات دیگری نیز گریبانگیر حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی است که از جمله آنها عدم ساماندهی مناسب ضمانت نامه‌های صادراتی، بیمه نامه‌های صادراتی، ویزاهای کار، پشتیبانی نکردن دستگاه دیپلماسی از فعالان اقتصادی، عرضه نشدن به موقع اطلاعات برگزاری مناقصات، و عدم جذب مبانی اعتباری از بنگاه‌های بین‌المللی مثل بانک اقتصاد جهانی یا سازمان بهداشت جهانی است که هیچ کدام از آنها به وقت لازم انجام نشده است.

لزوم نگاه یک دست و متوازن در صادرات خدمات فنی

رییس کمیسیون صادرات خدمات فنی، مهندسی و عمران اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی هیچ نگاه یک‌دست و تصمیم جامع الاطرافی نبوده است و تنها چند شرکت فنی و مهندسی که پایه تمام آنها به دولت وصل می‌شود به چند قرارداد بسنده کرده‌اند که شواهد نشان می‌دهد آنها نیز با مشارکت در برخی از پروژه‌های کشورهای همسایه و هدف نتوانستند موفق شوند.

خندان دل به نامگذاری "سال جهش تولید" نیز اشاره و بیان کرد: لازم است که براساس واقعیت‌های موجود به نحوی تصمیم‌گیری شود که پروژه‌ها قابل اجرا و تحقق باشند، چه طور وقتی زیرساخت‌های یک موضوع فراهم نیست می توان ادعا کرد که دچار تحریم‌های اقتصادی هستیم یا سایر مسائل خارج از حوزه اقتصادی ما را تحت الشعاع خود قرار داده است.

رییس کمیسیون صادرات خدمات فنی، مهندسی و عمران اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: نتیجه این اقدامات باعث شده است که قیمت پایه اقلام فعالیت‌های عمرانی و داده‌های ستاندنی تولیدات به قدری افزایش یافته و متغیر باشد که فرد در قیمت گرفتن از یک تولیدکننده، واسطه یا فروشنده، نتوانید قیمت مشخص و پایداری برای یک خدمت در نظر داشته باشید زیرا قیمت‌ها آنی و براساس نظرات مختلف تغییرپذیر شده‌اند.

خندان‌دل از مسوولان خواست نه تنها با فعالان واقعی بخش خصوصی مشورت کرده بلکه از تجربه‌های دیگر کشورها نیز بهره گیرند و افزود: صادرات در همه کشورها حرف نخست را می‌زند نه سیاست؛ این کشاکش بین سیاست و اقتصاد بزرگترین صدمه را به فعالان اقتصادی به ویژه حوزه خدمات فنی و مهندسی وارد می‌کند. 


صدور خدمات فنی و مهندسی خراسان رضوی مزیتی کمتر استفاده شده


آخرین ویرایش: دوشنبه 20 مرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic