60

  اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اقتصادی/ سرکنسول ایران: اقتصاد محور روابط خراسان رضوی و مرو ترکمنستان است

   |  پنجشنبه 16 مرداد 1399
align=bottom
رسول جعفری گفت: امور اقتصادی و تجاری به عنوان محور روابط تعاملات دوجانبه استانهای خراسان رضوی در ایران و مرو در ترکنمستان قرار گرفته است. وی افزود: علاوه بر مناسبات تجاری و بازرگانی، صنعت گردشگری و البته مبحث گردشگری سلامت و دیگر توانمندیهای خراسان رضوی در بخش بهداشت و پزشکی از جمله حوزه‌های مورد توجه در تعاملات تجاری دو استان خراسان رضوی و مرو هستند....

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر "مرو" کشور ترکمنستان به برنامه گفتگوی ویدیوکنفرانس امروز ۱۶ مرداد ماه میان "علیرضا رزم‌حسینی" استاندار خراسان رضوی و "دوران بردی آنابردیف" استاندار مرو ترکمنستان اشاره و بیان کرد: در این گفتگو علائق دو طرف در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، انرژی به ویژه صنعت برق، گردشگری سلامت و همچنین فعالیت تجاری بخش خصوصی در حوزه صنعت، معدن و پتروشیمی مطرح شد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر مرو ترکمنستان ادامه داد: همچنین در این نشست ویدیوکنفرانس، دو طرف برای سفر به مشهد و مرو ابراز تمایل کردند لذا مقرر شد جزییات آن از سوی معاونان استانداران مرو و خراسان رضوی تا حصول نتیجه پیگیری شود. 

وی توافق برای تشکیل کمیته‌های تخصصی مانند کمیته تجاری، کمیته صنعتی و گردشگری را از دیگر نتایج نشست ویدیوکنفرانس روز پنجشنبه میان استانداران خراسان رضوی و مرو ذکر و بیان کرد: ایجاد فرصت برای تعامل بخش خصوصی دو استان از دیگر نتایج نشت امروز بود. 

جعفری گفت:بر این اساس مقرر شد از استان مرو "اتحادیه صنعتگران" و از خراسان رضوی "اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان" از این پس در قالب ارتباط ویدیوکنفرانس با یکدیگر نشست و تعامل داشته باشند.

وی ابراز امیدواری کرد نشست امروز استانداران مرو و خراسان رضوی روابط دو استان را تعمیق نموده و همچنین سرآغازی برای توسعه روابط خراسان رضوی با دیگر استانهای کشور ترکمنستان باشد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر مرو ترکمنستان افزود: همچنین در نشست امروز استاندار خراسان رضوی از کمکهای انساندوستانه کشور ترکمنستان در قالب ارسال محموله ماسک بهداشتی به این استان در دوران شیوع ویروس همه‌گیر کرونا تشکر کرد. 

وی به تفاهمنامه پیشین همکاری بین استانهای خراسان رضوی و مرو هم اشاره و بیان کرد: در پی سفر نوروز ۱۳۹۷ حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر روحانی به کشور ترکمنستان و بازدید از مرو قدیم، استاندار مرو از استاندار خراسان رضوی هم برای چنین بازدیدی دعوت به عمل آورد.

جعفری همچنین پیرامون گفتگوی امروز استانداران مرو و خراسان رضوی توضیح داد: اسفند پارسال قرار بود استاندار خراسان رضوی به مرو سفر نماید اما این برنامه رسمی بخاطر شیوع ویروس کرونا لغو شد لذا سرکنسولگری ایران در مرو به وزارت خارجه جمهوری ترکمنستان پیشنهاد داد تا نشست ویدیوکنفرانس امروز به جای آن برنامه معوق صورت گیرد. 

استان یک و نیم میلیون نفری "مرو جدید" مرکز استان مرو، که ترکمنها به آن "ماری" می‌گویند در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شهر مرزی سرخس ایران در شمال شرق خراسان رضوی، دومین شهر پرجمعیت جمهوری ترکمنستان پس از عشق‌آباد، پایتخت کشور دوست و همسایه شمالی جمهوری اسلامی ایران است.
استان مرو علاوه بر اینکه منطقه‌ای صنعتی در کشور ترکمنستان محسوب می‌شود، مهمترین بخشهای تاریخی آن کشور را شامل مناطق مرو قدیم و مارگوش در خود جای داده است. 

جمهوری ترکمنستان با ۶ میلیون نفر جمعیت در شمال جمهوری اسلامی ایران، با استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان مرز دارد.

روز ایرنا 
آخرین ویرایش: دوشنبه 20 مرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic