60

  اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ دیدار رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با دکتر امجد حمید المظفر رایزن فرهنگی عراق در ایران

   |  چهارشنبه 15 مرداد 1399
align=bottom
دکتر امجد حمید المظفر رایزن فرهنگی عراق در ایران به همراه معاون خود با دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد روز چهارشنبه 15 مرداد 1399 دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار دکتر امجد با قدردانی از دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان دانشگاه برتر ایران در حوزه همکاری‌های علمی و فرهنگی در کشور عراق خواستار حفظ و گسترش فعالیت‌ها و همکاری دانشگاه فردوسی مشهد با دانشگاه‎های عراق شد. ...

همچنین در زمینه برگزاری دوره‌ها و کلاسهای مشترک با دانشگاه‌های عراق اعلام آمادگی نمود.

رایزن فرهنگی عراق در ایران با تأکید بر ضرورت افزایش حضور دانشجویان کشور عراق در دانشگاه‌های برتر ایران از جمله دانشگاه فردوسی مشهد خواستار تسهیلات ویژه برای این دانشجویان شد، از جمله تخفیف در شهریه و اختصاص بورسیه تحصیلی به این دانشجویان. ایشان به مشکلاتی در زمینه تدریس مجازی در عراق اشاره کرد از جمله قطع شدن پی در پی برق که ممکن است در امتحانات این دانشجویان اختلال ایجاد کند. همچنین مشکل دیگر دانشجویان را بحث ویزا و ورود و خروج و موارد کنسولی دانست و درخواست نمود که مراحل آن تسهیل و کوتاه شود.

دکتر کافی نیز ضمن اشاره به اینکه بیشترین دانشجویان عراقی در دانشگاه فردوسی مشهد تحصیل می‌کنند و گفتمان دانشگاه ما این است که دانشگاه فردوسی مشهد فقط متعلق به دانشجویان ایرانی نیست و تمام کشورهای همسایه در آن شریک هستند، توسعه روابط علمی بین‌المللی با دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور عراق را جزء اولیتهای اصلی برنامه‌های بین‌الملل دانشگاه معرفی کرد و به برخی از برنامه‌های دانشگاه در این خصوص اشاره کرد. از جمله هدایت موضوع پایان‌نامه دکتری دانشجویان عراق به سمت مسائل مورد نیاز کشور عراق، ارتباط دانشگاه فردوسی مشهد با دانشگاه‌های عراق در حوزه دوره‌های مشترک تحصیلات تکمیلی، اعزام استاد به صورت کوتاه مدت به دانشگاه‌های مهم عراق، پذیرش استادان دانشگاه‌های عراق برای فرصت مطالعاتی و پسا دکتری.


دکتر کافی عنوان کرد که در جلسه هیأت رئیسه دانشگاه موضوع امتحانات دانشجویان غیرایرانی مطرح شده است و اقداماتی برای تسهیل آن‌ها انجام خواهد شد.

دکتر قبول مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی ضمن خوشامدگویی به دکتر امجد بر آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد بر میزبانی بیش از پیش دانشجویان از کشور عراق اشاره کرد. همچنین ایشان اظهار داشت که دانشگاه فردوسی مشهد طبق توافق با وزارت علوم عراق آمادگی پذیرش اعضاء هیئت علمی دانشگاه‌های کشور عراق برای فرصت مطالعاتی را دارد و نیز همکاری با استادان دانشگاه‌های معتبر عراق در جایگاه استاد راهنمای دوم، مشاور و یا داور رساله‌های دکتری عراق.

دکتر محمد تقوی رئیس مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان دانشگاه نیز گزارشی از فعالیت‌های مرکز در حوزه آموزش زبان فارسی خصوصاَ در دوره کرونا ارائه داد و برنامه‌های مجازی مرکز را تشریح کرد.

دکتر زینب مؤذن‌زاده رئیس اداره دانشجویان بین‌الملل نیز با ارائه آماری در خصوص دانشجویان عراقی، این دانشجویان را بیشترین در میان دانشجویان بین‌الملل معرفی کرد و به ارائه گزارشی در خصوص تعداد برنامه‌های حمایتی دانشگاه‌ها در بخش‌های آموزشی، پژوهشی و رفاهی پرداخت.

در پایان این دیدار رایزن فرهنگی عراق بازدیدی از برخی از امکانات دانشگاه همچون مرکز فناوری‌های پیش رفته و سالن‌‌های ورزشی و سرای ملل داشت.

99051602


99051603

آخرین ویرایش: شنبه 18 مرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic