اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اقتصادی/ معاون اقتصادی استاندار : ۸۵۰ سرمایه‌گذار خارجی در خراسان رضوی سرمایه‌گذاری کرده‌اند

   |  جمعه 10 مرداد 1399
align=bottom
 معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: تاکنون ۸۵۰ سرمایه‌گذار خارجی در استان جذب شده‌ و در طرحهای مختلف سرمایه‌گذاری کرده‌اند. علی رسولیان روز سه‌شنبه در نشست شورای مشورتی روابط اقتصادی خارجی خراسان رضوی که در محل استانداری این استان برگزار شد افزود: این استان با ۹۵ کشور مراوده تجاری دارد و طی ۱۰ سال اخیر ارتباط خراسان رضوی با ۳۰ کشور از این تعداد به صورت همکاریهای مستقیم بوده است....

وی ادامه داد: طی دو سال گذشته بیش از ۲۰ عنوان نمایشگاه اختصاصی و تخصصی و مشارکتی با کشورهای مختلف در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد برگزار شده و همچنین طی ۶ سال گذشته میزان اعزام و پذیرش هیاتهای تجاری در استان به صورت رسمی و غیررسمی به بیش از ۴۰ مورد رسیده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی در بیش از ۱۰ کمیسیون مشترک اقتصادی با کشورهای مختلف حضور دارد و با بیش از ۱۱ کلانشهر بزرگ جهان مراوده برقرار کرده که عمده ارتباطات با این کلانشهرها از سوی شهرداری مشهد در حال پیگیری و انجام است.

رسولیان افزود: حضور خراسان رضوی در کمیسیون‌های مشترک اقتصادی مربوط به کشورهای روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان می‌شود.

وی اضافه کرد: طی سال گذشته ۱۵ ملاقات به صورت رسمی  با هیاتهای تجاری و پنج ملاقات با سفیران و نمایندگان جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف در محل استانداری خراسان رضوی برگزار شد و فقط در یک نشست در محل استانداری ۳۰ سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف حضور یافتند و با استاندار خراسان رضوی دیدار کردند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: پارسال ۱۰ عنوان میز همکاریهای مشترک تجاری و همایشهای مرتبط با آن با کشورهای روسیه، تاجیکستان و افغانستان و همچنین میز مشترکی در خصوص همکاری با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا با محوریت این استان برگزار شد.

رسولیان افزود: سال گذشته بیش از ۱۰ عنوان ارسال مکاتبات و دعوتنامه‌های مربوط به پذیرش مقامات و مسوولان استانها در کشورهای همجوار از سوی استاندار و ۴۰ مورد پیگیری توسعه روابط خارجی در حوزه مکاتبات از سوی استانداری خراسان رضوی انجام گرفت.

تشکیل شورای مشورتی دیپلماسی اقتصادی خراسان رضوی 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: ما به دنبال چارچوبی برای پیگیری مسائل خارجی در استان بودیم و از آنجا که دیگر محلی برای برگزاری قانونی کارگروه توسعه صادرات وجود ندارد و این کارگروه نظر ما را در مباحث مربوط به روابط خارجی در حوزه‌های مختلف خدماتی، پزشکی و بهداشتی، فرهنگی و تجاری تامین نمی‌کند، چارچوبی برای پیگیری موضوعات مربوط به روابط خارجی در قالب "شورای مشورتی دیپلماسی اقتصادی" پیشنهاد شد.

رسولیان افزود: این شورا در کارگروه اقتصادی و اشتغال و سرمایه‌گذاری و همچنین در شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان رضوی مراحل قانونی خود را گذرانده و مصوب خواهد شد و با تشکیل این شورا، خراسان رضوی به عنوان یک استان پیشتاز تشکیل کارگروهی برای پیگیری روابط خارجی در کشور خواهد بود.

وی اضافه کرد: شورای مشورتی دیپلماسی اقتصادی پیگیر موضوعات مرتبط با روابط خراسان رضوی با کشورهای دیگر خواهد بود که از جمله این موضوعات پیگیری راه آهن خواف - هرات است که وزارت راه و شهرسازی قول افتتاح آن را در آبان ماه امسال داده است و در صورت افتتاح این خط ریلی هزینه‌های ترانزیت و صادرات، تخلیه و بارگیری کالا در مرز به شدت کاهش می‌یابد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی از توفیقات نشستهای غیررسمی اعضای این شورا را بازگشایی تبادل تجاری از طریق ریل با ترکمنستان دانست و گفت: در این ارتباط معاون وزیر امور خارجه سفری به هرات و سپس دیداری با استاندار خراسان رضوی داشت که نتایج خوبی برای ارتباط با افغانستان که مهمترین مقصد صادراتی خراسان رضوی به شمار می‌رود به دست آمد.

رسولیان افزود: خراسان رضوی تاکنون در خصوص کمکهای بهداشتی مرتبط با کرونا به تاجیکستان، افغانستان و  قرقیزستان کمک کرده و با همراهی بخش خصوصی اقلامی را برای آنها ارسال کرده است که این اقدام گشایش دهنده توسعه روابط تجاری این استان خواهد بود.

ظرفیت خراسان رضوی برای توسعه صادرات برق و گاز

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در خصوص توسعه صادرات برق از این استان به افغانستان گفت: پارسال توانیر با مدیران برق کابل مذاکره کرد و طرفین توافق کردند که خط انتقال ۴۰۰ کیلوولت از این استان به سمت افغانستان کشیده و یک پست برق نیز ایجاد شود تا صادرات برق به آن کشور افزایش یابد.

رسولیان افزود: شورای اقتصاد با انتقال برق از میلک به ولایت فراه در افغانستان موافقت کرده بود که بلافاصله نامه‌ای با امضای استاندار خراسان رضوی به معاون اول رییس جمهوری ارسال شد تا انتقال برق از هرات به افغانستان نیز در شورای اقتصاد به تصویب برسد.

وی اضافه کرد: لازم است دفتر امور خارجه منطقه شمال شرق کشور درخواست استان مبنی بر انتقال برق از نقطه صفر مرزی خراسان رضوی به سمت هرات را به شورای اقتصاد ارسال و تاکید کند که شرکت برق منطقه‌ای خراسان هزینه احداث خط انتقال تا نقطه صفر مرزی را تقبل خواهد کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی همچنین از شرکت برق منطقه‌ای خراسان خواست با حمایت مالی بیشتر از بخش خصوصی زمینه توسعه صادرات برق خورشیدی به افغانستان را فراهم کند.

رسولیان افزود: تولید برق از طریق پنل‌های انرژی خورشیدی در مشهد و همچنین از طریق انرژی بادی در خواف خواهان زیادی دارد و اگر شرکت برق منطقه‌ای، برق تولیدی سرمایه‌گذار را با قیمت مناسب خریداری کند صادرات برق نیز از این منطقه به افغانستان افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: صندوق توسعه ملی برای طرحهای صادرات محور تسهیلات ارزی اختصاص می‌دهد و می‌توان منابع ارزی حاصل از صادرات برق خورشیدی یا بادی توسط بخش خصوصی به افغانستان را از محل این صندوق تامین کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: لازم است یک کمیته چهار یا پنج نفره از نمایندگان شرکت برق منطقه‌ای خراسان و تشکلهای بخش خصوصی تشکیل شود تا موضوع توسعه صادرات برق بررسی و زمینه اخذ مجوز برای تولید برق خورشیدی یا بادی توسط بخش خصوصی و صادرات آن به افغانستان از مراجع ذیربط فراهم شود.

رسولیان در مورد انتقال گاز به افغانستان نیز اظهار کرد: فرصت خوبی برای بخش خصوصی است که در حوزه صادرات گاز به افغانستان سرمایه‌گذاری کند و در این ارتباط این آمادگی در استان وجود دارد که خط انتقال گاز در مرز دوغارون و حتی در داخل بازارچه و گمرک ایجاد شود.

وی ادامه داد: زمانی که گاز مازاد در خراسان رضوی وجود داشته باشد می‌توان با بهره گیری از سرمایه بخش خصوصی این گاز را صادر کرد و این اقدام توجیه اقتصادی داشته و سودآور است. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی از مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی خراسان رضوی خواست از طریق شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران پیگیر دعوت رسمی مدیر نفت دولت افغانستان به مشهد باشد تا بتوان انتقال خط لوله گاز به آن کشور را نهایی کرد.

رسولیان همچنین پیگیری موضوع انجام واردات کالا از مرز سرخس را از طریق مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس خواستار شد و قول تصویب آن را در ستاد تدابیر ویژه اقتصادی استان داد.

افزایش صادرات محصولات کشاورزی به روسیه و انتخاب رایزنهای اقتصادی کشورهای همسایه خراسان رضوی از بین کارشناسان اقتصادی این استان از موضوعاتی بود که معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی مورد تاکید قرار داد.

۸۵۰ سرمایه‌گذار خارجی در خراسان رضوی سرمایه‌گذاری کرده‌اند
آخرین ویرایش: شنبه 11 مرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات