اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

هنری/ اکران مستند «باهو فرزند راستی» در مشهد به همت پایگاه فرهنگی پاکستان ایرانی ترین همسایه + تصاویر

   |  جمعه 3 مرداد 1399
align=bottom
اثر تازه «محمد مهدی خالقی» به همت پایگاه فرهنگی پاکستان ایرانی ترین همسایه و موسسه میراث شرقی در مشهد مقدس اکران شد. به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، مستند «باهو فرزند راستی» روایتی است دیدنی از ارادت مردم پاکستان به سلطان محمد مشهور به سلطان باهو از عرفای بزرگ و صاحب نام قرن یازدهم هجری که اینک آرامگاه او در منطقه شورکوت (ایالت پنجاب پاکستان) هر روزه میزبان هزاران ارادتمند است....

این عارف بزرگ که او را از نسل اعوان و یاری کنندگان سالار شهیدان در کربلا می دانند موضوع مستند جدید «محمد مهدی خالقی» کارگردان و مستند ساز کشورمان شده و او را به پاکستان نیز کشانده است.

اولین اکران عمومی این مستند به همت پایگاه فرهنگی پاکستان ایرانی ترین همسایه و موسسه میراث شرقی با حضور ده ها تن از اهالی هنر و فرهنگ برگزار شد.

پس از اکران این مستند جلسه با گفت و گو و بیان خاطره توسط محمد مهدی خالقی، «علی رضا کمیلی» دبیر اتحادیه بین المللی امت واحده و «محمد رضا کمیلی» کارشناس حوزه پاکستان ادامه یافت.

خالقی در مورد آفرینش اثر خود گفت: سفر به پاکستان هدفی بود که سال ها آن را دنبال می کردم و از آنجا بارها مستند بین الملی تولید کرده بودم علاقه داشتم تا مستندی در مورد فرهنگ و باور مردم پاکستان تولید کنم.

کارگران مستند باهو فرزند راستی تصریح کرد: پاکستان کشوری زیباست که متاسفانه معرفی آن به درستی انجام نشده و تصورات مردم در داخل کشور اغراق آمیز و غیر واقعی است.

وی افزود: تلاش من این بود که در مستند نمایشی عمومی از چهره واقعی پاکستان به خصوص مناطق بسیار زیبای شرقی این کشور ( ایالت پنجاب و...) داشته باشم.

خالقی تاکید کرد: سوژه های بسیاری در پاکستان وجود دارد که با توجه به عشق و ارادت مردم این کشور به انقلاب اسلامی ایران می تواند مورد استفاده مستند سازان و کارگردانان قرار بگیرد تا حتی باعث تولید محصولات مشترک بین دو کشور شود.

این هنرمند مشهدی گفت: خو گرفتن با فرهنگ شبه قاره کار ساده ای است و من از قدیم به غذاهای تند شبه قاره علاقه مند بودم و به خصوص شیرچای پاکستانی را در ماه مبارک رمضان استفاده می کنم.

علیرضا کمیلی نیز در سخنان خود به موضوع ضرورت تغییر نگاه ها درمورد پاکستان اشاره کرده و گفت: حین سفری که برای تولید مستند باهو فرزند راستی به پاکستان داشتیم به محض ورود به فرودگاه و پس از آنکه پلیس از ما پرسید اهل کدام کشور هستید، با گفتن نام ایران به جای دیدن یک برخورد سخت با تعجب دیدیم که پلیس ما را در آغوش گرفته و به ما خوش آمد گفت.

دبیر اتحادیه بین المللی امت واحده از ساخت فیلم «شبی که ماه کامل شد» توسط نرگس آبیار انتقاد کرده و گفت: متاسفانه این فیلم تصویری بسیار سیاه و غیر واقعی از کشور پاکستان به مخاطبان ایرانی ارائه می دهد. در پاکستان شهرهای مدرنی مانند اسلام آباد وجود دارد که نمونه خیابان های آن را در داخل ایران هم نمی توان یافت.

این فعال فرهنگی به موضوع اعتقادات مردم پاکستان نیز اشاره کرده و تصریح کرد: طبق آمارهای موثق مردم پاکستان بیشترین علاقه را به انقلاب اسلامی ایران دارند و نباید این ظرفیت عظیم فرهنگی نادیده گرفته شود.

وی تاکید کرد: بر خلاف باور عمومی که مردم پاکستان را تکفیری تلقی می کنند غالب مردم پاکستان را اهل سنتی تشکیل می دهند که به اهل بیت«ع» عشق و ارادت فراوانی دارند.

محمد رضا کمیلی نیز در سخنانی ضمن اشاره به ظرفیت بزرگ فرهنگی کشور پاکستان به لزوم ورود فعالان بین الملل برای نجات سنگرهای فرهنگی در حبهه پاکستان پرداخت.

وی تصریح کرد: کشورهایی مانند عربستان علی رغم اینکه کانون مردمی ندارند توجه ویژه ای به پاکستان می کنند و تنها راه حل مساله نیز فعال شدن گروه های مردمی و به خصوص نخبگان برای شناساندن چهره ای صحیح و حقیقی از پاکستان است.

کمیلی افزود: عدم توجه کافی به حوزه فرهنگ در پاکستان باعث شده تا رسانه ای مانند جنگ نیوز که حین رحلت امام خمینی «ره» احترام فراوانی برای نام امام قائل بود همزمان با حمله داعش به مرقد مطهر امام، ضمن یک تیتر نشان دهد که چه اتفاق خطرناکی در حوزه فرهنگی در حال رخ دادن است.

در پایان حاضران نیز به طرح سوالاتی پیرامون مستند و کشور پاکستان پرداختند و از اهمیت ساخت تولیدات رسانه ای برای معرفی بهتر این کشور سخن گفتند.


کشور پاکستان , + فیلم ,


کشور پاکستان , + فیلم ,


کشور پاکستان , + فیلم ,


کشور پاکستان , + فیلم ,


کشور پاکستان , + فیلم ,


کشور پاکستان , + فیلم ,


کشور پاکستان , + فیلم ,


کشور پاکستان , + فیلم ,


کشور پاکستان , + فیلم ,کشور پاکستان , + فیلم ,


آخرین ویرایش: جمعه 3 مرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic