اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

جهان به احترام امام رضا علیه الصلواه والسلام  بر خواهد خاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضا علیه السلام  است
همایون زادروز سراسر نور و سرور سلطان سریر ارتضا، مولای تسلیم و رضا مبارک باد

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ پژوهشگر نیجریه ای و برگزیده دوره های مختلف همایش بین المللی گفتگو و مناظرات رضوی: گفتگو، بهترین راه برای ایجاد صلح جهانی است

   |  سه شنبه 9 اردیبهشت 1399
align=bottom
عبدالقادر محمدبلو، محقق و پژوهشگر نیجریه ای و برگزیده دوره های مختلف همایش بین المللی گفتگو و مناظرات رضوی با اشاره به نقش و اهمیت گفتگو و مناظره در عصر حاضر، گفت:گفتگو، بهترین راه برای ایجاد صلح جهانی است. وی با بیان اینکه اسلام بهترین و کاملترین دین است و برای رشد و تکامل فردی و اجتماعی انسان ها اهمیّت بسیار فراوانی قائل، است، افزود: ...

گفتگو و مناظره از ابزار های و روش های پسندیده ای است که در رشد جامعه در ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دینی نقش اساسی دارد.
وی با اعلام اینکه اسلام از آغاز تا کنون باب گفتگو و مناظره با پیروان ادیان دیگر و حتّی با بت پرستان را باز گذاشته است، گفتگو و مناظره را  مؤثرترین روش در کشف و روشن ساختن حق و حقیقت دانست و افزود: گفتگو و مناظره از کهن ترین و مؤثرترین شیوه های برخورد اندیشه ها و از روش های عقلانی که بین مردم رایج بوده و مورد تایید دین اسلام برای تبیین اندیشه ها و باورها و دفاع از مبانی اعتقادی است.
این محقق و پژوهشگر نیجریه ای اسلام را دین گفتگو و مناظره و قرآن مجید را یک منبع مقدس برای گفتگو و مناظره عنوان کرد و با اظهار اینکه مناظره یکی از مهم ‌ترین ابزار در تفهیم و تفاهم درست مسائل مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی است، تصریح کرد: گفتگو و مناظره در ایجاد فضای مناسب تفهیم و تفاهم درست مسایل اختلافی و در حلّ اختلافات و نراع های بین پیروان ادیان آسمانی و مذاهب اسلامی نقش مهمی دارد و می ‌تواند زمینه ‌های پیوستگی و ارتباط بیشتری در بین ادیان و مذاهب اسلامی را فراهم سازد.
عبدالقادر محمدبلو با اشاره به پیشینه وجایگاه گفتگو و مناظره در ادیان مختلف و اهمیت آن در قرآن، گفت: اولین گفتگو و مناظره ای که در در قرآن مجید، نقل شده است، گفتگوی حضرت احدیت با فرشتگان است. افزون بر این در قران مجید، مناظرات مختلفی از پیامبران الهی از جمله حضرت نوح، هود، صالح، ابراهیم، موسی، عیسی و پیامبر گرامی اسلام با مخالفان یا مشرکان اقوام خویش در قرآن نیز ذکر شده است.
وی با بیان اینکه بر اساس روایات معتبر، احتجاج ها و مناظرات مختلفی توسط اهل بیت علیهم السلام صورت گرفته که این گفتگوها، گاه با عالمان اهل کتاب و گاه با علمای سایر مذاهب اسلامی و مخالفان بوده است، اظهار داشت: این امر در واقع نشانگر اهتمام بسیار فراوان ائمه معصوم علیهم السلام به این فرهنگ حسنه است.
برگزیده دو دوره همایش بین المللی گفتگو و مناظرات رضوی با اعلام اینکه بر اساس گزارش های موجود، مناظره در میان مسلمانان، به عنوان یک فن پس از گسترش علم کلام و فقه پدید آمده و مورد توجه قرار گرفته است، افزود: هر کدام از متکلمان و فقیهان برای اثبات آرا و نظریه‌های خویش ناگزیر بودند که از برهان منطقی و استدلال استفاده کنند. بنابراین، آنها ناگزیر شدند که اصول و آداب آن وضع کنند تا مناظره گنندگان در پذیرش یا ردّ هر نظریه بر اساس همان ضوابط احتجاج کنند.
عبدالقادرمحمدبلو، گفت: گفتگو و مناظره در صورتی که شرایط و آداب علمی و اخلاقی آن رعایت شود، در هر جامعه و در هر دورانی ثمربخش و مفید خواهد بود. امّا اگر شرایط و آداب آن فراهم نباشد، نه تنها نتیجه مثبت و مفید نخواهد داشت، بلکه تأثیر منفی به دنبال خواهد داشت. شایسته است که هر مناظره کننده قبل از ورود به این میدان، اصول و آداب آن را یاد بگیرد و رعایت کند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
وی تعیین موضوع، تعیین خط قرمزها، تقسیم مناسب وقت، تاریخ و مکان برگزاری مناظره، استفاده از منابع مورد قبول هر دو یا مورد قبول طرف مقابل، عصبانی نشدن و فریاد نکردن در بحث، قطع نکردن کلام طرف دیگر و خارج نشدن از موضوع را از جمله آداب و شرایط گفتگو و مناظره اعلام کرد و افزود: نگاه کردن به سخن نه گوینده آن، پیروی از علم، شروع از نقاط مشترک، پرداختن به مسایل مهم، یاری جویی از حقیقت و تسلیم در برابر آن، یاری جستن از خداوند متعال، عدم اتهام بر نیت افراد، علم نسبت به اصطلاحات یکدیگر، احترام به طرف مقابل بحث، صبر و آرامش، خوب گوش کردن، رعایت وحدت اسلامی، پرهیز از اتهام و دشنام از دیگر شرایط لازم برای انجام یک گفتگوی خوب و سازنده است.
این شرکت کننده در دوره های مختلف جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، رشد و تعالی عقل و تکامل علوم را از فواید بسیار مهم  گفتگو و مناظره در جامعه عنوان کرد و گفت: با توجه بر این که در مناظره، آراء و ایده های متباین متکی بر استدلال ها و برهان های استوار در مقابل یکدیگر قرار می گیرد؛ این می تواند در روشن ساختن حقیقت و پیروزی طرف حق، بسیار مؤثر و مفید است. از این رو، رشد و فعال شدن عقل در پرتو گفتگو و مناظره علمی تحقق می بابد  و ثمره آن، رشد و شکوفایی فرهنگ جوامع مختلف است.
وی با بیان اینکه مناظره در واقع فرصت مناسبی برای بیان افکار و ایده های شخصی خود به طور آزادانه و بدون هیچ اکراه و اجباری است، تصریح کرد: در مناظره، هر یک از مناظره گنندگان باید با شیوه های کاملاً علمی بتوانند نظریه های خود را با آزادی کامل و بدون هرگونه محافظه کاری بیان کنند.
عبدالقادرمحمدبلو با تاکید براینکه آزادی یکی از بزرگترین نعمت هایی که خداوند متعال به انسان داده است و تقلید کورکورانه را به شدّت مورد مذمت قرار داده است، اظهار داشت: یکی از موارد با اهمیتی که به واسطه گفتگو و مناظره در جامعه ایجاد می شود، توسعه فرهنگ مناظره و آزاداندیشی در سطح جامعه است.
وی تاکید کرد: هر جامعه ای که مناظره و آزاداندیشی در آن رایج بوده و به فرهنگ عمومی جامعه تبدیل شده است، بی تردید آن جامعه در ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی رشد خواهد کرد و هر جامعه ای که گفتگو و مناظره در آن مورد قبول نباشد، تمدن و پیشرفت آن در ابعاد مختلف امکان پذیر نیست.
این محقق نیجریه ای با اعلام اینکه جوامع انسانی در دنیای امروز بیشتر از قبل نیازمند به احیای فرهنگ گفتگو و مناظره در بین مردم هستند، گفت: انسان موجودی اجتماعی است که همواره نیازمند به ارتباط با همنوعان خود است و گفتگو و مناظره فرصتی برای درک و آگاهی از آراء و دیدگاه های طرف مقابل را فراهم می کند.
وی هدف اصلی گفتگو و مناظره بین پیروان آراء متقابل را ایجاد فضای بیان و روشن شدن حقیقت عنوان کرد و گفت: صلح یکی از بنیادی ترین و ضروری ترین نیازهای بشر در طول تاریخ بوده  هست و در جهان امروز با توجه به پیچیدگی های زندگی بشری و نابسامانی ها در تعاملات اجتماعی و سیاسی، دولت ها اهمیت صلح را به عنوان یک آرمان بشری بیش از بیش احساس می کنند.
برگزیده همایش گفتگو و مناظرات رضوی، با تاکید بر اینکه رشد و تکامل جامعه در جنبه های مختلف در شرایط صلح امکان پذیر است، برگزاری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را در توسعه و ترویج فرهنگ رضوی در جهان اسلام ، تاثیرگذار دانست و با اعلام اینکه برگزاری همایش گفتگو و مناظره  در شهر اردبیل، اقدامی سازنده و موثر برای احیای گفتگو و مناظره است، بر ضرورت تداوم اینگونه حرکت های ارزشمند علمی برای دفاع از حقانیت تشیع و گفتگو با ادیان و مذاهب محتلف برای ایجاد صلح و دوستی در جهان تاکید کرد.

گفتگوکننده: سعید نوریان - اردبیل- خبرگزاری رضوی

گفتگو، بهترین راه برای ایجاد صلح جهانی است
آخرین ویرایش: پنجشنبه 5 تیر 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232      اجتماعی/  دیپلماسی   214      آفریقا   206      استاندار   199      حمل  و نقل (هوایی، ریلی و زمینی) / دیپلماسی   188      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   175      کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic