اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

جهان به احترام امام رضا علیه الصلواه والسلام  بر خواهد خاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضا علیه السلام  است
همایون زادروز سراسر نور و سرور سلطان سریر ارتضا، مولای تسلیم و رضا مبارک باد

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ دکتر قبول: بحران کرونا باعث تحول در آموزش از راه‌دور بویژه برای دانشجویان غیرایرانی شده است

   |  پنجشنبه 22 خرداد 1399
align=bottom
مدیر دفتر همکاریهای علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: سوق یافتن دانشگاهها به اجرای برنامه‌های آموزشی از طریق فضای مجازی و راه‌دور بخاطر ضرورت رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی در اجتماع برای جلوگیری از شیوع بیماری ویروسی همه‌گیر کرونا، موجب تحول در این شیوه آموزشی شده است. دکتر احسان قبول روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود:...

این شرایط را نباید با نظر منفی نگریست بلکه می‌توان آن را به عنوان یک فرصت دید که به زودی نشانه‌هایش نه تنها در دانشگاه فردوسی بلکه در دیگر دانشگاههای ایران و جهان هویدا خواهد شد.
وی ادامه داد: گرچه در وضعیت تحمیلی بر اجتماع بخاطر بحران بیماری کرونا بیشتر دانشگاههای جهان به سوی گسترش فضای مجازی و استفاده از ظرفیتهای آن سوق یافته‌اند اما برخی دانشگاههای منطقه هنوز نتوانسته‌اند در حوزه استفاده از فضای مجازی به خوبی گام بردارند. 

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با این وجود ارتباطات از طریق مجازی بگونه‌ای گسترش یافته که سبب تفاوت چندانی با روال عادی زندگی گذشته افراد در جامعه نشده است.

وی افزود: با توجه به تعطیلی آموزش حضوری "مدرسه تابستانی دانشگاه فردوسی" برای دانشجویان خارجی با گنجایش ۱۳۰ زبان‌آموز از کشورهای مختلف جهان به صورت غیرحضوری در حال فعالیت است. با استفاده از همین نوع آموزش فعالیت "مدرسه زمستانی دانشگاه فردوسی" نیز برای امسال در دست برنامه‌ریزی است.  

دکتر قبول ادامه داد: دفتر همکاریهای علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی در نظر دارد در آینده نزدیک با طراحی و استفاده از نرم‌افزارهای تولید شده روش آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان را بر اساس همین سامانه تغییر دهد تا استفاده از محتوای تولیدی در آموزش زبان فارسی برای این دانشجویان به راحتی صورت گیرد.  
وی گفت: قصد داریم دوره‌های مجازی دانشگاه فردوسی برای دانشجویان بین‌الملل گسترش یابد لذا آماده‌سازی شرایط برای تاسیس "دانشگاه مجازی" و کسب مجوز آن از وزارت علوم برای دانشگاه فردوسی در حال پیگیری است. 
مدیر دفتر همکاریهای علمی بین‌المللی دانشگاه فردوسی افزود: بر همین اساس تاکنون این مرکز آموزش عالی برای ۱۰ رشته مجازی جذب دانشجو داشته و در حال گسترش و افزودن رشته‌ها برای دانشجویان خارجی است.

وی هزینه آموزش دوره‌های حضوری و مجازی را در دانشگاه فردوسی یکسان ذکر و بیان کرد: متوسط هزینه دانشجوی بین‌الملل برای هر ساعت آموزش حدود یک دلار بوده و علاوه بر این دانشجویان حاضر در کلاسهاس فیزیکی می‌بایست هزینه‌های مرتبط با اقامت و سفر را نیز پرداخت کنند.
دکتر قبول افزود: متوسط هزینه پرداختی دانشجویان بین‌الملل در مقطع دکترا برای چهار سال آموزش ۹۰۰ میلیون ریال، دو سال تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ۴۵۰ میلیون ریال و برای چهار سال دوره کارشناسی تحصیل ۴۰۰ میلیون ریال پیش‌بینی شده است.
وی ادامه داد: بنا بر مقتضیات رشته‌های دوره مجازی این نوع آموزش به صورت ۸۰ درصد مجازی و ۲۰ درصد رفت و آمدی و حضوری برای دانشجویان بین‌الملل طراحی می‌شود. 
این استاد دانشگاه گفت: ایجاد "دانشگاه مجازی" به عنوان یک کالج آموزشی در ارتقاء جایگاه دانشگاه فردوسی از نظر شاخصهای ارزشگذاری و رتبه‌بندی بین‌المللی آن نیز تاثیر بسیار دارد.
وی افزود: برای آموزش در دانشگاه مجازی می‌توان از ظرفیتهای آموزشی استادان داخلی و خارجی به راحتی بهره گرفت.
دکتر قبول ادامه داد: در دوره دکترا نیز تاکید بر پیگیری و توسعه آموزش به صورت پژوهش‌محور بر مبنای آموزش مجازی صورت گرفته است.  
وی گفت: همچنین برنامه مدونی برای برگزاری دوره‌های مشترک با دانشگاههای کشورهای پیشرفته در دست اقدام است تا بعضی از دانشجویان دوره  بین‌الملل بتوانند در دانشگاههای کشور خودشان برخی دروس را طی کنند.
مدیر دفتر همکاریهای علمی بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: این دفتر تمرکز خود را بر تبادل استاد و دانشجو و همچنین استفاده از فرصتهای مطالعاتی قرار داده بطوری که شمار تفاهمنامه‌ و قراردادهای این دانشگاه با ۷۱ کشور جهان هم‌اینک به حدود ۱۶۰ مورد رسیده است.
وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی امسال تاکنون دو تفاهمنامه با دانشگاههای اروپایی در کشورهای بوسنی و اتریش به امضا رسانده است.  
دکتر قبول همچنین گفت: دانشگاه فردوسی در مسیر تجاری‌سازی محصولات فناورانه با تلاش معاونت پژوهشی و فناوری این دانشگاه در حال انعقاد قرارداد با دانشگاهها و مراکز علمی و پژوهشی خارج از کشور است.  
وی افزود: دانشگاه فردوسی در همین چارچوب موفق به ساخت و تولید "کیت تشخیص کرونا" شده و هم‌اکنون در حال رایزنی با عراق و مراکز بهداشتی آن کشور برای ارائه این محصول فناورانه است.
مدیر دفتر همکاریهای علمی بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ارائه خدمات آزمایشگاهی به مخاطبان در سطح جهان یکی دیگر از اقدامات معاونت پژوهشی این دانشگاه در عرصه بین‌المللی خواهد بود. 

هزار و ۷۵۰ دانشجوی خارجی از دیگر کشورهای جهان در دانشگاه فردوسی تحصیل می‌کنند. این دانشگاه از نظر تعداد دانشجویان خارجی رتبه نخست را در میان دانشگاههای ایران دارد.

دانشگاه ۷۰ ساله فردوسی مشهد که سال ۱۳۲۸ تأسیس شد، سومین دانشگاه باسابقه ایران پس از دانشگاههای تهران و تبریز، هم‌اینک در قالب دانشکده‌های‌ "ادبیات و علوم انسانی، الهیات و معارف اسلامی، علوم، مهندسی، کشاورزی، علوم ریاضی، علوم اداری و اقتصادی، دامپزشکی، علوم تربیتی و روانشناسی، منابع طبیعی، علوم ورزشی، معماری و شهرسازی، حقوق و علوم سیاسی" ۲۵ هزار دانشجو دارد که دو هزار و ۵۰۰ نفر آنها در مقطع دکترا، شش هزار نفرشان در مقطع کارشناسی ارشد و بقیه در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل هستند.

۸۲۰ نفر عضو هیات علمی در دانشگاه فردوسی فعالیت دارند که ۶۵۰ نفرشان دارای مدرک پی.اچ.دی یا رتبه استادی و پروفسوری هستند.
این دانشگاه به‌ عنوان بزرگترین مرکز آموزش عالی در شرق کشور هفت پژوهشکده تخصصی دارد.


یک دانشگاهی: بحران کرونا باعث تحول در آموزش از راه‌دور شده است 

آخرین ویرایش: پنجشنبه 22 خرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232      اجتماعی/  دیپلماسی   214      آفریقا   206      استاندار   199      حمل  و نقل (هوایی، ریلی و زمینی) / دیپلماسی   188      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   175      کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات