اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

عمرانی / پل جدید مرزی سرخس بین ایران و ترکمنستان افتتاح شد + گزارش تصویری

   |  دوشنبه 19 خرداد 1399
align=bottom
با حضور وزیر راه و شهرسازی، وزیر ساختمان و معماری ترکمنستان و استانداران خراسان رضوی و آخال، پل مشترک مرزی سرخس بین ایران و ترکمنستان به بهره‌برداری رسید.محمد اسلامی در آیین بهره‌برداری از پل جدید مرزی اتومبیل‌روی سرخس بین ایران و ترکمنستان که با حضور استانداران خراسان رضوی و آخال، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و سفرای دو کشور به صورت ارتباط ویدئو کنفرانسی برگزار شد، گفت: ...

می‌توانیم از این دستاورد به عنوان یک الگوی مثبت برای تشریک مساعی و به کارگیری اراده مشترک و پایدار در همکاری‌های دو کشور در مسیر تقویت همکاری‌های تجاری، بازرگانی و گشودن افق‌های جدید توسعه بهره‌برداری نماییم.

وی ادامه داد: بر این باوریم که بهره‌برداری از این طرح کلیدی همزمان با توسعه مناسبات در قالب طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای و اقدام در جهت اجرای موافقت‌نامه ترانزیتی عشق‌آباد و هچنین کشورهای حوزه دریای خزر و جاده ابریشم می‌تواند بستری را در جهت تقویت همکاری‌های ترانزیتی در منطقه و بین دو کشور به وجود آورد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در ‌این ‌راستا پیشنهاد می‌نمایم تا در اسرع وقت طرح عبور آزمایشی بار برای اجرایی‌‌شدن موافقت‌نامه عشق‌آباد عملیاتی شود تا این پل جدید، زمینه را برای دستیابی به اهداف گفته شده فراهم سازد.

اسلامی در ادامه با اشاره به مدیریت کرونا در کشور گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران در یک نقش ماندگار در همکاری بین دولت و ملت با اتخاذ تدابیر و تمهیدات گوناگون در جهت قطع زنجیره انتقال کرونا موفق شد ویروس را در سطح کشور کنترل نموده و در جهت ایجاد قابلیت برای اطمینان‌بخشی به کشورهای همسایه برای از سرگیری تجارت و حمل و نقل تمهیدات عملیاتی را به وجود بیاورد.

وی اضافه کرد: بر اساس تفاهم‌هایی که در نشست قبل حاصل شد و با اتمام کار نصب و تجهیز پایانه‌های مرزی مشترک ریلی و جاده‌ای در نقاط مرزی سرخس- سرخس، لطف‌آباد – آرتیق و اینچه‌برون – آلتین عصیر و اطمینان از اینکه پروسه ضدعفونی و گندزدایی ناوگان و محموله‌های تجاری بین دو کشور در مبادی مرزی مشترک صورت خواهد گرفت، ما شاهد اهتمام دو کشور برای بازگشایی مرزهای مشترک و از سرگیری جریان تجارت و ترانزیت منطقه‌ای در روزهای آتی خواهیم بود.

اسلامی بیان کرد: از جایگاه وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان، خاطرنشان می‌کنم با ‌توجه به طرح‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران در سرخس و به خصوص مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی، برای تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد، فرصت تاریخی و ارزشمندی در جهت جذب سرمایه‌گذاری‌های عظیم، فراهم شده ‌است که بدون شک تعاملات هر چه بیشتر دو کشور، در این نقطه مرزی، موتور محرکه تشویق کلیه بازیگران عرصه تجارت، حمل‌ونقل بین‌المللی و ترانزیت و پیرو آن شکوفایی و رفاه اقتصادی هر دو ملت خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با توجه به مشخصات فنی پل که امکان تردد همزمان رفت‌ و برگشتی را فراهم کرده است، پیش‌بینی می‌شود حجم تردد سریع، روان و قابل توجهی را در آینده‌ای نزدیک، از این پل شاهد باشیم و این سهولت و روان بودن تردد، علاوه‌ بر کاهش هزینه‌های مبادله، بر جذابیت‌های این گذرگاه خواهد افزود.

اسلامی ابراز کرد: مقامات عالی دو کشور در سال‌های گذشته و با افق بلند مدتی که برای روابط اقتصادی و تجاری پیش بینی کرده بودند، در حوزه حمل ونقل و ترانزیت برنامه عبور روزانه تا 1000 دستگاه کامیون را هدف‌گذاری و به ما ابلاغ کردند که با افتتاح پل مشترک سرخس که امروز شاهد آن بودیم در آینده نزدیک خواهیم توانست برنامه‌های عملیاتی تحقق چنین هدفی را پایه‌ریزی کنیم.

وی ابراز کرد: امیدواریم طبق توافق به عمل ‌آمده بین دو طرف، عملیات حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی در معابر سه گانه سرخس، لطف‌آباد و اینچه‌برون هر چه سریع‌تر آغاز گردد. همچنین آمادگی کامل خود را برای بررسی چگونگی آغاز عملیات ترانزیت جاده‌ای با سایر کشورهای آسیای مرکزی به ویژه جمهوری‌های ازبکستان و قزاقستان را اعلام می‌کنیم.

اسلامی خاطرنشان کرد: در این راستا انتظار می‌رود ترکمنستان نیز، تسهیلات مرزی لازم را در مرزهای خود با سایر کشورها، برای تسریع در عملیات عبور مرزی و ترانزیت فراهم آورد، تا متعاقب آن، رونق هر چه بیشتر مسیرهای ترانزیتی، در منطقه و میان دو کشور را شاهد باشیم.

گفتنی است، پل مرزی جدید سرخس به عنوان دستاورد مشترک و پایدار دو کشور و  با هدف ارتقای ایمنی و تســهیل ترانزیت مرزی و تسریع و بهبود کیفیت رفت و آمد در منطقه به طول 96 و عرض 15 متر به صورت رفت و برگشت و دارای دو باند در هر طرف احداث شده است و بهره‌برداری از این طرح کلیدی، همزمان با توسعه همکاری‌ها در قالب سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو، موافقت‌نامه ترانزیتی عشق‌آباد، موافقت‌نامه کشورهای ساحلی حوزه دریای خزر و جاده‌ ابریشم، نویدبخش تقویت هر چه بیشتر همکاری‌های ترانزیتی در منطقه و میان دو کشور محسوب می‌شود.

انتهای پیام

ایسنا/خراسان رضوی بنا بر گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی


خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: امکان توسعه مبادلات تا ۵ میلیارد تومان با کشور ترکمنستان/ توانایی صادارت ماسک به ترکمنستان 

آیین رسمی بهره‌برداری از پل مرزی جدید مرزی اتومبیل رو آیین گشایش رسمی و آغاز بهره‌برداری از پل مرزی جدید سرخس-سرخساستاندار خراسان رضوی در مراسم افتتاح پل مرزی اتومبیل‌رو سرخس-سرخس بین ایران و ترکمنستان از امکان افزایش مبادلات تجاری تا ۵ میلیارد تومان خبر داد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی علیرضا رزمحسینی استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه این استان با ۷ میلیون نفر جمعیت از استان‌های مهم ایران به شمار می‌رود، گفت: خراسان رضوی سالانه پذیرای میلیون‌ها گردشگر است و ظرفیت‌های اقتصادی بسیار خوبی در زمینه کشاورزی و صنعتی دارد.

او اظهار کرد: در سال‌های گذشته میزان واردات و صادارت بازرگانی با همسایه‌های  شمالی و شرقی استان خراسان رضوی به حدود ۲ میلیارد دلار رسیده است.

رزم حسینی اضافه کرد: چنانچه همکاری بین کشورهای شمالی و شرقی این استان از جمله ترکمنستان افزایش یابد، امکان توسعه مبادلات تا ۵ میلیارد دلار وجود دارد.اخیرا نیز با مصوبه مجلس قرار است منطقه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد تجاری تبدیل شود که اتفاق بسیار خوبی است و با توجه به همجواری با ترکمنستان فرصت بسیار خوبی را فراهم می کند تا بتوانیم امکان توسعه مبادلات را داشته باشیم.

استاندار خراسان رضوی درباره مدیریت مقابله با کرونا نیز توضیحاتی ارایه کرد و گفت: از آغاز شیوع ویروس کرونا استان خراسان رضوی تدابیر لازم را اجرایی کرد و موفق شدیم طی سه ماه ابتدایی سال جاری این بیماری را کنترل کنیم. در سفرهای هوایی، خطوط ریلی و سایر موارد محدودیت شدید اعمال کردیم . در مجموع استان خراسان رضوی نسبت به دیگر شهرهای کشور از شرایط بهتری برخودار است.

او افزود: اکنون انواع ماسک و مواد ضدعفونی کننده را صادر می کنیم و آمادگی این را داریم که این  اقلام را به ترکمنستان نیز صادر کنیم ، همچنین آمادگی داریم که یک تیم پزشکی به منظور تبادل تجربیات به ترکمنستان اعزام کنیم.

 او تاکید کرد: در شرایط کرونا قطعا کنترل‌های ویژه ای را انجام خواهیم داد و می توانیم همکاری مشترک با ترکمنستان داشته باشیم .

آخرین ویرایش: چهارشنبه 21 خرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic