اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان و افغانستان و در نهایت به دوحه قطر
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ دکتر قبول: دانشگاه فردوسی مشهد به دنبال تاسیس دانشگاه مجازی بین‌المللی است

   |  چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399
align=bottom
مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دانشگاه فردوسی مشهد به دنبال تاسیس دانشگاه مجازی بین‌المللی فردوسی بوده که تنها ویژه دانشجویان خارجی است. بر این اساس ما به دنبال این هستیم که خود را در نمایه‌ها و رنکینگ‌های معتبر دانشگاه‌های مجازی ثبت کنیم. دکتر احسان قبول در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص سیاست‌های دانشگاه فردوسی مشهد در حوزه دانشجویان بین‌الملل، اظهار کرد:...
دانشگاه فردوسی مشهد و مدیریت بین‌الملل، سه گام را برای این وضعیت تعریف کرده، گام نخست حفظ شرایط موجود است، یعنی اگر کرونا ادامه پیدا کند، چگونه باید دانشجویان بین‌الملل خود را حفظ کنیم، از فضای مجازی که یک اصل برای ما محسوب می‌شود، بهره ببریم، کلاس‌ها مجازی برگزار شود و تردد دانشجویان در طول ترم دو یا سه بار باشد که این برای تحصیلات تکمیلی بوده و مابقی کلاس‌ها به صورت مجازی برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: گام دوم گسترش دانشجویان بین‌الملل بر مبنای قوانین و آیین‌نامه‌های موجود است که در این خصوص برای مقطع دکتری از دکترای پژوهش‌محور استفاده می‌کنیم که نیاز به رفت و آمد ندارد و تنها رساله آن زیر نظر استاد انجام می‌شود.

قبول افزود: بهره‌گیری از ظرفیت دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های منطقه و معتبر بین‌الملل از دیگر برنامه‌ها است، یعنی دانشجویان بخشی از واحدها و دروس مهارتی و عملی خود را در دانشگاه‌های طرف قرارداد معتبر ما در کشورشان به طور مثال کوفه، بغداد، بصره و کابل می‌گذرانند، بعد از فروکش تب کرونا مابقی واحدهای تخصصی را در فردوسی سپری می‌کنند. در این گام نیازی به حضور دائم دانشجویان در دانشگاه نیست.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: گام سوم افزایش تعداد دانشجویان بین‎الملل بر اساس برنامه‌ها و مقررات جدید است که برنامه‌های مختلفی را تدوین کردیم و به دنبال تصویب و اجرایی کردن آن هستیم.

وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی مشهد به دنبال تاسیس دانشگاه مجازی بین‌المللی فردوسی بوده که تنها ویژه دانشجویان خارجی است. بر این اساس ما به دنبال این هستیم که خود را در نمایه‌ها و رنکینگ‌های معتبر دانشگاه‌های مجازی ثبت کنیم. باید تجربه آموزش مجازی رشته‌هایی که ظرفیت این آموزش را دارند شناسایی و فرم‌های مختلف و استاندارد را استفاده کنیم، محتوای الکترونیک استاندارد را تدوین کرده و بتوانیم این دانشگاه را تاسیس نماییم.

دانشگاه فردوسی مشهد به دنبال تاسیس دانشگاه مجازی بین‌المللی است

قبول اضافه کرد: قسمت بعد دوره‌های مجازی مشترک با دانشگاه معتبر بین‌الملل است که در برخی موارد می‌تواند با دانشگاه‌های معتبر در اروپا، کانادا، آمریکا، ژاپن، چین و کره جنوبی انجام شود، در این مورد با متخصص‌ترین افراد در دانشگاه فردوسی و دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی دروس گذرانده شده و در نهایت یک مدرک مشترک از طرف دو دانشگاه داده می‌شود. این بخشی از برنامه‌های ما در گام سوم و در دروه پساکرونا است.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما حدود ۲۱۰۰ دانشجوی بین‌الملل در دانشگاه فردوسی داریم که همه در کشورهای خودشان حضور دارند. بیشترین دانشجویان ما از عراق، افغانستان، سوریه، لبنان و کشورهای دیگر بوده و ما از ۳۰ کشور جهان دانشجوی بین‌‎الملل داریم.

وی با بیان اینکه طبق زیرساخت‌هایی که دانشگاه فردوسی مشهد آماده کرده، حتی امتحان‌ها نیز به صورت مجازی برگزار خواهد شد، عنوان کرد: همه کارها به صورت مجازی برگزار خواهد شد، اما در خصوص تحصیلات تکمیلی تابع قوانین مصوب وزارت علوم و ستاد ملی کرونا هستیم، اگر آن‌ها و مقامات ذی‌ربط در استان این مجوز را به دانشگاه بدهند که دانشجویان بین‌الملل ورود پیدا کنند، ما نیز طبق پروتکل‌ها و پایش‌های بهداشتی خود پذیرای دانشجویان بین‌الملل به صورت محدود خواهیم بود.

قبول با اشاره به اینکه به دانشجویان بین‌الملل خود ابلاغ کردیم که باید به کشورهای خود بازگردند، تصریح کرد: با تعداد محدود حدود ۱۵، ۲۰ نفر همکاری کردیم و آن هم دانشجویانی بودند که کشورهایشان از پذیرش آنها سر باز می‌زد، مانند بحرین، اما تقریبا همه دانشجویان بازگشتند. تعدادی از دانشجویان بین‌الملل ما از کشور افغانستان و مقیم مشهد هستند، بنابراین بحث ترک شهر در مورد آنها مصداق ندارد.

انتهای پیام

ایسنا/خراسان رضوی 

آخرین ویرایش: شنبه 3 خرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      ادامه ...

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات