اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اقتصادی / مناطق آزاد دوغارون و سرخس، صادرات خراسان رضوی را تقویت خواهد کرد

   |  چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399
align=bottom
منطقه آزاد سرخس با قرارداشتن در مسیر تجارت منطقه‌ای و بین‌المللی و همجواری با کشورهای دارای منابع انرژی فسیلی آسیای مرکزی، به منطقه تبادل (سوآپ) انرژی منطقه تبدیل می‌شود. فرماندار سرخس افزود: ترکمنستان به عنوان صادر کننده منابع نفت و گاز نیازمند صادرات این اقلام و فرآورده‌های آن و ارتباط با شرکای تجاری اروپایی است و منطقه آزاد سرخس با دارا بودن زیرساخت‌های لازم به محل سوآپ و تبادل این منابع تبدیل می‌شود...

محمد رضا رجبی مقدم روز چهارشبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تامین نیاز انرژی سایر کشورهای آسیای مرکزی و صادرات تولیدات آنها در بخش محصولات و مشتقات نفتی و مواد معدنی نظیر گوگرد نیز با راه‌اندازی شرکت‌هایی که خدمات فنی و تخصصی حوزه انرژی در سرخس ارائه دهند می‌تواند نقش منطقه آزاد سرخس را پررنگ تر نماید.

وی گفت: هم اکنون ارزان‌ترین گوگرد جهان در منطقه آسیای مرکزی تولید می‌شود که نیازمند فرآوری برای صادرات است لذا در برنامه های آتی تا هفته دولت ۲ واحد فرآوری این ماده معدنی در این منطقه آزاد راه‌اندازی خواهد شد.

رجبی مقدم ایجاد منطقه آزاد تجاری سرخس را در راستای اهداف کلان مناطق آزاد کشور یعنی توسعه صادرات دانست و افزود: هم اکنون سرخس با بهره‌گیری از زیرساخت‌های مناسب برای ترانزیت و صادرات کالا دارای تراز مثبت صادراتی در تبادل تجاری با آسیای مرکزی است لذا به سرنوشت برخی مناطق آزاد که به محل واردات کالا تبدیل شده‌اند گرفتار نخواهد شد.

وی ادامه داد: از طرفی سرخس تنها منطقه آزاد تجاری در کشور است که زیرساخت‌های آن توسط بخش غیردولتی یعنی آستان قدس رضوی ایجاد شده است که این شاخصه نیز در راستای اهداف مناطق آزاد تجاری است.

وی گفت: حدود ۲۰ سال است که همه زیرساخت‌های خدماتی از جمله آب، برق، انرژی و  حمل و نقل مانند راه آهن، جاده و فرودگاه در این منطقه آزاد توسط بخش غیر دولتی تامین شده و پس از ۲۳ سال مطالبه مردم سرخس برای تبدیل این منطقه ویژه تجاری به منطقه آزاد محقق شده است.

براساس نظر کارشناسان یکی از ابزارهای لازم برای توسعه صادرات و ایجاد اشتغال در کشور کاهش موانع قانونی است که این امر از طریق تاسیس مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی میسر است.

در این راستا و به منظور رفع موانع رشد و توسعه و ایجاد رونق اقتصادی، لایحه منطقه آزاد سرخس و دوغارون که در دهم شهریور ماه سال گذشته در هیات وزیران به تصویب رسیده بود هفته جاری در مجلس نیز به تصویب رسید.

ایرنا

منطقه آزاد سرخس به محل تبادل انرژی آسیای مرکزی تبدیل می‌شود

خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

مناطق آزاد دوغارون و سرخس صادرات خراسان رضوی را تقویت خواهد کرد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: تبدیل مناطق ویژه اقتصادی دوغارون و سرخس به مناطق آزاد، صادرات استان را تقویت می‌کند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، بر اساس نظر کارشناسان یکی از ابزار‌های لازم برای توسعه صادرات و ایجاد اشتغال در کشور کاهش موانع قانونی است که این امر از طریق تاسیس مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی میسر است.
 
 به منظور رفع موانع رشد و توسعه و ایجاد رونق اقتصادی، لایحه منطقه آزاد سرخس و دوغارون که در دهم شهریورماه پارسال در هیات وزیران به تصویب رسیده بود در مجلس نیز به تصویب رسید.
 
علی رسولیان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: تبدیل شدن منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد سال‌های زیادی جزو درخواست‌های مردم استان بوده است که بالاخره محقق شد.
 
 او افزود: در سفر‌های سال قبل مقامات عالی کشور به خراسان رضوی، منطقه آزاد سرخس و دوغارون جزو مطالبات جدی استاندار بود و به همین منظور مکاتبات و مراجعات حضوری متعدد با مرکز، نهایتا باعث شد که دولت در این خصوص مصوبه صادر کند. البته در این زمینه تولیت آستان قدس رضوی و نمایندگان استان به ویژه نمایندگان شهرستان‌های مربوطه در مجلس شورای اسلامی تلاش‌های زیادی را انجام دادند.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: بعد از تصویب طرح منطقه آزاد سرخس و دوغارون در هیات دولت، اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در سفری به سرخس از منطقه بازدیدی انجام دادند و وضعیت این منطقه مورد ارزیابی قرار گرفت.
 
رسولیان با تاکید بر اینکه برای خراسان رضوی یک منطقه آزاد تجاری صنعتی سرخس-دوغارون به تصویب رسیده است که بعد از تایید شورای نگهبان عملیاتی خواهد شد، بیان کرد: با تبدیل دو مناطق ویژه به منطقه آزاد، استان از تسهیلات منطقه آزاد بهره‌مند خواهد شد و این موضوع در سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی استان نقش موثری خواهد داشت.
 
او تصریح کرد: دوغارون و سرخس می‌توانند در قالب منطقه آزاد با ایجاد یک زنجیره، تولید و صادرات را تقویت کنند و استان به مرکز صادرات تبدیل خواهد شد.
 
در انتها در سال جهش تولید انتظار می‌رود، این لایحه که با رأی بالای نمایندگان مجلس به تصویب رسیده است، زمینه توسعه هر چه بیشتر صادرات را میسر سازد.
آخرین ویرایش: شنبه 20 اردیبهشت 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات