اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان و افغانستان و در نهایت به دوحه قطر
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

عمومی / جای‌خالی تشکل‌های مردمی در تعاملات بین‌المللی؛ مشهد فقط یک یا دو مورد تشکل بین‌المللی دارد!!

   |  جمعه 5 اردیبهشت 1399
align=bottom
یک فعال فرهنگی بین‌المللی گفت: یکی از ضعف‌های جمهوری اسلامی این است که در عرصه بین‌المللی مجموعه مردمی کم داریم و اتحادیه‌هایی که شکل گرفتند 99 درصدشان در قم و تهران قرار دارد و شهری همچون مشهد فقط یک یا دو مورد تشکل بین‌المللی دارد. مردم همیشه پیشرو و پیشگام فعالیت‌هایی هستند که هیچ دولتی شاید توان انجام آن را ندارد، حضوری که در طول تاریخ نیز اتفاقات بزرگی را رقم زد‌ه ‌است ...
نمونه آن انقلاب مردمی و اسلامی ایران است که سبب بیداری اسلامی در جهان شد.

حسین کمیلی یک فعال فرهنگی بین‌المللی در مشهد است که دغدغه ایجاد همگرایی میان مردم برای قوت بخشیدن به بیداری اسلامی را دارد و حاصل گفت‌وگوی خبرنگار فارس با او بیان دغدغه‌هایی است که منجر به شکل‌گیری ایده‌ای جدید شده و حتی او را به پاکستان سرزمین سانسور شده‌ها و افغانستان کشانده است.

فارس: دغدغه ایجاد همگرایی میان مسلمانان جهان از کجا برای شما این‌طور پررنگ شد؟ 

چه با مبانی دینی و ارزشی و چه به واقعیت حال و روز جهان حاضر نگاه کنیم ضرورت این امر بیش از پیش خود را نشان می‌دهد، جهان با تئوری لیبرال سرمایه‌داری اداره شده و وضعیتش به اینجا رسیده و نابرابری‌ها و مشکلات در اوج خودش قرار گرفته، ما مدعی هستیم برنامه بشر در دین قرار دارد و برای همه افراد با هر اعتقاد و باوری، «دین» راهگشای زندگی است اینکه حضرت آقا در گام دوم از تمدن نوین اسلامی سخن می‌گویند و آن را با جوانان به‌عنوان گام تمدنی مطرح می‌کنند؛ معنی‌اش همین است که ما می‌توانیم در مقیاس جهانی برای آن حرف داشته باشیم که این جز با بیدار شدن، عزم، همت، هم‌افزایی و همگرایی مسلمانان جهان رقم نمی‌خورد.

باید بیداری جدی گرفته شود

حالا اگر به وضعیتی که مسلمین در کشورهای مختلف دارند هم نگاه کنیم متوجه می‌شویم که ضرورت این امر بسیار زیاد است یک نمونه آن حوادث اخیر در کشور هندوستان است که برای مسلمانان رخ داد، با توجه به این شرایط می‌بینم همان مسائل حداقلی را نیز نداریم. عزت و کرامت مسلمین در حال خدشه دار شدن و پایمال شدن است بنابراین باید بیداری جدی گرفته شود چراکه از کنار هم قرار گرفتن مسلمین، نعمات بسیاری نصیبشان می‌شود.

گمشده خود را در اشعار اقبال یافتم

فارس: بررسی اجمالی صفحه اینستاگرام شما نشان می‌دهد که دلباخته اقبال لاهوری نیز هستید و گفتید اشعار او در شما تأثیری از جنس انقلاب اسلامی داشته است، کمی در این خصوص توضیح می‌دهید؟

اقبال لاهوری شخصیتی است که تأثیرگذاری آن روی اندیشمندان و تئورسین‌های انقلاب اسلامی هم انکارناپذیر است حتی شهید مطهری و رهبر معظم انقلاب هم به‌شدت تحت تاثیر افکار و آراء اقبال بودند. اقبال کسی است که آرمان‌ها و چشم‌انداز انقلاب را چند سال قبل از انقلاب به زبان همه گیرتر و عامه فهم‌تر در شعر بیان کرده است و تأثیرگذاری او را نمی‌توان انکار کرد، من هم به‌عنوان فردی که در معرض این افکار قرار گرفتم گمشده خود را در اشعار اقبال یافتم و تأثیر جدی روی من داشت.

اشتراکات کشورها توسط رسانه سانسور شده

فارس: کار ویژه‌ای که در زمینه تشکیل یک موسسه به نام امت واحده انجام دادید برایمان جالب توجه است، سفر به کشورهای مسلمان آن هم با قصد ایجاد همگرایی، آخرین مورد آن سفر به پاکستان بوده، چرا؟

این سفر توسط تشکل «میراث شرقی» که نمایندگی امت واحده را در مشهد و خراسان دارند شکل گرفته است و سفرهایی به کشورهای همسایه را آغاز کردند، من نیز از سفر پاکستان آن‌ها استقبال کردم که با هزینه شخصی افراد انجام شد.

البته چند سال قبل هم کاروان‌هایی را به افغانستان و لبنان راه انداخته بودم که بعضی از فعالان فرهنگی مشهد از مراکز فرهنگی لبنان و افغانستان بازدید داشتند، به نظر می‌آید این یک امر ضروری است و تا ما نگاهمان را به سمت شرق که اشتراکات بنیادین با آن داریم؛ برنگردانیم اساسا نمی‌توانیم به همگرایی فکر کنیم، واقعا اشتراکات بسیاری داریم که توسط رسانه‌ها سانسور شده است.

به قول اقبال دچار یک از خود بیگانگی شدیم و فقط غرب را در چشم خود بزرگ می‌بینیم به همین دلیل شرق را حائز دستاوردی نمی‌بینم که بخواهیم روی آن کار کنیم، تا زمانی که این چنین فکر کنیم سخن از همگرایی بی‌معنی است و نقطه شروع این کار هم کنشگران مردمی، فعالان و نخبگان هستند که ابتدا باید این نگاه برای آن‌ها به‌وجود بیاید تا به‌تدریج در مردم، ساری و جاری شود، این سفرها ذیل همین دغدغه شکل گرفت.

امام رضا(ع) در ترکمنستان زندگی کرد


جای‌خالی تشکل‌های مردمی در تعاملات بین‌المللی/ ایده‌ای که در مشهد شکل گرفت و در حال اجراست


فارس: لازمه ایجاد این نگاه چیست؟ 

از خود نخبگان شروع می‌شود؛ دانشگاه‌های بزرگی در مشهد و کشور داریم حجم مبادلات دانشجو هم با کشورهای همسایه به ویژه افغانستان و عراق توسعه پیدا کرده است که متأسفانه نگاه در این مسئله بیشتر اقتصادی است و همین امر منجر به تعاملات علمی اساسی نشده است، علت چیست؟ ما می‌توانیم تبادل استاد داشته باشیم، مجلات علمی مشترک تولید کنیم، رفت‌وآمد گروه‌های اندیشه‌ورز را شاهد باشیم، وقتی توسعه تعاملات در سطوح مختلف برایمان اهمیت پیدا کند ظرفیت‌هایش را پیدا می‌کنیم، چرا هنرمندان ما نباید تولیدات مشترک داشته باشند؟ هنوز تئاترهای ما درگیر بازخوانی صدم از فلان نمایشنامه غربی هستند، چرا؟

سوژه‌ها و اشتراکات فرهنگی، تاریخی، هویتی بسیاری با کشورهای همسایه داریم یک نمونه‌اش کشور ترکمنستان است، تمام هویتی که در مشهد داریم به حضرت رضا(ع) گره خورده است شاید اطلاعات جزئی را که در خصوص حضرت رضا(ع) از مردم بپرسید بدانند ولی به همین مسئله توجه نداشته باشند که حضرت رضا(ع) صرفا مدفون در مشهد هستند در حالی که زندگی دو ساله‌ای که داشتند و اتفاقاتی که رقم خورده، همچون ولایتعهدی همه در شهر مرو ترکمنستان بوده است، تبادلات ما را با چنین کشوری ببینید چقدر است؟ مثلا بین شهر مشهد و مرو کاملا غریبه هستیم، آخرین اثر هنری مشترک شکل گرفته بین مرو و مشهد مشخص نیست چندین سال قبل ساخته شده است.

نخبگان ما به سمت شرق توجه نکردند

آرامگاه گوهرشاد بانو در هرات قرار دارد سفری هم به این شهر داشتم، متأسفانه می‌بینیم کسی که مسجد گوهرشاد را ساخته است و حدود 80 سال قبل واقعه‌ای به‌نام او در حرم مطهر رضوی اتفاق افتاده است؛ بسیار غریب است و متأسفانه کسی نمی‌داند حتی آرامگاهش در هرات قرار دارد، ما اشتراکات بسیاری با این شهر داریم که به آن توجه نشده، این نشان می‌دهد نخبگان ما اصلا سرشان را به سمت شرق نچرخانده‌اند.

ما به اقبال نیاز داریم 

فارس: راه حل چیست؟ 

ما به اقبال نیاز داریم یعنی باید کسانی باشند که بیداری در خودشان وجود داشته باشد و به قول اقبال بیدارگرانی نیاز داریم که نیشتری بزند و خودی را به افراد و جامعه نشان دهند در غیر این صورت طبیعی است که ابر قدرت‌ها نیز روی این مسئله کار می‌کنند و ما و جامعه را سیاه‌ و سیاه‌تر نشان می‌دهند و کمک نمی‌کنند تا تصویر بهتری از ما شکل بگیرد، از آن طرف فضای دانشگاه‌های ما که به علم غربی تدریس می‌شود نیز سبب شده منبع همه چیز را غرب می‌دانیم و این تأثیر فرهنگی است که روی ما گذاشته شده است.

فارس: در سفرهایی که داشتید بازخورد مردم دیگر کشورها چه بود آیا نگاه متقابلی داشتند؟

بله به شدت، آنجا تشنگی ده‌ها برابر ما است چیزی که ما مشاهده کردیم تشنگی بسیار زیاد است از این طرف متأسفانه تمایلی نیست، هر سال سه چهار میلیون زائر بین‌‌المللی داریم ولی از این ظرفیت استفاده نمی‌کنیم تا به سمت آن‌ها برویم بپرسیم حتی تو کی هستی؟ چه انگیزه‌ای داری؟ چه کاری می‌توانی بکنی؟ متأسفانه پایه آن شکل نگرفته است کسانی که انگیزه و دغدغه داشته باشند بسیار کم هستند، زائر با پای خودش آمده و به شدت تشنگی‌اش بالاتر است اما از جانب ما این مسئله وجود ندارد.

نبود مجموعه مردمی در عرصه بین الملل؛ ضعف جمهوری اسلامی 

فارس: مسئله اصلی کجاست؟ 

یکی از ضعف‌های جمهوری اسلامی این است که در عرصه بین‌المللی مجموعه مردمی کم داریم و اتحادیه‌هایی که شکل گرفتند مجمع تشکل‌هایی که حدود شصت هفتاد مورد شدند؛ 99 درصدشان در قم و تهران قرار دارد و شهری همچون مشهد فقط یک یا دو مورد تشکل بین المللی دارد، این یک آسیب است به همین دلیل باید مردم پای کار باشند اهمیت این سفرها از این جهت است که هیچ‌گونه دخالت دولتی در آن نبوده و با هزینه و تدبیر و میزبانی مردمی صورت گرفته است حتی اگر هفت یا 10 نفره رخ داده باشد، باید این کار الگو شده و رواج پیدا کند چرا که تا مردم در عرصه بین‌المللی به میدان نیایند تغییر چشمگیری حاصل نمی‌شود.

ما یک تحول می‌خواهیم به‌ویژه اینکه پس از شهادت حاج قاسم نظام در سرخط جدیدی قرار گرفته و این ماموریت جدید اخراج آمریکا از منطقه است، این کار پیوست مردمی‌اش مهم‌تر است چون تا مردم پای کار نیایند جلو نمی‌رود و به‌نظر می‌رسد اهمیت تشکل‌های مردمی با موضوع بین‌الملل امثال امت واحده، حبل الله و میراث شرقی در مشهد از این جهت مهم هستند که تلاش می‌کنند این باور را در بدنه مردمی ایجاد کنند که در عرصه بین‌المللی هم می‌توان بدون وابستگی به‌جایی، اثرگذار بود.

نگاه تمدن اسلامی در ما ضعیف است

فارس: معتقدید هدف اصلی از انقلاب که همان شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی است را گم کرده‌ایم، درست است؟

به هر حال نگاه به تمدن اسلامی در ما ضعیف است و شکی در آن نیست، به میزانی که نگاه تمدنی در ما تقویت شود و تمدن را جدی بگیریم؛ ارتباط ما با مسلمین هم برای ما مسئله می‌شود، متأسفانه جوانان ما هنوز مفهوم تمدن اسلامی را نمی‌توانند توضیح دهند، بله درست که ما باید یک کشور اسطوره و الگو بسازیم اما باید توأمان پیش برود اینگونه نیست که بگوییم یک کشور اسوه و الگو شدیم و انتظار تکثیر شدن داشته باشیم، سرنوشت و نیاز ما به هم گره خورده است.

گفت‌وگو از: حمیده رمضانی /  فارس

آخرین ویرایش: شنبه 20 اردیبهشت 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      ادامه ...

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic