اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان و افغانستان و در نهایت به دوحه قطر
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

ورزشی / کیمیای افغانستان در مشهد؛ گفتگو با بانوی ورزشکار مهاجری که امید اول کشور مادری خود در تکواندو است

   |  سه شنبه 2 اردیبهشت 1399
align=bottom
سمیه غلامی، نخستین مدال‌آور طلا در تاریخ افغانستان، که این مدال طلا را در رشته تکواندو در مسابقات جنوب آسیا به‌دست آورد، حالا در آستانه بزرگ‌ترین رویداد زندگی خود است و می‌خواهد برای اولین‌بار در ورزش زنان افغانستان، سهمیه المپیک را کسب کند و حتی می‌تواند اولین زن مدال‌آوری باشد که برای افغانستان مدال المپیک می‌آورد؛ درست همانند کیمیا علیزاده که در دوره گذشته برای ایران در همین رشته ورزشی مدال کسب کرد....

این ملی‌پوش بیست‌وپنج‌ساله افغانستانی به همراه خواهر و برادرانش در مشهد به دنیا آمده است، اما پدرش سال‌ها قبل از افغانستان به ایران مهاجرت کرده و سال‌های طولانی است که خانوادگی در ایران زندگی می‌کنند. لیسانس کشاورزی از دانشگاه پیام‌نور نیشابور دارد و هشت‌سالی می‌شود که تکواندو را در کانون تکواندوکاران مهاجر در مشهد دنبال می‌کند؛ سالنی خصوصی که فقط مهاجران افغانستان در آنجا حضور دارند و به تمرین تکواندو می‌پردازند. او برای اردو‌های ملی و تمرینات در طول سال راهی کابل می‌شود. سال۱۳۹۰ در المپیاد دانشجویان دانشگاه پیام‌نور سراسر کشور که به‌میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، مدال طلا گرفت و این اولین طلای او در ورزش حرفه‌ای بود. تماشای مسابقات روح‌ا... نیکپا، مدال‌آور المپیک افغانستان در رشته تکواندو، در کنار تشویق‌های خانواده‌اش او را مصمم کرد که به این رشته ورود کند.

سمیه غلامی‌چند سال قبل در مسابقات المپیک جنوب آسیا در هند به‌عنوان نخستین بانوی افغانستانی موفق به کسب مدال طلا شد و ازآنجا بود که همه نگاه‌ها به سوی او جلب شد. او درباره شروع دوران ورزشی‌اش می‌گوید: برای اولین‌بار در تاریخ ورزش کشور افغانستان، روح‌ا... نیکپا توانست در المپیک۲۰۰۸ پکن و ۲۰۱۲ لندن مدال برنز را برای افغانستان به‌دست بیاورد. بعد از این مدال‌ها، تعداد زیادی از کودکان و جوانان به رشته تکواندو علاقه‌مند شدند و بعد از رشته کریکت، تکواندو نیز پرطرف‌دار شد. من هم بعد از دومین مدال نیکپا در ۲۰۱۲ جذب این رشته شدم و آن را آغاز کردم. از همان روز اول خودم را در تیم ملی و سکو‌های بین‌المللی می‌دیدم و همین موضوع به من انرژی و انگیزه می‌داد تا این مسیر سخت را پشت‌سر بگذارم.
گفت‌وگو با ستاره‌ تیم ملی فوتسال جوانان افغانستان که زاده و بزرگ‌شده محله‌ گلشهر مشهد است
دختران ورزشکار را بی‌انگیزه می‌کنند
او ادامه می‌دهد: در افغانستان محدودیت‌های زیادی برای دختران وجود دارد. سنت‌های قدیمی، تفکرات و امنیت باعث شده تا خیلی از دختران بااستعداد، ورزش را کنار بگذارند. خیلی‌ها یا مهاجرت کردند یا با ازدواج، از ورزش دور شدند. خانواده‌های زیادی هستند که با ورزش دختران مخالف هستند و موارد زیادی وجود داشت که در اردوها، خانواده‌ها با این صحبت‌های خود باعث گریه دختران ورزشکار می‌شدند.

این ملی‌پوش مهاجر تصریح می‌کند: متأسفانه فدراسیون‌های ورزشی کشور افغانستان نیز هیچ برنامه‌ای برای دختران ندارند. در این سال‌ها من تنهاملی‌پوش دختری بودم که در رقابت‌ها شرکت می‌کردم. مربی و سرمربی خانم برای ما وجود ندارد؛ حتی در اعزام‌ها نیز سرپرست خانم نداریم. در کابل با سرمربی تیم ملی پسران تمرین می‌کنم، اما باعث تأسف است که مربی هیچ توجهی به دختران ندارد. حتی تکنیک‌ها و حرکات ما را نگاه نمی‌کنند که بخواهند اشکالاتم را رفع کنند. هیچ توجهی به پیشرفت ما ندارند و اگر به موفقیتی هم رسیدم، به خاطر تلاش و زحمت خودم بوده است. مربیان مرد حتی سعی می‌کنند دختران ورزشکار را بی‌انگیزه کنند و مانع ادامه راه شوند و مثلا می‌گویند قد شما کوتاه است. در کابل حریف تمرینی خوبی ندارم و شرایط اردو‌ها برای دختران ضعیف است.

خاطرات تلخ از روز‌های بی‌توجهی
دختر تکواندوکار افغانستان خاطرنشان می‌کند: ۴ سال اول فعالیتم در تکواندو، فدراسیون افغانستان اعتقاد داشت که از مهاجران در رقابت‌ها استفاده نکند، به‌همین‌دلیل من به هیچ رقابتی اعزام نشدم و به بهانه‌های مختلف مثل دیراعلام‌کردن و درست‌نشدن ویزا، این فرصت‌ها را از من گرفتند. بالاخره بعد از ۴ سال مدیران فدراسیون تغییر کردند و از مهاجران نیز دعوت شد. در ۲۰۱۶ به المپیک جنوب آسیا اعزام شدیم؛ میدانی که یک المپیک کوچک برای کشور‌هایی همچون افغانستان است و مدال‌های آن ارزشمند است. آنجا موفق شدم از بین کاروان سیصدنفری افغانستان، اولین مدال طلا را برای کشورم در بخش بانوان به دست بیاورم. بعد از آن در انتخابی المپیک ریو هم شرکت کردم، اما حریفان قدرتمندی داشتم و بازی را به حریف چینی با اختلاف کم واگذار کردم.

غلامی از خاطره تلخ خود در دوران قهرمانی می‌گوید: سال ۲۰۱۸ فدراسیون تصمیم گرفت دختران را به رقابت‌های بین‌المللی اعزام نکند. تا چند ماه پیش شرایط روحی‌روانی من خوب نبود و با مشکلات شدیدی روبه‌رو بودم، تاجایی‌که حتی تصمیم گرفتم تکواندو را کنار بگذارم. اما چند ماه قبل فدراسیون بالاخره اعلام کرد انتخابی تیم ملی دختران برگزار می‌شود و تصمیم دارند برای انتخابی المپیک اعزام داشته باشند که موفق شدم در تیم ملی حضور داشته باشم. در ۲ رقابتی که اعزام شدیم، به‌دلیل افت شرایط روحی در سال گذشته نتوانستم نتیجه خوبی کسب کنم. زمانی که به ایران برگشتم، با هزینه شخصی روان‌شناس ورزشی گرفتم تا بتوانم دوباره به روز‌های اوج برسم. همین‌طور با هزینه خودم مربی بدن‌ساز خصوصی گرفتم تا برای حضور در انتخابی المپیک با بالاترین آمادگی حاضر شوم.

رؤیای المپیک را دیده‌ام
او درباره وضعیت خود در مشهد و پیگیری جدی تکواندو تصریح می‌کند: درحال‌حاضر من به همراه مربی و یکی دیگر از پسران افغانستان که قرار است در انتخابی المپیک شرکت کند، در مشهد به تمرین می‌پردازیم و منتظریم تا زمان برگزاری رقابت‌های انتخابی اعلام شود. شاید تعویق مسابقات فرصت خوبی برای ما باشد تا خود را آماده کنیم. حالا روحیه بسیار بالایی دارم. از همان سال‌های قبل خواب المپیک را دیده‌ام و حتی با اشک خوش‌حالی از خواب بیدار شده‌ام. رؤیای المپیک همیشه با من است و می‌دانم روزی به واقعیت تبدیل می‌شود.

چالش‌های زیاد پیش روی ورزشکاران مهاجر
او ادامه می‌دهد: ورزشکاران مهاجر همیشه با چالش‌های بیشتری روبه‌رو هستند. من هر بار برای حضور در تمرینات کابل باید یک هفته درگیر باشم تا بتوانم از کشور خارج شوم. در کابل هم امکانات بسیار کم است، گاهی تا روز اعزام ویزا‌ها صادر نشده و پای پرواز همه‌چیز درست می‌شود. ما به‌عنوان مهاجر نمی‌توانیم در رقابت‌های قهرمانی کشور ایران شرکت کنیم و فقط تیم‌های لیگ کشور می‌توانند از بازیکنان خارجی استفاده کنند که من نیز شرکت می‌کنم و امسال برای تیم کردستان به میدان رفتم. چهارسالی می‌شود که حتی اجازه حضور در رقابت‌های استانی را هم نداریم و نمی‌توانیم در مسابقات تکواندو که در مشهد برگزار می‌شود شرکت کنیم و برای ما ممنوع است. قطعا حضور در مسابقات بیشتر، به بالارفتن تجربه ما کمک می‌کند؛ اما درحال‌حاضر چنین فرصتی در اختیار ما نیست. در افغانستان هم تنهامسابقه‌ای که برگزار می‌شود، انتخابی تیم ملی است.

مژده رنگیان / شهرآرانیوز
آخرین ویرایش: شنبه 20 اردیبهشت 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      ادامه ...

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات