اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ حسن پلارک رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی اربعین عراق: سالانه ۲ میلیون زائر عراقی به ایران می‌آیند

   |  دوشنبه 25 آذر 1398
align=bottom
رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی اربعین با اشاره به فعال شدن موکب‌ها برای توسعه زیارتی ایران و عراق گفت: سالانه حدود ۲ میلیون زائر عراقی به ایران می‌آیند که با توجه به ظرفیت موجود می‌توانیم این تعداد را به ۵ میلیون نفر افزایش دهیم. به گزارش خبرگزاری رضوی، حسن پلارک رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی اربعین با اشاره به تشکیل سازمانی مستقل به منظور روابط بهتر ایران و عراق اظهار داشت:...
موکب‌های اربعین به عنوان یک نهاد مستقل از ستاد بازسازی عتبات جداسازی شده است و هم‌اکنون به عنوان زیر مجموعه سازمان توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی، سیاحتی و زیارتی ایران و عراق فعالیت می‌کند.

موکب‌ها به عنوان سازمان قوی در حوزه دفاع مدنی توسعه می‌یابند
پلارک با بیان اینکه موکب‌داران اربعین نقش مهمی در ارتقای برنامه‌های ایران و عراق دارند، خاطرنشان کرد: هم‌‌اکنون ۲ هزار و ۵۰۰ موکب در ایران داریم که در تلاش هستیم در حوزه‌های مدیریت منطقه‌ای و مدیریت مرکزی در تهران فعال‌تر عمل کنیم، به طوری که از طریق سامانه الکترونیک، موکب‌ها را با حفظ مردمی‌ بودن هدایت کنیم.
وی درباره ساختار موکب‌ها گفت: ما در تلاش هستیم تا موکب‌ها را به عنوان سازمان قوی در حوزه دفاع مدنی توسعه دهیم؛ یعنی سازمانی که در موضوعات بحران در داخل کشور با کمک‌های مردمی فعالیت و خدمات‌دهی مردمی داشته باشد، به طوری که نه تنها در ایام اربعین بلکه در بحران‌ها نیز به خدمات‌دهی بپردازند.

توسعه زیارتی ایران و عراق کلید خورد/ پذیرش زائران عراقی توسط موکب‌داران
پلارک با بیان اینکه برخی موکب‌ها نیز قرار است در توسعه زیارتی ایران و عراق فعال شوند، افزود: در برنامه پیش‌بینی شده، در نظر داریم موکب‌های ایرانی را با موکب‌های عراقی عجین کنیم؛ به طوری که هر موکبی با یک موکب عراقی درآمیخته و فعالیت کند تا از این طریق هم اعزام زائر ایرانی به عراق داشته باشیم و هم زائران عراقی را پذیرش کنیم که این امر با مدیریت موکب‌ها و خود زائران انجام می‌گیرد. 

رئیس سازمان توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی، سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با اشاره به اینکه زائر عراقی در ایران متولی ندارد، گفت: هم‌اکنون سالانه حدود ۲ میلیون زائر عراقی داریم که با توجه به ظرفیت موجود می‌توانیم این تعداد را به ۵ میلیون نفر افزایش دهیم. بر همین اساس سعی داریم همانطور که زائران ایرانی در عراق متولی دارند و سازمان حج و زیارت با این عنوان فعالیت می‌کند، برای زائر عراقی هم متولی ایجاد کنیم  تا در بحث زیارت، سیاحت و گردشگری سلامت فعالیت داشته باشند.

مدیران موکب‌های ایرانی تحت آموزش قرار می‌گیرند
پلارک به لزوم ساماندهی موکب‌ها با توجه به پراکندگی آن‌ها اشاره کرد و افزود: با توجه به پراکندگی موکب‌های کشورمان سعی داریم در برخی شهرها همچون تهران، قم، مشهد و شیراز این موکب‌ها را فعال‌تر کنیم که این امر با رعایت مقررات و هزینه‌های کم انجام خواهد پذیرفت.

وی با بیان اینکه تا اربعین سال آینده برنامه داریم مدیر یا هیأت امنای تعدادی از موکب‌ها را همچون مدیر کاروان‌ها آموزش دهیم، گفت: تا قبل از اربعین سال آینده جلساتی در دانشگاه امام حسین (ع) برای آن‌ها برگزار می‌کنیم.

پلارک با اشاره به اینکه زائران ایرانی برخی انفرادی و برخی گروهی در قالب سازمان حج و زیارت به عتبات اعزام می‌شوند و در مرز هوایی نیز منعی برای زائر انفرادی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: عمده زائران ما زائران اربعین هستند؛ به طوری که امسال حدود ۴ میلیون ایرانی در ایام اربعین به عراق مشرف شدند که موکب‌داران در این ایام نقش مهمی ایفا کردند.

موکب‌های ایرانی در عراق پشتیبان می‌شوند
وی با بیان اینکه ما موکب‌های عراقی را در مسیر اربعین شناسایی کردیم، گفت: برای توسعه موکب‌ها با دیوان وقف شیعی عراق و عتبه حرم‌ها هماهنگی می‌کنیم تا در ایام مختلف موکب‌ها ساماندهی شود. به طوری که در ایام اربعین موکب ما پشتیبان و یاور موکب‌های عراقی باشد و میزبان اصلی عراق و موکب ما کمکی باشد. در عین حال در برخی مناطق نیز موکب های ایرانی محور اصلی و موکب عراقی پشتیبان خواهد شد؛ چرا که عمدتا در اربعین ۴۶ درصد موکب‌های ایرانی در خاک کشورمان و ۵۴ درصد نیز در خاک عراق هستند.

پلارک با اشاره به اینکه تلاش ما حفظ مردمی بودن اربعین است، افزود: موکب‌ها باری بر دوش نظام ندارند، اما خدمات بزرگی انجام می‌دهند که فعالیت‌های آن‌ها قابل تقدیر است و باید توسعه یابد.

سالانه ۲ میلیون زائر عراقی به ایران می‌آیند
آخرین ویرایش: دوشنبه 25 آذر 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات