اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

زیارت/ معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی خبرداد؛ طرح مبدا تا مبدا ، بین المللی می شود

   |  پنجشنبه 7 آذر 1398
height=
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: با توجه به نتایج خوب طرح مبدا تا مبدا در کشور تلاش داریم این طرح را بین المللی کنیم. محمدصادق براتی معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه  طرح مبدا تا مبدا  از دو سال  قبل آغاز شده است ، اظهار داشت: این طرح تاکنون در حوزه زائران داخلی نتایج خوبی داشته است...

وی افزود:  به دلیل اینکه این طرح برای زائران داخلی موفق بود در حال برنامه ریزی برای توسعه آن در خصوص زائران غیرایرانی به ویژه کشورهای هدف شامل هند، پاکستان ، آذربایجان و .... هستیم. محمد صادق براتی افزود: برنامه ریزی و انتظارمان این است که بتوانیم حداقل 20 درصد از زائران  ایرانی و غیر ایرانی را با طرح مبدا تا مبدا ساماندهی کنیم  تا به زیارت علی بن موسی الرضا(ع) مشرف شوند.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: در صورت راه اندازی طرح مبدا تا مبدا برای دیگر کشورها، از طریق  هماهنگی با شرکت ها، کنسولگری ها و سفارتخانه ها زائران را از مبدا یعنی  کشور های هدف به مشهد می آوریم  و پس از زیارت امام رضا (ع) به کشورشان برمی گردانیم، همانند زائران ایرانی که از استان های مختلف کشورمان به زیارت علی بن موسی الرضا (ع) مشرف می شوند و سپس به شهرشان برمی گردانیم.

طرح مهر درخشان و معین الضعفا نیز موفق بود 
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی به اجرای طرح مهر درخشان رضوی اشاره و تصریح کرد: این طرح از سال 1395 آغاز شده است و تاکنون چندین هزار نفر  از اقشار مختلف کم درآمد و زیارت اولی در قالب این طرح به مشهد مقدس مشرف شده  و میهمان امام مهربانی ها بوده اند . محمدصادق براتی همچنین درباره طرح معین الضعفا سخن گفت و افزود : این طرح  مخصوص زیارت سالمندان و توان یابان استان خراسان رضوی است. معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی،با بیان اینکه که این طرح از دهه فجر 1394 آغاز شده است، اظهار داشت: در همان سال اول فعالیت طرح معین الضعفا که یک ماه هم بیشتر نبود  حدود 12 هزار نفر را از زیارت معنوی حرم رضوی بهره مند کرد .
براتی گفت: از سال 95 این آمار رو به افزایش است و آمار تا 16 هزار نفر نیز رسیده  است. وی افزود: از ابتدای سال 98 تاکنون نیز چند هزار  نفر در قالب طرح  معین الضعفا  به زیارت امام رضا(ع)مشرف شده اند و این رقم هر روز در حال افزایش است .
 
اقتصاد و سوغات زیارت از مهم ترین برنامه های خراسان رضوی 
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با تاکید بر اینکه یکی از برنامه های اصلی و سیاست های کلان خراسان رضوی موضوع  مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی در این استان است، اظهار داشت : یکی از موضوعات مهمی که در اقتصاد این استان می تواند سرنوشت ساز  و تاثیر مثبتی داشته باشد موضوع اقتصاد  و سوغات زیارت است. وی با اشاره به بررسی ها و مطالعاتی  که در دو سال گذشته در این خصوص انجام شده است ، تصریح کرد : گردش مالی سوغات زیارت در دو سال گذشته حدود 3 هزار میلیارد بوده است که بیش از نیمی از این عدد شامل کالاهای خارجی در سبد سوغات زائران بوده است. وی تصریح کرد : خوشبختانه در بهار امسال با یک نمونه آماری خیلی کوچک و مطالعه ای که جهاد دانشگاهی با همکاری شهرداری مشهد انجام داد این آمار برعکس شده است یعنی تقریبا 62 درصد سوغات زائران کالای ایرانی است و ا ین اتفاق خوبی است . 

محمد صادق براتی  ادامه داد : با توجه به سیاست های مثلث اقتصادی حدود 10 اتحادیه از اتحادیه های صنفی را که مرتبط با سوغات زیارت است بسیج کرده ایم که البته مسئولیت و محور این کار به شهرداری مشهد به عنوان متولی امر سپرده شده است و پژوهشکده زیارت جهاد دانشگاهی هم دز این مجموعه فعالیت و همراهی خواهد کرد . معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد با اقداماتی که  در دست اجراست سال 98 ،  ضریب سوغات زیارت از  62 درصد بهار امسال بالاتر برود و به روزی برسیم که تمام سبد سوغات زیارت متشکل از کالاهای تولید داخل باشد. محمد صادق براتی تصریح کرد : البته  برای این رخداد و اتفاق بزرگ در استان برنامه هایی  داریم که ان شالله به زودی عملیاتی خواهد شد و به این موضوع به سرانجام خواهد رسید.

خبرگزاری رضوی

طرح مبدا تا مبدا ، بین المللی می شود 
آخرین ویرایش: پنجشنبه 7 آذر 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic