در دیدار استاندار با سفیر ایران در هند مطرح شد

دیپلماسی مذهبی: تلاش برای جذب   شیعیان هند   به منظور زیارت بارگاه منور امام رضا(ع)

دیپلماسی حمل و نقل: پیگیری برای راه اندازی پرواز   مشهد - حیدرآباد  پایتخت ایالت تلنگانای هندوستان

دیپلماسی شهری: آمادگی برای انعقاد   قرارداد خواهرخواندگی میان مشهد و حیدرآباد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

نمایشگاهی/ یادداشت فرهیخت: برپایی آیین گشایش نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد و باز هم عدم حضور حتی یک میهمان غیر ایرانی در این مراسم!

   |  جمعه 10 آبان 1398
align=bottom
به قلم عبدالرضا زرگری / پنجشنبه نهم آبان 98، شاهد برپایی آیین گشایش بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد با حضور مقامات شهری، استانی و کشوری در محل سالن اجتماعات نمایشگاه بین المللی مشهد بودیم. این نمایشگاه با شعار «کتاب، پیشران مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی» از تاریخ 8 لغایت 15 آبان‌ماه از ساعت 15 تا 21 در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد برپا خواهد بود....

اما این رویداد فرهنگی ارزشمند، همراه با یک نقیصه و کاستی قابل توجه در رویکرد بین المللی مشهد بود؛ نقصانی که باعث تحریر این یادداشت فرهیخت شد؛ عدم حضور حتی یک میهمان غیر ایرانی و یک ناشر خارجی در آیین گشایش بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد!!! 

و اما ریشه ی این گلایه مندی دغدغه داران رویکرد بین المللی و توسعه ی روابط خارجی مشهد از کجاست؟ همان طور که می دانید، بر اساس رویه ی متعارف و مرسوم و مستحسن در آیین های گشایش رسمی نمایشگاه های مختلف در خارج و داخل کشور بویژه در کلان شهرهایی چون تهران، اصفهان، شیراز ، تبریز و...، همیشه شماری از میهمانان خارجی و رؤسای غرفه ها و شرکت های غیر ایرانی، به رسم ادب و احترام متقابل و طبق آداب میهمان نوازی و نیز عرف متعارف در تشریفات بین الملل خاصه در دیپلماسی نمایشگاهی برای حضور در مراسم افتتاحیه دعوت شده و در ردیف های جلوی سالن استقرار پیدا می کنند.

حتی امکان ترجمه همزمان را برای آنان فراهم کرده و یا پرچم های کشورهای آنان را در مقابل جایگاه به ردیف مستقر نموده و رسانه ها با آنان مصاحبه می کنند، اما در این مراسم، شاهد اتفاق ناگواری بودیم که تقریباً دیگر به آن عادت کردیم.

بارها و بارها شاهد بودیم که متأسفانه در اکثر قریب به اتفاق این نمایشگاه ها خصوصا آنهایی که در محل اصلی و رسمی نمایشگاه بین المللی مشهد برپا می شود، گویی قرار نیست حتی یک نفر!! حتی یک نفر از این میهمانان خارجی برای شرکت در آیین گشایش این نمایشگاه ها آن هم در کلان شهری که سالها داعیه ی عنوان پایتخت معنوی ایران اسلامی را دارد و منسوب به شهر خدا، شهر بهشت، شهر امام کریم و رؤف و... است، حضور داشته باشد!

این قصه زمانی جالب تر می شود که همچنان بر بین المللی بودن این نمایشگاه ها اصرار داریم و با آب و تاب فراوان، آمار تعداد شرکت های خارجی و یا انتشارات بین المللی و تعداد کتب عرضه شده آنان را در مصاحبه با رسانه ها و صدا و سیما اعلام می کنیم، اما حاضر نیستیم به حداقل الزامات و آداب اولیه ی انتساب این رویدادها به رویکرد بین الملل ملتزم باشیم!

آیا حق نداریم چنین نتیجه گیری کنیم که از این پس، یا باید عنوان بین الملل را از روی این رویدادها برداریم و دیگر بر روی بنرهای تبلیغاتی سطح شهر همچنین روی نمایشگر بزرگ دکور مراسم چنین ادعایی نکنیم، یا برای دلخوشی مخاطبان داخلی و خارجی آن رویداد، دست کم یک نفر را به نمایندگی از سوی میهمانان خارجی در این آیین های گشایش رسمی دعوت کنیم! 

و اما یک پیشنهاد:

قابل توجه آن دسته از مسؤولان محترمی که همیشه هزینه های انسان افزاری، سخت افزاری و نرم افزای ترجمه ی همزمان را بهانه کرده و چه بسا برای راحتی خود، به جای حل مشکل با کمترین هزینه، اصل صورت مسأله را سریعاً پاک می کنند، عرض می کنیم بیایید همچون رویه معقول و مرسوم در مسابقات بین المللی قرآن کریم کشورها که مجری دوم، به زبان فقط عربی، کلیات هر سخنرانی و هر جمله مجری بومی اول و حتی هر کلیپ پخش شده را آن هم به اختصار بیان می کند، پیشنهاد می کنیم که در این گونه مراسم نیز، این وظیفه را  یک مترجم مسلط و مجرب به زبان انگلیسی، بر عهده گیرد.

بدیهی است اگر میهمانان خارجی حاضر در این گونه مراسم در کشور، مسلط و آشنا به زبان فارسی نباشند، اما قریب به اتفاق آنان، قطعاً به زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی تسلط و آشنایی دارند. بدین ترتیب، این مسأله با این تدبیر به راحتی قابل حل است.  

مضافاً، اگر این دوستان مسؤول، با وجود این استدلالات، هنوز متقاعد به ضرورت دعوت از کل میهمانان خارجی و یا دست کم نمایندگانی منتخب از سوی آنان برای شرکت در مراسم افتتاحیه ی این نمایشگاه ها در مشهد نشده اند، لطفاً به این سوال پاسخ دهند که:

به مصداق یک سوزن به خود بزن و سپس یک جوالدوز به دیگری، اگر این روند برعکس شود یعنی شرکت ها و موسسات فرهنگی و انتشارات ایرانی پس از کلی هزینه کرد مالی اجاره غرفه، هزینه های بسته‌بندی و ترانسفر و انتقال بار و کتب و هتل و غذا و غرفه آرایی و نور و تبلیغات و هدایا و چاپ بروشورها و ترجمه و... آن هم با ارز خارجی دلار یا یورو و از همه مهمتر صرف زمان و وقت خود، در نمایشگاه های خارجی سایر کشورها حتی همین همسایه های شرقی و غربی مان مثلاً ترکیه شرکت کنند اما برای حضور در مراسم افتتاحیه آن رویداد دعوت نشوند، آیا شدیداً گلایه مند و معترض نخواهند شد؟! 

آیا همین رسانه های داخلی ما، تیترهایی این چنینی نخواهند زد که بی احترامی مثلاً ترک ها به ایرانیان در یک نمایشگاه بین المللی کتاب؟! یا این که: ترک ها کتاب ما را می خواهند، اما خود ما را نه !!! یا کتاب ایرانی آری، خود ایرانی نه!!!

حال، بهتر نیست همینجا و به این بهانه، مسئولان برپایی این نمایشگاه ها و متولیان برپایی این گونه مراسم، یک بار برای همیشه، این حکایت نامهربانانه و بدعت بی ادبانه و خلاف عرف و آداب متعارف تشریفات بین الملل را در کلان شهر معنوی مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام و آرمان شهر رضوی و مهد ادب و فرهنگ و زادگاه حکیم و شاعر نام آور توس، ابوالقاسم فردوسی، آنهم در آستانه ی تحقق سال ۱۴۰۰ هجری شمسی را پایان دهند؟!

سخن آخر، قریب به اتفاق میهمانان غیرایرانی رویدادهای مختلف بین المللی در مشهد را، زوار غیر ایرانی حرم مطهر امام رضا علیه السلام و مسلمانان و شیعیان در سرتاسر جهان اسلام تشکیل می دهند، لذا آنان را نمی توان در مشهد، فقط یک میهمان خارجی نامید، پس بیاییم نه از منظر یک میهمانان خارجی، بلکه بر اساس ضرورت تکریم زوار غیر ایرانی بارگاه ملک پاسبان رضوی، به آنان احترام گذاشته و آنان را تکریم کنیم.

به امید آن روز... 
 


بیست و یکمین نمایشگاه کتاب مشهد آغاز به‌کار کرد

آخرین ویرایش: جمعه 10 آبان 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»