اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - خرداد ماه 1399
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

فرهنگی/ افشین تحفه‌گر: بیش از 25 ناشر بین‌المللی در نمایشگاه کتاب مشهد شرکت خواهند کرد

   |  جمعه 3 آبان 1398
align=bottom
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: حضور بیش از 25 ناشر بین‌المللی و 80 نمایندگی نشر بین‌المللی از کشورهای مصر، لبنان، سوریه، ایتالیا، هلند، چین، ژاپن، سوئد، عراق، لیبی، افغانستان و... در نمایشگاه امسال قطعی شده است.افشین تحفه‌گر که در نشست خبری «بیست‌و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد» در سالن همایش‌های این اداره سخن می‌گفت، اظهار کرد:...

 ما به عنوان دستگاه هماهنگ‌کننده در استان پیگیری اقدامات سایر دستگاه‌های استان هستیم تا فضای مناسب‌تری برای حضور مخاطبان و علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی فراهم شود؛ برگزاری نمایشگاه بیست و یکم با همکاری و همیاری نهادهایی از جمله استانداری، فرمانداری، صدا و سیما، کانون پرورش فکری، آموزش و پرورش، آستان قدس رضوی، نهاد کتابخانه‌های عمومی، شورای اسلامی شهر، حوزه علمیه خراسان، وزارت امور خارجه و... ممکن شد.

وی افزود: با توجه به ایامی که پیش رو داریم تبلیغات در فضای شهری و محیطی متفاوت خواهد بود و تبلیغات عمده همزمان با شروع نمایشگاه آغاز خواهد شد، لذا بخش دوم کار به عهده رسانه‌هاست و وظیفه آن‌ها به عنوان همکار این است که اطلاعات نمایشگاه را برای مخاطبان خود بارگذاری کنند.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، ادامه داد: اطلاع‌رسانی از شبکه‌های شهری، مترو، اتوبوس‌های شرکت واحد، اطلاع‌رسانی در فضای مجازی و تلویزیون‌های اطلاع رسانی در سطح شهر از مواردی است که تبلیغات نمایشگاه امسال در آن‌ها آغاز شده است.

تحفه‌گر خاطرنشان کرد: بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب با هدف توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی و ترویج آن بین مردم با معرفی آخرین دستاوردهای نشر با همت همکاران ما از هشت آبان‌ ماه آغاز و تا 15 آبان ماه ادامه خواهد داشت. ساعت بازدید از 15 الی 21 خواهد بود که با توجه به استقبال مخاطبان و علاقه‌مندان، شورای سیاست‌گذاری این امکان را در اختیار ما قرار داده است که ساعت نمایشگاه را تمدید کنیم.

در حال حاضر 730 ناشر برای حضور در نمایشگاه کتاب اقدام کرده‌اند.

وی عنوان کرد: 730 ناشر در سایت مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد 117 ناشر دانشگاهی، 39 ناشر کمک آموزشی، 105 ناشر کودک و نوجوان، 469 ناشر عمومی و 6 مورد از کتاب فروشی‌های سطح شهر مشهد برای حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند.

امسال کتاب‌فروشی‌ها نیز در نمایشگاه حاضر خواهند بود

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، تشریح کرد: امسال کتاب‌فروشی‌ها هم می‌توانند از فضای نمایشگاه استفاده کنند، آن‌ها از سه طریق مختلف از جمله داشتن نمایندگی ناشرانی که با آن‌ها کار می‌کنند، از طریق تبلیغات در سطح نمایشگاه و معرفی محصولات و در آخر با هماهنگی نمایشگاه و با استفاده از کارت‌خوان‌های بانک شهر می‌توانند همزمان به فروش کتاب نیز بپردازند.

تحفه‌گر بیان کرد: پیش‌بینی اطلاع‌رسانی‌ها انجام شده است و امیدواریم مدیریت شهری برای تبلیغات سطح شهر و محیطی از طریق پایانه‌های مسافربری، اتوبوس‌های شهری، بیلبوردهای تبلیغاتی و ... اقدامات را در زمان درست و مناسب به انجام برساند.

وی تصریح کرد: در سرویس‌دهی به علاقمندان و ناشران شرکت کننده، هماهنگی لازم انجام شده است و با برخی از مراکز مانند سازمان اتوبوسرانی هماهنگی به عمل آمده که برای مدارس، برخی از دانشگاه‌ها و مدارس حوزه علمیه از این مناطق به مقصد نمایشگاه سرویس‌دهی لازم انجام گیرد. سرویس‌دهی از ابتدای بلوار نمایشگاه تا مکان نمایشگاه و برگشت از آن نیز برنامه‌ریزی شده و سرویس‌دهی از ساعات ابتدایی آغاز به کار نمایشگاه و تا پایان ساعت کاری نمایشگاه فعال خواهد بود و امیدواریم امسال مردم دغدغه‌ای برای بازگشت از محل نمایشگاه نیز نداشته باشند.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در خصوص تعداد غرفه‌های امسال در نمایشگاه کتاب، گفت: نمایشگاه امسال با وسعت 20 هزار متر فضای مسقف در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار می‌شود و بیش از هزار غرفه در 10 سالن نمایشگاه پیش‌بینی شده که کار آماده سازی آن در حال انجام است.

بیش از 20 هزار عنوان کتاب از ناشران خارجی در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت

تحفه‌گر اضافه کرد: بیش از 200 هزار عنوان کتاب توسط ناشران داخلی و 20 هزار عنوان کتاب توسط ناشران خارجی در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت، استقرار رادیو نمایشگاه نیز با همکاری صداوسیما صورت خواهد گرفت و بیش از 90 برنامه فرهنگی و هنری در کمیته سرای اهل قلم پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: برگزاری 10 نشست نخبگانی، برنامه‌های شب شعر و داستان، 20 مورد رونمایی کتاب، 37 مورد سخنرانی و نشست علمی، 5 کارگاه آموزشی، دو برنامه شب‌های فرهنگی شهرستان‌ها، سه برنامه جنگ کودک و نوجوان و دو برنامه در قالب تجلیل از بزرگان از برنامه‌هایی است که در سرای اهل قلم به صورت متمرکز اجرا خواهد شد.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، عنوان کرد: در بخش مشارکت‌ها کمیته مشارکت اجرای طرح باغ کودک و نوجوان با اجرای برنامه‌های قصه‌گویی برای کودکان، شعر گویی، کتاب‌خوانی، عکاس‌خانه کودک، اجرای نمایش، دوبله هم‌زمان کارتون، اجرای طرح تعویض کتاب کهنه با نو و... را پیش‌بینی کرده است و همچنین تصویرگری کتاب کودک از جمله اقداماتی است که این بخش انجام خواهد شد.

تحفه‌گر در خصوص خدماتی که به ناشران داده می‌شود، تشریح کرد: خدمات ویژه‌ای نیز به ناشران شرکت کننده که قریب به هزار نفر خواهند بود و تعداد زیادی از آنها از دیگر استان‌ها و مهمان ما هستند ارائه خواهد شد، این خدمات شامل استفاده رایگان ناشران از مراکز تفریحی و گردشگری مشهد است، همچنین وسیله ایاب و ذهاب این افراد برای زیارت فراهم شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای تسهیل حضور در نمایشگاه، دریافت اطلاعات بهتر از ناشران، نقشه نمایشگاه و غرفه‌ها در حال رایزنی هستیم و اپلیکیشنی را طراحی کرده‌ایم که مردم بتوانند از طریق این اپلیکیشن مکان‌یابی کنند و با ناشران مورد نظر خود در ارتباط باشند.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، ادامه داد: هماهنگی برای رفت و آمد مخاطبان به نمایشگاه از طریق یکی از شرکت‌های خدمت‌رسان در حمل و نقل شهری داریم که با تخفیف ویژه‌ای همراه خواهد بود، مردم می‌توانند از این فرایند برای شرکت در نمایشگاه امسال استفاده کنند.

تحفه‌گر متذکر شد: همزمان با نمایشگاه بین‌المللی کتاب، موضوع انتخاب کتاب سال خراسان رضوی را نیز خواهیم داشت، 3835 عنوان کتاب به دبیرخانه رسیده و با توجه به شرایط امسال در دوره اول پس از داوری‌های انجام شده 1090کتاب انتخاب شد، در داوری بعدی 198 کتاب به تفکیک موضوعاتی مانند دین، ادبیات، فلسفه، هنر، کودک و نوجوان و ... انتخاب شد که بعد از داوری 23 عنوان، 6 عنوان برتر به مرحله داوری پایانی رسیدند که در نمایشگاه معرفی خواهند شد و از مؤلفان این کتاب‌ها تجلیل به عمل خواهد آمد.

امسال در حوزه بن، یک میلیارد و 200 میلیون تومان در اختیار مردم قرار می‌گیرد

وی ادامه داد: امسال تخفیف 30 تا 40 درصدی نمایشگاه را نیز خواهیم داشت. در حوزه بن امسال یک میلیارد و 200 میلیون تومان در اختیار مردم خواهیم گذاشت. ناشران از 700 دستگاه کارتخوان بهره‌ خواهند برد و عموم مردم، دانشجویان، طلاب حوزه دینی و... می‌توانند از بن‌های 100 هزار تومانی و دانشجویان ارشد به بالا از بن‌های 150 هزار تومانی استفاده کنند.

 ایسنا


نتیجه تصویری برای نمایشگاه کتاب مشهد


مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: نمایشگاه کتاب مشهد بهترین بستر برای گفتمان سازی اقتصاد فرهنگ است
 
مشهد- ایرنا- فرهنگ اقتصاد مقاومتی برای تحقق برنامه توسعه اقتصادی ضروری است و نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد نیز بهترین بستر برای گفتمان سازی اقتصاد فرهنگ و اقتصاد نشر است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی روز چهارشنبه در نشست خبری ویژه بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد گفت: رونق تولید از مهمترین رویکردهای استان می‌باشد و تحقق طرح مثلت اقتصادی - فرهنگی استان در این راستا نیز نیازمند گفتمان سازی فرهنگی است.
جعفر مروارید افزود: در نمایشگاه امسال با این سیاستگذاری دعوت از نخبگان و عموم مردم صورت می‌پذیرد تا صدای واحد برای رونق تولید در فضای نمایشگاه کتاب توسعه یابد.
وی اظهار داشت: بیانیه گام دوم انقلاب نیز از دیگر رویکردهای مورد توجه در این نمایشگاه است.
وی گفت: مشهد به دلیل تاریخ کهن در فضای نشر، پیشکسوتان مولف و صنعت چاپ، قطب دوم در کشور است و انتساب این شهر به حضرت امام رضا (ع) به عنوان امام گفت و گو این شهر و استان را از نظر فرهنگی برجسته کرده است.
مروارید با اشاره به وجود هماهنگی و همدلی بین نهادها و دستگاه‌های مختلف اجرایی در برگزاری نمایشگاه کتاب مشهد افزود: این نمایشگاه بر بستر قوی و تاریخ کهن استوار است و در نمایشگاه امسال سعی شده به این میراث کهن توجه شود.
وی اظهار داشت: تاکنون ۷۳۰ ناشر داخلی و ۲۵ ناشر خارجی برای حضور در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده اند و برنامه های متنوع و متعدد فرهنگی و نشست های تخصصی مختلف برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده است.
وی گفت: نمایشگاه بین المللی کتاب باید بستر توسعه فرهنگی متوازن را برای رسیدن به توسعه اقتصادی فراهم کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: اگر رسانه ها در فضای رویداد فرهنگی و اجتماعی حضور داشته باشند آن رویداد تبدیل به رویداد مردمی می‌شود و آسیب‌های آن بهتر شناسایی می‌گردد.

وی ادامه داد: سال گذشته در رویدادهای مختلف نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد، فیلم فجر و نمایشگاه قرآن شاهد حضور پرشور رسانه ها بودیم که امیدواریم امسال نیز شاهد این حضور تاثیرگذار باشیم.

عرضه ۲۰۰ هزار عنوان کتاب

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد با معرفی آخرین دستاوردهای نشر از هشتم آبان ماه در محل نمایشگاه بین المللی مشهد آغاز می‌شود.
افشین تحفه گر افزود: در این نمایشگاه ۲۰۰ هزار عنوان کتاب داخلی و ۲۰ هزار عنوان کتاب خارجی عرضه خواهد شد.

وی اظهار داشت: بیش از ۹۰ برنامه فرهنگی و هنری در این نمایشگاه پیش بینی شده و ۲۰ مورد نیز رونمایی کتاب انجام خواهد شد، همچین امسال امکان استفاده کتابفروشی ها از فضای نمایشگاه نیز فراهم شده است که می‌توانند به معرفی محصولات خود بپردازند.
وی ادامه داد: در این نمایشگاه ۱۲ میلیارد ریال بن کارت در اختیار مردم قرار می‌گیرید و تلاش می‌شود نمایشگاه امسال با کیفیت بهتر از دوره های قبل برگزار شود.
تحفه گر گفت: این نمایشگاه با همکاری استانداری خراسان رضوی، فرمانداری و شهرداری مشهد، اداره کل کتابخانه های عمومی استان، شورای اسلامی شهر مشهد، حوزه علمیه، دانشگاه های مشهد، نمایندگی فرهنگ و ارتباطات استان، نمایندگی وزارت امور خارجه در استان، سپاه امام رضا (ع)، تعاونی ناشران استان و سایر نهادهای دست اندرکار برگزار می شود.
بیست و یکمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد از هشتم تا چهاردهم آبان ماه با یکهزار غرفه در محل نمایشگاه بین المللی این شهر برگزار خواهد شد.


حضور ۷۳۰ ناشر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد

آخرین ویرایش: جمعه 3 آبان 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو