اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - خرداد ماه 1399
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ بازدید هیأت دانشگاهی کشور عراق از دانشگاه فردوسی مشهد _ عکس

   |  چهارشنبه 3 مهر 1398
alt=
هیأت دانشگاهی استادان دانشگاه‌های مختلف کشور عراق در نشستی با مسئولان دانشگاه فردوسی مشهد، راه‌های گسترش همکاری‌های علمی دو دانشگاه را بررسی‌ کردند. این هیأت دانشگاهی  روز چهارشنبه 3 مهرماه 1398 با حضور در پردیس دانشگاه و بازدید از امکانات و توانمندی‌های این دانشگاه، در نشستی با مسئولان دانشگاه فردوسی مشهد، بر گسترش همکاری‌های علمی دو دانشگاه تأکید شد....

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، در این نشست که با حضور دکتر پیش‌قدم معاون آموزشی دانشگاه، دکتر قبول مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی، دکتر سپهر مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی و خانم دکتر مؤذن‌زاده رئیس اداره دانشجویان بین‌الملل دانشگاه همچنین اساتید دانشگاه‌های مختلف کشور عراق برگزار شد، دکتر پیش‌قدم معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار نمود: در راستای تحقق اهداف سند چشم‌انداز دانشگاه فردوسی مشهد در حوزه آموزش، معاونت آموزشی دانشگاه اقدام به تهیه الگوی مفهومی آموزش برای سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نموده است و افزود: هدف آموزش در مقطع کارشناسی، افزایش توان اشتغال پذیری دانشجویان می‌باشد و هدف آموزش در مقطع کارشناسی ارشد، افزایش توان پژوهشی دانشجویان می‌باشد و هدف آموزش در مقطع دکتری، ایجاد مرجعیت علمی اجتماعی در دانشجویان می‌باشد.

در ادامه دکتر سپهر مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خیرمقدم به اساتید دانشگاه‌های کشور عراق اظهار داشت: با توجه به اینکه سال جاری هفتادمین سال تأسیس دانشگاه فردوسی مشهد است، این دانشگاه برنامه‌های ویژه‌ای برای گرامیداشت این سال در نظر گرفته است که مهم‌ترین این برنامه‌ها مراسم گرامیداشت هفتادمین سال تأسیس این دانشگاه می‌باشد که در آذرماه سال جاری برگزار می‌شود و افزود: دانشگاه فردوسی مشهد، آمادگی حضور استادان کشور عراق در این مراسم را دارد.

در این نشست پس از سخنان دکتر قبول و دکتر مؤذن‌زاده در خصوص معرفی دانشگاه فردوسی مشهد و ارائه امکانات این دانشگاه برای دانشجویان عراقی اساتید دانشگاه‌های کشور عراق در خصوص همکاری‌های علمی دوجانبه گفتگو کردند.

لازم به ذکر است، هیأت دانشگاهی استادان دانشگاه‌های مختلف عراق از مرکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه مرکزی و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان دانشگاه فردوسی مشهد بازدید نمودند.

خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

دوره دکتری برای دانشجویان خارجی دانشگاه فردوسی مشهد ۶۵۰۰ دلار هزینه دارد

مشهد- ایرنا- شهریه دوره دکتری در دانشگاه فردوسی مشهد برای دانشجویان خارجی بین پنج هزار و ۵۰۰ تا هفت هزار و ۵۰۰ دلار است که به طور متوسط می توان آن را ۶ هزار و ۵۰۰ دلار در نظر گرفت.

مدیر همکاریهای علمی و بین المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد روز چهارشنبه در حاشیه بازدید شماری از اساتید دانشگاه های عراق از این دانشگاه به خبرنگار ایرنا گفت: شهریه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجویان غیرایرانی این دانشگاه به ترتیب سه هزار و سه هزار و ۵۰۰ دلار است که در مقایسه با دانشگاه های کشورهای همسایه و رقیب در منطقه مانند ترکیه و هندوستان بسیار کمتر است.

احسان قبول افزود: با توجه به اینکه اکثر دو هزار دانشجوی خارجی این دانشگاه مسلمان و شیعه مذهب هستند، همجواری دانشگاه فردوسی با مرقد مطهر حضرت امام رضا (ع) مهمترین علت تحصیل و اقامت دانشجویان کشورهای منطقه در این دانشگاه است.

وی اظهار داشت: مشهد یک شهر بین المللی با حدود سالانه ۳۰ میلیون زائر است و مردم این شهر به خوبی پذیرای اتباع کشورهای اسلامی هستند که این موضوع در گرایش اتباع خارجی به تحصیل در این شهر تاثیرگذار بوده است از سوی دیگر هزینه اقامت و غذا در این شهر و دانشگاه آن ارزان است و اتباع خارجی با مشکلی در این خصوص مواجه نیستند.

قبول گفت: سطح علمی قابل قبول دانشگاه فردوسی مشهد در رده بندی های بین المللی دانشگاه ها نیز عامل دیگری برای تحصیل دانشجویان خارجی از کشورهای منطقه در این دانشگاه است.

وی افزود: پیشرفتهای علمی ایران با وجود تحریم ها برای اساتید عراقی بازدید کننده از این دانشگاه بسیار جالب توجه است و آنان از ایران به عنوان یک الگو در توسعه علمی یاد کرده اند و از طرفی اعلام کردند دانشجویان عراقی تحت تاثیر این رشد علمی قرار گرفته اند.

مدیر همکاریهای علمی و بین المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد به هدفگذاری های علمی این دانشگاه اشاره و بیان کرد: تا سال ۱۴۰۴ خورشیدی کسب جایگاه ۲۰۰ در رده بندی دانشگاه های جهان و کسب سهم ۱۰ درصدی برای دانشجویان خارجی و اعضای هیات علمی غیرایرانی در این دانشگاه از اهداف بخش بین الملل این دانشگاه است.  

معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این نشست گفت: امسال هفتادمین سال تاسیس دانشگاه فردوسی مشهد است و شمار دانشجویان این مرکز شاخص در ایران بالغ بر ۲۳ هزار نفر می باشد که هزار و ۷۰۰ نفر از این تعداد را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.

رضا پیشقدم افزود: ۷۷۱ نفر از این تعداد را دانشجوی عراقی تشکیل می دهند که ۵۵۰ نفر آنان مرد هستند.

وی با تشریح راهبرد آموزشی این مرکز آموزشی اظهار داشت: هرچند ممکن است الگوی آموزشی این دانشگاه کامل نباشد اما معتقدیم روشهای آموزشی ما باید مستقل از کشورهای بیگانه و منطبق بر روشهای بومی باشد.

در این مراسم گروه ۲۵ نفره شامل اساتید رشته های علوم انسانی از دانشگاه های مختلف عراق و شماری از مسئولان وزارت تعلیم عالیه این کشور از بخش های مختلف دانشگاه فردوسی مشهد دیدن کردند.

این گروه دانشگاهی در سفر یک هفته ای به ایران دیروز و امروز میهمان دانشگاه فردوسی مشهد بودند.843387


843388


843389
آخرین ویرایش: یکشنبه 7 مهر 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو