اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

نمایشگاهی/ سفیر ترکمنستان در تهران در آیین گشایش نمایشگاه این کشور در مشهد: ایران از اولویت‌های ترکمنستان در توسعه روابط اقتصادی است

   |  سه شنبه 5 شهریور 1398
align=bottom
سفیر ترکمنستان در تهران گفت: ایران از اولویت های دولت ترکمنستان در توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه است. احمد کاکابایوویچ قربانوف یکشنبه شب در مراسم گشایش نمایشگاه اختصاصی کالایی ترکمنستان در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد افزود: برگزاری نمایشگاه تولیدات استان آخال این کشور در مشهد می تواند گام مهمی برای توسعه همکاری های دوجانبه میان ایران و ترکمنستان باشد....

وی اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه های ترکمنستان در ایران استمرار خواهد داشت و اتفاق خوبی برای توسعه روابط دو کشور رقم خواهد خورد.

سفیر ترکمنستان در تهران گفت: ترکمنستان و ایران سطح همکاری ها و دوستی های سودمند خود را ارتقا خواهند داد.

قربانوف افزود: بعد از سال های استقلال ترکمنستان، رابطه این کشور با ایران در حوزه های مختلف همواره گرم و نزدیک بوده که این مهم از طریق پیگیری مسئولان دو دولت محقق شده است.

حجم مبادلات ایران و ترکمنستان تا ۱۰ برابر قابل افزایش است

استاندار خراسان رضوی هم در پیامی که توسط رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری در این مراسم قرائت  شد گفت: روابط ایران و ترکمنستان ریشه تاریخی و کهنی دارد و از قرن ها قبل مراودات فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور وجود داشته که بعد از استقلال ترکمنستان افزایش یافته است.

علیرضا رزم حسینی افزود: روابط دو کشور ایران و ترکمنستان در دو دهه گذشته با همت و عزم مسئولان دو کشور رو به افزایش بوده است که البته برخی مشکلات جزئی در مبادلات تجاری بین دو کشور بروز یافته است.

وی اضافه کرد: با عزم و اراده سیاسی این مشکلات قابل حل است و هیچ مانعی بر سر راه توسعه روابط دو کشور نبوده و هیچ کشوری قادر نیست در مسیر این روابط حسنه مانع ایجاد کند.

استاندار خراسان رضوی بازدید رئیس جمهوری ترکمنستان از ایران و سفر رئیس جمهوری ایران به ترکمنستان را نشان از تمایل دو کشور برای توسعه روابط دانست و اظهار امیدواری کرد این نمایشگاه سرآغاز افزایش حجم تبادلات اقتصادی بین دو کشور باشد.

رزم حسینی اظهار داشت: مشهد سالانه میزبان شهروندان گردشگر زیادی از ترکمنستان است و از سوی دیگر وجود زیرساخت های حمل و نقل بین دو کشور، منطقه ویژه اقتصادی سرخس و سه گمرک مرزی علاقه مردم ایران به ترکمنستان را نشان می دهد.

استاندار خراسان رضوی گفت: حجم مبادلات اقتصادی دو کشور ایران و ترکمنستان تا ۱۰ برابر وضعیت فعلی قابل افزایش است و تقویت همکاری های بین دو کشور از طریق برگزاری چنین نمایشگاه هایی محقق می شود.

رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق کشور نیز در این مراسم گفت: بیش از ۸۰ نفر از تولید کنندگان، تجار و فعالان اقتصادی استان آخال کشور ترکمنستان در مشهد نمایشگاه اختصاصی برپا کرده اند و برپایی این نمایشگاه نقطه عطفی در توسعه همکاری های ایران و ترکمنستان و زمینه ای برای بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی دو کشور به شمار می رود.

عباسعلی ارباب خالص افزود: طی سه سال گذشته قراردادهای همکاری اقتصادی بین استان های شمال شرق ایران و استان های ترکمنستان رو به افزایش بوده و خراسان رضوی نیز همکاری های اقتصادی خود با آن کشور را حفظ کرده است.

در پایان این مراسم، نهالی به نشانه دوستی بین ایران و ترکمنستان در محوطه نمایشگاه بین المللی مشهد توسط مسئولان دو کشور کاشته شد.

کشور ترکمنستان با حدود هفت میلیون نفر جمعیت در آسیای مرکزی قرار دارد و با کشورهای ایران، ازبکستان، افغانستان و قزاقستان مرز زمینی دارد و از راه دریا نیز با روسیه، آذربایجان ایران و نیز قزاقستان مرز دریایی دارد.

نمایشگاه اختصاصی تولیدات استان آخال کشور ترکمنستان تا پنجم شهریور ماه در محل نمایشگاه بین المللی مشهد دایر است.

در این نمایشگاه تولیدات مختلف کشور ترکمنستان نظیر صنایع نفت، گاز، بنزین، محصولات ساختمانی، صنایع تبدیلی کشاورزی، دامپروری، محصولات لبنی، صنایع پلاستیک و پروپیلن، مبل و دکوراسیون، سازه های گلخانه ای، صنایع دستی و فرهنگی و خدمات فنی و مهندسی ارائه شده است.

ایرنا 

 توسعه روابط اقتصادی ایران و ترکمنستان با تقویت بخش خصوصی


خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

همسایگی و مرزهای وسیع بسترساز توسعه روابط ایران و ترکمنستان است

مشهد- ایرنا- عضو اتاق مشترک ایران و ترکمنستان گفت: این دو کشور همسایه از مرزهای ریلی، دریایی و زمینی به طول بیش از هزار کیلومتر برخوردار هستند که می توان از آن برای توسعه روابط اقتصادی بهره گرفت.

رحمان قره باش عصر دوشنبه در گردهمایی فعالان اقتصادی ایران و ترکمنستان در مشهد افزود: از سال ۱۳۹۳ مبادلات تجاری و روابط اقتصادی ایران با کشور ترکمنستان روند رو به رشد یافته است.

وی اظهار داشت: طی چند سال اخیر وضعیت اقتصادی ترکمنستان تغییرات چشمگیر داشته و توانمندی لازم را برای توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه از جمله ایران به دست آورده که برگزاری نمایشگاه اختصاصی این کشور در مشهد دلیلی بر این ادعاست.

قره باش گفت: اکنون تبادل تجاری بین ایران و ترکمنستان ۴۰۰ میلیون دلار است و در صورتی که مسئولان دو کشور در سه بخش ترانزیت کالا، منابع هیدورکربنی و گاز به توافقاتی دست یابند، حجم مبادلات تجاری بین دو کشور می تواند به پنج میلیارد دلار افزایش یابد.

وی افزود: زیرساخت های لازم در حوزه های توسعه ترانزیت کالا و استفاده از منابع گازی و هیدروکربنی ترکمنستان ایجاد شده و چند صد میلیون دلار در این زمینه هزینه شده اما بلااستفاده مانده است.

عضو اتاق مشترک ایران و ترکمنستان اظهار داشت: دو خط ریلی سرخس – تجن و گرگان – اینچه برون به طول ۶۷۵ کیلومتر به عنوان خطوط ارتباطی بین ایران و ترکمنستان ایجاد شده اما هنوز این خطوط ریلی مورد استفاده مطلوب قرار نگرفته است لذا باید تلاش کرد سوء تفاهم های بین دو کشور برطرف شود و از صنعت حمل و نقل به نفع دو کشور بهره گرفت.

وی گفت: زیرساخت لازم برای صادرات برق ترکمنستان ایجاد شده و صادرات برق از آن کشور به ایران اتفاق ساده ای است که همواره بین کشورهای همسایه رخ می دهد اما اینک این صادرات انجام نمی شود.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: برگزاری رویدادهای تجاری و تبادل هیات های تجاری بین دو کشور زمینه ساز فرصت های جدید اقتصادی است که با توجه به اشتراکات فرهنگی بین دو کشور ایران و ترکمنستان و مرزهای وسیع و مشترک بین آنها، فرصت توسعه روابط اقتصادی برای هر دو کشور فراهم است.

علی غفوری مقدم افزود: توسعه ارتباطات تجاری با کشورهای همسایه برای ایران راهبردی و مهم است و توسعه و تعامل با ترکمنستان نیز به عنوان یکی از کشورهای مهم آسیای میانه برای ایران اهمیت ویژه ای دارد.

وی اظهار داشت: هم اکنون عمده صادرات کالا از ایران مربوط به کشورهای همسایه بویژه افغانستان و ترکمنستان است و بررسی ها نشان می دهد از سال ۱۳۹۳ تاکنون حجم مبادلات تجاری بین ایران و دو کشور یاد شده بویژه استان خراسان رضوی با آنها رو به افزایش بوده است.

وی گفت: این استان بیشترین سهم را در صادرات کشور به افغانستان و ترکمنستان دارد.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به ظرفیت های اقتصادی این استان افزود: وجود پنج هزار و ۹۰۰ واحد صنعتی، ۴۶ ماده معدنی و حدود ۸۰۰ معدن، دارنده رتبه اول تا چهارم در تولید محصولات کشاورزی مانند زعفران، پسته، انار، گیاهان دارویی از جمله این ظرفیتهاست.

وی با اشاره به قابلیت های اقتصادی استان آخال کشور ترکمنستان نیز اظهار داشت: ظرفیت های منحصر به فرد این استان در قالب نمایشگاهی در مشهد در معرض بازدید فعالان اقتصادی قرار گرفته و فرصت های جدیدی را برای آشنایی دو کشور نسبت به ظرفیت ها و توانمندی های اقتصادی آنها بوجود آورده است.

غفوری مقدم، تقویت همکاری های مرزی بین دو کشور ایران و ترکمنستان از طریق بازارچه های مرزی، استمرار برگزاری نمایشگاه ها، بهره گیری از فرصت تهاتر کالا بین دو کشور و توسعه آن را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش ایرنا، کشور ترکمنستان با حدود هفت میلیون نفر جمعیت در آسیای مرکزی قرار دارد و با کشورهای ایران، ازبکستان، افغانستان و قزاقستان مرز زمینی دارد و از راه دریا نیز با روسیه، آذربایجان ایران و قزاقستان مرز دریایی دارد.

نمایشگاه کالای اختصاصی ترکمنستان با محوریت استان آخال آن کشور شب گذشته طی مراسمی با حضور مسئولان دو استان خراسان رضوی و آخال ترکمنستان در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد گشایش یافت.

در این نمایشگاه تولیدات مختلف کشور ترکمنستان نظیر صنایع نفت، گاز، بنزین، محصولات ساختمانی، صنایع تبدیلی کشاورزی، دامپروری، محصولات لبنی، صنایع پلاستیک و پروپیلن، مبل و دکوراسیون، سازه های گلخانه ای، صنایع دستی و فرهنگی و خدمات فنی و مهندسی ارائه شده است.

این نمایشگاه تا پنجم شهریور ماه دایر است.
آخرین ویرایش: چهارشنبه 6 شهریور 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات