اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اقتصادی/ دیدار محمدرضا توکلی زاده سفیر ایران در جاکارتا با عضو هیات رئیسه اتاق مشهد

   |  چهارشنبه 23 مرداد 1398
align=bottom
سفیر ایران در جاکارتا (اندونزی) با عضو هیات رئیسه اتاق مشهد، دیدار و طرفین در خصوص ظرفیت های استان خراسان رضوی برای توسعه تعاملات و تبادلات تجاری با کشور اندونزی بحث و گفتگو کردند. محمدرضا توکلی زاده در این دیدار به کارنامه تجاری دو کشور ایران و اندونزی اشاره و عنوان کرد: هر دو کشور دارای مزیت های فراوانی هستند که می توانند محور توسعه تعاملات تجاری قرار بگیرند...
.. با این وجود مراودات اقتصادی دو کشور به قواره ظرفیت های موجود نیست.

وی افزود: در خراسان رضوی نیز حجم تعاملات تجاری با کشور اندونزی محدود است. در واقع دور بودن خطه ما از بنادر باعث شده تا هزینه های حمل کالا افزون شود و مزیت تجارت با این کشور نیز کاهش یابد.

*کشور اندونزی؛ اقتصاد چهارم جهان در آینده

«محمد خوش هیکل آزاد» نیز در ادامه، از زمینه های مشترک فرهنگی و تاریخی دو کشور سخن گفت و بیان کرد: اندونزی در سال های گذشته همواره اقتصاد رو به رشدی داشته و اگرچه امروز رتبه 16 را در میان اقتصاد کشورهای جهان دارد اما زعم آن می رود که در سال 2050، در میان چهار اقتصاد برتر دنیا و در کنار کشورهایی همچون چین، آمریکا و هند قرار بگیرد. با این اوصاف باید بکوشیم تا تعاملات تجاری و اقتصادی ایران را با این کشور دارای پتانسیل، رونق ببخشیم.

وی کاهش تراز تجاری ایران و اندونزی را ناشی از تحریم ها دانست و در عین حال تاکید کرد: به رغم فشارهای موجود، همچنان تعاملات خوبی میان دو کشور در بخش اقتصادی برقرار است و می توان زمینه توسعه آن ها را نیز فراهم آورد.

 «خوش هیکل آزاد» در ادامه از ضرورت ورود مراکز دانشگاهی برای انجام پژوهش هایی در باب بازارها و ظرفیت های تجاری کشور اندونزی سخن گفت و خواستار مشارکت و پیگیری این بحث از سوی اتاق بازرگانی و مشارکت و نقش آفرینی بیشتر بخش خصوصی شد.

وی در ادامه به ایجاد انجمن دوستی ایران و اندونزی اشاره کرد و گفت: این بستر مشترک، می تواند به اتکای قرابت فرهنگی و تاریخی مردمان دو کشور، بستر رشد تعاملات در دیگر بخش ها را فراهم آورد. امیدواریم شمار اعضای این انجمن افزون شود.  

سفیر ایران در جارکاتا یادآور شد: تحریم ها اگرچه به کاهش تعاملات تجاری دو کشور منجر شده است اما معتقدیم که با ورود جدی تر بخش خصوصی، می توان در این حوزه اقدامات مطلوبی را به سرانجام رساند چرا که فعالان اقتصادی توانمند کشورمان، راه خود را برای پیشبرد اهداف تجاری و اقتصادی ، پیدا می کنند.

وی در ادامه به پتانسیل هایی پرداخت که در خراسان رضوی، می توانند مزیت تجاری با کشور اندونزی ایجاد کنند و گفت: زعفران و خشکبار این خطه می توانند سرآمد محصولات صادراتی این خطه به کشور مذکور باشند.

«خوش هیکل آزاد» خاطر نشان می کنند: پیشنهاد می کنیم اتاق فکری با مشارکت اتاق بازرگانی و با حضور جمعی از دانشگاهیان ایجاد شود و توامان از ظرفیت انجمن دوستی نیز برای کسب اطلاعات لازم بهره گرفته شود.

وی به نقش و جایگاه اندونزی در اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) اشاره کرد و افزود: این کشور پلی به سوی توسعه تعاملات تجاری در شرق آسیا است. اتاق بازرگانی نیز می تواند دفتری را در منطقه جنوب شرق آسیا فعال کند و روابط اقتصادی با کشورهای «آسه‌آن» را تقویت نماید.

این دیپلمات ارشد کشورمان بیان کرد: یکی از اقدامات در دست پیگیری ما، فراهم کردن زمینه خواهرخواندگی باندونگ و تهران و سوماترای غربی و اصفهان است. می توانیم این ظرفیت را برای مشهد و یکی از شهرهای اندونزی نیز فراهم کنیم البته که باید مشترکات شناسایی شوند. براین باوریم همین گام ها، می تواند ما را به توسعه تعاملات در بخش های مختلف نزدیک کند.

 «خوش هیکل آزاد»، گوشه چشمی نیز به تلاش چین برای توسعه راه های ارتباط تجاری خود، به ویژه در قالب پروژه راه ابریشم داشت و توضیح داد: این مسیر تجاری ارزشمند می تواند در پیوند با راه آهن جنوب، مزایای اقتصادی و تجاری خوبی را برای کشورمان فراهم کند.

او نقبی به مشکلات در حوزه تعاملات مالی و بانکی میان ایران و شرکای تجاری اش زد و گفت: بحث تهاتر کالا، یکی از راهکارهای کارآمدی است که اتاق بازرگانی باید آن را مجدانه پیگیری کرده و برای تحقق آن نیز تعامل مطلوبی را با وزارت صمت و بانک مرکزی ایجاد کند.

*آمادگی اتاق مشهد برای کمک به توسعه تعاملات تجاری با کشور اندونزی

توکلی زاده، عضو هیات رئیسه اتاق مشهد نیز در پاسخ به نکات مطرح شده، بیان کرد: پارلمان بخش خصوصی در مشهد، پژوهشی را در باب ظرفیت های تجاری و اقتصادی با کشور اندونزی کلید خواهد زد تا به مدد آن، زمینه های تعاملات مشترک شناسایی شوند.

وی ادامه داد: اتاق بازرگانی آمادگی دارد تا در جهت رایزنی های تجاری و اعزام هیات ها، مشارکت های لازم را به عمل آورد. 

روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

آخرین ویرایش: دوشنبه 4 شهریور 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»