اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

نمایشگاهی/ برپایی نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان در مشهد از 3 تا 5‌ شهریور ماه 98 در محل نمایشگاه بین المللی مشهد + یادداشت فرهیخت

   |  پنجشنبه 31 مرداد 1398
align=bottom
مدیرعامل نمایشگاه بین المللی مشهد از برگزاری نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان در راستای گسترش مبادلات تجاری بین ایران و این کشور، در شهر مشهد خبر داد. سعید صیفی اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه تولیدکنندگان استان آخال کشور ترکمنستان در مشهد با هدف حفظ روابط تجاری بین دو کشور برگزار می‌شود که امیدوارم این نمایشگاه زمینه گسترش بیشتر تبادلات اقتصادی را فراهم آورد‌....

وی افزود: رویکرد ما این است که نمایشگاه بین‌ المللی مشهد پایگاه تاثیر گذار در تعاملات اقتصادی کشور عزیزمان ایران با کشورهای منطقه باشد و برگزاری نمایشگاه‌هایی از این دست، مهمترین اقدام برای ایجاد ارتباطات اقتصادی است.

مدیرعامل نمایشگاه بین المللی مشهد در ادامه با اشاره به جنگ اقتصادی و تلاش دشمن برای منزوی نشان دادن ایران تصریح کرد؛ برگزاری نمایشگاه‌های بین المللی با حضور مشتاقانه مشارکت کنندگان خارجی نمایانگر روابط عادی اقتصادی و بین المللی ایران است که تلاش داریم نمایشگاه مشهد بنا به نقش و وظیفه ذاتی خود، گام‌‌های موثری در این راه بردارد. 

صیفی در خصوص عمده فعالیت مشارکت کنندگان این نمایشگاه اذعان داشت؛ تولید کنندگانی که از استان آخال کشور ترکمنستان به مشهد آمده اند عمدتا در زمینه‌ های گاز، پتروشیمی، مصالح ساختمانی، لبنیات و مواد غذایی فعالیت دارند.

وی همچنین ضمن اشاره به برنامه‌های جانبی همزمان با برگزاری این نمایشگاه گفت: برپایی نشست فعالان اقتصادی که با همکاری اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در حاشیه نمایشگاه تدارک دیده شده، می‌تواند زمینه بهره برداری بیشتر تجار و فعالین اقتصادی را از این رویداد به وجود آورد.

مدیرعامل نمایشگاه بین المللی مشهد در پایان خاطرنشان کرد: در راستای هم افزایی بیشتر فعالین اقتصادی دو کشور، نشستی تخصصی را با مشارکت نمایندگان استانداری خراسان رضوی، شهرداری مشهد، نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور، سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان رضوی، اتاق بازرگانی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اتاق مشترک ایران و ترکمنستان، در حاشیه نمایشگاه برگزار خواهیم کرد.

این نمایشگاه طی روزهای 3 تا 5‌ شهریور ماه سال جاری از ساعت 17 تا 21 میزبان علاقه مندان خواهد بود.

تسنیم به نقل از روابط عمومی نمایشگاه بین‌المللی مشهد

یادداشت فرهیخت:

به نام خدا، یک سئوال: در نمایشگاه بین المللی مشهد چه می گذرد؟ به راستی چرا اساساً برخی از مدیران دستگاه های اجرایی و فرهنگی در مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام! و عاصمه ی معنویت ایران اسلامی! با اصول اولیه ی مدیریت بویژه مدیریت زمان مشکل دارند و با قواعد اولیه ی حوزه ی روابط عمومی و ارتباطات داخلی و خارجی و اطلاع رسانی همگانی بیگانه اند؟


آیا باورتان می شود که دقیقاً چهار روز دیگر، موعد «برپایی نمایشگاه اختصاصی کشور ترکمنستان در مشهد» است! به نظر شما، مدیران بزرگترین مرکز نمایشگاهی بین المللی شرق کشور، کمی در انتشار این خبر عجله نکرده اند ؟! بهتر نبود می گذاشتند یک روز قبل از برپایی نمایشگاهی به این ارزشمندی، اطلاع رسانی می کردند؟!


ما که به راستی شگفت زده شده ایم! از این همه برنامه ریزی و مدیریت عالی در آستانه ی حلول سال 2020 میلادی و سال 1400 شمسی، و حتماً شگفت زده تر خواهند شد علاقه مندان به بازدید از این نمایشگاه تخصصی یک کشور همسایه در مشهد، دومین کلان شهر ایران که فقط 4 روز (تازه اگر از امروز مطلع شده باشند!) برای تهیه ی بلیت هواپیما، قطار یا اتوبوس و همچنین رزرو هتل یا تدارک محل اقامت خود و برنامه ریزی های خورد و خوراک و ایاب و ذهاب درون شهری و.... وقت و فرصت دارند!


تازه، باید دعای همین اطلاع رسانی قطره چکانی را هم به جان «خبرگزاری تسنیم» بکنیم که توانست از لابلای سایت گرد و خاک گرفته ی نمایشگاهی که خود را از «پیشگامان صنعت نمایشگاهی در خاورمیانه!» معرفی می کند، این خبر را بیرون کشیده و رنگ و لعابی به آن داده و منتشر کند، و الا ما که هر چه در صفحات راست و چپ این سایت سالها طلسم شده گشتیم، جز یک سطر آن هم اسم نمایشگاه، چیز دیگری نیافتیم!  واقعاً همکاران رسانه ای و روابط عمومی ما در قطب نمایشگاهی شرق کشور خسته نباشند و خداقوت به این همه تلاش و زحمت!


گل آقای فرهیخت، بارها به ما می گفت و ما باورمان نمی شد که اگر همین مدیران متعالی دوایر دولتی و دستگاه های اجرایی و فرهنگی استان و شهر، فعالیت مشترکی با یکی از کشورهای اروپایی مانند فرانسه و آلمان و حتی همین کشورهای ریز و نقلی اش مانند سن ماریکو که فقط 33 هزار نفر جمعیت دارد، صورت می دادند، آن چنان این رویداد عظیم الجثه را از ماه ها قبل با آب و تاب فراوان و تبلیغات و اطلاع رسانی پرهزینه به سرانجام می رساندند که گویی شاخ فیل را شکسته اند!


اما مادامی که همین فعالیت مشترک - اشتباهاً و دست بر قضا - با یکی از کشورهای همسایه ی شرقی ارزشمند ما مانند افغانستان و پاکستان و ترکمنستان و... شکل می گیرد، گویی که گناه و جرمی نابخشودنی را مرتکب شده اند و حال باید خیلی زود، سرو ته آن را هم کشیده و با کمترین سر و صدا ، جمع و جورش کنند حتی اگر نمایشگاه اختصاصی یک کشور بزرگ و پنج میلیون نفری مانند ترکمنستان بزرگ باشد!


گل آقای فرهیخت، یک بار گفت که اشکال و ایراد اساسی مدیران بومی ما آن است که یا از این طرف بام می افتند یا از آن طرف دیگر و خط اعتدال و مرز میانه روی، گویی جایی در این استان و شهر ندارد و باورمان نشد، اما گویا این دفعه راست می گفت و حقاً که چنین است! 


به عنوان مثال، در خصوص همین نمایشگاه بین المللی مشهد، ماه ها و بلکه سالهاست که آرزو به دل مانده ایم! نه یک نمایشگاه اختصاصی کشوری خارجی در مشهد برگزار می شود و نه اینها می روند و در یک کشور خارجی حتی همین کشورهای بغل گوش شان مانند افغانستان و پاکستان و همین ترکمنستان خودمان، نمایشگاهی اختصاصی برگزار می کنند، اما در کمال تعجب، شب می خوابیم و صبح بلند می شویم و به یک باره می شنویم که قرار است چهار روز دیگر، یک نمایشگاه اختصاصی از یک کشور بزرگ همسایه در مشهد برگزار شود! فقط 4 روز! ...


مگر برپایی یک نمایشگاه اختصاصی آن هم ویژه ی یک کشور کهن با فرهنگ و تمدنی دیرینه و همسایه مانند ترکمنستان با انبوهی از مشترکات فرهنگی و تاریخی و آداب و رسوم بومی و روابط اقتصادی کهن و... ، رویداد کم و سبک وزنی است که باید این گونه، بی برنامه و عجولانه و اصطلاحاً در دقیقه ی نود، رویدادهایش بازتاب یابد؟! 


کشوری که تاریخچه ی زیست اقوام ایرانی از تبار هند و اروپایی به این منطقه، به دو هزار سال پیش از میلاد می رسد و 90 درصد جمعیت 5 میلیون نفری آن مسلمان هستند و دارای زبان مشترک با ترکمن های ایران و برخوردار از علائق و مشترکات فراوان مذهبی و باورهای اعتقادی با ایران اسلامی و پایتخت معنوی اش، مشهد الرضا علیه السلام! و....


و سئوال آخر، اگر به عنوان مثال، همین اتفاق در خصوص نمایشگاه اختصاصی استان خراسان رضوی در ترکمنستان و عشق آباد رخ دهد، کلاه خودمان را قاضی کنیم! آیا آن موقع، به راستی، فریاد وا اسلاما و وا مصیبتای همین رسانه های بومی و مسکوت استان بلند نمی شد که ترکمن ها، حیثیت و آبروی بزرگترین و مهمترین استان کشور را بردند و فقط 4 روز قبل از برپایی نمایشگاه ایران، اطلاع رسانی عمومی صورت دادند و بعد همین مدیران بومی را به صف نمی کردند و محاکمه که چرا حاضر به شرکت و هزینه از جیب بیت المال در چنین نمایشگاهی شده اند؟!


بگذریم که از از هرچه بگذریم، سخن شعر خوشتر است که: گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله ی ماست ... آن چه البته به جایی نرسد، فریاد است!


عبدالرضا زرگری - 31 مرداد 1398
آخرین ویرایش: جمعه 1 شهریور 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات