اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - خرداد ماه 1399
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

نمایشگاهی/ برپایی نمایشگاه و جشنواره فرهنگی "سرزمین پاکان" - پاکستان در مرکز نمایشگاهی باب الجواد آستان قدس رضوی

   |  چهارشنبه 30 مرداد 1398
align=bottom
بار دیگر در قالب نمایشگاهی پیوندهای فرهنگی این بار میان ایران و پاکستان به نمایش گذاشته شده؛ سرزمین پاکان قرار است تنها بخشی از این پیوندها را در مشهد به رخ بکشد. پیوند ایران و پاکستان در «سرزمین پاکان»؛ با همکاری مجموعه‌های فرهنگی فعال در حوزه روابط ایران و پاکستان جشنواره فرهنگی "سرزمین پاکان" همزمان با هفتاد و دومین سالگرد استقلال پاکستان در حال برگزاری است....

مشهدالرضا(ع) شاهراه پیوندهای فرهنگی است. فرهنگ غنی پاکستان برگرفته از آداب و رسوم از گذشتگان است که همچنان مردم این کشور پایبند به اصالت خود بوده و سعی دارند با شرکت در نمایشگاه‌های فرهنگی اشتراکات و ظرفیت‌های غنی خود را به نمایش بگذارند، ایران و پاکستان علاوه بر مرز مشترک با یکدیگر از لحاظ تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم؛ مشترکات زیادی دارند، پویایی فرهنگی، بین دو کشور نمایانگر هویت اسلامی است که برهم نخورده و این نشان دهنده استحکام فرهنگ و مذهب بین این دو کشور است.

این نمایشگاه در قالب 18 غرفه فعالیت خود را آغاز کرده که هر غرفه با نمایش گوشه‌ای هرچند کوچک، از فرهنگ این سرزمین، سعی در شناخت هرچه بیشتر به بازدیدکنندگان است، با نمایش: لباس‌های سنتی پاکستانی، غذاهای خاص و خوش طعم سنتی، تحریر اشعار اقبال لاهوری، هنرنمایی با کشیدن طرح‌های خوش و رنگ و لعاب حنا رو دستان علاقمندان و چوری های رنگی که چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

در نمایشگاه "سرزمین پاکان" غرفه‌داران به صورت رایگان به معرفی محصولات خود پرداخته و از برگزاری نمایشگاه ابراز رضایت داشته و درخواست گسترش همکاری بیشتر و حضور در نمایشگاه‌هایی به صورت مشترک با ایران را داشتند.

نقش مهم نمایشگاه

دستیار کنسولگری پاکستان در مشهد، با حضور در نمایشگاه سرزمین پاکان، با ابراز خرسندی از حضور در نمایشگاه، تصریح کرد: برگزاری چنین نمایشگاهی برای رشد روابط فرهنگی میان دو کشور نقشی مهم دارد.

وی بیان کرد: از حضور در نمایشگاه در جایگاه یک بازدید کننده لذت بردم و از برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی که بدور از سیاست باشد همیشه استقبال می‌کنم، جایی که بدور از تشریفات سیاسی بتوان از ظرفیت نمایشگاه به همراه خانواده استفاده کرد.

سجادمحمد‌‌‌خان با اشاره به لزوم افزایش نمایشگاه‌های بدور از فعالیت‌های سیاسی تاکید کرد: فضای ایجاد شده در چنین نمایشگاهی که نه وزارت خارجه و نه کنسولگری درگیر شود و با مردم دو کشور برگزار شود می‌تواند در افزایش تعاملات فرهنگی بسیار موثر باشد.

مجموعه لباس‌های رنگارنگ چون رنگین کمان در یکی از غرفه‌ها خودنمایی می‌کند، رنگ‌هایی زنده و پارچه‌های پرنقش و نگار که زیبایی هویت و جایگاه اصیل آدمی را به بازدیدکنندگان یادآوری می کند؛ لباس محلی  و سنتی نماد هویت ملی و از مصادیق بارز قومی در هر کشوری است، لباسی که در هر قومیت به سبک و سیاق خاص به تن می‌شود، در این نمایشگاه علاوه بر نمایش لباس‌هایی برای مردان و زنان با تنوع رنگ و دوخت نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند، پوششی سنتی که در محافل و مجالس رنگ و رویی زیبا و چشم‌نواز می‌بخشد.

در این باره به گفت‌وگو با یکی از غرفه‌داران لباس که از شهر کراچی پاکستان در نمایشگاه شرکت کرده بود، رفتیم. 

ناهید فاطمه از استقبال زنان ایرانی از لباس‌های سنتی ابراز خرسندی کرد و افزود: لباس‌های سنتی پاکستانی با رنگ‌های روشن است که با نخ‌های زری و مهره‌های درخشان تزیین و در جشن‌ها و محافل شادی استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: لباس‌های محلی محبوبیت خاصی در بین زنان و دختران پاکستان دارد و چون درخواست زنان از لباس محلی بیشتر است اغلب لباس‌های خارجی با قیمت کمتری در پاکستان به فروش می‌رسد و دلیل آن تقاضای زیاد مردم از لباس‌های محلی است. ما در نمایشگاه علاوه بر پارچه‌هایی با تنوع رنگی بالا امکان دوخت را نیز برای علاقمندان به لباس محلی فراهم کردیم که تاکنون استقبال خوبی از لباس های محلی شده است.

در ادامه به سراغ یکی از غرفه‌داران غذا رفتیم تا در زمینه برپایی چنین نمایشگاهی گفت‌وگو کنیم، در این غرفه چند غذای محبوب پاکستان مانند: بریانی، قورمه، نهاری، خورشت چنه، حلیم و فرنی به معرض دید و امتحان بازدیدکنندگان گذاشته شده بود. 

فاطمه حیدری با اشاره به اینکه غذاها و خوراک‌های زیادی در کشور پاکستان وجود دارد ادامه داد: غذاهای پاکستانی در مناطق مختلف پاکستان با توجه به ذائقه مردم متفاوت است، اغلب مردم به غذاهای گوشتی علاقه خاص دارند و ترجیح می‌دهند بیشتر غذاهای سبزیجاتی خود را به همراه گوشت طبخ کنند.

وی تصریح کرد: یکی از غذاهای مورد علاقه مردم پاکستان بریانی است که ترکیبی از برنج و گوشت مرغ یا گوشت بره است که به عنوان غذاهای نذری استفاده می‌شود و اهمیت آن به گونه‌ای است که در مهمانی‌ها سعی می‌کنند حتما بریانی را در میان دیگر غذاها بگنجانند.

یکی دیگر از غرفه‌داران که از شهر نیجاب خوشاب پاکستان در نمایشگاه سرزمین پاکان حضور داشت، بیان کرد: از طریق سفارت از برگزاری چنین نمایشگاهی مطلع شدم و برای حضور در آن استقبال کردم، هدف از شرکت در این نمایشگاه زمینه برای بازاریابی در فضای بازار ورزشی موجود بود.

وی با بیان اینکه شرکت صادرات و واردات ورزشی در تهران دارد افزود: با حضور در نمایشگاه به دنبال بازار تجاری مناسب با ارائه محصولات با کیفیت و قیمت مناسب است.

گوهر نسیم تصریح کرد: پاکستان در زمینه لوازم ورزشی و تجهیزات بیمارستانی در سطح اول بوده و صادر کننده است.

اهمیت و لزوم برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی

علی اکبری که از اصفهان برای زیارت به مشهد آمده می‌گوید: برپایی چنین نمایشگاهی در زمینه اشتراکات فرهنگی بسیار مفید بوده و دارای اهمیت بالایی است چرا که در هر دو کشور ظرفیت‌های بسیاری است که مردم از آن مطلع نیستند.

وی بیان کرد: کیفیت برگزاری نمایشگاه به طور مطلوب بود؛ نمایش فرهنگ پاکستان و محصولات منحصربه فرد مانند پیشرفت قابل ملاحظه در صنعت ورزشی و توپ‌های ورزشی تحسین برانگیز است که من درباره پیشرفت پاکستان اطلاع نداشتم که با حضور در نمایشگاه از آن باخبر شدم.

یکی دیگر از بازدیدکنندگان با بیان اینکه این نمایشگاه فرصت بسیار مناسبی است که می‌توان از فرهنگ کشور پاکستان داشت؛ افزود: لباس‌های زیبا، بدلیجات رنگارنگ که فضای شادی را به وجود آورده بود، سرگرمی که برای کودکان در نظر گرفته بودند، حنا گذاشتن روی دست و رنگ‌بندی جالب روی وسایل از نکات برجسته این نمایشگاه است.

این نمایشگاه به مدت یک هفته از تاریخ 20 مرداد ماه شروع و از ساعات 9:30 الی 14 و 17 الی 21 پذیرای  بازدید کنندگان و علاقه‌مندان است.

خبرگزاری تسنیم 

آخرین ویرایش: چهارشنبه 30 مرداد 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic