اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ ثبت دهمین موزه دانشگاهی ایران در کمیته موزه‌های دانشگاهی دنیا «ایکوم»

   |  یکشنبه 27 مرداد 1398
align=bottom
«موزه دانشگاه فردوسی مشهد» به عنوان دهمین موزه دانشگاهی در وب‌سایت بین‌المللی موزه‌های دانشگاهی به ثبت رسید تا ارتباط دانشگاه و جامعه در خراسان نیز شکل بهتری به خود بگیرد. ایده اولیه ایجاد «کمیته شورای بین‌المللی موزه‌ها برای موزه‌ها و مجموعه‌های دانشگاهی» در سال ۲۰۰۰ توسط گروهی از محققان موزه‌های دانشگاهی مطرح شد که معتقد بودند موزه‌های دانشگاهی با ...
... مسائل مختلفی روبه‌رو هستند چون بخشی از یک موسسه‌ی آموزش عالی هستند.

این گروه پییشنهاد ایجاد یک کمیته بیبن‌المللی را برای مجموعه‌ها و موزه‌های دانشگاهی به ایکوم مطرح کردند و در نتیجه کمیته‌ی جدیدی به نام «کمیته‌ی شورای بین‌المللی موزه‌ها برای موزه‌های و مجموعه‌های دانشگاهی» به صورت رسمی فعالیت خود را در ژوئن ۲۰۰۰ آغاز کرد و به دنبال آن نخستین کنفرانس این کمیته نیز در سال ۲۰۰۱ در شهر بارسلون اسپانیا برگزار شد.


فاطمه احمدی – موزه‌دار و عضو کمیته بین‌المللی موزه‌های دانشگاهی - در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام خبر ثبت «موزه دانشگاه فردوسی مشهد» در این سایت بین‌المللی، می‌گوید: در سال‌های نخست فعالیت سایت «UMAC» که از سال ۲۰۱۰ کار خود را آغاز کرد، اطلاعات باید از طریق ایمیل به دبیر کمیته ارسال می‌شد تا او نیز اطلاعات را بارگذاری کند و آن حتی قابلیت جاگذاری تصاویر در سایت را نداشت و اطلاعات فقط در سطح یک متن معرفی موزه و جانمائی یک متن حدود ۲۰۰ کلمه‌ای بود، اما به مرور با تکمیل سایت امکان بارگذاری اطلاعات توسط اعضای کمیته به وجود آمد.

او با اشاره به این‌که رئیس موزه دانشگاهی مشهد از حدود چهار سال قبل نخستین قدم برای ثبت موزه خود را در این سایت برداشت، بیان می‌کند: با تکمیل و بارگذاری اطلاعات مورد نیاز در سایت «UMAC» در حدود ۱۰ روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۴ مرداد، نام این موزه در سایت موزه‌های دانشگاهی بین‌المللی به ثبت رسید.

وی با تاکید بر وجود تنوع موضوعی ۱۰ موزه‌ی ثبت شده از ایران در این سایت بین‌المللی، ادامه می‌دهد:‌ ثبت موزه‌های «موزه ملی تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران»، «موزه نگارستان دانشگاه تهران»، «موزه مقدم دانشگاه تهران»، «موزه تاریخ طبیعی دانشگاه تربیت معلم مشهد»، «موزه تاریخ طبیعی دانشگاه شیراز»، «موزه نصیر دانشگاه خواجه‌نصیر»، «موزه تاریخ علم دانشگاه اردبیل»، «موزه بهداشت و سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد»، «موزه تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر» و «موزه دانشگاه فردوسی مشهد»  خود این تنوع را نشان می‌دهد، موضوعاتی مانند پزشکی، علمی و تکنولوژی و حتی  معرفی مشاهیر دانشگاهی می‌تواند موضوعیت و تنوع این موزه‌ها را نشان دهد.


به گفته‌ی عضو کمیته‌ی بین‌المللی موزه ‌دانشگاهی در حال حاضر نیز مراحل ثبت پرونده «موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران» در این سایت موزه دانشگاهی دستور کار است تا این موسسه نیز در سطح بین‌المللی معرفی و ثبت شود.

احمدی سه شرط پیوستن و ثبت شدن نامِ موزه‌های دانشگاهی در این سایت را «داشتن مجوز موزه از سوی اداره کل موزه‌ها»، «داشتن سناریو و طرح محتوایی»، «بودن ماهیت فیزیکی موزه و چارت اداری موزه در دل دانشگاه» می‌داند و ادامه می‌دهد: موزه‌هایی که قصد پیوستن به این سایت را دارند، نخست باید مجوز موزه‌ای بودن خود را از اداره کل موزه‌ها بگیرند، همچنین برای بخشِ موزه‌هایی که زیر نظر میراث فرهنگی نیستند، نیز کارشناسی از اداره کل این موزه‌ها را بررسی می‌کنند تا در صورتی که به حد استاندار رسیده باشند و با تغییر مدیریت‌ها کارکرد آن‌ها تغییر نکند، در این سایت ثبت شوند.


موزه‌ای با بستر ۷۰ سال علم از یک میراث ماندگار

سلمان ساکت - رییس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد - در گفت‌وگو با ایسنا نخستین قدم‌هایی که برای ایجاد این موزه برداشته شده را به زمان راه‌اندازی آموزشگاه عالی بهداری در سال ۱۳۱۸، مربوط می‌داند، حتی زمانی‌که در ۱۳۲۸ با انتشار نخستین آگهی پذیرش داوطلب برای رشته‌ی پزشکی، آموزشگاه عالی بهداری جای خود را به دانشکده‌ی پزشکی داد و در دوم آذر همان سال هم به طور رسمی افتتاح شد.

او در توضیح تاریخچه‌ی ایجاد موزه دانشگاه فردوسی مشهد – می‌گوید: پس از تأسیس دانشکده‌ی ادبیات در سال ۱۳۳۴ و موافقت با راه­اندازی دانشکده‌ی علوم معقول و منقول، شرایط قانونی برای تأسیس دانشگاه فراهم شد و در آبان ۱۳۳۵ وزارت فرهنگ مجوز «دانشگاه مشهد» را با محوریت سه دانشکده‌ی پزشکی، ادبیات و علوم معقول و منقول (الهیات) صادر کرد، این دانشگاه در سال ۱۳۵۳ به «دانشگاه فردوسی» تغییر نام داد و بعد از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ «دانشگاه فردوسی مشهد» خوانده شد.

وی همچنین با بیان این‌که مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد با هدف جمع‌آوری، حفظ و نشر اسناد تاریخی دانشگاه و آثار و اسناد مفاخر و پیشکسوتان در سال ۱۳۸۳ تأسیس شده و بعد از وقفه‌ای طولانی در سال ۱۳۹۲ فعالیت خود را از سر گرفت، ادامه داد: این مرکز قصد دارد تا همه‌ی اسناد و مدارک شامل عکس‌ها، تصاویر، فیلم‌ها، خاطرات، مصاحبه‌ها و هرچیزی که تاریخِ دانشگاه و فعالیت‌های اعضای آن را در بردارد، گردآوری و به عنوان یک میراثِ ماندگار محافظت کند.

ساکت با بیان این‌که در این موزه سیر تحول دانشگاه در یک بستر ۷۰ ساله و به عنوان مهمترین مرکز علمی فرهنگی در شرق کشور، به نمایش درآمده، می‌گوید: برای نمونه قدیمی‌ترین شی موزه یک «میکروسکوپ» متعلق به آموزشگاه عالی بهداری و مربوط به آغاز دهه‌ی ۳۰ است.

رئیس موزه دانشگاه فردوسی مشهد ارتباط دانشگاه با جامعه را یکی از مهمترین اهداف ایجاد این موزه می‌داند و می‌گوید:  این موزه می‌تواند به بهترین شکل، ارتباط دانشگاه فردوسی با جامعه خراسانی و زائران و مجاوران امام رضا (ع)‌را فراهم کند.


وی با اشاره به این‌که موزه‌ی این دانشگاه با هدف نمایش پیشینه‌ی درخشان علمی و فرهنگی و ارایه‌ی دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه بنا ساخته شده، بیان می‌کند: ساختمان موزه که پس از تغییر کاربری از سال ۱۳۹۵ در اختیار مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه قرار گرفت، در زمینی به مساحت ۵۵۰ متر مربع (۴۵۰ متر مربع فضای نمایشگاهی و ۱۰۰ متر مربع فضای اداری) و در هشت بخش طراحی شده است.

او در توضیح این بخش‌ها می‌گوید: "«راهروی ورودی» که در آن سیر تحول کالبدی دانشگاه و زمان تأسیس دانشکده‌های مختلف و تعدادی از نقشه‌های هوایی دانشگاه به نمایش درآمده است، «بخش دیداری – شنیداری» که در این فضا پخش فیلم‌ها و نماهنگ‌های معرفی دانشگاه، مرکز و موزه به نمایش در می‌آید و همچنین امکان برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این فضا امکان‌پذیر است.

«گالری یک»  که در آن تصاویر روسای دانشگاه، چهره‌ی مفاخر و زندگینامه‌ی آن‌ها، عکس‌های یادگاری دانشجویان و استادان در دهه‌های نخست تأسیس دانشگاه، تصاویر و اسناد کنگره‌های مهم دانشگاه، میز کار دومین رییس دانشگاه، تعدادی از ابزارهای اداری، کمک آموزشی و وسایل اهدایی خانواده‌های استادان دانشگاه به نمایش درآمده است.

«اتاق مطبوعات» که بخشی از بازتاب رویدادها و اخبار دانشگاه در روزنامه‌ها نشان داده شده که امکان جستجو با کلیدواژه‌های گوناگون در میان آنها فراهم آمده است.

«راهروی گذار» که گالری یک را به گالری دو مرتبط می‌کند و در ان نخست نمونه‌ای از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین کتاب‌ها و نشریات دانشگاه به نمایش درآمده و سپس نقش دانشگاه در انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ و جنگ تحمیلی به روایت تصویر نشان داده شده است.

«گالری دو» که تصاویری از رویدادهای مهم دانشگاه در دهه‌های اخیر، چهره استادان نمونه‌ی کشوری، نام‌‎آوران دانشگاه و اعضای ماندگار بنیاد دانشگاهی فردوسی، اشیای قدیمی آزمایشگاهی و علمی و دستاوردهای علمی دانشگاه را نمایش می‌دهد.

«اتاق مرکز» که فعالیت‌های متنوع مرکز و موزه را معرفی می‌کند و «فروشگاه» که اشیا و کالاهایی با آرم دانشگاه و اشیا و کالاهای فرهنگی تولید شده بر مبنای گنجینه‌ی موزه را به فروش گذاشته است.»"


انتهای پیام

ایسنا
آخرین ویرایش: یکشنبه 27 مرداد 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»