اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا و تاکنون به کشورهای تاجیکستان - دوشنبه و افغانستان - کابل
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اقتصادی/ دبیر شهر جهانی گوهرسنگ‌ها: مشهد الگوی دیگر شهرها در ایجاد مرکز ملی گوهرسنگ‌ها است

   |  چهارشنبه 23 مرداد 1398
align=bottom
دبیر شهر جهانی گوهر سنگ‌ها گفت: مشهد در ایجاد مرکز ملی گوهرسنگ‌ها، به عنوان الگو برای دیگر شهرهای جهانی شناخته شده است و در این مرکز تمام اتفاقاتی که در یک شهر جهانی نیاز است، تعبیه خواهد شد. ملیحه سلطانی که در همایش سومین سال انتخاب مشهد، شهر جهانی گوهرسنگ‌ها در سالن همایش موزه بزرگ خراسان، سخن می‌گفت، اظهار کرد: مشهد در ایجاد مرکز ملی گوهرسنگ‌ها، ...
... به عنوان الگو برای دیگر شهرهای جهانی شناخته شده است. در این مرکز تمام اتفاقاتی که در یک شهر جهانی نیاز است، تعبیه خواهد شد و لازم به ذکر است که این مرکز دارای ردیفی در بودجه بوده و هرسال برای آن مبلغی در نظر گرفته خواهد شد.

دبیر شهر جهانی گوهرسنگ‌ها ادامه داد: سه سال است که شهر مشهد به عنوان شهرجهانی صنایع دستی گوهرسنگ‌ها از سوی شورای جهانی صنایع دستی به دنیا معرفی شده است؛ البته این امتیاز تنها منحصر به شهر مشهد نبوده و برخی دیگر از شهرها نیز از این امتیاز برخوردار هستند.
 
وی افزود: مشهد دارای سابقه پنج هزار ساله فیروزه و چند هزار ساله عقیق است و افراد آن را به عنوان سوغاتی خریداری می‌کردند، اما موزه‌ای که معرف هویت این موضوع و نشان‌دهنده پتانسیل آن باشد، وجود نداشت.
 
دبیر شهر جهانی گوهر سنگ‌ها بیان کرد: بعد از انتخاب مشهد به عنوان شهرجهانی صنایع دستی گوهرسنگ‌ها، سه موزه تخصصی گوهرسنگ در مشهد ایجاد شد که در موزه بزرگ خراسان، آرامگاه فردوسی و سومین موزه هم  در پارک موزه علوم زمین مشهد واقع شده است.
 
سلطانی تصریح کرد: در موزه واقع در پارک علوم زمین مشهد بیش از 700 نوع گوهری که به شکل علمی و آکادمیک در آن طبقه‌بندی شده و گوهرهای استان خراسان به شکلی مجزا در آن مکان طبقه‌بندی شده است.
 
وی اضافه کرد: در مباحث پایه‌ای و زیرساختی، آموزش متوسطه بسیار مهم است و در این راستا در سال 95 پیشنهاد ایجاد هنرستانی تخصصی در زمینه گوهرسنگ‌ها ارائه شد و هنرستانی برای این کار در نظر گرفته شد؛ اما به دلیل نیاز به نوسازی، این هنرستان در مهرماه سال جاری افتتاح خواهد شد.

سلطانی گفت: یکی از مباحث اصلی در شهرهای توسعه یافته استاندارد است و تا زمانی که محصول شما استاندارد نداشته باشد، ارزشی ندارد و در طی دو سال اخیر دو استاندارد تدوین شده و دو استاندارد دیگر نیز در دست تدوین است.
 
وی ادامه داد: یکی از افتخارات ما که با بخش خصوصی و دولتی از قبیل شرکت شهرک‌های صنعتی، کانون جواهرات و سازمان فنی‌وحرفه‌ای رقم خورده است، ایجاد آکادمی تخصصی طراحی زیورآلات است. در گذشته به تعداد انگشتان دست نیز طراح جواهرات در مشهد وجود نداشت؛ اما از بهمن ماه سال 95 ، چهارشنبه هر هفته استاد فرهنگ، کار تدریس در این حوزه را برعهده داشتند.
 
دبیر شهر جهانی گوهر سنگ‌ها اظهار کرد: در حال حاضر ما در مشهد همچون کشورهای ترکیه و ایتالیا دارای طراح جواهر هستیم و در این راستا لازم به ذکر است که کشور روسیه یکی از خواهان طرح‌های جواهر از کشور ماست.
 
سلطانی بیان کرد: همچنین در مرکز فناوری‌های پیشرفته دانشگاه فردوسی یک مرکز تخصصی گوهرشناسی وجود دارد و مشکلات مربوط به رنگ، کیفیت و... در این مرکز به صورت آکادمیک حل می‌شود. یکی دیگر از مباحث مهم در کشورهای توسعه یافته ایجاد انجمن‌ها و انجیوهاست و هرچه تعداد آن افزایش پیدا کند، مسیر توسعه کوتاه‌تر می‌شود و انجمن تخصصی طلا، نقره و سنگ‌های قیمتی مشهد بعد از جهانی شدن شهر مشهد ایجاد شد.
 
وی افزود: در حال حاضر با توجه به مباحث تحریم‌ها یکی از تصمیمات دبیرخانه، ورود به بحث موانع تولید است تا مشکلات مربوط به واردات و صادرات در این زمینه را تسهیل کند؛ ضمن این که در آینده وارد حوزه آموزش عالی نیز خواهیم شد.

ایسنا


آخرین ویرایش: چهارشنبه 23 مرداد 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic