اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا و تاکنون به کشورهای تاجیکستان - دوشنبه و افغانستان - کابل
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ افزایش 3 برابری تشرف به دین مبین اسلام در حرم رضوی / 80 درصد زائران غیرایرانی عرب زبان هستند

   |  سه شنبه 8 مرداد 1398
align=bottom
در سه سال گذشته با افزایش سه برابری ، شاهد مسلمان شدن  30 یا 31 نفر در حرم منور علی بن موسی الرضا (ع) بودیم یعنی به طور میانگین ، در سال 11 نفر به اسلام در این آستان ملکوتی مشرف می شوند. حسن غلامپور گفت: هر ساله شاهد افزایش گرایش به دین مبین اسلام به ویژه در میان اروپاییان و تشرف به مذهب شیعه در حرم مطهر امام رضا(ع) هستیم؛ این افزایش تشرف در حالی است كه اسلام ستیزی نیز همچنان ادامه دارد...

رئیس اداره زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی تاکید کرد : حدود 40 تا 50 درصد تشرف ها به دین مبین اسلام با  مطالعه صورت گرفته است؛ به طور مثال، دو سال قبل یک گروه 11 نفره سوئدی به حرم مطهر مشرف شده بودند که از میان آنها 8 نفر که پیشتر مطالعاتی درباره دین اسلام داشتند مسلمان شدند .

هفت میلیون تشرف زائران غیر ایرانی به حرم رضوی در سال گذشته   
رئیس اداره زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی گفت : مشهدالرضا سالانه میزبان بیش از 30 میلیون زائر و گردشگر  است و براساس آخرین آمار شمار زائران غیر ایرانی در حرم رضوی به حدود 3 میلیون نفر رسیده است . 
غلامپور افزود : زائران بیش از  120 کشور هر سال به بارگاه نورانی حضرت امام رضا(ع)، مشرف می شوند که در ایام مناسبتی و تابستان میزبان بیشترین تعداد زائر غیر ایرانی در حرم امام رضا (ع) هستیم. وی با اشاره به اینکه دو میلیون و 350 هزار زائر غیر ایرانی در قالب هفت میلیون تشرف در سال 97 ، به حرم منور امام رضا(ع) مشرف شدند تصریح کرد :  طیف گسترده ای از زائران حرم منور، عرب زبان ها هستند و پس از آنها زائران اردوزبان (شبه قاره هند و پاکستان)،آذری زبان (جمهوری آذربایجان ،ترکیه و آسیای میانه ) و مخاطبان حوزه ادیان و توریست که شامل اروپا،آمریکای لاتین،جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه می شوند قرار دارند؛ کمترین فراوانی هم مربوط به فارسی زبانان غیر ایرانی است .

بیشترین زائران  عرب زبان حرم رضوی از کشورهای عراق، بحرین، عربستان و لبنان می آیند
رئیس اداره زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی با بیان اینکه حدود 80 درصد زائران غیر ایرانی حرم مطهر رضوی، عرب زبان هستند، گفت: در هر سال بیش از دو میلیون نفر از زائران عرب زبان به حرم امام رضا(ع) مشرف می شوند که بیشتر آنان از کشورهای عراق ،بحرین، عربستان و لبنان می آیند و زائران سوریه و عرب زبانان ساکن اروپا پس از این کشورها قرار می گیرند.
حسن غلامپور در پاسخ به این سوال که آیا همه تشرف های زائران غیر ایرانی حرم مطهر ثبت می شود، گفت : بیش از 90 درصد از آمار ثبت شده مربوط به زائرانی است که در برنامه های تدارک دیده شده آستان قدس رضوی شرکت می کنند و حدود 10 درصد از آن ها در این برنامه ها حضور ندارند.

خدمات آستان قدس رضوی به زائران غیر ایرانی در کشور و خارج از کشور 
غلامپور در ادامه از برنامه های ویژه حرم رضوی برای زائران غیر ایرانی سخن گفت و اظهارداشت : ویژه برنامه های حرم مطهر برای مخاطبان بین الملل شامل دو حوزه ی ستاد و خدمات صف است.  رئیس اداره زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی ادامه داد : خدمات ستادی این آستان مقدس ، شامل چاپ و نشر محصولات فرهنگی ویژه زائران غیر ایرانی حضرت رضا(ع) وارسال به نقاط مختلف دنیا، حوزه استمرار ارتباط با مخاطب (اتاق های گفتگوی اینترنتی و شبکه های اجتماعی)، شبکه مخاطبان (ارتباط از از طریق ایمیل در صوص پاسخگویی به سوالات آن ها پس از تشرف) و همچنین حوزه رسانه های مختلف مانند شبکه امام رضا(ع) است. وی با بیان اینکه حوزه خدمات رسانی صف حرم امام رضا (ع) به صورت تخصصی به زائران خدمات می دهد،افزود: همه روز مراسم ویژه ای برای زائران غیر ایرانی در پنج حوزه زبانی (زبان عربی،انگلیسی،اردو، آذری و فارسی ویژه فارسی زبانان غیر ایرانی ) با حضور خطبا و مادحین مشهور بین الملل برگزار می شود. رئیس اداره زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی،همچنین گفت: مراسم  ویژه عرب زبانان در صحن غدیر و رواق دارالمرحمه ، اردو زبانان در رواق کوثر،زائران  آذری زبان و فارس زبانان غیر ایرانی در صحن غدیر و رواق دارالرحمه و زائران ادیان و توریست نیز (که انگلیسی زبان و یا دارای زبان های دیگر هستند )، در قسمتی از رواق دارالمرحمه برگزار می شود. غلام پور با بیان اینکه حوزه ستاد و صف مربوط به خدمات عمومی این آستان  مقدس برای زائران غیر ایرانی است،اظهار داشت: در سال بیش از  60 نشست تخصصی و  5 تا 10 همایش بین المللی برای طیف نخبگان زائران غیر ایرانی به طور خاص برگزار می شود.

استقبال از حرم شناسی، آموزش زبان فارسی و بخش کودک و نوجوان حوزه زائران غیر ایرانی در حرم  
رئیس اداره زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه در سال بیش از 180 هزار نفرساعت آموزش ویژه زائران غیرایرانی برگزار می شود،افزود: این آموزش ها در 6 محور تخصصی شامل،آموزش قرآن کریم و نهج البلاغه،سیره رضوی و حرم شناسی،مشاوره ،بخش کودک و نوجوان و آموزش زبان فارسی است که کارگاه های حرم شناسی و سیره رضوی ، آموزش زبان فارسی و آموزش کودک و نوجوان بیشترین مخاطبان را دارد. حسن غلام پور اظهار داشت: تعداد قابل توجهی از استادان و مربیانی که امروز به کودکان و نوجوانان حرم مطهر امام رضا(ع) آموزش می دهند همان کودکان غیر ایرانی هستند که سال ها پیش ( 10 تا 15 سال قبل ) به عنوان کودک و نوجوان در حرم مطهر آموزش دیده اند و حالا به علت علاقه مندی به این کار رشته های تخصصی را درکشور های خود گذرانده اند و در هر بار تشرف به حرم منور رضوی به عنوان خادمیار به کودکان و نوجوانان زائران غیر ایرانی حرم مطهر مطالب مختلف را آموزش می دهند.

تولیدات فرهنگی برای زائران غیر ایرانی در حرم رضوی 
رئیس اداره زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی به تولیدات فرهنگی حرم امام رضا (ع) اشاره کرد و گفت: در سال 97 ، 46 عنوان کتاب به 8 زبان چاپ و به بیش از 20 زبان (به صورت الکترونیکی) تولیدات داشتیم که شامل ترجمه،تولید و یا تجدید چاپ هستند. وی همچنین گفت: در سال 1397، ماهنامه هایی نیز در تیراژ 79 هزار نسخه، به زبان های عربی،اردو،آذری و انگلیسی چاپ شد و در اختیار زائران قرار گرفت.
وی گفت: بیشتر كسانی كه در حرم مطهر رضوی مسلمان می شوند ارتباط خود را با مدیریت امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی حفظ و از این مركز محصولات فرهنگی با موضوع دین اسلام را درخواست می كنند. 

خبرگزاری رضوی 

افزایش 3 برابری تشرف به دین مبین اسلام در حرم رضوی / 80 درصد زائران خارجی عرب زبان هستند
آخرین ویرایش: سه شنبه 8 مرداد 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic