اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا و تاکنون به کشورهای تاجیکستان - دوشنبه و افغانستان - کابل
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

تاریخی/ برپایی سیزدهمین همایش تمدن نوین جهانی ویژه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور + گزارش تصویری

   |  جمعه 4 مرداد 1398
align=bottom
آیین پایانی سیزدهمین همایش تمدن نوین جهانی ویژه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور صبح امروز دوشنبه 31 تیر با عنوان «تمدن نوین اسلامی؛ فرصت ها، چالش ها» با حضور دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی برگزار شد. این همایش از ۲۹ تیر تا ۱ مرداد ۹۸ در مشهد برپا بود...
خبر دیگری در همین زمینه حاکی است:

align=bottom
1. دکتر عاملی در همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور: فضای مجازی ظرفیتی برای استقرار دولت اسلامی است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که بیانیه گام دوم مسیر رسیدن به تمدن نوین اسلامی را نشان می‌دهد، تاکید کرد: فضای مجازی با ایجاد نظام­‌های تأمین کننده حقوق فردی و اجتماعی شهروندان می‌­تواند نیازهای دولت اسلامی کارآمد را برطرف کند.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی در سیزدهمین همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور با عنوان «تمدن نوین اسلامی و فضای مجازی؛ فرصت‌ها-چالش‌ها»، اظهار کرد: معمولاً تمدن‌­شناسان برای تبیین برآیند یک تمدن خاص به بررسی آن از یک سده گذشته به پیش می­‌پردازند، حال آنکه در تبیین تمدن­ نوین اسلامی ما از تمدنی سخن به میان می‌­آوریم که قرار است به وقوع بپیوندد.

اندیشه تمدنی متعلق به حال و آینده است که برآیند آن ساخت تمدن مطلوب است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه اندیشه تمدنی متعلق به حال و آینده است که برآیند آن ساخت تمدن مطلوب است و با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به عنوان معمار تمدن نوین اسلامی، گفت: ایشان در نگاه به تمدن؛ راهبرد آینده­‌گرایانه‌­ای دارند و در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از چالش‌­ها صحبتی نمی‌­کنند، بلکه در نگاه به آینده با ارائه ۷ راهبرد کلان اثباتی و مثبت نگاهی ظرفیتی را مورد تأکید قرار می‌­دهند.

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بیانیه‌ای با نگاه مثبت و به دنبال ظرفیت‌هاست

وی افزود: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، در نگاه به گذشته اساساً نداشته‌ها و تلخی­‌های گذشته را ذکر نمی­‌کند و در نگاه به امروز هم به دنبال نگاه ظرفیتی و مثبت است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: در دیدگاه جدید آینده‌­پژوهی اساساً به دنبال ترسیم آینده مطلوب می‌­روند و توجه چندانی به وضعیت موجود ندارند.

بیانیه گام دوم مسیر رسیدن به تمدن نوین اسلامی را نشان می‌دهد

وی ادامه داد: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نیز مبتنی بر همین نگاه به آینده مطلوب ارائه شده است که اگر تصویر روشن ذهنی از آن ترسیم شود، می­‌تواند مسیر رسیدن به آن تمدن نوین اسلامی را نشان دهد که از این روش با عنوان روش (Back Casting) یا رویکرد پسانگر نام می‌­برند.

تمدن نوین اسلامی دوران حکومت حضرت مهدی(عج) است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تعبیری که مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در تمدن نوین اسلامی به کار می­‌برند، در واقع همان ترسیم دوران حکومت حضرت مهدی (عج) است.

وی افزود: با هدف‌­گیری این‌چنینی، ایران اسلامی امروز باید جایگاه خودش را پیدا کند که چگونه می­‌خواهد پلکان خود را برای رسیدن به آن هدف طی کند.

تمدن اسلامی یعنی نفی سلطه خود و دیگری از جهان

دکتر عاملی با تبیین مفهوم تمدنی اسلامی مبتنی بر کلیدواژه «لااله الا الله»، تصریح کرد: تمدن اسلامی یعنی نفی سلطه خود و دیگری از جهان و جایگزینی عطر عبودیت «الله» در جامعه که بروز و ظهور گسترده‌­ای در تمامی عرصه‌­های اجتماعی دارد.

وی افزود: تمدن نوین اسلامی منتخب مردم خواهد بود که عرصه فضای مجازی به عنوان عرصه انفجار انتخاب­‌ها چنین فضایی را برای آن فراهم کرده است.

تمدن نوین اسلامی یک امر انتخاب شده است

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: تمدن نوین اسلامی از این منظر یک تمدن تحمیلی نیست، بلکه یک امر انتخاب شده است. وی تصریح کرد: حس تمدنی محصول پذیرش ذهنی است که اساساً در فکر جامعه نفوذ می­‌کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: تمدن برآیند امر عینی و ذهنی است که ابتدا با ایجاد تعلق در ذهن افراد جامعه، نوستالوژی­‌های تمدنی را با حسرت­های فردی شکل می‌­دهد و سپس نیازهای شکل یافته را عینیت می­‌بخشد.

تمدن، مفهومی فاخر و هویت بخش متناسب با اقلیم فرهنگی مدنی است

وی ادامه داد: تمدن، مفهومی فاخر و هویت بخش است که متناسب با اقلیم فرهنگی مدنی آن ظهور و بروز کرده، به نوعی منعکس کننده بودن و نبودن‌­های تاریخی و ارزش­‌های فاخر گذشته و حال و آینده یک جامعه است.

فضای مجازی از ظرفیت‌­های تمدن­‌ساز برخوردار است

دکتر عاملی خاطرنشان کرد: فضای مجازی از ظرفیت­های تمدن­‌ساز برخوردار است، چرا که دارای قابلیت فراگیر استقرار عدالت در سطوح الگوریتمی متفاوت است.

وی افزود: الگوریتم؛ سیستمی است که در آن اختلال نیز فهم شده است و با فهم اختلال الگوریتم نوشته شده و کامل می­‌شود.

اینترنت ادامه ذهن و توسعه یافته ماهیت‌­های فرامکانی و فرازمانی آن است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اساساً اینترنت ادامه ذهن است و توسعه یافته همان ماهیت­های فرامکانی و فرازمانی آن است که توانسته است امر خیالی (سورئال) را تبدیل به عینیت (رئال) کند.

وی ادامه داد: عدالت را وقتی در نظام سیستمی مجازی این‌چنینی بگذارید تبدیل به امر صد درصدی می‌شود که دیگر تابع روابط انسانی و نفس آدمی یا اختلالات بوروکراتیک نمی­‌شود.

دولت الکترونیک توزیع منابع عمومی را بدون اختلال برای عموم تعریف می­‌کند

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: دولت الکترونیک بر مبنای الگوریتم­‌هایی که تعریف م‌ی­کند، توزیع منابع عمومی کشور را بدون اختلال برای گروه‌های اجتماعی مختلف تعریف می‌­کند.

وی افزود: از بین بردن فاصله مرکز و پیرامون، ظهور سطوح جدید و خلاقانه از انسان در قالب هوش مصنوعی، کم کردن فاصله قوانین و مقررات با اجرا، تقویت ارتباطات و شبکه‌­سازی، تبدیل سرمایه فردی به سرمایه اجتماعی و ... از ویژگی­‌های به وجود آمده توسط الگوریتم­‌ها و حافظه مجازی است.

امام خمینی (ره) مظهر انسان تمدنی است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: امام خمینی (ره) خودش مظهر تمدن و از جنس شخصیت تمدنی است که می‌­تواند سرمنشأ تشکیل و بروز یک تمدن باشد.‌

وی افزود: در قرن بیستم تعداد کشتگان جنگ حدود ۱۸ برابر این تعداد در قرن هجدهم بوده است که نشان‌دهنده دوری از تمدنی شدن و در واقع حرکت به سمت ابزارمندی برای کشتن بیشتر انسان­‌هاست.

دکتر عاملی گفت: هوش مصنوعی هوشی است که در تلاش است خودش را به انسان نزدیک کند و با تمرکز بر مفهوم Extended Reality یا همان واقعیت گسترده درصدد است تمامی خصیصه­‌های طبیعی را با طبیعی بودنش انعکاس دهد، چنانکه همه توانمندی‌­های آدمی از قبیل احساس، لامسه، بویایی و ... را دارا باشد.

در تمدن نیز از مفهوم امنیت و احساس تمدنی سخن به میان می‌­آید

وی ادامه داد: تمدن برآیندی متمایل بر تقویت حس تمدنی است، یعنی همان صحبتی که در اقتصاد با مفهوم فقر و احساس فقر و یا در امنیت از مفهوم امنیت و احساس امنیت می­‌شود، در تمدن نیز از مفهوم امنیت و احساس تمدنی سخن به میان می­‌آید.

در محیط تمدنی تضادها می‌تواند تبدیل به توافق شود

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران افزود: در محیط تمدنی تضادها می‌­تواند تبدیل به توافق شود و امر تمدنی امری برای پیوند زدن است تا سطح ارتباطات سازش­گرایانه را افزایش دهد.

وی ادامه داد: در نگاه فضای مجازی، رویکرد بر این است که ظرفیت زندگی خالی از تخریب زیست محیطی و مخاطره‌­انگیز حکومتی شکل پیدا کند و به لحاظ حکمرانی سلطه وجود نداشته باشد.

فضای مجازی، فضای حکمرانی پیشرفته عدالت‌بنیان است

دکتر عاملی گفت: فضای مجازی تأمین کننده فضای حکمرانی پیشرفته هوشمند عدالت بنیان برای جامعه است، اما متأسفانه عده­‌ای در استفاده از فضای مجازی خود را صرفاً متصل به فاضلاب فضای مجازی کرده‌­اند و از پویایی‌ها و مزایای آن بهره نمی‌­برند.

فضای مجازی ظرفیتی برای استقرار دولت اسلامی است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در تبیین ۵ دوره تمدنی شامل دوره انقلاب اسلامی، دوره نظام اسلامی فعلی، دوره دولت اسلامی، دوره جامعه اسلامی و دوره تمدن نوین اسلامی، خاطر نشان کرد: فضای مجازی ظرفیتی برای استقرار دولت اسلامی است.

وی افزود: فضای مجازی با ایجاد نظام­‌های تأمین کننده حقوق فردی و اجتماعی شهروندان می‌­تواند نیازهای دولت اسلامی کارآمد را برطرف کند.

دکتر عاملی ادامه داد: نظام پاسخگویی هوشمند، تأمین بهره­‌وری متمایل به بی‌­نهایت و تحقق دولت بدون فساد با دسترسی آزاد به اطلاعات تأمین کننده امنیت و اعتماد اجتماعی از ویژگی‌­هایی است که با استفاده درست از فضای مجازی می‌­تواند حاصل شود و به عنوان ظرفیتی برای استقرار دولت اسلامی محسوب شود که عدالت نظام‌­مند، رفع تبعیض و کاهش فاصله مرکز و پیرامون را به وجود می‌­آورد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به خصیصه‌ها و قابلیت‌های فضای مجازی برای استقرار جامعه اسلامی و همچنین خصیصه‌های جهانی فضای مجازی برای دست یافتن به تمدن نوین اسلامی اشاره کرد و گفت: در دوره استقرار تمدن نوین اسلامی و دوره رها شدن از دولت‌های جغرافیا مبنا هستیم و به دوره استقرار حکمرانی جهانی نزدیک می‌شویم.

وی  با نگاه به چالش‌های فضای مجازی، گفت: البته بحث تنهایی ناشی از کم شدن ارتباطات طبیعی از چالش‌­هایی است که فضای مجازی با آن مواجه است و در این زمینه باید دقت داشت که کدام مورد را می‌­توانیم مجازی کنیم، چنانکه ما نباید حج و مسجد و زیارت را مجازی کنیم.

وی افزود: قدرت تمدنی منشأ استقرار جامعه اسلامی است و البته در کسب قدرت نباید از الگوهای غربی تقلید کنیم، بلکه باید با جستجوی الگوهای متعالی به ترسیم تمدن نوین اسلامی بپردازیم که مرحله احیای قدرت تمدنی اسلامی است.

انتهای پیام

2. سیزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج کشور ۲۹ تیر برگزار می‌شود

ایران اکونومیست-سیزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور ۲۹ تیر تا ۱ مرداد ۹۸ با عنوان « تمدن نوین اسلامی؛ فرصت ها، چالش ها» برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار تشکل های دانشگاهی خبرگزاری فارس؛ به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور، سیزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور با عنوان « تمدن نوین اسلامی؛ فرصت ها، چالش ها» برگزار می شود.

اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور می‌تواند برای ثبت نام و ارسال مقالات تا ۱۲ خرداد ماه ۹۸ به وبگاه همایش مراجعه کنند. گفتنی است زمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور ۲۹ تیر تا ۱ مرداد ۹۸ در شهر مقدس مشهد خواهد شد.آخرین ویرایش: جمعه 4 مرداد 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic