گشایش   واحد جدید بیماران غیرایرانی  و همراه‌سرای غدیر در بیمارستان فوق تخصصی رضوی

سخنرانی غدیری آیت الله  شیخ عیسی قاسم  رهبر شیعیان بحرین در حرم مطهر رضوی

گشایش نمایشگاه و جشنواره فرهنگی   سرزمین پاکان - پاکستان   در مرکز نمایشگاهی باب الجواد آستان قدس


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی


گشایش نمایشگاه و جشنواره
فـرهنــگی سرزمیــن پــاکـان

به همت فعالان فرهنگی ایران و پاکستاندر مرکز نمایشگاهی
باب الجواد آستان قدس رضوی - 27 مرداد تا اول شهریور 98

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی در مشهد برگزار شد

   |  شنبه 29 تیر 1398
align=bottom
نخستین همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی روز پنجشنبه در مشهد برگزار شد. دبیر علمی همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی در این خصوص گفت: فراخوان این همایش در سه محور دین، معنویت و کیفیت زندگی از مهر ماه پارسال و با تعیین مهلتی شش ماهه برای ارسال مقالات منتشر شد. حجت الاسلام جواد رقوی افزود: رابطه دین و معنویت، روان شناسی دین، تفکر مثبت، ...
... معنویت و عرفان، معنویت در اسلام و سایر ادیان، اثر معنویت بر سلامت فردی و اجتماعی جامعه، رابطه نظم و امنیت با سبک زندگی اسلامی و جایگاه تفرجگاهها در این سبک از زندگی جزء محورهای مقالات این همایش بود.
 
وی با بیان اینکه ۵۵۰ مقاله در خصوص محورهای همایش به دبیرخانه ارسال شد ادامه داد: از این تعداد، نویسندگان ۲۲۰ مقاله از طلاب پژوهشگر ۲۲ کشور از جمله لبنان، هندوستان، پاکستان، افغانستان، پاکستان و عراق هستند و مقالات برتر این همایش در یک کتاب جمع آوری و منتشر می شود.
 
دبیر علمی همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی گفت: این همایش با همکاری جامعه المصطفی العالمیه، دانشگاه ادیان و مذاهب، دانشگاه معارف اسلامی، دانشگاه بیرجند، دانشگاه مازندران و انجمن علمی عرفان اسلامی ایران در مجتمع فرهنگی آفتاب ولایت مشهد برگزار می شود.
 
رقوی افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده جامعة المصطفی العالمیة این همایش را به طور سالانه برگزار خواهد کرد.
 
جامعة المصطفی العالمیة، نهاد علمی و بین المللی با هویت حوزوی است که با هدف گسترش علوم اسلامی و تربیت طلاب غیرایرانی تشکیل شده است.
 
هم اکنون در واحد مشهد جامعه المصطفی العالمیه سه هزار و ۵۰۰ طلبه از ۷۲ ملیت مشغول فراگیری علوم اسلامی هستند.

خبرگزاری رضوی

خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

رئیس جامعه المصطفی العالمیه در مشهد : تألیف معارف اهل‌بیت (ع) فقط به زبان فارسی یکی از آسیب‌های جدی مراکز پژوهشی ما است.

مرضیه وحدت
مشهد - رئیس جامعه المصطفی العالمیه در مشهد گفت: یکی از آسیب‌های جدی مراکز پژوهشی داخل کشور این است که معارف ارزشمند مکتب اهل‌بیت (ع) فقط به زبان فارسی تالیف می شود.
تألیف معارف اهل‌بیت (ع) فقط به زبان فارسی یکی از آسیب‌های جدی مراکز پژوهشی ما است.
به گزارش سرویس دین و زندگی خبرگزاری رضوی؛ کنفرانس بین‌المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی با حضور جمعی از نخبگان، فرهیختگان،پژوهشگران و اهل قلم به همت جامعه المصطفی و با همکاری مراکز علمی و فرهنگی  امروز در مجتمع فرهنگی اقامتی آفتاب ولایت مشهد برگزار شد.

توحید گرایی، دانایی محور، عدالت محور و اخلاق محور شاخصه‌های معنویت دینی است
حجت‌الاسلام‌  محمدرضا صالح رئیس جامعه المصطفی العالمیه در مشهد در این کنفرانس بیان کرد: یکی از آسیب‌های جدی مراکز پژوهشی داخل کشور، تألیف معارف ارزشمند مکتب اهل‌بیت (ع) به عنوان نیاز ضروری جامعه بشری امروز به زبان فارسی است، درحالی این معارف به عنوان نیاز ضروری جامعه بشری امروز است و صدها میلیون نفر مخاطب ما در خارج کشور نیازمند مباحث نو و جدید هستند اما این‌ها در حصار و زندان زبان فارسی حبس شده اند و امروز برای دانشجویان حوزه ، آموختن زبان انگلیسی برای رساندن رسالت واجب است.
وی ادامه داد: در دنیای امروز بحث کیفیت زندگی از بحث‌های بسیار مهم است حتی آیین‌های غیر ابراهیمی  ؛ مؤسسات مختلف در باره  هنر و کیفیت زندگی راه‌اندازی کرده‌اند.
حجت الاسلام صالح بیان کرد: امروز ه یشتر ارائه مطالب به نسل جدید  ، در قالب کیفیت زندگی و زندگی برتر است  و همه مردم به دنبال زندگی برتر هستند ؛  ما می‌توانیم دین را در این قالب با همان محتوا ارائه دهیم؛ ما باید پیام دین را در ابعاد فردی، اجتماعی؛ اخلاقی، فرهنگی، خانوادگی، سیاسی، اجتماعی، محیط‌زیست، اقتصاد و ابعاد دیگری چون تربیت جسمانی به جهان ارائه کنیم.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه در مشهد اظهار داشت: ما باید دین را در ساحت وسیعی که از ویژگی‌های اسلام و یک دین تمدن ساز است  ارائه دهیم ؛ خوشبختانه در مقالات ساحت وسیعی از دین مورد توجه قرار گرفته است و فقط دین از نظر اخلاقی، عبادی و معنوی مورد توجه نیست، چون نیاز بشر فراتر از این است.
وی با بیان اینکه ما در تعابیر دینی کلمه معنویت را کم داریم و در قران بیشتر بحث‌های عبودیت و تقوا مطرح شده است؛ افزود: گاهی انسان معنویت را در ارضای شخصی می‌بیند در حالی که اسلام می‌گوید نفس ، ملاک نیست برای رسیدن به معنویت انسان باید به درجه‌ای از کمال برسد، این تفاوت معنویت دینی است که مبنای حقیقت عالم است.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه در مشهد شاخص‌های معنویت دینی را بسیار گسترده دانست و گفت: نخستین شاخصه معنویت دینی بحث توحید گرایی است، معنویتی که از اتصال به خالق این جهان برخیزد، معنویتی است که از روح حق و نورانیت حاصل شود، وقتی انسان به چنین درجه‌ای برسد و توحید محور شود اگر مهندس و استاد شد در کار خود اخلاص دارد و این معنویت همه چیز را در زندگی فرد استاندارد می‌کند.
وی بیان کرد: دومین شاخصه معنویت دینی   این است که معنویت در اسلام دانایی محور است، معنویتی که بر خواسته از یک بینش روشن، یک شناخت و از یک عقلانیت باشد بر مبنای دانش است و اگر شخص از روی علم و دانش پیروی نکند تقلید جایز نیست.
وی شاخصه سوم معنویت را عدالت محور بودن عنوان کرد و گفت: عدالت در اسلام به ویژه مکتب اهل‌بیت (ع) همواره خود را نشان داده است و امام حسین (ع) برای عدالت حتی فرزند شش ماهه خود را از دست دادند.
حجت‌الاسلام صالح اظهار داشت: شاخصه چهارم معنویت دینی که در زندگی کیفیت می‌بخشد معنویت اخلاق محور است، در سراسر قران آمده است " و عملو الصالحات" مسلمان واقعی کسی است که آزارش به دیگران نرسد و از زبان و قلمش در امان باشند، معنویتی که ما پرچم‌دار آن هستیم معنویتی است که خیرخواهی و آسایش و ... به همراه دارد.
 
 
از مهم‌ترین کاردهای ساحت فردی دینی ، معنا بخشی به زندگی فرد است
در ادامه کنفرانس بین‌المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی حجت‌الاسلام‌ محمود مرویان حسینی رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اظهار داشت: بی‌تردید دین برای هدایت انسان به عنوان عزیزترین و مبارک‌ترین مخلوق خدا در پهنه زمین است. روزی که خدا حضرت آدم را به نمایندگی بشر به مقام خلیفه‌الله منصوب کرد فرشتگان که از امتیازات و کمالات انسان بی‌اطلاع بودند از خشونت‌طلبی و فساد برخی آدمیان به خدا گفتند و اینکه آن‌ها موجوداتی هستند که خالصانه بهترین عبادت‌ها را برای او به جا می‌آورند، خدا به ظرفیت علمی و معنوی که در وجود انسان قرار داده بود یعنی ظرفیت دین‌خواهی فطری انسان اشاره کرد.
وی با بیان اینکه ظرفیت دین‌خواهی فطری در بشر وجود دارد؛ افزود: خداوند علم به اسما را که علم به خوبی‌ها، ارزش‌ها و دین‌خواهی است  در نهاد انسان قرار داده است و انسان این علم را هم به صورت مفهومی و حقیقی و هم به صورت تواضع و تسلیم در برابر خوبان طبق روایات آموخته است.
رئیس بنیاد پژوهش‌های انقلاب اسلامی یک عرصه دین‌خواهی انسان را دین‌خواهی فطری دانست و افزود: در قران کریم آیات متعددی درباره معنای دین از جمله تسلیم و انقیاد، حق بودن و کمال طلبی، مجازات، اطاعت، پذیرش از خدا و مجموعه معارف و احکام الهی آورده شده است.
وی اظهار داشت: دین نزد خدا یکی بیش نیست و آن تسلیم بودن در نزد پروردگار است و حقیقت دین تسلیم شدن در برابر بیانی است که در مقام ربوبیت صادر شده است؛ از این جهت یک دین بیشتر نداریم و آن تسلیم بودن در برابر خدا است.
وی با اشاره به فرق دین و شریعت؛ گفت: به قوانین فقه اصطلاحی ما شریعت گفته می‌شود اما دین چهارچوب‌ها، اصول دین، محورهای اصلی، عقاید و مباحث اعتقادی است بنابراین ممکن است پیامبری شریعت خاصی نداشته باشد و تابع پیامبر دیگری باشد اما معقول نیست پیامبری دین نداشته باشد.
حجت‌الاسلام مرویان اظهار داشت: یک مفهوم دین همان دین فطری است که این دین‌خواهی بر اساس فطرت در همه ابناء بشر بوده ، هست و خواهد بود.
وی با اشاره به همه‌پرسی رسانه‌ها در نیویورک از جوانان آمریکایی مبنی بر قبول دین و خدا؛ بیان کرد: ۸۶ درصد قبول داشتند که خدا دین‌خواهی و کمال‌جویی را در باطن انسان قرار داده است؛ در حقیقت دین‌خواهی جلوه‌های خود را به صورت عبادت، کمال طلبی‌ها، نوع‌دوستی‌ها و حق‌طلبی‌ها در طول تاریخ نشان داده است.
وی اظهار داشت: امروزه اگر به باطن انسان‌ها در هر جای دنیا مراجعه کنید خداخواهی و حق‌طلبی درونی را در همه انسان‌ها خواهید یافت.
رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به خدشه‌دار کردن دین توسط استکبار با سؤالاتی مبنی بر اینکه دین و پیامبران الهی چه فایده‌ای دارند؟ تأثیرات فردی و اجتماعی دین چیست ؟؛ گفت: دین در دو ساحت فردی و اجتماعی قرار می‌گیرد؛ در ساحت فردی دین، آگاهی بخشی و معرفت افزایی کارکرد دین است، رها شدن انسان از تمایلات خاکی و حیوانی است.
وی یک کارکرد دیگر دین در ساحت فردی انسان را ایجاد معنا بخشی عنوان کرد و افزود: دین معنا بخشی برای انسان ایجاد می‌کند، چون دین به پرسش‌های حقیقی انسان به راحتی پاسخ می‌دهد زندگی را برای وی معنادار می‌کند. قران نیز در آیات مختلف در مفاهیم هستی شناسانه قرآنی سعی می‌کند درک این مفاهیم ارزشمند را آسان کند.
وی با بیان اینکه آرامش بخشی همراه با فراز و فرودها و عثرت ها است؛ اظهار داشت: اگر چنین شد فرد آرامش معنوی را در کنار سختی‌های زندگی به درستی می‌یابد.
حجت‌الاسلام مرویان حسینی با اشاره به بحران دین، مذهب و معنویت در دنیای کنونی؛ گفت: از کارکردهای دیگر دین، ضمانت اجرای اخلاق است، اما ملاک فعل اخلاقی چیست؟ در بحث فلسفه اخلاق، مکتب‌های گوناگون نظر دادند، اما باید گفت اگر دین و عشق به یک غایت کمال مطلق نبود جلوه‌های بسیار زیبایی از رفتارهای عالی انسانی از جمله تقوا، ایثار، فداکاری و ... را نمی‌توانستیم تجربه کنیم.
وی بیان کرد: اگر دین نباشد هیچ وقت این فضیلت‌های اخلاقی که به دلیل باور داشتن به دین و آخرت و لزوم انجام‌وظیفه مؤمنانه است، انجام نمی‌شد و از خصوصیات دین است که ‌پشتوانه بودن اخلاق را به انسان داده است.
وی اظهار داشت: پیروان انبیا اگر به پیام‌های پیامبران الهی متمسک باشند سوء استفاده، اهانت و ظلم اتفاق نمی‌افتد بنابراین در دورانی که ظلم، فساد و آلودگی‌های اجتماعی می‌بینیم بیش از هر زمان به ارزش حقیقت دین در تأثیر اجتماعی و در ایجاد یک فضای معنوی و کیفیت فضای زندگی پی می‌بریم و این موضوع بسیار مهمی است که می‌تواند دستمایه مقالات متعدد باشد.
 
ارسال بیش از ۵۰۰ مقاله از پژوهشگران طی فراخوان به دبیرخانه همایش

دبیر علمی کنفرانس دین، معنویت و کیفیت زندگی نیز  افزود: در عصری به سر می‌بریم که علی‌رغم پیشرفت تکنولوژی و امکانات برای فراهم آوری آسایش، اما آرامش را کمتر می‌یابیم.
حجت‌الاسلام‌ دکتر جواد رقوی با بیان اینکه آرامش به دلیل دور افتادن انسان از دین و معنویت گمشده اصلی بشر است؛ گفت: بسیاری از انسان‌ها به دنبال آسایش هستند
غافل از اینکه با ایجاد آسایش، آرامش فراهم نمی‌شود به همین جهت افرادی که می‌خواهند از اسباب آسایش به آرامش برسند نتیجه عکس می‌گیرند.
وی آرامش را مربوط به روح و نفس و آسایش را مربوط به جسم دانست و بیان کرد: بشر امروز هر چه وسایل آسایش را بیشتر فراهم می‌کند و آسایش را در تکثر مال و اموال می‌بیند  آرامش را گوهری کمیاب‌تر می‌یابد.
حجت‌الاسلام رقوی اظهار داشت: بنا بر آموزه‌های دینی، دین و معنویت پیوندی ناگسستنی با کیفیت زندگی دارد، آرامش به مثابه اساسی‌ترین عنصر  کیفیت زندگی انسان ،اسباب مشخصی دارد که در رأس آن باور دینی و ایمان است.
وی در ادامه ، این کنفرانس را از سری همایش‌های جامعه المصطفی العالمیه عنوان کرد و گفت: دبیرخانه همایش در بهار ۹۷ با کسب مجوز از جامعه المصطفی آغاز به کارکرد.
دبیر علمی کنفرانس اظهار داشت: پس از  فراخوان  بیش از ۵۰۰ مقاله به دبیرخانه ارسال شد که بعد از ارزیابی ۳۰۰ مقاله پذیرفته و ۵۵ مقاله برای ارائه در قالب  سخنرانی در این کنفرانس انتخاب شدند و کتاب چکیده مجموعه مقالات پذیرفته شده آماده عرضه است.
حجت‌الاسلام رقوی اظهار داشت: مقالات برتر امروز در قالب دو کمیسیون علمی ارائه خواهد شد.
 در پایان از چند تن از افراد فعال در بخش‌های علمی و اجرایی همایش تجلیل شد.
مراسم اختتامیه کنفرانس بین‌المللی دین، معنویت و کیفت زندگی نیز با معرفی  مقالات و رتبه‌های برتر برگزار شد.همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی در مشهد برگزار شد


آخرین ویرایش: جمعه 4 مرداد 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»