هفته پرکار دیپلماسی های عمومی، سیاسی، شهری و دینی

برپایی آیین پایانی هفدهمین جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام

میزبانی ماری و مرو تاریخی ترکمنستان از فعالان فرهنگی خراسان رضوی

دیدار رزم حسینی با   شهرداران شهرهای اسلامی   و پارسی‌زبان


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  بیش از یک دهه  مستند نگاری  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی   به روز شده

جهان به احترام امام رضا برخواهد خاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضاست
آئین بدرقه خدام کاروان‌های زیرسایه خورشید
و تبرک پرچم های گنبد رضوی برای ارسال به هفت کشور جهان
شامل کشورهای عراق، هندوستان، گرجستان، ترکیه، آذربایجان، افغانستان و ترکمنستان

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی رسانه/ پنج هزارمین پست تارنمای اندیشکده بین المللی فرهیخت منتشر شد!

پنج هزارمین رویداد بین المللی شهر و رخداد رویکرد روابط خارجی مشهد در ۳,۶۴۱ روز تأسیس اندیشکده بین المللی فرهیخت ( 1388/03/03) و در دومین روز دهه باعظمت کرامت و همزمان با ایام فرخنده میلاد کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و در آستانه ی زادروز سراسر نور ولی نعمت مان، مولای تسلیم و رضا، سلطان سریر ارتضاء، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء منتشر شد. خداوند متعال را بر این توفیق سپاس و شکر می گذاریم که بیش از یک دهه، توفیق رصد و پایش تحولات و مناسبات و تعاملات بین المللی شهر منسوب به امام مهربانی ها، نصیب تیم مردمی «خادمان بین المللی» حضرتش نصیب گشت. در فرصتی دیگر، بیشتر در این باره خواهیم نوشت. عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

زیارت/ سالانه دو میلیون زائر غیرایرانی از 100 کشور خارجی به مشهد سفر می‌کنند

   |  شنبه 15 تیر 1398
align=bottom
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: امروز سالانه بیش از 30 میلیون زائر از داخل و خارج کشور به مشهد مشرف می‌شوند که از این جمعیت بیش از دو میلیون زائر از 100 کشور سهم زائران خارجی است. حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد گفت: دو دوره سخت بر اهل بیت در طول تاریخ اسلام گذشت، در دوره اول بنی‌امیه جز شقاوت و قتل عام کارنامه‌ای از خود به یادگار نگذاشتند....

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی که ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه در حرم مطهر رضوی سخن می گفت، به جنایت‌های بنی امیه اشاره و خاطرنشان کرد: بنی امیه به جنگ نرم، تغییر اوقات نماز، شراب‌خواری و مست بودن و حلال کردن حرام‌ها پرداخت و در طول تاریخ حکومت خود فقط به جرم شیعه بودن چندین هزار نفر را به شهادت رساند.

وی با سخت‌تر دانستن دوران بنی‌عباس نسبت به بنی امیه، افزود: اگرچه بنی‌امیه طومارشان جمع شد اما طومار دیگری آغاز شد که سختی‌ها، تلخی‌ها، کشتارها و فتنه‌هایی که عباسیان تحمیل کردند در اثنای تاریخی شیعه نمایانگر شد.

گنابادی‌نژاد به برخی از اهداف مأمون در خصوص فراخواندن امام رضا(ع) از مدینه به مرو اشاره و تصریح کرد: هدف اول این کار تغییر صحنه مبارزات علویان علیه بنی‌عباس بود، چرا که زمان حضور امام در مدینه فاصله ایشان با کانون‌های مبارزاتی در تمام جغرافیای اسلام کم بود و این خطری برای بنی عباس بود.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی به اهداف دیگر بنی عباس اشاره و عنوان کرد: دومین هدف این بود تا نظریه غصبی بودن خلافت خود را مشروعیت بخشد و به این اعتقاد داشت با حضور امام در عرصه ولایت عهدی خلافت او مشروعیت خواهد داشت.

وی با اشاره به فرصت‌های تاریخی این سفر تحمیلی ادامه داد: ایران اسلامی شیعه ‌بودن خود را مدیون امام رضا(ع) است و اگر کشور ما امروز مهد و ام القرای شیعیان جهان است به سبب نگاه ویژه حضرت رضا(ع) به کشور ما است.

گنابادی‌نژاد به جمعیت 3 میلیونی مشهد و دلبستگی تمام این افراد نسبت به امام هشتم اشاره و اظهار کرد: امروز سالانه بیش از 30 میلیون زائر از داخل و خارج کشور به مشهد مشرف می‌شوند که از این جمعیت بیش از 2 میلیون زائر از 100 کشور سهم زائران خارجی است.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی جمعیت زائران پیاده مشرف شونده به مشهد در مناسبت‌های مختلف را 100 هزار نفر دانست و بیان کرد: در راستای خدمت به محرومین، یک میلیون زیارت اولی از سراسر کشور به زیارت مشرف شدند.

وی در خصوص اولویت نخست تولیت آستان قدس عنوان کرد: تولیت آستان قدس به زائر و زیارت توجه ویژه‌ای دارند و اعتقاد دارند نباید در این حوزه کوچک‌ترین غفلتی وجود داشته باشد، از نظر ایشان خدمت به زائر و زیارت بزرگ‌ترین خدمت آستان قدس است.

گنابادی‌نژاد ادامه داد: تولیت آستان قدس در خصوص برگزاری جشن‌های دهه کرامت به شکوه این جشن‌ها تاکید ویژه‌ای داشتند و بر این باور هستند که این جشن‌ها باید مصداق شادی مومنانه و فرصتی برای معرفت‌افزایی باشد.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی محوریت برگزاری جشن‌های دهه کرامت را آستان قدس رضوی، مشهد، کشور و بعد بین‌الملل دانست و یادآور شد: از اقداماتی که در راستای معرفت‌افزایی در دهه کرامت صورت گرفته این است که علاوه بر قفسه‌های قرآن و زیارت‌نامه قفسه‌های کتاب هم در همه رواق‌ها به‌عنوان اقدام شاخص فرهنگی در اختیار زائران قرار می‌گیرد.

وی در خصوص حضور کاروان‌های زیر سایه خورشید در نقاط مختلف تصریح کرد: این کاروان‌ها امسال در بیش از 2 هزار نقطه و 7 کشور حضور پیدا می‌کنند تا جشن‌های دهه کرامت را در دورترین نقاط برگزار کنند.

خبرگزاری فارس 

سالانه 2 میلیون زائر از 100 کشورخارجی به مشهد سفر می‌کنند
آخرین ویرایش: دوشنبه 17 تیر 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید

ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»