هفته پرکار دیپلماسی های عمومی، سیاسی، شهری و دینی

برپایی آیین پایانی هفدهمین جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام

میزبانی ماری و مرو تاریخی ترکمنستان از فعالان فرهنگی خراسان رضوی

دیدار رزم حسینی با   شهرداران شهرهای اسلامی   و پارسی‌زبان


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  بیش از یک دهه  مستند نگاری  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی   به روز شده

جهان به احترام امام رضا برخواهد خاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضاست
آئین بدرقه خدام کاروان‌های زیرسایه خورشید
و تبرک پرچم های گنبد رضوی برای ارسال به هفت کشور جهان
شامل کشورهای عراق، هندوستان، گرجستان، ترکیه، آذربایجان، افغانستان و ترکمنستان

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی رسانه/ پنج هزارمین پست تارنمای اندیشکده بین المللی فرهیخت منتشر شد!

پنج هزارمین رویداد بین المللی شهر و رخداد رویکرد روابط خارجی مشهد در ۳,۶۴۱ روز تأسیس اندیشکده بین المللی فرهیخت ( 1388/03/03) و در دومین روز دهه باعظمت کرامت و همزمان با ایام فرخنده میلاد کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و در آستانه ی زادروز سراسر نور ولی نعمت مان، مولای تسلیم و رضا، سلطان سریر ارتضاء، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء منتشر شد. خداوند متعال را بر این توفیق سپاس و شکر می گذاریم که بیش از یک دهه، توفیق رصد و پایش تحولات و مناسبات و تعاملات بین المللی شهر منسوب به امام مهربانی ها، نصیب تیم مردمی «خادمان بین المللی» حضرتش نصیب گشت. در فرصتی دیگر، بیشتر در این باره خواهیم نوشت. عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

شهری/ شهردار مشهد در دیدار با مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)؛ امام رضا (ع) برند مشهد است!! پای کار جشن‌های دهه کرامت هستیم + یادداشت فرهیخت

   |  یکشنبه 16 تیر 1398
align=bottom
شهردار مشهد با اشاره به اینکه موجودیت شهر مشهد از وجود با برکت علی بن موسی الرضا(ع) است، گفت: امام رضا (ع) برند مشهد است لذا پای کار فرهنگ رضوی بویژه برگزاری جشن‌های دهه کرامت هستیم. محمدرضا کلائی در دیدار با مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) که با حضور معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی فرهنگی و سرپرست اداره کل روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد ...
... در دفتر شهردار انجام شد، افزود: مدیران شهر امام رضا(ع) عاشق امام رئوف هستند و شهرداری مشهد نیز آمادگی همکاری با بنیاد در راستای توسعه فرهنگ رضوی را دارد.
وی با بیان اینکه پای کار جشن‌های دهه کرامت هستیم، اظهارکرد: پیشنهاد داریم که با مشارکت بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) جشن بزرگی در شب ولادت امام رضا(ع) در فضایی باز همراه با نورافشانی برگزار شود.
کلائی ادامه داد: روز تولد امام رضا(ع) در مشهد باید ویژه باشد و شهرداری مشهد در این زمینه آماده هرگونه همکاری است.
شهردار مشهد افزود: معتقدیم بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) می‌تواند در طول سال با در نظر گرفتن برنامه‌هایی به ویژه در شهرها و کشورهای فارسی زبان فرهنگ رضوی را پررنگ‌تر کند که در این زمینه نیز حوزه فرهنگی شهرداری آماده همکاری است.
بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، حلقه وصل بخش‌های مختلف در حوزه فرهنگ رضوی
محمودرضا برازش، مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) نیز در این دیدار با تقدیر از اقدامات شهرداری مشهد اظهارکرد: بنیاد امام رضا (ع) دارای پتانسیل و ظرفیت‌های زیادی است که می‌توان از آن در ارتباط با سایر نهادها و سازمان‌ها استفاده کرد.
وی افزود: بنیاد یک مجموعه فرابخشی است که به دنبال ایفای نقش حلقه وصل و هم‌افزایی میان بخش‌هایی است که در حوزه فرهنگ رضوی فعالیت می‌کنند.
تولید کارهای فاخر هنری در حوزه فرهنگ رضوی
همچنین سید جلال فیاضی، مشاور مدیرعامل بنیاد ملی امام رضا (ع) نیز در ادامه این دیدار گفت: معتقدیم باید فرهنگ رضوی در زندگی اجتماعی تاثیرگذار باشد لذا به دنبال استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ها به ویژه فضای مجازی هستیم که در این راستا کمپین رسانه‌ای را راه‌اندازی کرده‌ایم.
وی ادامه داد: در حوزه هنر رضوی کارهای فاخر کمی داریم به همین دلیل 30 درصد از بودجه بنیاد را برای تولید آثار فاخر هنری اختصاص داده‌ایم که به زودی یک آلبوم موسیقی در وصف امام رضا(ع) و 500 دقیقه آواهای محلی از اقوام مختلف با موضوع امام رضا (ع) رونمایی خواهد شد.

قدس آنلاین

یادداشت فرهیخت:

آقای شهردار: شأنیت امام رضا(ع)، «برند مشهد بودن»! نیست، بلکه «عالم آل محمد(ص) بودن است


به قلم: عبدالرضا زرگری | به نام خدا، ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه با فرهنگی ایرانی - اسلامی، در لسان مسئولان اجرایی و متولیان فرهنگ ساز، جا خوش کند و پشت سر هم تکرار شود.

این سهو لسان، فقط مخصوص مشهد نیست، بلکه دیگر ویروسی فراگیر شده است! از مقامات کشور و مسئولان استان ها و شهرداران کلان شهرها گرفته تا حتی رؤسای مصادر فرهنگی و کرسی های علمی و دانشگاهی کشور؛ از فرهنگ سازان کلانی چون دانشگاه «صدا و سیمای ج.ا.ایران» تا متولیان فرهنگی خردی چون نهاد کتابخانه های خراسان رضوی، همه و همه گویا در زمینه کاربردی کردن این واژه های غریب در ادبیات دینی مسابقه گذاشته اند.

اگر چندی پیش، همین مسأله ی علی الظاهر ساده و دغدغه ی پیش پا افتاده، مورد تذکر مؤکد و گلایه ی جدی رهبری معظم انقلاب از رسانه ی ملی قرار گرفت و صراحتاً انتقاد کردند و این نهاد فرهنگ ساز و فراگیر را به حراست بیشتر از حریم و قداست زبان فارسی توصیه فرمودند، دقیقاً به همین خاطر است.

دغدغه ای کاملاً بجا و دقتی لازم که اگر در مشهد رعایت می شد، اکنون شاهد استفاده ی فراگیر از واژه ی بی خاصیت و کاملاً غلط «گردشگر خارجی» به جای «زائر غیرایرانی» در رسانه های مکتوب و الکترونیکی همین استان و شهر نبودیم! یا پایین کشیدن تابلوی عالی المضامین «راهنمای زائر» و نصب تابلوی کم خاصیت و بی مزه ی «خدمات سفر» را بر روی دکه های سال ها جا افتاده به نام «راهنمای زائر» نمی دیدیم!

ناگفته پیداست این رخداد بد یُمن، اگر در هر شهری رخ دهد - حتی در تهران بزرگ و داعیه دار پایتخت سیاسی کشور - باز چندان جای گلایه نیست، چراکه ادعای عاصمه ی فرهنگ و معنویت کشور را ندارد - اما وقوع و بلوغ این پدیده ی نوظهور در مشهدالرضا که به استناد دو موهبت گران سنگ زیر، داعیه دار پایتخت معنوی کشور و بلکه مدعی پایتخت فرهنگی جهان اسلام و تشیع است، اصلاً شایسته و زیبنده نیست:

موهبت اول، عطیه ی جلیله ی وجود بابرکت مضجع منور امام مهربانی ها و عالم آل محمد(ص) حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه السلام در شهر خداست که خود حضرتش با فرمایش مشهور «أَحْیَا أَمْرَنَا» و «مَحَاسِنَ کَلَامِنَا» (خدا رحمت کند کسی را که امر ما را این گونه زنده نماید: علوم ما را فرا گیرد و به مردم بیاموزد که اگر مردم، محاسن و زیبایی‌های کلام ما را بدانند از ما پیروی می‌کنند.)، و بدین شکل، خواستار بیان زیبایی های کلام شان شده اند؛ پس باید «زیبا» سخن گفت.

موهبت دیگر، عطیت پراهمیت مجاورت این دیار با «توس»، زادگاه خالق شاهکار ادبی جهان «شاهنامه» و بزرگ معمار بخش کهن ادبیات شرق این گیتی پهناور، حکیم «ابوالقاسم فردوسی» است؛ همان شاعر بزرگی که خود می گوید: «بسی رنج بردم در این سال سی ... عجم زنده كردم بدین پارسی»

البته می پذیریم که نمی توان مانع ورود واژه های غریب از فرهنگ های دوردست به حریم فرهنگ و ادب ایرانی و فارسی شد، اما دست کم، باید با تذکاری محترمانه، مانع جاخوش کردن آنها در لسان مسئولان آن هم در حوزه ی مقدس فرهنگ دینی و ادبیات مذهبی شویم.

بگذریم که این خبط لسانی شهردار جوان و فعال، تحصیل کرده و کاربلد شهر مشهد، اولین مورد نبوده و قطعاً آخرین مورد هم نیست، اما همان سال گذشته که طی یادداشت فرهیختی کوتاه و به بهانه ی آن فرمایش خاص رئیس کتابخانه های استان، به مسئولان فرهنگی شهر یادآوری کردیم، اگر به این مهم توجه می شد، امروزه دیگر شاهد تکرار این گونه بدسلیقگی های ادبی و جسارت های کلامی نبودیم!

منظورمان، مصاحبه ی سال گذشته حجت الاسلام «علی‌ اکبر سبزیان» مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی است که در حاشیه ی برپایی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) در مدح عظیم ترین رویداد مردمی، فرهنگی و ولایی کشور چنین گفت: جشنواره امام رضا(ع) می‌تواند «المپیک فرهنگی»!!! کشور تلقی شود. 

این در حالی است که جشنواره ی بین المللی، فرهنگی و هنری امام رضا(ع)، آئینه ی تمام نما و به قول فرانسوی ها «ویترین» هفده سال دلدادگی و سرسپردگی هزاران خادم و میلیون ها عاشق اهل بیت(س) در داخل کشور و در سراسر این گیتی پهناور به آستان ملک پاسبان روضه ی منور رضوی است و شایسته و بایسته و زیبنده نیست با یک رویدادی ورزشی حتی به گستردگی المپیک مقایسه و هم رتبه شود که به تعبیر قرآن کریم «وَمَا یَسْتَوِی الْأَعْمَی وَالْبَصِیرُ وَلَا الظُّلُمَاتُ وَلَا النُّورُ» آیا نور و ظلمت یکی است؟

المپیکی که پوسته و قالب آن ورزشی است، اما بر اساس مطالعات محققان و اندیشه مندان آزاده در کشورهای مختلف، نطفه ی آن از پایه، مشکوک و بلکه با اهداف سیاسی و سلطه طلبانه کشورهای مستبد بنا نهاده شده و دست کم اگر از ابتدا چنین غرضی در میان نبوده، اما در ادامه مسیر، منحرف و تبدیل به یک تجارت پرسود و به قول خود غربی ها «بیزینس جهانی» گشته، نمایشی که ورزش قهرمانی و منش پهلوانی در آن تنها یک بهانه است!

از حوزه ی دین گفتیم و از غربت زبان فارسی هم بگوییم و از تکرار مکرر واژه ی من درآوردی «بین المللی سازی»! (ترکیب یک واژه ی مرکب عربی با یک پسوند فارسی) که چون این دست اخبار، مرتبط با اهداف اندیشکده است، هر هفته آزارمان می دهد! واژه ای که ابتدا در تهران و از درون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خلق شد و متأسفانه به لسان مسئولان دانشگاهی مشهد هم رخنه کرد!

به عنوان مثال، دکتر سیامک زارعی قنواتی مدیر بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد در جمع شورای بین الملل دانشگاه های علوم پزشكی كلان منطقه ٩ کشور در مشهد گفت: «بین المللی سازی»! دانشگاه ها از مهمترین اهداف برگزاری این نشست است و این اشتباه، تاکنون چندین بار از لسان مسئولان دانشگاهی استان و شهر تکرار شده و متأسفانه رسانه های استانی هم بدون هیچ پالایشی درج می کنند.

و بالاخره، امروز شاهدیم همین سهو لسانی و بدسلیقگی ادبی با چاشنی بی ادبی، از سوی دکتر محمدرضا کلایی شهردار مشهد نسبت به ولی نعمت ایرانیان صورت گرفت و در کمال تعجب، عالم آل محمد(ص)، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه السلام - و نه «شهر مشهد» - را یک «برند» خواند!

این در حالی است که معاون زیرک وی (دکتر شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه ی شهرداری مشهد)، هشتم مرداد ۱۳۹۷، هنگامی که برای اولین بار، بحث روز «برندینگ شهر مشهد» را با رسانه ها مطرح کرد، با حساسیت زیاد و دقتی تحسین برانگیز در استفاده از واژه ها و کلمات، وارد این حیطه شد و تنها جمله ی نزدیک به بحث ما را این گونه گفت: "«برند شهر مشهد»، هم در نام و محتوا و هم در ساختار، متاثر از وجود بارگاه رضوی است."

به راستی چه ضرورتی دارد و اساساً چه اصراری است که مسئولان شهری و فرهنگی و اجتماعی ما با واژه هایی که حوزه ی مصرف پررنگ آنان، بیشتر حوزه های اقتصادی و تجارت و ورزش و موسیقی و... است، به استقبال مباحث دینی و ولایی و بلکه آسمانی می روند و تا آنجا پیش می روند که «دعای شریف کمیل» امام متقیان امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) را، یک «سمفونی»! عشق بازی با خدا می خوانند!

جایگاه رفیع و منیعی که امام هادی علیه السلام در زیارت پرمغز جامعه ی کبیره، در وصف ائمه ی معصومین (س) این گونه می فرماید: «بِكُمْ فَتَحَ اللهُ وَ بِكُمْ یَخْتِمُ و بِكُمْ یُنَزِّلُ الْغَیْثَ وِ بِكُمْ یُمْسِكُ السُّمآءَ » به واسطه ی شماست که همه چیز شروع می شود و همه چیز پایان می پذیرد، حتی آسمان به واسطه ی برکت وجود شما می بارد و یا آسمان از بارش دریغ می کند!»

سخن آخر، تعریف علمی واژه ی لاتین «برند» brand در دانشنامه ی جهانی «ویکی پدیا» است که برند یا مارک را، یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری می خواند که مشخص‌کننده ی خدمات یا فروشنده ی محصولی خاص باشد و به وسیله ی آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است.

کوتاه سخن، شاید بتوانیم حکمت انتخاب «نمانام» را به عنوان واژه ی جایگزین و مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای برند را به سختی بفهمیم، اما چیزی که هنوز نگارنده ی این سطور نفهمیده، آن است که اساساً چرا مسئولان ما اصرار به کپی کاری واژگان غربی و چسباندن آنها در جوار واژگان دینی دارند؟!

و اگر شاخص تمایل به آفرینش جملات خلق الساعه و جدید و رسانه پسند بالاست، دست کم از دکتر «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بیاموزند که چطور می توان بدون آسیب رساندن به فرهنگ و ادبیات فارسی، از این واژه ها در زمان و مکان خود و به صورت هنرمندانه و صحیح استفاده کرد؟! خاصه آنجا که می گوید: «هالیوود» ایران، «صنایع دستی» ماست.

و ختم کلام، ترس صاحب قلم آن است اگر بعد افاضات: انتساب جشنواره امام رضا(ع) به المپیک، خود امام رضا(ع) به نعوذ بالله یک برند، دعای شریف و عالی المضامین کمیل به یک سمفونی و...، تا این قصه ی پرغصه به جاهای باریک نکشیده، تولیت آستان قدس رضوی و نیز استاندار خراسان رضوی، هر بار صراحتاً موضع تندی گرفته و به این مسابقه واژه سازی غربی - ولایی پایان دهند یا دست کم، رسانه های استان را از بازتاب این تعابیر سخیف، برحذر دارند.

دقیقاً مانند موضع قاطع واکنش تندی که چندی پیش، مرجع عالیقدر تشیع و مفسر قرآن کریم، حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی) در پاسخ به پیشنهاد یکی از مدیران حوزوی مبنی بر به رسمیت شناختن قم به عنوان یک کشور مستقل اتخاذ کرده و بی رودروایسی گفتند: قم واتیکان نیست!

والسلام علی من اتبع الهدی 


آخرین ویرایش: دوشنبه 17 تیر 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید

ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»