در دیدار استاندار با سفیر ایران در هند مطرح شد

دیپلماسی مذهبی: تلاش برای جذب   شیعیان هند   به منظور زیارت بارگاه منور امام رضا(ع)

دیپلماسی حمل و نقل: پیگیری برای راه اندازی پرواز   مشهد - حیدرآباد  پایتخت ایالت تلنگانای هندوستان

دیپلماسی شهری: آمادگی برای انعقاد   قرارداد خواهرخواندگی میان مشهد و حیدرآباد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ برنامه‌های دهه کرامت ویژه زائران غیرایرانی در حرم رضوی برگزار می‌شود + یادداشت فرهیخت

   |  چهارشنبه 12 تیر 1398
align=bottom
مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی گفت: برنامه‌های دهه کرامت ویژه زائران غیرایرانی در حرم رضوی برگزار می‌شود. سید محمد جواد هاشمی‌نژاد با بیان اینکه این برنامه‌ها هم‌زمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر آغاز می‌شود گفت: در دهه کرامت امسال که با شعار اصلی «خدمت کریمانه، مهربانی به رسم اهل بیت(ع)» نام‌گذاری شده، ویژه‌برنامه‌های فرهنگی مذهبی متعددی ...
>.. برای زائران غیرایرانی به چهار زبان عربی، اردو، فارسی و آذری در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

وی گفت: برپایی مراسم سخنرانی، برگزاری نشست تخصصی، حلقه‌های معرفت، تفسیر قرآن و نهج‌البلاغه، مولودی‌خوانی، برگزاری مسابقه، راهنمایی و استقبال از زائران، کارگاه‌های تخصصی سیره رضوی و آداب زیارت، محافل شعرخوانی، توزیع هدایای فرهنگی و تولیدات محتوایی متناسب با این ایام، اهدای جوایز و غیره از جمله برنامه‌هایی است که ویژه این گروه از زائران در نظر گرفته شده است.

هاشمی‌نژاد با اشاره به موضوع این برنامه‌ها عنوان کرد: برنامه‌های این ایام با حضور شرکت‌کنندگانی از ملیت‌های مختلف به تبیین سیره رضوی، سبک زندگی اسلامی و رضوی، ضرورت اتحاد و همبستگی جامعه در برابر دشمنان خواهد پرداخت.

مدیر امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه معرفی سیره و شخصیت حضرت معصومه(س) و حضرت رضا(ع) برای کودک و نوجوان در قالب برنامه‌هایی شاد، تأثیر مضاعفی در اصلاح سبک زندگی آن‌ها دارد گفت: به همین منظور ویژه‌برنامه‌های مختلفی به صورت مجزا برای آنان در نظر گرفته شده است که اصلی‌ترین آن برگزاری جشن تکلیف برای دختران اردوزبان هم‌زمان با ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه برنامه‌های دهه کرامت باید هدفمند برگزار شود، افزود: اجرای ویژه‌برنامه‌های مختلفی در قالب جنُگ کودکانه همچون نمایش فیلم، بازی، کارگاه و کلاس‌های آموزشی با محوریت امام رضا(ع)، مسابقه نقاشی و خوش‌نویسی با موضوع امام رضا(ع)، کارگاه آموزشی سبک زندگی رضوی، محفل انس با قرآن برای کودکان و نوجوانان عرب، فارسی، اردو و آذری‌زبان در نظر گرفته شده است.

هاشمی‌نژاد همچنین به جزییات ویژه برنامه‌های بانوان اشاره کرد و گفت: امسال نیز برای بانوان برنامه‌هایی جداگانه‌ای با هدف ترویج سیره و روش زندگی ائمه اطهار(ع) به منظور سعادت و تعالی آنان پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: برپایی کلاس‌های آموزشی با موضوع سیره امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س)، برگزاری چندین نشست تخصصی، شعرخوانی، کارگاه آموزشی و سخنرانی ویژه بانوان اردو و عرب از جمله برنامه‌های این ایام است.

مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی اعلام کرد: 19 و 20 تیرماه دو جشن بزرگ ویژه زائران عرب‌زبان و اردوزبان تدارک دیده شده که در صحن کوثر و رواق دارالمرحمه با اجرای برنامه‌های متنوع و جامع برگزار می‌شود.

هاشمی‌نژاد اضافه کرد: بازدید از موزه‌های آستان قدس رضوی، بازدید از نمایشگاه «حکایت آفتاب»، نمایش فیلم مستند از حرم مطهر و توزیع هدایای ویژه و قرآنی از دیگر خدماتی است که به زائران غیرایرانی ارائه می‌شود.

تسنیم 

یادداشت فرهیخت

به نام خدا، خبرگزاری تسنیم، در خبری که در تاریخ ۱۱تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۱ در خروجی خود قرار داد و همچنان اصلاح نشده، چنین تیتر زد: برنامه‌های دهه کرامت ویژه زائران غیرایرانی در حرم رضوی برگزار نمی‌شود!!! و در سطر اول خبر مجدداً آن را بدین شرح تکرار کرد: مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی گفت: برنامه‌های دهه کرامت ویژه زائران غیرایرانی در حرم رضوی برگزار نمی‌شود!!!

همان ابتدا متوجه اشتباه بودن تیتر و سطر اول این خبر شده و لذا از درج آن در تارنمای اندیشکده اجتناب کردیم تا خبر اصلاح و مجدداً باز نشر شود. (خبر درست آن است که در حرم رضوی برگزار می شود نه این که نمی شود!) اما چیزی که باعث تعجب و بلکه تأسف ماست، این هست که تا امروز (بامداد شنبه 15 تیر ماه 1398)، متأسفانه هنوز این خبر اصلاح نشده و همچنان در خروجی این خبرگزاری قرار دارد!

حال آن که انتشار اخباری که توسط خبرنگاران تهیه می شود، توسط سردبیران با دقت و بلکه وسواس مورد بازنگری قرار گرفته و سپس در خروجی نهایی سایت خبرگزاری ها قرار می گیرد و واقعاً باعث تعجب است که چرا اتفاقاً خبری که مخاطبان آن، میهمانان و زائران غیر ایرانی حضرت رضا علیه السلام است و آنان میهمانان چند روزه مشهد هستند و یک خبر اشتباه می تواند برنامه ریزی های آنان و بلکه کاروان ها و متصدیان آنان را مورد تأثیر و تأثرات منفی قرار دهد و با توجه به کوتاهی سفر زوار غیر ایرانی رضوی، آثار سوء این گونه اشتباهات فاحش و دیگر قابل جبران نیست!

جالب توجه آن که در تمام متن خبر، حتی یک جا اشاره نشده که این مراسم و برنامه ها در حرم مطهر رضوی برگزار نمی شود و معلوم نیست خبرنگار محترم، این «برگزار نمی شود!» را از کجا آورده که دو بار هم نسبت به تکرار آن اقدام کرده است!

امید است که خبرنگاران و همچنین سردبیران بخش های مختلف خبری در رسانه ها بویژه رسانه ساعی و پرکار «تسنیم»، با افزایش میزان دقت و مهارت های خبری، مانع تکرار چنین اشتباهاتی شوند و اگر حسب اتفاق و ناخواسته حادث شد، سریعاً نسبت به اصلاح و درج اصلاحیه اقدام نمایند.

اتفاقی که متأسفانه تاکنون نیفتاده، هرچند ما در وبگاه خود آن را به صورت اصلاح شده - البته با چند روز تأخیر  و صدافسوس به صورت اصطلاحاً خبر بیات - منتشر کردیم!

عبدالرضا زرگری - 15 تیر 1398

برای مشاهده خبر اصلی در خبرگزاری تسنیم اینجا را کلیک فرمایید.


  


آخرین ویرایش: شنبه 15 تیر 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو