اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان و افغانستان و در نهایت به دوحه قطر
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

فرهنگی/ برپایی هفدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) در سراسر کشور، حضور سفرای کشورهای اسلامی در مشهد + گزارش تصویری

   |  دوشنبه 10 تیر 1398
align=bottom
برازش گفت: هفدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) در بخش‌های فرهنگی، هنری، پژوهشی، دیجیتال، بین‌الملل و ویژه در مشهد و سراسر کشور برگزار می‌شود. «محمود‌رضا برازش» امروز (دوشنبه ۱۰ تیر) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار داشت: همزمان با ایام فرخنده دهه کرامت هفدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) در مشهد و سراسر کشور...
... برگزار می‌شود که افتتاحیه آن همزمان با شب میلاد فرخنده کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) در قم و اختتامیه آن هم در شب میلاد فرخنده عالم آل محمد(ص)، حضرت علی بن موسی الرضا(ع) خواهد بود و این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار خراسان رضوی، شهردار مشهد و دیگر مدیران و مسئولان کشوری، استانی و شهری و همچنین بیش از ۱۰ سفیر کشورهای خارجی در ایران در مجتمع برج سپید برگزار می‌شود.

 مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) افزود: در جشنواره امسال باتوجه به گرانی‌ها و تورم‌ها کاهش ۳۰ درصدی هزینه‌ها را به نسبت سال قبل که ۷ میلیارد تومان بود داریم، با توجه به اینکه این رویداد بین‌المللی فرهنگی و هنری در بعد کمی از ۳۲ جشنواره به ۱۵ جشنواره کاهش یافته، اما در بعد کیفی مشکلی نخواهیم داشت.

 وی در رابطه با بخش‌ها و محورهای جشنواره امسال که در بخش‌های فرهنگی، هنری، پژوهشی، دیجیتال، بین‌الملل و ویژه برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: در دوره هفدهم ویژه‌برنامه‌ها و جشنواره‌های موضوعی شعر رضوی به زبان ترکی آذری در خوزستان، شعر رضوی به زبان عربی در خوزستان، نامه‌ای به امام رضا(ع) در مازندران، سفرنامه و خاطره‌نویسی رضوی در سمنان، شعر رضوی با محوریت کلاسیک در فارس، شعر رضوی با محوریت ترانه و شعر سپید رضوی در کرمان، نهضت کتابخوانی رضوی در تهران، کنگره ملی اربعین در آینه شعر اقوام ایرانی در ایلام، اشراق شمس و داستان‌نویسی ترکی آذری در زنجان و چهل چراغ در خراسان رضوی برگزار می‌شود.

برازش ادامه داد: همچنین ویژه برنامه شب‌های شعر رضوی هم در ۶ استان بوشهر، چهارمحال‌وبختیاری، خراسان شمالی، کهکیلویه‌وبویراحمد، همدان و مرکزی و ویژه برنامه جشن‌های مردمی امام رضا(ع)، وحدت و همدلی در ۳ استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کردستان برگزار می‌شود.

 وی در رابطه با برنامه‌های هنری جشنواره هفدهم که در چهار بخش جشنواره‌های موضوع، کارگاه‌های هنری تولید آثار فاخر، ویژه برنامه آوای ارادت رضوی و ویژه برنامه‌های نمایشی برگزار می‌شود، تصریح کرد: برنامه‌های هنری هفدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) با موضوعات تئاتر رضوی و متون نمایشی در آذربایجان در آذربایجان شرقی، آواها و نواهای رضوی در تهران، سرود رضوی در قم، عکس رضوی در خراسان رضوی، خوشنویسی رضوی در خراسان جنوبی، جلوه‌های فرهنگ رضوی در هنرهای گرافیکی در سیستان و بلوچستان، تصویرسازی رضوی در اصفهان، آوای ارادت رضوی در البرز، کردستان، گیلان، گلستان، لرستان، خوزستان و خراسان رضوی و تئاتر خیابانی برگزیده رضوی در کرمان برگزار می‌شود.

 مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) با بیان اینکه در بخش دیجیتال جشنواره جلوه‌های فرهنگ رضوی در فضای مجازی در قزوین برگزار می‌شود، تاکید کرد: در بخش برنامه‌های ویژه هم ویژه برنامه‌های بزرگداشت امامزادگان و بقاع متبرکه در سراسر کشور، بزرگداشت شاه‌چراغ(ع) در سراسر کشور، جشن‌های مردمی دهه کرامت در سراسر کشور، یادروز ورود امام رضا(ع) در قدمگاه نیشابور، بزرگداشت قدمگاه‌های امام رضا(ع) در استان‌های مسیر جاده ولایت، جشنواره نسیم ولایت در فارس، جشنواره آسمان هشتم در هرمزگان، جشنواره آه و آهو در اصفهان، افتتاحیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) در قم و اختتامیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) در خراسان رضوی برگزار خواهد شد.

برازش با اشاره به اینکه ویژه برنامه‌های پژوهشی جشنواره هفدهم در ۴ موضوع برگزار می‌شود، بیان کرد: در این بخش نیز برگزاری همایش علمی و پژوهشی مناظرات رضوی را در اردبیل، برگزاری همایش علمی و پژوهشی امام رضا(ع) و دفاع مقدس در کرمانشاه، جشنواره میراث مکتوب رضوی در یزد و همایش سلامت معنوی و طب رضوی در کهکیلویه‌ و بویراحمد را خواهیم داشت.

 وی گفت: بخش بین‌الملل هفدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) هم با محوریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همکاری وزارت امور خارجه، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جامعه المصطفی العالمیه و دیگر موسسات و مراکز مردم‌نهاد برگزاد می‌شود و ویژه برنامه‌های این بخش نیز در ایام فرخنده دهه کرامت در کشورهای مختلف جهان برگزار خواهد شد.


مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) افزود: علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره می‌توانند جهت ثبت‌نام به سامانه هفدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) به نشانی http/portal.shamstoos.ir و یا پست الکترونیک info@shamstoos.ir یا وبگاه شمس توس به نشانی www.shamstoos.ir مراجعه کنند؛ همچنین تلفن ۰۵۱۳۲۲۸۳۰۴۴ و فکس ۰۵۱۳۸۵۸۲۶۸۲ هم پاسخگوی مخاطبان این جشنواره خواهد بود.

برازش از راه‌اندازی نمایشگاه دائمی آثار و اقلام فرهنگی رضوی و امام رضایی خبر داد و گفت: با همکاری مشترک بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) و شهرداری مشهد نمایشگاه دائمی آثار و اقلام فرهنگی رضوی و امام رضایی در مشهد برپا می‌شود که در گام نخست مکان موقت این نمایشگاه و در گام بعد مکان دائمی آن راه‌اندازی خواهد شد و با این اقدام شاخص برنامه‌های امام رضایی بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) که تنها معطوف به دهه کرامت نیست و در طول سال اجرا می‌شود به شکلی بهتر به مخاطبان ارائه می‌شود.

خبرگزاری شبستان 


خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

برگزاری اختتامیه جشنواره امام رضا (ع) با حضور سفیران کشورهای اسلامی در مشهد

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی هنری امام رضا (ع) از برگزاری اختتامیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) با حضور سفیران کشورهای اسلامی در مشهد خبر داد.

برگزاری اختتامیه جشنواره امام رضا (ع) با حضور سفیران کشورهای اسلامی در مشهد
به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمود برازش در نشست خبری که امروز در بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) برگزار شد، اظهار داشت: با اتمام جشنواره‌های امام رضا (ع)، کارشناسان وزارت ارشاد این جشنواره‌ها را مورد ارزیابی قرار داده‌اند.

وی با بیان اینکه براساس ارزیابی مشخص شد جشنواره‌های امام رضا(ع) توسعه کمی خوبی در همه کشور داشته است، افزود: تصمیم برای این شد بعضی از این جشنواره‌ها حذف، ادغام، تقویت یا دوسالانه برگزار شوند، به همین مناسبت در سال جاری به جای 32 جشنواره، 15 جشنواره برگزار می‌شود.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی هنری امام رضا (ع) با تاکید بر اینکه در سال‌های گذشته ۶ جشنواره شعر از جمله شعر سپید و فارسی به دو جشنواره تقلیل یافت، یادآور شد: در حوزه تئاتر ما سه جشنواره بزرگسال، کودک و نوجوان و خیابانی داشتیم که طی سال های جاری و آینده این سه جشنواره در قالب دوسالانه برگزار می‌شود، یعنی در سال جاری جشنواره تئاتر بزرگسال را داریم و سال بعد جشنواره تئاتر کودک برگزار می‌شود.

برازش بیان کرد: جبران کمبودهای بخش تئاتر رضوی یکی از اهداف ما بوده، بنابراین، در همین راستا تولید آثار تئاتر در بخش نمایشنامه یکی از برنامه هایی است که مد نظر ما بوده، در این راستا از 8 نمایشنامه سفارشی، 6 نمایشنامه تحویل داده شده و دو نمایشنامه هم مرحله آخر خود را سپری می‌کنند.

وی یکی از اهداف این بنیاد را ساماندهی جشنواره‌های بین‌المللی در این بنیاد عنوان کرد و افزود: صرفه‌جویی‌هایی که در سال ۹۷ صورت گرفت، سبب شد ما ۳۰ درصد کاهش هزینه داشته باشیم؛ همچنین، طی سال گذشته اعتبار تصویب شده برگزاری این جشنواره‌ها  ۸ میلیارد و ۶۰۰  بوده که ۷ میلیارد آن تخصیص یافت.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی هنری امام رضا (ع) اضافه کرد: این صرفه‌جویی در جهتی نبود که اثر منفی بر برگزاری جشنواره‌ها بگذارد، همچنین، از جمله صرفه‌جویی‌های اشاره شده حذف هتل پنج ستاره،  تهیه بلیت چند روز قبل از جشنواره و کارهایی از این دست بود.

برازش با اشاره به اینکه برنامه حمایتی از مناطق سیل‌زده و استان‌هایی که جمعیت تلفیقی دارند، از جمله گلستان، ایلام کردستان، سیستان و بلوچستان و تربت جام نیز داریم، یادآور شد: این شهرها و استان‌ها می‌توانند برنامه‌های خود که ویژه امام رضا (ع) است به ما ارائه دهند، ما  از این برنامه‌ها به طور ویژه و جدا از جشنواره‌ها حمایت  می‌کنیم.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) گفت: بسیاری از مردم و خیرین برنامه‌های خوبی در این ایام  برگزار می‌کنند که ما تنها در حد تبرک می‌توانیم به آنها کمک کنیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از آثار تولید شده جشنواره امام رضا(ع) در انبارها خاک می‌خورد، البته با همکاری شهرداری مشهد این آثار طی سال‌های گذشته در سطح شهر به نمایش گذاشته شده، همچنین، به‌زودی نمایشگاه دائمی آثار هنرمندان معاصر در زمینه هنر رضوی در مشهد برگزار می‌کنیم.

برازش با بیان اینکه اساس کار ما بر این است که به تصدی‌گری برنامه‌ها نپردازیم، گفت: آلبوم آوازهای رضوی با هنرمندی هنرمندان برتر کشور در حال آماده شدن بوده و از 8 اثر سفارشی 5 مورد نهایی شده است.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) با بیان اینکه اختتامیه این جشنواره در مجتمع سپید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود و تغییرات کوچکی نسبت به سال گذشته دارد، ادامه داد:  در سال جاری علاوه بر تقدیر از خادمان رضوی از سازمان‌هایی که برنامه‌های خوبی درراستای فرهنگ رضوی داشته‌اند، تقدیر می کنیم، همچنین، در دعوت از مهمانان خارجی با توجه هزینه‌های زیادی که آنها دارند، دقت و سختگیری بیشتری داریم، در مراسم اختتامیه از کشورهایی از جمله غنا، اکراین، ترکیه، بنگلادش و هند مهمانانی دعوت شده‌اند که صرفاً بخشی از هزینه‌های پذیرایی و حضور این افراد را قبول کردیم. 

وی با اشاره به حضور سفرای کشورهای تونس، اندونزی، پاکستان و عراق در مراسم اختتامیه این جشنواره، اضافه کرد: تمام هزینه‌های جشنواره‌های زیرمجموعه جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) پرداخت شده و ۹۰ درصد از اداره کل‌هایی که جشنواره‌ها را برگزار می‌کردند، تعهدات خود را جامعه عمل پوشانده‌اند.

برازش در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص عملی نشدن تعهدات مالی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی به برگزیدگان و داوران گفت: هزینه‌های این جشنواره توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل ارشاد استان ها و بنیاد امام رضا(ع) پرداخت می‌شود.
آخرین ویرایش: چهارشنبه 12 تیر 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات