اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - خرداد ماه 1399
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

شهری/ یادداشت فرهیخت: نقدی بر یک آرزو: «زمینه تبدیل مشهد به پایتخت فارسی زبانان جهان فراهم می‌شود!»

   |  پنجشنبه 6 تیر 1398
align=bottom
به قلم محمد منصف پور | نقدی بر یک آرزو: «زمینه تبدیل مشهد به پایتخت فارسی زبانان جهان فراهم می‌شود!» شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد گفت: زمینه تبدیل مشهد به پایتخت فارسی زبانان جهان فراهم می‌شود! بدیهی است تحقق هر آرزویی مستلزم تمهید مقدمات و ...
... پیش نیازهاست و بدون توجه به این ملزومات اولیه، امکان تحقق آن نقطه مطلوب میسور نیست. حال ضمن تقدیر و سپاس از حسن توجه ارزشمند و قابل ارج معاون شهردار نسبت به رویکرد «بین المللی شهر»، فقط یکی دو سئوال مهم باقی می ماند: 

در حالی که حتی «یک میهمان غیرایرانی» چه به عنوان شرکت کننده و چه به عنوان سخنران - حتی از همین کشورهای فارس زبان نزدیک مانند تاجیکستان و افغانستان و یا کشورهایی که صدها سال کرسی زبان فارسی دارند مانند هند و پاکستان و... - به این همایش دعوت نشده!

مادامی که حتی بحث ارتباط ویدئویی از راه دور با میهمان یا میهمانان غیر ایرانی در این همایش دیده نشده - اگر فرض را بر این بگذاریم این عدم دعوت به دلیل صرفه جویی و اجتناب از هزینه های نه چندان زیاد ایاب و ذهاب و اسکان و پذیرایی از میهمانان غیرایرانی باشد- پس چگونه می توان توقع و انتظار داشت «زمینه تبدیل مشهد به پایتخت فارسی زبانان جهان فراهم شود؟!»

آیا صرف بیان ادعاهای بزرگی از این دست و وعده های حداکثری بدون عمل حداقلی و بدون فراهم سازی بسترها و مقدمات و پیش نیازهای اولیه، کافی است و این گونه امیال و آرزوهای ایده آلی، بدین شکل محقق می شود؟!

کوتاه سخن، بنا به آن ضرب المثل چینی که «سفر صد فرسنگی از قدم اول شروع می شود»، ناگفته پیداست برای طی طریقی که یک سوی آن، به وسعت «یک جهان پهناور» است، نمی توان چشم بر ظرفیت ها، تجارب، اندیشه ها و آرای صاحب نظران این عرصه در سطح منطقه و جهان فرو بست، بلکه می بایست با شاخص «درون زایی و بیرون نگری» فکر، برنامه ریزی و عمل کرد و جهانی عمل نمود ولاغیر ...


و اما متن کامل مصاحبه: 

زمینه‌ تبدیل مشهد به پایتخت فارسی زبانان جهان فراهم می‌شود

معاون شهردار مشهد با اشاره به برگزاری رویدادهای گفت‌وگوهای انتقال تجربه در شهرداری مشهد گفت: زمینه‌ تبدیل مشهد به پایتخت فارسی زبانان جهان فراهم می‌شود. 

شهریار آل‌شیخ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهداظهار داشت: یکی از راه‌های دستیابی به موفقیت بهره‌مندی از عنصر تجربه است که می‌تواند در قالب بهره‌گیری از تجربیات شخصی گذشته و یا استفاده از تجربه افراد موفق شکل گیرد. نباید فراموش کرد که این موضوع می‌تواند در الگوسازی فردی بسیار موثر باشد. منظور از الگوسازی تقلید صرف نیست بلکه آنچه در کنار تلاش مستمر اهمیت دارد، دریافت پیام مثبت از تجربیات بزرگان است.

وی با اشاره به برگزاری رویدادهای گفت‌وگوهای انتقال تجربه در شهرداری مشهد افزود: در نظر داریم فرصت دریافت تجربیات افراد موفق در حوزه‌های مختلف را برای علاقه‌مندان فراهم کنیم به همین منظور نخستین رویداد را درقالب رویداد انتقال تجربه، مهرماه سال گذشته با محوریت رسانه برگزار کردیم و در سال جدید نیز دومین رویداد گفت‌وگوهای انتقال تجربه (EST) را این بار در حوزه ادبیات، در 6 و 7 تیرماه 1398 در تالار شهر مشهد برگزار خواهیم کرد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد افزود: در این رویداد چهره‌های شاخص در حوزه ادبیات همچون هوشنگ مرادی کرمانی، محمدعلی بهمنی، مهدی فروزان، شکوه قاسم نیا، محمد شمس لنگرودی، پیمان خاکسار و رستاک حلاج حضور خواهند داشت که علاقه‌مندان می‌توانند با شرکت در این رویداد از تجربیات این افراد بهره‌مند شوند.

وی در ادامه با اشاره به اضافه شدن بخش جدیدی به رویداد گفت‌وگوهای انتقال تجربه (Talking Books) گفت: در این رویداد برای نخستین بار فرصتی فراهم می‌شود تا علاقه‌مندان برای مدتی در برابر میهمانان برنامه قرار گیرند و سوالات خود را از آنها بپرسند.

آل‌شیخ با اشاره به اینکه مشهد شهری با تاریخچه ادبی و ظرفیت‌های فراوان در این حوزه است، گفت: بزرگان زیادی در حوزه شعر و ادب پارسی هستند که اهل مشهد یا خراسانی هستند و این امتیاز برای مشهد همیشگی و ماندگار است؛ باید تلاش کنیم شهروندان و زائران، بیشتر با این پیشینه ادبی و تاریخی آشنا شوند و در کنار آن ما در تلاش هستیم که مردم نیز در این حوزه فعال‌تر شده و زمینه‌های تبدیل شدن مشهد به پایتخت فارسی زبانان جهان فراهم شود.

رویداد گفت‌وگوهای انتقال تجربه، 6 تیرماه ساعت 16 در تالار شهر مشهد و 7 تیرماه ساعت 10 الی 13 و 16 الی 20 در سالن همایش‌های شهرکتاب واقع در چهارراه ابوطالب برگزار می‌شود، علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی www.estevents.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/ ۰۳ تیر ۱۳۹۸ 

آخرین ویرایش: جمعه 7 تیر 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic