اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

شهری/ یادداشت فرهیخت: نقدی بر یک آرزو: «زمینه تبدیل مشهد به پایتخت فارسی زبانان جهان فراهم می‌شود!»

   |  پنجشنبه 6 تیر 1398
align=bottom
به قلم محمد منصف پور | نقدی بر یک آرزو: «زمینه تبدیل مشهد به پایتخت فارسی زبانان جهان فراهم می‌شود!» شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد گفت: زمینه تبدیل مشهد به پایتخت فارسی زبانان جهان فراهم می‌شود! بدیهی است تحقق هر آرزویی مستلزم تمهید مقدمات و ...
... پیش نیازهاست و بدون توجه به این ملزومات اولیه، امکان تحقق آن نقطه مطلوب میسور نیست. حال ضمن تقدیر و سپاس از حسن توجه ارزشمند و قابل ارج معاون شهردار نسبت به رویکرد «بین المللی شهر»، فقط یکی دو سئوال مهم باقی می ماند: 

در حالی که حتی «یک میهمان غیرایرانی» چه به عنوان شرکت کننده و چه به عنوان سخنران - حتی از همین کشورهای فارس زبان نزدیک مانند تاجیکستان و افغانستان و یا کشورهایی که صدها سال کرسی زبان فارسی دارند مانند هند و پاکستان و... - به این همایش دعوت نشده!

مادامی که حتی بحث ارتباط ویدئویی از راه دور با میهمان یا میهمانان غیر ایرانی در این همایش دیده نشده - اگر فرض را بر این بگذاریم این عدم دعوت به دلیل صرفه جویی و اجتناب از هزینه های نه چندان زیاد ایاب و ذهاب و اسکان و پذیرایی از میهمانان غیرایرانی باشد- پس چگونه می توان توقع و انتظار داشت «زمینه تبدیل مشهد به پایتخت فارسی زبانان جهان فراهم شود؟!»

آیا صرف بیان ادعاهای بزرگی از این دست و وعده های حداکثری بدون عمل حداقلی و بدون فراهم سازی بسترها و مقدمات و پیش نیازهای اولیه، کافی است و این گونه امیال و آرزوهای ایده آلی، بدین شکل محقق می شود؟!

کوتاه سخن، بنا به آن ضرب المثل چینی که «سفر صد فرسنگی از قدم اول شروع می شود»، ناگفته پیداست برای طی طریقی که یک سوی آن، به وسعت «یک جهان پهناور» است، نمی توان چشم بر ظرفیت ها، تجارب، اندیشه ها و آرای صاحب نظران این عرصه در سطح منطقه و جهان فرو بست، بلکه می بایست با شاخص «درون زایی و بیرون نگری» فکر، برنامه ریزی و عمل کرد و جهانی عمل نمود ولاغیر ...


و اما متن کامل مصاحبه: 

زمینه‌ تبدیل مشهد به پایتخت فارسی زبانان جهان فراهم می‌شود

معاون شهردار مشهد با اشاره به برگزاری رویدادهای گفت‌وگوهای انتقال تجربه در شهرداری مشهد گفت: زمینه‌ تبدیل مشهد به پایتخت فارسی زبانان جهان فراهم می‌شود. 

شهریار آل‌شیخ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهداظهار داشت: یکی از راه‌های دستیابی به موفقیت بهره‌مندی از عنصر تجربه است که می‌تواند در قالب بهره‌گیری از تجربیات شخصی گذشته و یا استفاده از تجربه افراد موفق شکل گیرد. نباید فراموش کرد که این موضوع می‌تواند در الگوسازی فردی بسیار موثر باشد. منظور از الگوسازی تقلید صرف نیست بلکه آنچه در کنار تلاش مستمر اهمیت دارد، دریافت پیام مثبت از تجربیات بزرگان است.

وی با اشاره به برگزاری رویدادهای گفت‌وگوهای انتقال تجربه در شهرداری مشهد افزود: در نظر داریم فرصت دریافت تجربیات افراد موفق در حوزه‌های مختلف را برای علاقه‌مندان فراهم کنیم به همین منظور نخستین رویداد را درقالب رویداد انتقال تجربه، مهرماه سال گذشته با محوریت رسانه برگزار کردیم و در سال جدید نیز دومین رویداد گفت‌وگوهای انتقال تجربه (EST) را این بار در حوزه ادبیات، در 6 و 7 تیرماه 1398 در تالار شهر مشهد برگزار خواهیم کرد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد افزود: در این رویداد چهره‌های شاخص در حوزه ادبیات همچون هوشنگ مرادی کرمانی، محمدعلی بهمنی، مهدی فروزان، شکوه قاسم نیا، محمد شمس لنگرودی، پیمان خاکسار و رستاک حلاج حضور خواهند داشت که علاقه‌مندان می‌توانند با شرکت در این رویداد از تجربیات این افراد بهره‌مند شوند.

وی در ادامه با اشاره به اضافه شدن بخش جدیدی به رویداد گفت‌وگوهای انتقال تجربه (Talking Books) گفت: در این رویداد برای نخستین بار فرصتی فراهم می‌شود تا علاقه‌مندان برای مدتی در برابر میهمانان برنامه قرار گیرند و سوالات خود را از آنها بپرسند.

آل‌شیخ با اشاره به اینکه مشهد شهری با تاریخچه ادبی و ظرفیت‌های فراوان در این حوزه است، گفت: بزرگان زیادی در حوزه شعر و ادب پارسی هستند که اهل مشهد یا خراسانی هستند و این امتیاز برای مشهد همیشگی و ماندگار است؛ باید تلاش کنیم شهروندان و زائران، بیشتر با این پیشینه ادبی و تاریخی آشنا شوند و در کنار آن ما در تلاش هستیم که مردم نیز در این حوزه فعال‌تر شده و زمینه‌های تبدیل شدن مشهد به پایتخت فارسی زبانان جهان فراهم شود.

رویداد گفت‌وگوهای انتقال تجربه، 6 تیرماه ساعت 16 در تالار شهر مشهد و 7 تیرماه ساعت 10 الی 13 و 16 الی 20 در سالن همایش‌های شهرکتاب واقع در چهارراه ابوطالب برگزار می‌شود، علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی www.estevents.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/ ۰۳ تیر ۱۳۹۸ 

آخرین ویرایش: جمعه 7 تیر 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات