اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان و افغانستان و در نهایت به دوحه قطر
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

گردشگری/ مرز خسروی مسیر امن تردد گردشگران عراقی به ایران بویژه برای زیارت حرم رضوی در مشهد

   |  پنجشنبه 30 خرداد 1398
align=bottom
مرز رسمی خسروی با داشتن بزرگترین پایانه زمینی و بین المللی خاورمیانه، به عنوان امن ترین، راحت ترین و اصلی ترین مسیر سفر مسافران و گردشگران عراقی است که این روزها برای زیارت مشهد مقدس وارد کشورمان می شوند. مرز خسروی در شهرستان قصرشیرین با قدمت بسیار طولانی در گذشته جزیی از راه ابریشم بوده به طوری که مرز خسروی - منذریه مسیر اصلی جاده به سوی بغداد ...
... پایتخت کشور عراق است که این جاده در ادامه به کشور سوریه متصل شده و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

مرز خسروی این روزها اگرچه در انتظار بازگشایی مجدد و رخدادی مهم برای حضور دوباره زائران ایرانی است که از کشورمان عازم عتبات عالیات شوند اما روزانه پذیرای شمار زیادی از زائران عراقی است که وارد ایران می شوند، از این رو معبر و مسیری مناسب و مطلوب برای گردشگران همسایه غربی است.

مرز رسمی خسروی در قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زائران ایرانی و عراقی است.

پس از فروپاشی رژیم بعث و همچنین نابودی داعش در کشور عراق، شمار مسافرانی که از مرز خسروی روانه کشورمان می شوند بسیار زیاد است به گونه ای که این مرز بین المللی هم اکنون کانون گردشگران عراقی برای ورود به ایران است.

هتل‌ها و اماکن اقامتی مناسب و مطلوب، بزرگترین پایانه بین المللی خاورمیانه با سرسراهای ورود و خروج مجزا، راه دسترسی مناسب و مسیر آسفالته همگی از امکاناتی است که باعث شده تا مرز خسروی این روزها به گذرگاه اصلی مورد انتخاب مسافران بخصوص عراقی‌ها برای ورود به ایران تبدیل شود.

امکاناتی که در مرز خسروی هست به اذعان تمامی مسئولان کشورمان قابل قیاس با هیچ مرز دیگری نیست و به طور یقین می توان گفت خسروی همواره در بحث تجهیزات و امکانات پیشرو در بین استان های هم مرز با عراق بوده است.

وجود ۱۴ هتل و مهمانپذیر در قصرشیرین

فرماندار قصرشیرین گفت: وجود مکان‌های اقامتی شامل ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت در قصرشیرین، دلیل انتخاب مرز خسروی از سوی مسافران برای سفر به عراق است.

مرادعلی تاتار به ایرنا افزود: وجود بزرگترین پایانه بین المللی زمینی خاورمیانه در خسروی که سال ۸۱ با ۷.۵ میلیارد تومان به بهره برداری رسید و همچنین ایجاد زیرساخت های مناسب در مرز و دیگر قابلیت ها همچون راه دسترسی مناسب باعث شده که روزانه پذیرای شمار زیادی از مسافران عراقی و زوار انفرادی ایرانی و به بیانی دیگر کانونی برای گردشگری مذهبی باشیم.

با پیگیری مسئولان استان کرمانشاه و با ابلاغ نامه‌ای از سوی وزارت کشور مبنی بر بازگشایی مرز خسروی در ۲۸ اسفند ۹۳ به استانداری کرمانشاه، اکنون این مرز رسمی و بین المللی بازگشایی و آماده تردد کاروانی زائران عتبات عالیات است.

با همت مسئولان و تلاش اعضای کمیته ستاد اربعین، زیرساخت‌ها، امکانات و ظرفیت‌های بسیار خوبی برای پذیرایی از زائران حسینی در مرز رسمی خسروی فراهم شده است.

ورود هشت هزار و ۶ا۶ مسافر ایرانی و عراقی از مرز خسروی در سال جاری

فرماندار قصرشیرین گفت: از ابتدای امسال تاکنون در مجموع هشت هزار و ۶۱۶ تن از مسافران ایرانی و عراقی از مرز رسمی خسروی به داخل کشورمان و عراق تردد کرده‌اند.

تاتار افزود: از مجموع ترددهای صورت گرفته، ۵۴۸ تن ایرانی و هشت هزار و ۶۸ تن عراقی بوده اند.

وی اظهار داشت: همچنین پارسال ۳۴ هزار و ۷۵ مسافر و زائر عراقی به صورت انفرادی از مرز رسمی خسروی تردد کرده اند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۷۰۹ تن وارد کشور شدند و ۱۷ هزار و ۳۶۶ مسافر نیز از طریق این مرز رسمی به عراق عزیمت کرده اند.

امکانات مطلوب و آمادگی پذیرش زائران ایرانی در مرز خسروی

به گفته نماینده عالی دولت در قصرشیرین، اقدام های بسیار خوبی برای تقویت زیرساخت ها در مرز رسمی خسروی صورت گرفته که اکنون این مرز علاوه بر حضور زائران عراقی آمادگی کامل برای تردد کاروان های زائر ایرانی را نیز داشته باشد.

تاتار افزود: هم اکنون مرز خسروی دارای ۲۹ گیت گذرنامه با ۵۸ کاربر است که زمینه تردد ۵۸ مسافر و زائر را ظرف مدت یک دقیقه دارد.

وی از دیگر اقدام های انجام شده در مرز خسروی را احداث گیت های گذرنامه های جدید، احداث فیبرنوری، تجهیز سرسراهای ورود و خروج زائر، ایجاد سرویس های بهداشتی، ایجاد دستگاه برج نوری، نوسازی دوربین های داخل سالن های ورود و خروج و محوطه پایانه نام برد.

تاتار گفت: اکنون روزانه به طور میانگین ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن از مسافران و زائران عراقی از مرز خسروی وارد کشورمان می شوند که البته خواست قلبی مردم مرزنشین قصرشیرین نیز بازگشایی مرز خسروی به روی کاروان زائران ایرانی عتبات عالیات است و تلاش‌ها و رایزنی‌های بسیاری نیز از سوی مقامات کشورمان در این راستا انجام شده است.

وی بیان کرد: مسافت کوتاه مرز خسروی با شهرهای زیارتی عراق و پایتخت این کشور، مسیر مناسب، وجود امکانات و زیرساخت‌های مناسب در قصرشیرین باعث شده که مسافران مرز خسروی را برای ورود به کشورمان انتخاب کنند.

بازگشایی مرز خسروی برای تردد کاروان های ایرانی در انتظار نامه نخست وزیر عراق

رئیس سازمان حج و زیارت استان کرمانشاه گفت: بازگشایی مرز خسروی در انتظار نامه کتبی نخست‌وزیری عراق به سفارت جمهوری اسلامی ایران است.

حامد دارابی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون تمام زیرساخت‌ها در مرز خسروی آماده تردد زائران است و در رابطه با بازگشایی همه رایزنی ها و موافقت ها صورت گرفته و برای تامین امنیت زائران ایرانی نیز فرمانده عملیات بغداد و فرمانده استان دیاله نیز اعلام آمادگی کرده اند و تنها منتظر اعلام کتبی نخست وزیر عراق به سفارت کشورمان هستیم.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

گزارش از نازنین باباخانی /  ایرنا

مرز خسروی مسیر امن تردد گردشگران عراقی به ایران
آخرین ویرایش: پنجشنبه 30 خرداد 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      ادامه ...

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات