مشهد در آئینه ی دیپلماسی های فعال هفته

  دیپلماسی سیاسی:   تشرف   وزیر امور خارجه پاکستان  به حرم مطهر رضوی - مشهد

  دیپلماسی مذهبی:   تقاضای  هفتاد و یک کشور خارجی   برای شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مشهد

  دیپلماسی مذهبی:   دیدار و گفتگوی جمعی از  شیوخ قبایل سوریه   با تولیت آستان قدس رضوی در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

پروفسور میتسو یوشیدا
رییس کارگروه آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا):
شهرداری مشهد در زمینه مدیریت پسماند موفق عمل کرده است
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ تشرف جمعی از استادان و دانشجویان کشور آلمان، میهمانان کنگره بین‌المللی التهام سیستم عصبی به حرم مطهر رضوی

   |  شنبه 25 خرداد 1398
align=bottom
گروهی ۱۷ نفره از استادان و دانشجویان آلمانی که برای شرکت در سومین کنگره بین‌المللی التهاب سیستم عصبی به مشهد سفر کرده‌اند، به زیارت حرم امام رضا(ع) مشرف شدند. یک متخصص مغز و اعصاب از کشور آلمان که عضو گروه زائرین آلمانی بود، گفت: من تا کنون چنین صحنه‌هایی را نه در آلمان و نه در هیچ کشور دیگری ندیده بودم. لیونی گلفس افزود: دیدن این همه جمعیت که برای پیوند با مقدسات خود ...
... از کیلومتر‌ها دورتر به آرامگاه یکی از پیشوایان دینی آمده بودند همه‌ ما را شگفت زده و متحیر کرد.

وی اضافه کرد: احساساتی که این جمعیت از خود بروز می‌دادند و اینکه با آرامش و تضرع در کنار حرم امام شان می‌ایستادند و اشک می‌ریختند یکی از زیباترین جلوه‌های معنوی است که من و همکارانم تا کنون دیده ایم.

وی اظهار کرد: از سوی دیگر عظمت ساختار‌های فیزیکی این مکان مقدس و تأسیسات جانبی که برای رفاه و آسایش زائرین در نظر گرفته شده بود بسیار تعجب برانگیز بود.

گلفس همچنین در خصوص تأثیر زیارت و آرامش روانی ناشی از این مراسم در درمان تسکینی التهابات مغز و در کاهش اضطراب گفت: ما در آلمان چنین مراسمی را نداریم و در مذاهب مسیحی نیز حداکثر چند نفر از افراد که غالبا سالمند هستند روز‌های یکشنبه در کلیسا شرکت می‌کنند و دعا می‌خوانند.

وی افزود:، اما اینکه این همه جمعیت در سنین و گروه‌های مختلف اجتماعی و بخصوص جوانان که معمولا کمتر در مراسم مذهبی دیده می‌شوند، در یک مکان گرد آیند و ضمن دعا و مراسم مذهبی، تضرع کنند و اشک بریزند و از خدا درخواست بخشش گناهان شان را داشته باشند یک ظرفیت بسیار مهم کاهش اضطراب اجتماعی به حساب می‌آید.

وی تأکید کرد: تنها موردی که شاید در مقیاس خیلی خیلی کوچک بتوان در این زمینه آن را در آلمان با ایران مقایسه کرد گروه درمانی است که ما در مراکز درمانی خودمان در حد چند نفر گرد هم می‌آییم و بیماران وضعیت خودشان را باز گو می‌کنند و هیچ گونه تقدسی هم در کار نیست.

استاد دانشگاه مونستر آلمان همچنین گفت: بی تردید این ظرفیت بازآفرینی احساسات، تخلیه‌ی روانی و آرامش مندی ناشی از این مراسم مذهبی، باید به طور جدی‌تر در درمان اضطراب و استرس مورد توجه قرار گیرد.

وی که به همراه گروه زائران آلمانی از قسمت‌های مختلف حرم، موزه، صحن‌ها و ساختار‌های جانبی حرم رضوی بازدید داشتند این سفر را به یاد ماندنی توصیف کرد و گفت: امیدوارم همکاران ایرانی من از این مسائل در اضطراب زدایی بیماران شان بهره مندی کافی ببرند.

پروفسور نیکو ملتسار، استاد دیگر دانشگاه مونستر نیز در این مورد گفت: ما چنین مراسم و مکانی در کشور آلمان نداریم و اصلا چنین مراسمی را نمی‌شناسیم بنا بر این دیدن این همه جمعیت که در کمال آرامش و در حالاتی احترام آمیز و محبت آمیز در حال مناجات و دعا هستند واقعا غیر قابل باور بود.

وی اظهار داشت: واقعا باعث شگفتی ما شد و امر بسیار غریبی بود که این همه انسان در سنین و گروه‌های مختلف، تا این حد متواضعانه، محترمانه و در کمال صلح و آرامش در کنار یکدیگر به مناجات و دعا مشغول هستند و هیچ اندیشه‌ی دیگری به جز معنویات ندارند.

فوق تخصص مغز و اعصاب آلمانی در خصوص تأثیر اینگونه مراسم در کاهش اضطرابات و التهابات سیستم عصبی گفت: هر عامل معنوی که بتواند به آرامش شخص بینجامد و یا به تخلیه‌ی روانی فرد کمک کند در کاهش میزان اضطراب، مؤثر است و از نظر پزشکی اعصاب، اهمیت بالایی دارد.

این استاد علوم اعصاب با شنیدن اینکه افراد زیادی به صورت داوطلبانه به زائران حرم کمک می‌کنند و هیچ مبلغ مادی دریافت نمی‌کنند اضافه کرد: من به عنوان یک استاد دانشگاه آلمان آرزو می‌کنم که ما چنین محیطی و چنین مراسمی در کشور خودمان می‌داشتیم که بتواند این معنویت فراگیر را در مردم ایجاد کند.

پرفسور ملتسار در خصوص وضعیت معماری و ساختاری بنای حرم نیز گفت: روابط فعلی بین المللی که بر مسائل دیگری تکیه دارد، باعث شده کشور‌ها و ملت‌ها نتوانند از عمق تاریخ و فرهنگ ایرانی مطلع شوند و به ظرایف این فرهنگ باستانی پی ببرند.

خبرگزاری دانشجو به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد


آخرین ویرایش: شنبه 25 خرداد 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو