اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان و افغانستان و در نهایت به دوحه قطر
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد: برای رسیدن به اهداف علمی انقلاب، باید با تمام دنیا گفتمان علمی داشته باشیم

   |  پنجشنبه 23 خرداد 1398
align=bottom
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برای رسیدن به اهداف علمی انقلاب اسلامی در سطح داخلی و بین المللی، تقویت بنیه علمی کشور و تعامل علمی با جهان، باید با تمام دنیا گفتمان داشته باشیم. به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا دارابی صبح امروز چهارشنبه ۲۲ خرداد در مراسم افتتاحیه سومین کنگره بین المللی التهاب در سیستم عصبی که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ....
... در حال برگزاری است با بیان این مطلب افزود: اگر می خواهیم در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم باید معیارهای بین المللی در زمینه علم و دانش را به دست آوریم.

وی ارتباط با دانشگاه های مطرح منطقه و جهان را یکی از اهداف طرح تحول و نوآوری در آموزش وزارت بهداشت ذکر کرد و گفت: برای ایجاد و ارتقای این ارتباط، باید توانمندی های علمی خود را افزایش دهیم و به سمت دانشگاه های نسل سوم که کارآفرینی را محور برنامه های خود قرار داده اند حرکت کنیم.

وی با اشاره به سابقه حرکت ها و تحولات علمی در دوران پس از انقلاب اسلامی گفت: تا پیش از پایان جنگ تحمیلی، درگیر مسائل انقلاب و دفاع مقدس بودیم و وضعیت علمی خوبی نداشتیم اما پس از جنگ، درهای علمی کشور را گشودیم و از دانشگاه های نسل اول که صرفا آموزش و تولید نیروی انسانی بود گذر کردیم و به دانشگاه های نسل دوم که علاوه بر آموزش نیروی انسانی، تولید علم و پژوهش های علمی را در اولویت قرار می دهند رسیدیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در همین زمینه ادامه داد: اکنون در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، افتخار داریم که به سمت تحولات عظیم علمی در کشور حرکت می کنیم و ارتباطات علمی گسترده ای در سراسر کشور و درهمه دانشگاه های کشور با دنیا را شاهد هستیم.

وی به سابقه تحولات علمی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در راستای اسناد بالادستی تحول علمی و مأموریت هایی که در زمینه علوم اعصاب و گسترش ارتباطات بین المللی به این دانشگاه واگذار شده، حرکت های زیادی را برنامه ریزی و اجرا کرده است.

وی کسب رتبه های بالا در رتبه بندی ملی و بین المللی علمی توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد را یکی از جنبه های این تلاش گسترده توصیف کرد و گفت: در رتبه بندی تولید علم در مقیاس بین المللی به رتبه دوم کشور پس از دانشگاه تهران دست یافته ایم.

وی همچنین به رتبه بندی بین المللی پایگاه علمی تایمز اشاره کرد و گفت: در این رتبه بندی که ناظر بر تولید علم، آموزش، پژوهش، کسب درآمد صنعتی و وجهه بین المللی در دانشگاه های جهان است ایران به رتبه ۱۵۰ آسیا دست یافته است.

دکتر دارابی اضافه کرد: بر اساس این رتبه بندی، جایگاه جهانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ تعیین شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به برگزاری کنگره التهاب در سیستم عصبی گفت: به برکت برگزاری چنین اجتماعات و مجامع علمی که محلی برای بحث و تبادل نظر دانشمندان حوزه های مختلف فراهم می آورد هم در جهت اهداف بین المللی سازی دانشگاه حرکت می کنیم و هم اینکه تجربیات و اندوخته های علمی کشورمان را به دنیا معرفی می نماییم.

وی گفت: این کنگره فرصتی برای برقراری ارتباط علمی بین دانشگاه های علوم پزشکی مشهد و دانشگاه های اروپا و آلمان فراهم کرده و محلی برای تبادل دیدگاه های علمی در زمینه علوم بین رشته ای مغز و اعصاب ایجاد می نماید.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: اگر قرار باشد ارتباطات علمی را گسترش دهیم و در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم باید از انحصار طلبی و تنگ نظری بپرهیزیم.

دکتردارابی تأکید کرد: معتقدیم می توان با حفظ ارزش های انقلاب، در همه زمینه ها با جهان به گفتگو نشست و توانمندی های علمی و غنای فرهنگی کشورمان را به دنیا معرفی نمود.

وی تبادل دو سویه ی استاد و دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سایر دانشگاه های منطقه و جهان را از اهداف بین المللی سازی دانشگاه عنوان کرد و گفت: در این راستا در نظر داریم هم استادان ایران را به دانشگاه های جهان معرفی و از حضور آنها در سطح بین المللی بهره مند شویم و هم اینکه از تجربیات و دانش استادان سایر دانشگاه ها در مراکز علمی دانشگاه استفاده نماییم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی  مشهد از رئیس دانشگاه مونستر آلمان و استادان این دانشگاه که در این کنگره شرکت کرده اند تشکر کرد و گفت: حضور پژوهشگران آلمانی مغز و اعصاب در این مجمع علمی، فرصت گرانقیمتی است و ما امیدواریم که این کنگره زمینه های مناسب تری برای تعاملات علمی بین دو دانشگاه فراهم کند.

وی ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری کنگره التهاب در سیستم عصبی گفت: از استادان و پژوهشگران گروه نورولوژی، نوروساینس و روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد که در برگزاری این کنگره نقش ایفا کرده اند تشکر می کنم و امیدواریم این اجتماع علمی، زمینه مناسبی برای تبادلات علمی فراهم کند.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر با دانشگاه های غازان، استرالیا، تاتارستان و مونستر آلمان ارتباطات خوبی داریم و در حال گسترش این ارتباطات هستیم.

وی یادآور شد: همه این موفقیت ها به برکت وجود دانشجویان پیشرو و استادان دانش پژوه دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دست آمده است.

وی ضمن خوش آمد گویی به مهمانان آلمانی این کنگره، ایرانیان را مهمان نواز، خونگرم و مهربان توصیف کرد و گفت: با برنامه های فرهنگی که در جنب کنگره تدارک شده، گوشه ای از غنای فرهنگی کشور و استان تاریخ خراسان رضوی به مهمانان ارائه خواهد شد.آخرین ویرایش: جمعه 24 خرداد 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      ادامه ...

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات