مشهد در آئینه ی دیپلماسی های فعال هفته

  دیپلماسی دانشگاهی:   برپایی پنجمین   جشنواره بین المللی فرهنگ ملل با مشارکت 2100 دانشجو از 30 کشور جهان

  دیپلماسی اقتصادی:   برپایی نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اقتصاد شهری   با حضور ۲۷ سفیر جدید ایران    اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


برپایی آیین پایانی تورنمنت بین المللی فوتسال مشـهد
با حضور تیم های فوتسال کشورهای اسلواکی، بلاروس و تیم ملی کشورمان
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

شهری/ فرصت کم و شانس زیاد مشهد برای پیوستن به شبکه شهرهای خلاق یونسکو؛ رشت و اصفهان عضو اند

   |  چهارشنبه 1 خرداد 1398
توضیحاتی درباره شبکه شهرهای خلاق یونسکو و نقش شهرداری‎ها در معرفی آن‎ها به دنیا؛ گام‎های رو به جلوی مشهد در مسیر شهر خلاق شدن ... در اینکه مشهد شهر خلاقی در حوزه ادبیات و زبان فارسی است هیچ شک و تردیدی وجود ندارد، اما اگر در فرصت اندک باقیمانده بتوانیم فرآیند را درست طی کنیم، شانس مشهد برای اینکه این اتفاق برایش بیافتد و جزو شهرهای خلاق به حساب بیاید،... 
... زیاد است اما تنها تا تیرماه مهلت دارد که مدارک و زمینه‎های لازم را فراهم کند.

گام‎های رو به جلوی مشهد در مسیر شهر خلاق شدن
بیشتر از یازده سال از زمانی‎که یونسکو «شبکه شهرهای خلاق» را راه‌اندازی کرد، گذشته است. در این طرح یونسکو به معرفی شهرهایی می‌پردازد که براساس هفت معیار اصلی از سرتاسر جهان انتخاب و به فهرست «شبکه‌های شهرهای خلاق» افزوده می‌شوند. تاکنون، ایران با ثبت دو شهر، یعنی «رشت» به‎عنوان شهر خلاق غذا و «اصفهان» به ‎عنوان شهر صنایع دستی، به این شبکه راه یافته‌اند. مواردی که از سوی یونسکو نام‌گذاری شده و به جهان معرفی می‌شوند، بیش از مکان‌های دیگر مورد توجه قرار می‌گیرند. 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی شهرداری مشهد، شبکه شهرهای خلاق یونسکو در سال 2004 برای ترویج همکاری میان شهرهایی به راه افتاد که از خلاقیت به عنوان عاملی راهبردی برای پیشرفت پایدار شهری استفاده کرده بودند. 180 شهری که این شبکه را تشکیل داده‌اند، برای رسیدن به هدف مشترکی با هم کار می‌کنند؛ قرار دادن خلاقیت و صنایع فرهنگی در قلب برنامه‌های توسعه‌شان در سطح محلی و همکاری فعال در سطح بین‌المللی. با پیوستن به این شبکه، شهرها متعهد می‌شوند که فعالیت‌های مثبت‌شان را با هم به اشتراک بگذارند و میان بخش‌های خصوصی و عمومی و جامعه مدنی ایجاد همکاری کنند تا:

- آفرینش، تولید و توزیع فعالیت‌ها، محصولات و خدمات فرهنگی را تقویت کنند.
- کانون‌های خلاقیت و نوآوری و گسترش فرصت‌ها برای افراد آفریننده و حرفه‌ای در بخش فرهنگی را توسعه بدهند.
- دسترسی به زندگی فرهنگی و شرکت در آن، به ویژه برای گروه‌ها و افراد به حاشیه رانده‌شده و آسیب‌پذیر را بهبود ببخشند.
- ادغام کامل فرهنگ و خلاقیت در طرح‌های پیشرفت پایدار انجام شود.

* چه معیارهایی برای عضویت شهرها در شبکه شهرهای خلاق جهان وجود دارد؟
هر شهری که کاندیدای عضویت در این شبکه باشد، باید دارای یکی از معیارهای هفت‌گانه یونسکو شامل «ادبیات»‌، «خوراک شناسی»،‌ «صنایع دستی»‌، «موسیقی»‌، «هنرهای رسانه‌ای»‌، «هنرهای مردمی» و«طراحی» باشد. معیارهایی که بیانگر روح حاکم بر فعالیت‌های آن شهر خاص است. شهرداران ما متولیان اصلی شهر هستند و باید نگاهی کلان به توسعه پایدار داشته باشند و همان اندازه که به فاضلاب شهری اهمیت می‌دهند، فاضل کردن مردم یک شهر هم برایشان مهم باشد. حال که «آلمان»، «نروژ» و «فنلاند»، به درجه‌ای از توسعه پایدار رسیده‌اند که آشغال وارد می‌کنند و از آن در ساخت صنایع پیشرو بهره می‌برند، ما هم باید به ضرورت توجه فرهنگ و سرمایه‌گذاری در این زمینه توجه کنیم که سرمایه‌گذاری فرهنگی از بین نرود و به بار بنشیند. شهری که عضو این شبکه می‌شود به یک ظرفیت عظیم در حوزه‌ اشتراک‌گذاری اطلاعات، دست پیدا می‌کند. به عنوان مثال شهر «رشت» می‌تواند با دو منطقه دیگر در دنیا مانند شهرهایی از «اسپانیا» و «ایتالیا» که شهر «خلاق غذا» نام گرفته‌اند، از نظر اطلاعات داد و ستد کند. در واقع مهم‏ترین هدف این است که شهرهای خلاق در یک مختصات جغرافیایی فرهنگی با یکدیگر داد و ستد داشته باشند.
 شایستگی‎های لازم مشهد برای شهر خلاق شدن/ مشهد؛ مرکزیت خط و خوشنویسی در ایران

حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران می‎گوید: مشهد شایستگی لازم برای شهر خلاق شدن را دارا است.

وی در گفت‎‏وگو با خبرنگار ما به ارائه توضیحاتی می‎پردازد و می‎افزاید: چندی پیش در دیدار با شهردار، معاونان و مدیران شهری مشهد در کمیسیون ملی یونسکو در ایران، احساس کردیم اراده، عزم و فرهیختگی لازم بین مدیران شهری و شورای اسلامی شهر مشهد وجود دارد تا بتوانیم همکاری لازم با این افراد را داشته باشیم.
او با بیان اینکه مشهد به هر حال خراسان است؛ شهر امام رضا(ع) و توس است، ادامه می‎دهد: این شهر با امکانات بسیار خوب و چهره‎های بسیار درخشان ما را تشویق به همکاری بیشتر با این شهر می‎کند. برای شهر خلاق شدن، مشهد یکی از کاندیدها است، هرچند کاندیدهای دیگری هم داریم اما مشهد می‎تواند گزینه موثری در این مسیر باشد. 
ایوبی با عنوان اینکه شهر خلاق شدن یک فرآیند است، اضافه می‎کند: در اینکه مشهد شهر خلاقی در حوزه ادبیات و زبان فارسی است هیچ شک و تردیدی وجود ندارد، اما اگر در فرصت اندک باقیمانده بتوانیم فرآیند را درست طی کنیم، شانس مشهد برای اینکه این اتفاق برایش بیافتد و جزو شهرهای خلاق به حساب بیاید، زیاد است اما تنها تا تیرماه مهلت دارد که مدارک و زمینه‎های لازم را فراهم کند. 
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران می‎گوید: البته که راه برای دوره‌های بعدی بسته نیست، اما ما و همه همکاران‌مان در حال تلاش هستیم که بتوانیم فرآیند را به‎درستی طی کنیم؛ چون شهرهای دیگری هم هستند که از خیلی قبل‎تر شروع به آماده سازی کرده‎اند و از بعضی جهات از مشهد جلوتر هستند. 
او با بیان اینکه ما خیلی دنبال توسعه دفاتر یونسکو نیستیم، بیان می‎کند: در حال حاضر تنها یک دفتر استانی در شهر یزد داریم که آن هم به دلیل این است که تمام شهر یزد ثبت جهانی شده است. 
ایوبی می‏افزاید: در مورد مشهد هم در حال گفت‎وگو و بررسی هستم، با مدیران شهری هم صحبت شده و در پی آن هستیم که مرکزیتی برای خط و خوشنویسی یونسکو در شهر مشهد درست کنیم. چون تمدن‏های کهن مثل ایران، چین، ژاپن و کره هنری به نام خوشنویسی داشته و دارند.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با عنوان اینکه مشهد پرچم زبان پارسی و شاهنامه رو بلند کرده است، خاطرنشان می‎کند: به مدیران شهری مشهد پیشنهاد کرده‎ایم شاید بشود خط و خوشنویسی را هم اضافه کنیم و دبیرخانه‎ای با این مضمون در شهر مشهد افتتاح کنیم. که مرکزیت مشهد کامل شود و ما هم بتوانیم این بخش از یونسکو را در مشهد دایر کنیم.
او می‎گوید: خوشبختانه شهر مشهد و در مقیاس وسیع‌تر، خراسان بزرگ، شناسنامه خوبی برای معرفی ایران است؛ چراکه بسیاری از مفاخر و بزرگان دانش و علم و ادب و فرهنگ از این خطه برخاسته و آثار گرانقدری به دنیا عرضه کرده‌اند. 
ایوبی در همین راستا افزود: یونسکو که سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد است همواره در پی تجربیات نو، تاریخ و میراث فرهنگی و معنوی است که امیدواریم بتوانیم در معرفی هرچه شایسته‌تر مفاخر، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های شهر مشهد و به تبع آن جمهوری اسلامی ایران به دنیا، گام‌های موثری برداریم.
  مهین ساعدی
آخرین ویرایش: جمعه 17 خرداد 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو