مهمترین رویداد «دیپلماسی حمل و نقل» شهر

راه‌اندازی خطوط مسافربری جاده‌ای «مشهد– باكو» در آینده نزدیک


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

شهری/ فرصت کم و شانس زیاد مشهد برای پیوستن به شبکه شهرهای خلاق یونسکو؛ رشت و اصفهان عضو اند

   |  چهارشنبه 1 خرداد 1398
توضیحاتی درباره شبکه شهرهای خلاق یونسکو و نقش شهرداری‎ها در معرفی آن‎ها به دنیا؛ گام‎های رو به جلوی مشهد در مسیر شهر خلاق شدن ... در اینکه مشهد شهر خلاقی در حوزه ادبیات و زبان فارسی است هیچ شک و تردیدی وجود ندارد، اما اگر در فرصت اندک باقیمانده بتوانیم فرآیند را درست طی کنیم، شانس مشهد برای اینکه این اتفاق برایش بیافتد و جزو شهرهای خلاق به حساب بیاید،... 
... زیاد است اما تنها تا تیرماه مهلت دارد که مدارک و زمینه‎های لازم را فراهم کند.

گام‎های رو به جلوی مشهد در مسیر شهر خلاق شدن
بیشتر از یازده سال از زمانی‎که یونسکو «شبکه شهرهای خلاق» را راه‌اندازی کرد، گذشته است. در این طرح یونسکو به معرفی شهرهایی می‌پردازد که براساس هفت معیار اصلی از سرتاسر جهان انتخاب و به فهرست «شبکه‌های شهرهای خلاق» افزوده می‌شوند. تاکنون، ایران با ثبت دو شهر، یعنی «رشت» به‎عنوان شهر خلاق غذا و «اصفهان» به ‎عنوان شهر صنایع دستی، به این شبکه راه یافته‌اند. مواردی که از سوی یونسکو نام‌گذاری شده و به جهان معرفی می‌شوند، بیش از مکان‌های دیگر مورد توجه قرار می‌گیرند. 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی شهرداری مشهد، شبکه شهرهای خلاق یونسکو در سال 2004 برای ترویج همکاری میان شهرهایی به راه افتاد که از خلاقیت به عنوان عاملی راهبردی برای پیشرفت پایدار شهری استفاده کرده بودند. 180 شهری که این شبکه را تشکیل داده‌اند، برای رسیدن به هدف مشترکی با هم کار می‌کنند؛ قرار دادن خلاقیت و صنایع فرهنگی در قلب برنامه‌های توسعه‌شان در سطح محلی و همکاری فعال در سطح بین‌المللی. با پیوستن به این شبکه، شهرها متعهد می‌شوند که فعالیت‌های مثبت‌شان را با هم به اشتراک بگذارند و میان بخش‌های خصوصی و عمومی و جامعه مدنی ایجاد همکاری کنند تا:

- آفرینش، تولید و توزیع فعالیت‌ها، محصولات و خدمات فرهنگی را تقویت کنند.
- کانون‌های خلاقیت و نوآوری و گسترش فرصت‌ها برای افراد آفریننده و حرفه‌ای در بخش فرهنگی را توسعه بدهند.
- دسترسی به زندگی فرهنگی و شرکت در آن، به ویژه برای گروه‌ها و افراد به حاشیه رانده‌شده و آسیب‌پذیر را بهبود ببخشند.
- ادغام کامل فرهنگ و خلاقیت در طرح‌های پیشرفت پایدار انجام شود.

* چه معیارهایی برای عضویت شهرها در شبکه شهرهای خلاق جهان وجود دارد؟
هر شهری که کاندیدای عضویت در این شبکه باشد، باید دارای یکی از معیارهای هفت‌گانه یونسکو شامل «ادبیات»‌، «خوراک شناسی»،‌ «صنایع دستی»‌، «موسیقی»‌، «هنرهای رسانه‌ای»‌، «هنرهای مردمی» و«طراحی» باشد. معیارهایی که بیانگر روح حاکم بر فعالیت‌های آن شهر خاص است. شهرداران ما متولیان اصلی شهر هستند و باید نگاهی کلان به توسعه پایدار داشته باشند و همان اندازه که به فاضلاب شهری اهمیت می‌دهند، فاضل کردن مردم یک شهر هم برایشان مهم باشد. حال که «آلمان»، «نروژ» و «فنلاند»، به درجه‌ای از توسعه پایدار رسیده‌اند که آشغال وارد می‌کنند و از آن در ساخت صنایع پیشرو بهره می‌برند، ما هم باید به ضرورت توجه فرهنگ و سرمایه‌گذاری در این زمینه توجه کنیم که سرمایه‌گذاری فرهنگی از بین نرود و به بار بنشیند. شهری که عضو این شبکه می‌شود به یک ظرفیت عظیم در حوزه‌ اشتراک‌گذاری اطلاعات، دست پیدا می‌کند. به عنوان مثال شهر «رشت» می‌تواند با دو منطقه دیگر در دنیا مانند شهرهایی از «اسپانیا» و «ایتالیا» که شهر «خلاق غذا» نام گرفته‌اند، از نظر اطلاعات داد و ستد کند. در واقع مهم‏ترین هدف این است که شهرهای خلاق در یک مختصات جغرافیایی فرهنگی با یکدیگر داد و ستد داشته باشند.
 شایستگی‎های لازم مشهد برای شهر خلاق شدن/ مشهد؛ مرکزیت خط و خوشنویسی در ایران

حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران می‎گوید: مشهد شایستگی لازم برای شهر خلاق شدن را دارا است.

وی در گفت‎‏وگو با خبرنگار ما به ارائه توضیحاتی می‎پردازد و می‎افزاید: چندی پیش در دیدار با شهردار، معاونان و مدیران شهری مشهد در کمیسیون ملی یونسکو در ایران، احساس کردیم اراده، عزم و فرهیختگی لازم بین مدیران شهری و شورای اسلامی شهر مشهد وجود دارد تا بتوانیم همکاری لازم با این افراد را داشته باشیم.
او با بیان اینکه مشهد به هر حال خراسان است؛ شهر امام رضا(ع) و توس است، ادامه می‎دهد: این شهر با امکانات بسیار خوب و چهره‎های بسیار درخشان ما را تشویق به همکاری بیشتر با این شهر می‎کند. برای شهر خلاق شدن، مشهد یکی از کاندیدها است، هرچند کاندیدهای دیگری هم داریم اما مشهد می‎تواند گزینه موثری در این مسیر باشد. 
ایوبی با عنوان اینکه شهر خلاق شدن یک فرآیند است، اضافه می‎کند: در اینکه مشهد شهر خلاقی در حوزه ادبیات و زبان فارسی است هیچ شک و تردیدی وجود ندارد، اما اگر در فرصت اندک باقیمانده بتوانیم فرآیند را درست طی کنیم، شانس مشهد برای اینکه این اتفاق برایش بیافتد و جزو شهرهای خلاق به حساب بیاید، زیاد است اما تنها تا تیرماه مهلت دارد که مدارک و زمینه‎های لازم را فراهم کند. 
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران می‎گوید: البته که راه برای دوره‌های بعدی بسته نیست، اما ما و همه همکاران‌مان در حال تلاش هستیم که بتوانیم فرآیند را به‎درستی طی کنیم؛ چون شهرهای دیگری هم هستند که از خیلی قبل‎تر شروع به آماده سازی کرده‎اند و از بعضی جهات از مشهد جلوتر هستند. 
او با بیان اینکه ما خیلی دنبال توسعه دفاتر یونسکو نیستیم، بیان می‎کند: در حال حاضر تنها یک دفتر استانی در شهر یزد داریم که آن هم به دلیل این است که تمام شهر یزد ثبت جهانی شده است. 
ایوبی می‏افزاید: در مورد مشهد هم در حال گفت‎وگو و بررسی هستم، با مدیران شهری هم صحبت شده و در پی آن هستیم که مرکزیتی برای خط و خوشنویسی یونسکو در شهر مشهد درست کنیم. چون تمدن‏های کهن مثل ایران، چین، ژاپن و کره هنری به نام خوشنویسی داشته و دارند.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با عنوان اینکه مشهد پرچم زبان پارسی و شاهنامه رو بلند کرده است، خاطرنشان می‎کند: به مدیران شهری مشهد پیشنهاد کرده‎ایم شاید بشود خط و خوشنویسی را هم اضافه کنیم و دبیرخانه‎ای با این مضمون در شهر مشهد افتتاح کنیم. که مرکزیت مشهد کامل شود و ما هم بتوانیم این بخش از یونسکو را در مشهد دایر کنیم.
او می‎گوید: خوشبختانه شهر مشهد و در مقیاس وسیع‌تر، خراسان بزرگ، شناسنامه خوبی برای معرفی ایران است؛ چراکه بسیاری از مفاخر و بزرگان دانش و علم و ادب و فرهنگ از این خطه برخاسته و آثار گرانقدری به دنیا عرضه کرده‌اند. 
ایوبی در همین راستا افزود: یونسکو که سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد است همواره در پی تجربیات نو، تاریخ و میراث فرهنگی و معنوی است که امیدواریم بتوانیم در معرفی هرچه شایسته‌تر مفاخر، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های شهر مشهد و به تبع آن جمهوری اسلامی ایران به دنیا، گام‌های موثری برداریم.
  مهین ساعدی
آخرین ویرایش: جمعه 17 خرداد 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht