اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

شهری/ ۲۳ تا 27 خرداد 98، حضور شرکت های آلمانی، هلندی و ترکی در هجدهمین دوره نمایشگاه بین المللی گل و گیاه در مشهد + یادداشت فرهیخت

   |  سه شنبه 14 خرداد 1398
align=bottom
هجدهمین دوره نمایشگاه گل، گیاه و تجهیزات باغبانی مشهد از پنجشنبه ۲۳ خرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد آغاز خواهد شد. احمدیزدان پناه مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی با اشاره به استقبال بی نظیر شهروندان از نمایشگاه گل و گیاه و تجهیزات باغبانی در سال‌های گذشته، گفت: با توجه به همزمانی نمایشگاه امسال با ماه مبارک رمضان، تلاش کردیم ...
... برای رفاه حال شرکت کنندگان، بازدیدکنندگان و شهروندان مشهدی برگزاری آن به بعد از این ایام موکول شود.

وی ادامه داد: با توجه به حضور تولیدکنندگان گل و گیاه از نقاط مختلف کشور و همچنین شرکت‌های خارجی شامل کشورهای آلمان، هلند، ترکیه و بخش جذاب تولیدکنندگان گل‌های شاخه بریده، پیش بینی می‌شود استقبال از نمایشگاه امسال پر شورتر از سال‌های پیش باشد.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی گفت: نمایشگاه سال ۹۸ بزرگترین نمایشگاه گل و گیاه در کشور از نظر وسعت و تعداد شرکت کننده خواهد بود، چرا که قرار است شرکت‌های داخلی و خارجی تولید خود را در حدود ۳۰ هزار مترمربع فضای نمایشگاهی عرضه کنند.

یزدان پناه افزود: در نمایشگاه امسال بیش از ۷۰۰ غرفه به ارائه محصولات و تولیدات خود در زمینه گل، انواع گیاهان تزئینی و گلخانه‌ای مورد استفاده در فضاهای شهری و آپارتمانی و همچنین آخرین لوازم و تجهیزات صنعت گل و گیاه و تجهیزات پارکی خواهند پرداخت.

وی تصریح کرد: همزمان با برگزاری نمایشگاه گل و گیاه مشهد، پنجمین نمایشگاه تجهیزات پارکی نیز در فضای حدود ۲هزار متری سالن عطار نمایشگاه بین المللی این شهر دایر خواهد بود.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی گفت: هجدهمین نمایشگاه گل و گیاه و باغبانی مشهد و پنجمین نمایشگاه تجهیزات پارکی مشهد به مدت ۵ روز تا ۲۷ خرداد ماه از ساعت ۱۶ الی ۲۳ پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

یادداشت فرهیخت:

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان، ترکمنستان، هندوستان و... در این سری نمایشگاه ها غائب هستند؟! به راستی چرا؟ مگر نه این که اولویت اول و  راهبردی سیاست های شمال شرقی ترین استان مرزی و استراتژیک کشور در همه ی زمینه ها از جمله مباحث دیپلماسی شهری می بایست تعامل همه جانبه با همسایگان شرقی بویژه کشورهای اسلامی باشد؟!

هرچند از حضور نمایندگانی از کشورهایی چون ترکیه استقبال می کنیم، اما ترکیه همسایه ی غربی کشورماست و پاکستان، همسایه ی شرقی و اصطلاحاً بغل گوشمان؟! چطور می شود که مدیران نمایشگاهی ما، کشور بزرگ پاکستان را که مهد سرسبزی و طراوت و گل و گیاه هست با آن همه ظرفیت های عظیم و پتانسیل های ارزشمند اما مغفول و خاموش در حوزه های شهری بویژه در بحث فضای سبز را فراموش می کنند و به سراغ کشورهایی همچون آلمان و هلند می روند که استان ما یعنی خراسان رضوی، دارای کمترین اشتراکات و تبادلات اقتصادی و مراودات بازرگانی و از همه مهمتر در صنعت گل و گیاه، بسترهای ارتباطی با آنان است! 

اگر خود نگارنده این سطور به پاکستان بویژه ایالت پنجاب و شهر بزرگ لاهور - که اتفاقاً خواهر خوانده با مشهد هم هست - سفری رسمی آن هم 13 روزه در معیت شهردار وقت مشهد و هیئت همراه به این کشور نمی داشت، این گونه مطمئن نمی نگاشتم که «آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!»

همه می دانیم که ارزش افزوده ی اقتصادی حمل و نقل گل و گیاه، مانند سیمان و سایر محصولات صنعتی و حتی کشاورزی نیست و عمر گل، ضرب المثل فرهنگ و ادبیات ماست! اما نمایندگان شرکت های آلمانی و هلندی در این نمایشگاه حضور دارند که از مشهد هیچ پرواز مستقیمی به این کشورها وجود ندارد اما حتی یک نماینده از کشور پاکستان که در هفته دست کم یک پرواز از مشهد به مقصد لاهور برقرار است، نه تنها در این دوره از نمایشگاه بلکه در دوره های قبل نیز حضور ندارند!

متأسفانه آن قدر حوزه ی «شرکت های خارجی» در نمایشگاه گل و گیاه مشهد طی این چند دوره ضعیف و فقیر بوده که به خاطر دارم یکی دو سال گذشته، یکی از نمایندگان خانم شورای شهر مشهد در پاسخ به گلایه ی یکی از خبرنگاران مبنی بر علل قهر شرکت های خارجی با نمایشگاه های بین المللی مشهد گفته بود: در این نمایشگاه علاوه بر کشورهای آلمان و هلند، مردم ترکیه هم حضور دارند!!

این همه در حالی است که در راستای تعاملات پایاپای نمایشگاهی در دیپلماسی شهری، به راحتی می توان در نمایشگاه بین المللی مشهد به طرف های پاکستانی، افغانستانی ، ترکمنستانی، تاجیکستانی و هندی غرفه ی رایگان داد و متقابلاً در نمایشگاه های بین المللی آنان معادل همین متراژ غرفه را به صورت رایگان از آنان دریافت کرد و امکان معرفی و تبلیغ شرکت های ایرانی فعال در صنعت گل و گیاه را در این کشورها فراهم ساخت اما این که چرا به راحتی از کنار این همه ظرفیت های سهل الوصول برای توسعه ی روابط خارجی و تعاملات بین المللی مشهد با جهان پیرامون بویژه کشورهای اسلامی همسایه می گذریم و فرصت ها را یکی پس از دیگری می سوزانیم، سئوالی است که هنوز ما پس از ده سال رصد و پایش روزانه و مستمر رویدادها و مناسبات بین المللی شهر، پاسخ درستی نیافتیم جز یک کلام: «سوء مدیریت» و ناآشنایی مسئولان امر با این حوزه و در نهایت «ناکارآمدی» سیستم های اداری و دولتی و شهری در امر تجارت خارجی و در یک کلام، فقدان «بخش خصوصی فعال و علاقه مند به توسعه ی روابط» ...

عبدالرضا زرگری
14 خرداد 1398 
 


آخرین ویرایش: سه شنبه 14 خرداد 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic