مشهد در آئینه ی دیپلماسی های فعال هفته

  دیپلماسی دانشگاهی:   برپایی پنجمین   جشنواره بین المللی فرهنگ ملل با مشارکت 2100 دانشجو از 30 کشور جهان

  دیپلماسی اقتصادی:   برپایی نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اقتصاد شهری   با حضور ۲۷ سفیر جدید ایران    اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


برپایی آیین پایانی تورنمنت بین المللی فوتسال مشـهد
با حضور تیم های فوتسال کشورهای اسلواکی، بلاروس و تیم ملی کشورمان
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

نمایشگاهی/ در اختتامیه نمایشگاه قرآن مشهد چه گذشت؟ / نمایشگاه چهاردهم و دستاوردها؛ گزارش تصویری + فیلم

   |  سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
align=bottom
مراسم اختتامیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن مشهد در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد. در مراسم اختتامیه، استاندار خراسان رضوی و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به همراه جمعی از مسئولان شهری مشهد حضور داشتند. نمایشگاه قرآن امسال مشهد با یک سیاست‌گذاری صحیح،  مجددا به نمایشگاه بین‌المللی مشهد بازگشت و شاهد حضور پرشور مردم در ایام برگزاری نمایشگاه بود. ...

برپایی کرسی‌های تخصصی تلاوت با حضور قاریان بین‌المللی، گسترش فعالیت‌ها در بخش بین‌الملل و برپایی غرفه‌ها و برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان از جمله نکات شاخص نمایشگاه امسال قرآن و عترت مشهدمقدس بود.

در فیلم زیر شاهد بخشی از مراسم اختتامیه این نمایشگاه هستید که در آن از افراد و نفرات برگزیده نمایشگاه نیز تقدیر صورت گرفت:

تسنیم 
خبر دیگر در خصوص دستاوردهای نمایشگاه بین المللی قرآن مشهد حاکی است:

معاون اداره کل ارشاد خراسان رضوی: نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد حرکتی رو به جلو بود

مشهد- ایرنا- معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد نسبت به دوره های پیشین آن به ویژه نمایشگاه پارسال، به لحاظ کمی و کیفی حرکتی رو به جلو بود.
نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد حرکتی رو به جلو بود
حجت الاسلام محمدتقی کاظمی نسب روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد از 23 تا 30 اردیبهشت با 700 غرفه در گستره 18 هزار مترمربع با حضور فعالان قرآنی از 20 کشور جهان برپا شد. 
وی ادامه داد: یکی از شاخصهای مهم نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد فضای وسیع آن بود که در شبهای ماه رمضان فرصت مغتنمی را برای حضور خانواده ها و مخاطبان جامعه قرآنی در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی این شهر بوجود آورد. 
دبیر چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد گفت: رویکرد بین المللی و حضور فعالان قرآنی 20 ملیت از جهان اسلام به ویژه قاریان و ناشران برجسته ایرانی و خارجی را می توان از دیگر شاخصهای این نمایشگاه برشمرد.
وی افزود: هر شب از برگزاری نمایشگاه قرآن کرسی تلاوت با حضور 9 نفر از قاریان خارجی و 14 نفر از قاریان برجسته ایرانی اجرا شد که بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت. 
حجت الاسلام کاظمی نسب ادامه داد: همچنین نشستهای قرآنی هر شب در نمایشگاه قرآن و عترت مشهد با حضور دو نفر از اندیشمندان خارجی از کشورهای عمان و عراق و در مجموع 10 نشست نخبگانی با حضور اساتید دانشگاهها پیرامون موضوعات تخصصی قرآن و جهان اسلام برگزار شد. 
وی گفت: 110 ناشر قرآنی شامل 15 ناشر خارجی در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد حضور داشتند که که علاوه بر عرضه تازه های انتشاراتشان، 45 ناشر دیگر بین المللی را زیر پوشش قرار داده بودند. 
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: در طول ایام برگزاری نمایشگاه قرآن و عترت مشهد 30 عنوان کتابهای جدید نیز رونمایی شدند که مهمترین آنها کتابهای صوتی حوزه عفاف و حجاب هستند. 
وی یکی دیگر از شاخصهای این رویداد فرهنگی را حضور پررنگ جوانان، نوجوانان و کودکان ذکر و بیان کرد: نهادهایی از جمله دبیرخانه کانونهای مساجد، اوقاف و امور خیریه، آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نیز آستان قدس رضوی در چارچوب نمایشگاه قرآن مشهد غرفه هایی را به کودکان و نوجوانان اختصاص دادند. این نهادها هر شب برنامه های معارفی و آموزه های دینی، قصه های قرآنی، تصویرسازی آیات قرآنی و آموزش نماز را به سبک و سیاق کودکانه یا در سطح نوجوانان اجرا کردند. 
حجت الاسلام کاظمی نسب ادامه داد: از کل موسسات قرآنی که در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد حضور داشتند رویکرد 10 موسسه طراحی برنامه هایی برای کودکان و نوجوانان بود. 
وی گفت: حوزه علمیه مشهد نیز در این نمایشگاه از باب ارائه مشاوره های قرآنی و معرفی ظرفیتهای حوزه برای ترویج سبک زندگی قرآنی و مفاهیم دینی فعالیت چشمگیری داشت. 
دبیر چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد افزود: دانشگاهیان نیز در این نمایشگاه حضوری پررنگ و غرفه های بیشتری نسبت به پارسال داشتند و فعالیت آنها در حوزه ارائه تازه های نشر و امور قرآنی دانشگاهها به خوبی در نمایشگاه منعکس شد. 
وی ادامه داد: همچنین در مراسم پایانی چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد 35 برگزیده 'جشنواره مطالعات گامی به سوی قرآن' مربوط به بخش دانشگاهیان با حضور مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاههای خراسان رضوی معرفی شده و از آنان تقدیر به عمل آمد. 
حجت الاسلام کاظمی نسب در ادامه 'برنامه های جنبی' این رویداد فرهنگی را نیز از شاخصهای مهم آن توصیف و بیان کرد: اجرای سحرخوانی، پرده خوانی، نمایش تئاتر خیابانی، برپایی کارگاههای خوشنویسی کتابت قرآن، نمایش پویانمایی و فیلمهای کوتاه سینمای جوان توسط کمیته هنری با در اختیار داشتن 30 غرفه در نمایشگاه قرآن مشهد بسیاری از مخاطبان را به سوی خود جذب کرد. 
وی همچنین 'جشنواره غذای ملل' از دیگر برنامه های برجسته ذکر و بیان کرد: در این چارچوب 50 نوع غذای ویژه ماه مبارک رمضان از کشورهای مختلف جهان اسلام به بازدیدکنندگان معرفی شد. 
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در ادامه گفت: 12 غرفه برتر بخشهای کودک، بین الملل، عفاف و حجاب، ناشران داخلی، رسانه قرآنی، هنری، موسسات قرآنی، نشر دیجیتال، ناشران خارجی، تشکل مردمی و کانونهای مساجد در مراسم پایانی نمایشگاه قرآن مشهد مورد تقدیر قرار گرفتند. 

عرضه 70 عنوان کتاب به 22 زبان در نمایشگاه قرآن مشهد

مشهد- ایرنا- مدیر ارتباطات و امور بین الملل جامعه المصطفی العالمیه مشهد گفت: از 300 عنوان کتاب با مفاهیم قرآنی و دینی عرضه شده در غرفه این نهاد در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد، 70 عنوان کتاب به 22 زبان چاپ شده اند.
عرضه 70 عنوان کتاب به 22 زبان در نمایشگاه قرآن مشهد
هادی هاشمی روز شنبه در حاشیه برگزاری این نمایشگاه طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد کتاب را دانشجویان جامعه المصطفی ترجمه یا تالیف نموده اند.
وی اظهار داشت: همچنین در غرفه جامعه المصطفی در این نمایشگاه، قرآن های ترجمه شده به چهار زبان چینی، انگلیسی، اردو و فرانسه توسط دانشجویان این مرکز آموزشی به نمایش درآمده است.
وی با اشاره به حضور سه هزار و 500 طلبه از 72 کشور در جامعه المصطفی مشهد گفت: مرکز بین المللی ترجمه و نشر آثار جامعه المصطفی مشهد تاکنون هزار و 500 عنوان کتاب به بیش از 22 زبان با مباحث مختلف از فقه و کلام، فلسلفه، علوم انسانی، علوم تربیتی، طب و مسایل ورزشی را منتشر کرده که توسط دانشجویان این مرکز نوشته یا ترجمه شده است.
هاشمی افزود: فعالیت ‌های محوری و فرهنگی جامعة المصطفی در مشهد در قالبهای متعدد در این نمایشگاه به نمایش درآمده و بر همین اساس غرفه‌ های متعلق به این مرکز به چند بخش تقسیم شده که بخش هنر و رسانه آن شامل آموزش ‌های کاربردی و تبلیغی، زبان فارسی، فضای مجازی، ترجمه و نشر است.
وی پژوهش، امور خانواده و بین الملل را از دیگر بخشهای ارائه شده در غرفه های این مرکز در نمایشگاه قرآن برشمرد و اظهار داشت: بخش پژوهش شامل عفاف و حجاب، آداب و رسوم‌ ملل در ماه رمضان، مشاوره و خدمات روانشناختی، مهد قرآنی ملل و دبستان ملیتی نورالمصطفی (ص) می باشد.
وی گفت: در بخش بین الملل نیز طلاب تبعه 17 کشور از جهان اسلام حضور دارند و علاوه بر ارائه محصولات قرآنی و فرهنگی کشور خود به سوالات مخاطبان در امور فرهنگی و قرآنی کشورشان پاسخ می دهند. 
هاشمی افزود: در بخش امور خانواده نیز مسابقات متنوع برای گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال پیش بینی شده است. 
وی اظهار داشت: کشورهای سنگال، تانزانیا، افغانستان، پاکستان، هندوستان، ساحل عاج، کنیا، آذربایجان، عراق، ترکیه، چین از جمله کشورهایی هستند که محصولات خود را در این نمایشگاه عرضه کرده اند.
وی برگزاری محافل قرآنی، جزء خوانی و قرائت قرآن، جنگ ‌های قرآنی و پاسخگویی به شبهات اعتقادی و کلامی را از دیگر برنامه های جامعه المصطفی العالمیه مشهد در نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت برشمرد. 
هاشمی برگزاری نشست‌ های علمی و تخصصی، رونمایی از سه عنوان کتاب شامل قرآن کریم و نهج البلاغه به زبانهای مختلف را از دیگر برنامه های این مرکز در نمایشگاه قرآن ذکر کرد
چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد با 700 غرفه در مساحت 18 هزار مترمربع با حضور فعالان قرآنی 20 کشور تا چهاردهم ماه رمضان در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی این شهر دایر است.

خبر دیگر حاکی است:
 
رئیس بسیج ادارات خراسان رضوی: بخش بین‌الملل، قسمت قابل توجه نمایشگاه قرآن مشهد است

رئیس سازمان بسیج ادارات خراسان رضوی گفت: برگزاری این دوره از نمایشگاه قرآن کار بزرگی بوده که انجام گرفته واین‌که توانسته‌اند جایگاه‌های مختلفی را در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند قابل توجه است.

سیدجواد کمالی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه قرآن در خصوص اظهار کرد: کار رسانه‌ای و فرهنگی، کار بسیار سختی است چرا که کار فرهنگی به مرور زمان تاثیرگذار است و شاید در کوتاه مدت جواب ندهد.

وی افزود: در این دوره از نمایشگاه کارهای متعددی انجام شده است از جمله حضور جامعه‌المصطفی است، به هر حال قسمت‌های مختلف مانند قرائت قرآن و روخوانی قرآن نیز در این نمایشگاه انجام می‌شود که کار بسیار مهمی است.

رئیس سازمان بسیج ادارات سپاه استان مدعی شد: البته من به نحوه تبلیغات این دوره از نمایشگاه نیز نقد دارم؛ به نظر من امسال تبلیغات زیادی در جراید انجام نگرفت، خصوصا امروزه که هر فردی مانند مسئول صدا و سیما است و صدا و سیما را هم‌زمان در تلفن همراه خود دارد به راحتی می‌توانست شاهد تبلیغات باشد به همین دلیل باید بیشتر  تبلیغات می‌شد گرچه در چند روز اخیر بارندگی حضور مردم را تحت تاثیر قرار داده بود اما امیدوارم در شب‌های باقی مانده شاهد استقبال خوبی از سمت مردم باشیم.

کمالی خاطرنشان کرد: امسال در نمایشگاه تنوع زیادی را می‌توان مشاهده کرد، خصوصا در زمینه هنرهای قرآنی از جمله خوشنویسی، تابلونگاری و ... کارهای متعدد هنری در حال برگزاری است و اگر مخاطبین بیشتری داشته باشند کار، کار شایسته‌ای است.

وی متذکر شد: اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی، صدا و سیما و تمام خبرگزاری‌ها همه دست به دست هم دادند که کار فرهنگی انجام شود و به عقیده من کار خوبی هم صورت گرفت.

رئیس سازمان بسیج ادارات سپاه استان در خصوص فعالیت‌های بسیج عنوان کرد: بسیج در تمام ادارات و جایگاه‌های مربوط به دولت پایگاه‌های فعال دارد؛ یکی از برنامه‌های بسیج در زمینه کار قرآنی در ادارات این بود که بین هر نماز صفحه‌ای قرآن خوانده شود، در ماه مبارک رمضان در ادارات یک جزء قرآن خوانده شود و یا در طول هفته و مخصوصا پنج‌شنبه‌ها کارهای قرآنی و ادعیه انجام می‌گیرد.

کمالی افزود: هم‌چنین در برخی از جایگاه‌ها به طور خاص مانند زندان تربت‌حیدریه نزدیک به 600 نفر به قرآن‌آموزی روی آورده‌اند و80 نفر از این جمعیت حافظ قرآن شده‌اند، به همین دلیل بسیج می‌تواند تحت عنوان حلقه‌های صالحین بر روی افرادی که به هر دلیلی به زندان افتاده‌اند تاثیر بگذارد پس استفاده از قرآن برای تربیت هر قشری چه شاغل، چه دانشجو و چه افرادی که در ندامتگاه‌ها به سر می‌برند تاثیرگذار بوده، باید نهادینه شود و به صورت مرتب انجام گیرد.

وی ادامه داد: بسیج همیشه در میدان بوده و از اوایل انقلاب، در جنگ و هم‌چنین در تهاجمات فرهنگی مختلف حضور داشته است و انجام وظیفه می‌کند، اما این‌که بخواهیم بسیج را کوچک و در غالب یک گروه ببینیم کار درستی نیست.

رئیس سازمان بسیج ادارات سپاه استان مطرح کرد: ما بیش از ده‌ها میلیون بسیجی داریم و امیدوارم که طرح‌های زیادی در بسیج نهادینه شود مانند طرح شهید حججی به این شکل که میدان دادن و پای کار آوردن جوانان 15 تا 40 سال و مسئولیت دادن به آن‌ها بحث مهمی است و باعث می‌شود انقلاب توسط جوانان بیمه شود.

کمالی اضافه کرد: هم‌چنین بسیج همیشه در مشکلاتی مانند سیل در عمل خود را نشان داده است و در حال حاضر هم با توجه به جنگ اقتصادی و شعار امسال که رونق تولید است بسیج در همه جا به دنبال انجام کار خود است.

وی ادامه داد: بسیج برای کمک به دولت در زمینه کنترل قیمت و جایگاه‌های مختلف اعلام آمادگی کرده است و افراد در دولت و ادارات باید از ظرفیت‌های بسیج استفاده کرده و امید به زندگی برای مردم را بیشتر کنند.

انتهای پیام

نمایشگاه چهاردهم/ رضایت بازدیدکنندگان از بخش بین‌الملل نمایشگاه قرآن مشهد

گروه فعالیت‌های قرآنی - چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد را پای صحبت و از نگاه بازدیدکنندگان به لحاظ کیف و محتوا قضاوت می‌کنیم.
رضایت بازدیدکنندگان از بخش بین‌الملل نمایشگاه قرآن مشهدبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد در سال جاری با حضور ۲۰ ملیت و با رویکرد بین‌المللی در مشهد برگزار شد که البته نقاط ضعف و قوتی داشت. در همین خصوص نمایشگاه را از قاب نگاه بازدیدکنندگان مورد نقد و بررسی قرار دادیم. 
حسین طلوع، از بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن مشهد، در گفت‌وگو با ایکنا بیان کرد: نمایشگاه قرآن همیشه مظلوم است و اگر بین نمایشگاه قرآن با سایر نمایشگاه‌ها در مشهد مقایسه‌ای داشته باشیم، می‌بینیم که آمار بازدیدکنندگان از دیگر نمایشگاه‌هایی که برگزار می‌شود، بیشتر است. قبل از نمایشگاه قرآن نمایشگاه ازدواج برپا شده بود که هر شب شاهد ازدحام جمعیت بودیم و همینطور نمایشگاه لوازم خانگی و کتاب نیز پربازدیدتر از نمایشگاه قرآن است.
وی افزود: یکی از علت‌های این استقبال کم این است که موسسات قرآنی حرف جدیدی برای گفتن ندارند و هر دفعه با همان کارهای تکراری سال قبل در نمایشگاه حاضر می‌شوند. جامعه المصطفی در بخش بین‌الملل خوب ظاهر شد.
این بازدیدکننده ادامه داد: ادارات و نهادها نیز هر سال به ارائه گزارش کار می‌پردازند و مردم هم تمایلی به ارائه گزارش کار ادارات ندارند. از طرفی چینش اشتباه غرفه‌ها که اول بخش فروشگاهی را می‌گذارند و بعد قسمت ادارات و موسسات که این امر باعث می‌شود بازدیدکننده در ابتدا در فروشگاه گشتی بزند و پس از اینکه خسته شد، دیگر علاقه و میلی به شرکت در سایر بخش‌ها ندارند.
طلوع اظهار کرد: در خصوص تبلیغات و اطلاع‌رسانی نیز کار انگیزشی صورت نگرفته و فقط محدود به چند بنر در شهر شده و حتی خیلی از شهروندان نیز اطلاعی از برپایی نمایشگاه نداشتند.
وی یکی از مشکلات عمده برای بازدیدکنندگان را نبود سرویس رفت و برگشت عنوان کرد و گفت: در این خصوص نیز باید از سوی شهرداری تمهیداتی صورت گیرد و ساعت کار مترو در طول ایام برپایی نمایشگاه بیشتر شود. این موارد و مشکلات هر سال است ولی تمهیدی از سوی مسئولان در جهت سهولت رفت و آمد بازدیدکنندگان صورت نگرفته است.
سجاد یوسفی، از دیگر بازدیدکنندگان، بیان کرد: دو شب به نمایشگاه آمدم؛ یک مرتبه با خانواده و یک بار با دوستان؛ علی‌رغم فضای خوب نمایشگاهاما آلودگی صوتی سرسام آور بود و صدا به صدا نمی رسید. مردم دوست دارند در فضای آرام از نمایشگاه بازدید کنند؛ لذا در این خصوص باید تمهیداتی از سوی مسئولان صورت گیرد.
وی گفت: من اکثر بازدیدکنندگان کودک را دیدم و به نظر من بهتر است نمایشگاه در قالب تخصصی‌تر برگزار شود و برای کودکان نیز برنامه‌های ویژه داشته باشد. غرفه گل و گیاه نیز برای اولین سال در فضای نمایشگاه امر جدیدی بود؛ لذا ایجاد تنوع غرفه‌ها لازم است. 
یوسفی افزود: یکی از عواملی که مخاطب را جذب می‌کند تنوع و جذابیت است؛ لذا چیدمان نمایشگاه باید به شیوه‌ای باشد تا برای چندین بار در طول یک دوره به نمایشگاه سر بزند. بخش بین‌الملل بر خلاف سایر بخش‌ها جذابیت داشت.
الهام کوهکن، یکی دیگر از بازدیدکنندگان نمایشگاه امسال که همراه همسر و فرزند خردسالش بود، در خصوص نمایشگاه امسال گفت: متأسفانه امسال اتفاق جدید و خاصی در نمایشگاه ندیدم و بسیار استقبال کم بود. در مجموع نمایشگاه را بسیار خلوت و خالی از مخاطب دیدم.
وی گفت: جذابیت و شور و حال سال های قبل را نداشت اما علی‌رغم اینکه سال گذشته مکان نمیشگاه اصلا مناسب نبود، مکان برگزاری این دوره به لحاظ وسعت فضا بسیار خوب و برای خانواده‌ها مفرح بود. 
حسن فلاح هم بازدید کننده دیگری است که می‌گوید: مکان برگزاری نمایشگاه برای جمعیت زیادی از شهروندان دور است؛ لذا این بعد فاصله باعث می‌شود خیلی از افراد از بازدید محروم شوند.
وی در خصوص محتوای نمایشگاه چهاردهم افزود: در سال‌های اخیر شاهد محتوای تکراری هستیم و تحول جدیدی در ارائه خوراک فرهنگی و قرآنی را شاهد نبودم. غرفه‌ها همان غرفه‌های سال قبل با همان برنامه‌ها و فعالیت‌های پیشین که حتی در چینش و دکوراسیون هم مساله جدیدی را ندیدم.
حلما یساقی، بازدیدکننده دیگری که همه ساله از بازدیدکنندگان است، گفت: فضای نمایشگاه به لحاظ وسعت خوب بود ولی نسبت به سال‌های گذشته که در فضای کوچکتری برگزار شد. یک حسن برگزاری نمایشگاه در اطراف حرم این بود که زائران هم از این نمایشگاه بازدید می کردند و هم استقبال بیشتر بود.
وی گفت: اطلاع‌رسانی و تبلیغات ضعیف بوده و حتی خیلی از شهروندان خبر نداشتند که چنین نمایشگاهی در حال برگزاری است. از یک سو میزبان ۷۰۰ غرفه بودن کار سختی است و بودجه زیادی را می‌طلبد.
یساقی گفت: از لحاظ محتوایی نیز در این نمایشگاه ضعیف عمل شد و عملا برخی از غرفه‌ها فعالیت خاصی انجام نمی‌دادند. غرفه عفاف و حجاب ضعیف‌تر از سال‌های پیش ظاهر شد. دانشگاه‌ها حرفی برای گفتن نداشتند و صرفا برای اینکه نامشان در لیست باشد، حضور یافتند.
وی گفت: از حق نگذریم، غرفه‌های هنری از جمله صنایع دستی، زیورآلات، مجسمه‌سازی و... خوب ظاهر شده بودند و کارهای جدیدی ارائه کردند. غرفه بین‌الملل جامعه المصطفی نیز بر خلاف هر سال که با برنامه‌های تکراری در نمایشگاه حاضر می‌شد، امسال با برنامه‌های متنوع حضور یافت و در بخش برگزاری جشنواره غذای ملل که معرف آداب و رسوم ملل مختلف بود، خوش درخشید.
انتهای پیام

آخرین ویرایش: شنبه 11 خرداد 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو