مهمترین رویداد «دیپلماسی سیاسی» استان

دیدار استاندار با جابر انصار سرکنسول جدید افغانستان در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ کاظمی نسب: یکی از اهداف نمایشگاه بین‌المللی قرآن، گفتمان‌سازی قرآنی است

   |  یکشنبه 29 اردیبهشت 1398
align=bottom
معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی گفت: یکی از اهدافی که در این نمایشگاه دنبال می‌شود، گفتمان‌سازی قرآنی است. حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی کاظمی نسب در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت در خصوص اقدامات انجام شده در بخش‌های محتوایی، پژوهشی و دانشگاهی اظهار کرد: امسال بخش دانشگاه حضور فعالی دارد و ...
... بخش حوزوی نیز همچون سابق حضور دارند و جلسات متعددی با بخش دانشگاهی بویژه بخش نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، آقای ترابی برگزار شده است.

وی افزود: بخش دانشگاهی بویژه در پژوهش‌های قرآنی و پایان‌نامه‌های قرآنی، نشست‌هایی را تعریف کرده‌اند و در روز اختتامیه بخش دانشگاهی از منتخبین خود در غرفه‌ها و مسابقات خود تقدیر به عمل خواهد آورد. همچنین از دانشجویان و اساتید نیز برای بازدید از دانشگاه دعوت به عمل آمده است.

معاون قرآن وعترت اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی در خصوص اقدامات و برنامه ریزی‌های انجام شده در نمایشگاه برای همخوانی محتوای آن با نیازهای جامعه متکثر شهر مشهد، خاطرنشان کرد: ما با هدف تحول، نمایشگاه را آغاز کرده‌ایم. نمایشگاه دارای شاخصه‌های زیادی است. یکی از شاخصه های نمایشگاه رویکرد بین المللی است و ناشرهای بین المللی نیز در این نمایشگاه حضور دارند.

کاظمی نسب بیان کرد: همچنین حضور غرفه‌های بین الملل به ویژه جامه المصطفی العالمیه در این نمایشگاه پر رنگ است. جامعه المصطفی العالمیه حدود 40 غرفه دارد و هر غرفه آن مربوط به بخشی از امور بین‌المللی است به عنوان مثال مهد بین المللی، غذا بین الملل و فرهنگ و آداب ملل در ماه مبارک رمضان که رویکردهای جدید در نمایشگاه امسال است.

وی اضافه کرد: دومین شاخصه این نمایشگاه، فعالیت‌های هنری است از جمله آن می‌توان به اجرای نمایش و تئاتر خیابانی، سحری‌خوانی و خوانش داستان اشاره کرد به طور کلی برنامه‌های هنری در نمایشگاه امسال بسیار پررنگ است.

معاون قرآن وعترت اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی تصریح کرد: ضعف عمده نمایشگاه در سال گذشته طبقاتی بودن آن بود که امسال آن را برطرف کردیم و سطحی مسطح را انتخاب کردیم تا افراد برنامه‌های خود را به راحتی پیاده‌سازی کنند. نمایشگاه امسال نسبت به سال گذشته متفاوت است در سال گذشته 400 غرفه وجود داشت اما این این تعداد به 700 غرفه ارتقا یافته است. 

کاظمی نسب در خصوص اقدامات انجام شده در بخش کودک و نوجوان در نمایشگاه، تصریح کرد: امسال نمایشگاه به گونه‌ای است که برای خانواده‌ها نیز برنامه‌هایی طراحی شده است. امسال بخشی به نام کودک و نوجوان در نمایشگاه اضافه شده است. 

وی ادامه داد: همچنین کانون پرورش فکری کودکان، به داستان‌های قرآنی می‌پردازد که یکی از آن داستان‌ها، قصه‌ی حضرت یونس(ع)بوده که بوسیله طراحی یک کشتی برای کودکان این داستان روایت شده و برای آنان بسیار ملموس است. 

معاون قرآن وعترت اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی  گفت: همچنین در سایر غرفه‌ها نیز بخش کودک و نوجوان وجود دارد. به طور کلی 20 درصد از نمایشگاه به بخش کودک و نوجوان اختصاص دارد.

کاظمی‌نسب در ارتباط با نظارت از غرفه‌ها برای بررسی محتوای ارائه شده، عنوان کرد: یک کیمته به نام علمی و محتوایی وجود دارد که آقای استادی مسئول این کمیته هستند و به صورت مرتب از غرفه‌ها بازدید می‌کنند تا محتوای ارائه شده قرآنی، اسلامی و دینی باشد. 

وی افزود: افراد در هنگام ثبت‌نام برنامه‌های خود را قید می‌کنند ولی ما به این امر اکتفا نمی‌کنیم زیرا ممکن است فرد علی‌رغم اعلام برنامه‌های خود در هنگام ثبت‌نام،  در طول نمایشگاه محتوای دیگری را ارائه دهد لذا هرشب غرفه‌ها کنترل می‌شوند.

معاون قرآن وعترت اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی اظهار کرد: یکی از کمیته‌‎های خوب این نمایشگاه، کمیته نظرسنجی است که به بخش دانشگاهی واگذار شده است. این کمیته نظر مردم را درباره‌ی تمام آنچه در نمایشگاه رخ می‌دهد، می‌گیرند.

کاظمی‌نسب تصریح کرد: لازمه هر فعالیت فرهنگی، هنری و دینی وجود قسمت نظرسنجی است و جزو الزلمات کار است. باید قبل از برگزاری جشنواره‌ ذائقه سنجی شود و بعد از آن نیز نظرسنجی شود.

وی در رابطه با تغییراتی که امسال در نمایشگاه به واسطه نظرسنجی اعمال شده است، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال بخش بین‌الملل ارتقا پیدا کرده است. همچنین اتفاق نادری که در بخش بین‌الملل رخ داده این است که کرسی‌های تلاوت مجلسی در محوطه باز برگزار می‌شود. 9 قاری جهان اسلام از کشورهای تانزانیا، عراق، بنگلادش و... دعوت شده و علاوه بر آن 14 قاری بین‌المللی نیز دعوت شده‌اند که 4 نفر آنان حافظ قرآن و 10 نفر دیگر قاری قرآن هستند.

معاون قرآن وعترت اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی بیان کرد: این اقدامات امسال برای اولین بار انجام می‌شود و امسال برنامه‌ریزی شده و جزو ویژگی‌های نمایشگاه است. 

کاظمی نسب تصریح کرد: اصحاب رسانه باید تلاش کنند برگزاری این نمایشگاه را اطلاع‌رسانی کنند. یکی از اهدافی که در این نمایشگاه دنبال می‌شود، گفتمان‌سازی قرآنی است.


ایسنا

آخرین ویرایش: دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht