مشهد در آئینه ی دیپلماسی های فعال هفته

  دیپلماسی دانشگاهی:   برپایی پنجمین   جشنواره بین المللی فرهنگ ملل با مشارکت 2100 دانشجو از 30 کشور جهان

  دیپلماسی اقتصادی:   برپایی نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اقتصاد شهری   با حضور ۲۷ سفیر جدید ایران    اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


برپایی آیین پایانی تورنمنت بین المللی فوتسال مشـهد
با حضور تیم های فوتسال کشورهای اسلواکی، بلاروس و تیم ملی کشورمان
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ کاظمی نسب: یکی از اهداف نمایشگاه بین‌المللی قرآن، گفتمان‌سازی قرآنی است

   |  یکشنبه 29 اردیبهشت 1398
align=bottom
معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی گفت: یکی از اهدافی که در این نمایشگاه دنبال می‌شود، گفتمان‌سازی قرآنی است. حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی کاظمی نسب در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت در خصوص اقدامات انجام شده در بخش‌های محتوایی، پژوهشی و دانشگاهی اظهار کرد: امسال بخش دانشگاه حضور فعالی دارد و ...
... بخش حوزوی نیز همچون سابق حضور دارند و جلسات متعددی با بخش دانشگاهی بویژه بخش نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، آقای ترابی برگزار شده است.

وی افزود: بخش دانشگاهی بویژه در پژوهش‌های قرآنی و پایان‌نامه‌های قرآنی، نشست‌هایی را تعریف کرده‌اند و در روز اختتامیه بخش دانشگاهی از منتخبین خود در غرفه‌ها و مسابقات خود تقدیر به عمل خواهد آورد. همچنین از دانشجویان و اساتید نیز برای بازدید از دانشگاه دعوت به عمل آمده است.

معاون قرآن وعترت اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی در خصوص اقدامات و برنامه ریزی‌های انجام شده در نمایشگاه برای همخوانی محتوای آن با نیازهای جامعه متکثر شهر مشهد، خاطرنشان کرد: ما با هدف تحول، نمایشگاه را آغاز کرده‌ایم. نمایشگاه دارای شاخصه‌های زیادی است. یکی از شاخصه های نمایشگاه رویکرد بین المللی است و ناشرهای بین المللی نیز در این نمایشگاه حضور دارند.

کاظمی نسب بیان کرد: همچنین حضور غرفه‌های بین الملل به ویژه جامه المصطفی العالمیه در این نمایشگاه پر رنگ است. جامعه المصطفی العالمیه حدود 40 غرفه دارد و هر غرفه آن مربوط به بخشی از امور بین‌المللی است به عنوان مثال مهد بین المللی، غذا بین الملل و فرهنگ و آداب ملل در ماه مبارک رمضان که رویکردهای جدید در نمایشگاه امسال است.

وی اضافه کرد: دومین شاخصه این نمایشگاه، فعالیت‌های هنری است از جمله آن می‌توان به اجرای نمایش و تئاتر خیابانی، سحری‌خوانی و خوانش داستان اشاره کرد به طور کلی برنامه‌های هنری در نمایشگاه امسال بسیار پررنگ است.

معاون قرآن وعترت اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی تصریح کرد: ضعف عمده نمایشگاه در سال گذشته طبقاتی بودن آن بود که امسال آن را برطرف کردیم و سطحی مسطح را انتخاب کردیم تا افراد برنامه‌های خود را به راحتی پیاده‌سازی کنند. نمایشگاه امسال نسبت به سال گذشته متفاوت است در سال گذشته 400 غرفه وجود داشت اما این این تعداد به 700 غرفه ارتقا یافته است. 

کاظمی نسب در خصوص اقدامات انجام شده در بخش کودک و نوجوان در نمایشگاه، تصریح کرد: امسال نمایشگاه به گونه‌ای است که برای خانواده‌ها نیز برنامه‌هایی طراحی شده است. امسال بخشی به نام کودک و نوجوان در نمایشگاه اضافه شده است. 

وی ادامه داد: همچنین کانون پرورش فکری کودکان، به داستان‌های قرآنی می‌پردازد که یکی از آن داستان‌ها، قصه‌ی حضرت یونس(ع)بوده که بوسیله طراحی یک کشتی برای کودکان این داستان روایت شده و برای آنان بسیار ملموس است. 

معاون قرآن وعترت اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی  گفت: همچنین در سایر غرفه‌ها نیز بخش کودک و نوجوان وجود دارد. به طور کلی 20 درصد از نمایشگاه به بخش کودک و نوجوان اختصاص دارد.

کاظمی‌نسب در ارتباط با نظارت از غرفه‌ها برای بررسی محتوای ارائه شده، عنوان کرد: یک کیمته به نام علمی و محتوایی وجود دارد که آقای استادی مسئول این کمیته هستند و به صورت مرتب از غرفه‌ها بازدید می‌کنند تا محتوای ارائه شده قرآنی، اسلامی و دینی باشد. 

وی افزود: افراد در هنگام ثبت‌نام برنامه‌های خود را قید می‌کنند ولی ما به این امر اکتفا نمی‌کنیم زیرا ممکن است فرد علی‌رغم اعلام برنامه‌های خود در هنگام ثبت‌نام،  در طول نمایشگاه محتوای دیگری را ارائه دهد لذا هرشب غرفه‌ها کنترل می‌شوند.

معاون قرآن وعترت اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی اظهار کرد: یکی از کمیته‌‎های خوب این نمایشگاه، کمیته نظرسنجی است که به بخش دانشگاهی واگذار شده است. این کمیته نظر مردم را درباره‌ی تمام آنچه در نمایشگاه رخ می‌دهد، می‌گیرند.

کاظمی‌نسب تصریح کرد: لازمه هر فعالیت فرهنگی، هنری و دینی وجود قسمت نظرسنجی است و جزو الزلمات کار است. باید قبل از برگزاری جشنواره‌ ذائقه سنجی شود و بعد از آن نیز نظرسنجی شود.

وی در رابطه با تغییراتی که امسال در نمایشگاه به واسطه نظرسنجی اعمال شده است، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال بخش بین‌الملل ارتقا پیدا کرده است. همچنین اتفاق نادری که در بخش بین‌الملل رخ داده این است که کرسی‌های تلاوت مجلسی در محوطه باز برگزار می‌شود. 9 قاری جهان اسلام از کشورهای تانزانیا، عراق، بنگلادش و... دعوت شده و علاوه بر آن 14 قاری بین‌المللی نیز دعوت شده‌اند که 4 نفر آنان حافظ قرآن و 10 نفر دیگر قاری قرآن هستند.

معاون قرآن وعترت اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی بیان کرد: این اقدامات امسال برای اولین بار انجام می‌شود و امسال برنامه‌ریزی شده و جزو ویژگی‌های نمایشگاه است. 

کاظمی نسب تصریح کرد: اصحاب رسانه باید تلاش کنند برگزاری این نمایشگاه را اطلاع‌رسانی کنند. یکی از اهدافی که در این نمایشگاه دنبال می‌شود، گفتمان‌سازی قرآنی است.


ایسنا

آخرین ویرایش: دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»