اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان و افغانستان و در نهایت به دوحه قطر
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

فرهنگی/ برپایی مراسم رونمایی از نسخه‌های نفیس خطی و مصور شاهنامه در موزه قرآن آستان قدس رضوی + گزارش های تصویری

   |  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398
align=bottom
به مناسبت روز بزرگداشت حکیم سخن پارسی انجام شد: رونمایی از مجموعه نسخ خطی و مصور شاهنامه فردوسی؛ هشتمین سه‌شنبه فرهنگی آستان قدس رضوی، شامگاه 24 اردیبهشت ماه، با رونمایی از مجموعه نفیسی از نسخه‌های خطی شاهنامه با حضور محققان و پژوهشگران از 15 کشور مختلف، در موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی برگزار شد. 

هشتمین برنامه از سلسله‌برنامه‌های سه‌شنبه‌های فرهنگی که به همت معاونت موزه‌های حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود، اختصاص داشت به حکیم سخن فارسی، فردوسی بزرگ. در این برنامه از مجموعه نفیس نسخ خطی و مصور شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور شخصیت‌های مختلف شهری، محققان داخلی و پژوهشگران  خارجی رونمایی شد.


هشتمین برنامه از سلسله‌برنامه‌های سه‌شنبه‌های فرهنگی که به همت معاونت موزه‌های حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود، اختصاص داشت به حکیم سخن فارسی، فردوسی بزرگ. در این برنامه از مجموعه نفیس نسخ خطی و مصور شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور شخصیت‌های مختلف شهری، محققان داخلی و پژوهشگران  خارجی رونمایی شد.

قدردانی از برگزاری سه‌شنبه‌های فرهنگی

شهردار مشهد در این مراسم ضمن قدردانی از ایده برگزاری سه‌شنبه‌های فرهنگی موزه‌های آستان قدس رضوی گفت: این برنامه با وجود تازگی و نوپا بودن توانسته است در معرفی گنجینه‌ها و ذخایر فرهنگی مهم و ارزشمند موجود در نهاد بزرگی چون آستان قدس رضوی به عموم زائران، مجاوران، پژوهشگران، محققان و علاقه‌مندان به حوزه فرهنگ و هنر و... موفق عمل کند.

محمدرضا کلایی افزود: شهرداری مشهد نیز مفتخر است در یک همکاری نزدیک با مجموعه آستان قدس رضوی بتواند هر چه بیشتر در این اقدام شایسته و معرفی این آثار ارزشمند نقش خود را ایفا کند.

وی با اشاره به اینکه همه برکت شهر مشهد، خراسان بزرگ و ایران از وجود مرقد مطهر امام هشتم(ع) است، اظهار داشت: شهرداری مشهد و همه سازمان‌ها و زیرمجموعه وابسته به آن، این آمادگی را دارند تا با همکاری و معاضدت آستان قدس رضوی در این اقدام فرهنگی و لازم برای معرفی این تراث گرانبها در زمینه اسناد، کتب خطی، آثار موزه‌ای و... همکاری و همیاری کامل نمایند.

شاهنامه پیونددهنده اسلام و ایران است

دکتر محمدجعفر یاحقی، فردوسی‌شناس هم در این مراسم در سخنانی با موضوع «هنر بر گهر نیز کرده گذر» نسخه‌های شاهنامه نفیس موجود در سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی را از جمله ذخایر مهم فرهنگی، ارزشمند و بی‌نظیر عنوان و خاطرنشان کرد: شاهنامه فردوسی پیونددهنده اسلام و ایران است و در حقیقت زبان فارسی، مذهب تشیع و شاهنامه فردوسی با یکدیگر گره خورده‌اند و در موضوعات مطرح شده در این کتاب، به وضوح به ایران اسلامی در کنار زبان فارسی پی می‌بریم.

وی ادامه داد: اقدام آستان قدس رضوی در برگزاری چنین مراسمی با عنوان سه‌شنبه‌های فرهنگی جای قدردانی و تشکر دارد و معرفی آثار و ذخایر ارزشمند آن و باز شدن درهای کتابخانه این نهاد مقدس بر روی محققان و دانشمندان و فرهنگ‌دوستان طلیعه مهمی در زمینه معرفی هر چه بهتر و شایسته‌تر این آثار است.

این استاد دانشگاه فردوسی مشهد در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: در کنار قرآن‌های نفیس خطی موجود در کتابخانه آستان قدس رضوی، وجود چنین نسخ خطی و مصور شاهنامه فردوسی در این آستان ملکوتی بسیار جای افتخار و مباهات دارد و این آثار سند هویت اسلامی و ملی کشور و اجداد و نیاکان ایرانیان بوده که به یادگار باقی مانده است.

توجه به جنبه‌های مختلف شاهنامه

این فردوسی‌شناس برجسته در زمینه توجه به جنبه‌ها و خصوصیات مختلف شاهنامه گفت: عرصه‌ها و جنبه‌های مختلفی در این کتاب وجود دارد که محققان و پژوهشگران از ابعاد گوناگون می‌توانند در این زمینه آن‌ها را مورد توجه قرار دهند.

وی افزود: تنها ادیبان، استادان زبان و ادبیات فارسی و شعرا نیستند که می‌توانند از شاهنامه فردوسی بهره‌مند شوند بلکه سایر استادان و محققان در رشته‌های مختلف از جمله پزشکان، مهندسان، ریاضیدانان، هنرمندان و معلمان نیز می‌توانند با توجه به نکات و عرصه‌های مختلف بیان شده در این کتاب، از آن بهره‌مند شوند.

یاحقی به جنبه هنری و نگارگری در این کتاب نیز اشاره و خاطرنشان کرد: انواع هنرها و آرایه‌های هنری از نظر خط نگارش، جلدسازی، انواع کاغذ، صحافی، تصاویر، نگارگری و... در شاهنامه و نسخه‌های مختلف آن و از جمله نسخ ارزشمند موجود در کتابخانه آستان قدس رضوی وجود دارد که هر یک از منظر خود قابل بررسی و اهمیت است.

وی شاهنامه را مقدمه‌ای برای خلق ادبیات و فرهنگ ایرانیان دانست و اظهار داشت: در کنار آستان قدس رضوی، سایر نهادها و دستگاه‌های شهر مشهد و از جمله شهرداری مشهد باید در خدمت فرهنگ جامعه باشند و یکی از مهم‌ترین زمینه‌های ارتقای فرهنگ مردم، معرفی این ذخایر و آثار فرهنگی موجود در کتابخانه عظیم آستان قدس رضوی است.

یاحقی خطاب به مسئولان و مدیران شهری گفت: هنر نگارگری در شاهنامه بسیار مهم است و نقش‌هایی که در این کتاب ارزشمند در تمام شئون زندگی و در مکاتب مختلف از جمله مکتب مشهد، شیراز، هرات و... وجود دارد در حوزه‌های هنری و نقاشی می‌تواند برای معرفی نمادهای مذهبی و ملی و میراث گرانقدر ایرانیان مورد توجه مسئولان و مدیران شهری قرار گیرد.

معرفی برخی از آثار رونمایی شده

در کتابخانه آستان قدس رضوی، نسخه‌هایی نفیس و ارزشمند از شاهنامه فردوسی از قرن دهم (دوره صفویه) تا دوره قاجاریه وجود دارد که بیشتر آن‌ها دارای تصویر رزمی و بزمی هستند.

با بررسی فهارس کتاب‌های خطی کتابخانه آستان قدس رضوی و فهرستگان نسخه‌های خطی ایران (فنخا) و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی نسخ خطی، می‌توان چنین نتیجه گرفت که آستان قدس رضوی با احتساب کتابخانه‌های وابسته به آن، دارای بیشترین نسخه خطی شاهنامه فردوسی در ایران است.

تاکنون 55 نسخه خطی از شاهنامه در کتابخانه آستان قدس رضوی وجود دارد که با عناوین شاهنامه فردوسی یا آثار وابسته به آن همانند خلاصه شاهنامه، منتخب شاهنامه، شرح شاهنامه، فرهنگ لغت شاهنامه، قصص شاهنامه و... در شناسنامه و فهرست نسخه‌های خطی این کتابخانه ثبت و معرفی شده‌اند.

همچنین افزون بر نسخه‌های خطی این کتابخانه، حدود 120 نسخه چاپ سنگی در این کتابخانه وجود دارد که بیشتر آن‌ها دارای مجالس تصویر زیبا و بدیعی هستند. از آن جمله می‌توان به شاهنامه چاپ کلکته در سال 1244 قمری، چاپ اولیاء سمیع شیرازی در سال 1272 قمری، چاپ تبریز در سال 1275 قمری به خط اردوبادی و چاپ سال 1322 قمری به خط عمادالکتاب اشاره کرد که از نفاست فوق‌العاده‌ای برخوردارند. در این مراسم از 6 نسخه خطی و سه نسخه چاپ سنگی شاهنامه فردوسی و 14 تصویر و برگ از این کتاب ارزشمند (در موضوعات و داستان‌های مختلف) رونمایی شد که به اختصار به معرفی برخی از آن‌ها به شرح ذیل پرداخته می‌شود.

* قدیمی‌ترین شاهنامه موجود در کتابخانه آستان قدس رضوی، کاتب: محمد چشتی، تاریخ کتابت: قرن 10 قمری، خط: نستعلیق 25 سطری، تعداد اوراق 549 برگ، جلد: میشن، اهداکننده: رضا نائینی در سال 1311 شمسی.

* کامل‌ترین شاهنامه در این مجموعه، کاتب: محمود نوری، تاریخ کتابت: سال 1221 قمری، خط نستعلیق 27 سطری، تعداد اوراق 612 برگ، جلد: تیماج مشکی، دارای 35 تصویر.

* شاهنامه فردوسی اهدایی مقام معظم رهبری، تاریخ کتابت: قرن 12 قمری، خط نستعلیق 19 سطری، تعداد اوراق 371 برگ، جلد مقوا دارای 15 تصویر، سال اهدا: 1395 شمسی.

* مصورترین شاهنامه فردوسی (دفتر اول) موجود در این مجموعه، تاریخ کتابت: قرن 13 قمری، خط: نستعلیق 25 سطری، تعداد اوراق 186 برگ، جلد: مقوا با رویه پارچه، دارای 116 تصویر در سه دفتر، اهداکننده: فریدون مقتدری در سال 1383 شمسی.

* مصورترین شاهنامه فردوسی (دفتر سوم) موجود در این مجموعه، تاریخ کتابت: قرن 13 قمری، خط نستعلیق 25 سطری، تعداد اوراق: 133 برگ، جلد مقوا با رویه پارچه، دارای 116 تصویر در سه دفتر، اهدایی فریدون مقتدری در سال 1383 شمسی.

* برگی از شاهنامه چاپ سنگی به شماره ثبت 39551 در این مجموعه، با شرح تصویر مربوط به مجلس بارگاه و تصویر سلطان محمود و فردوسی.

* برگی از شاهنامه چاپ سنگی به شماره ثبت 9219 مربوط به شرح تصویر مجلس سلطان محمود با شعرا.

* برگی از شاهنامه چاپ سنگی به شماره ثبت 1800، شرح تصویر مربوط به پرسیدن نام و نشان سرداران ایران از هجیر، تاریخ چاپ سال 1267 قمری.

* برگی از شاهنامه خطی به شماره ثبت 31279، شرح تصویر مربوط به گفتار در داماد شدن زال و تولد رستم.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی قدس آنلاینآخرین ویرایش: دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      ادامه ...

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات