مشهد در آئینه ی دیپلماسی های فعال هفته

  دیپلماسی دانشگاهی:   برپایی پنجمین   جشنواره بین المللی فرهنگ ملل با مشارکت 2100 دانشجو از 30 کشور جهان

  دیپلماسی اقتصادی:   برپایی نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اقتصاد شهری   با حضور ۲۷ سفیر جدید ایران    اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


برپایی آیین پایانی تورنمنت بین المللی فوتسال مشـهد
با حضور تیم های فوتسال کشورهای اسلواکی، بلاروس و تیم ملی کشورمان
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ رونمایی از نهج‌البلاغه و قرآن به زبان‌های مختلف در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن مشهد

   |  دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
align=bottom
مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل جامعة المصطفی العالمیه خراسان رضوی، گفت: چند اثر خارجی به زبان‌‌های مختلف که شامل قرآن کریم، نهج‌البلاغه می‌شود، در نمایشگاه قرآن مشهد رونمایی می شود. هادی هاشمی، در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد، در خصوص برنامه‌های جامعة المصطفی العالمیه، در نمایشگاه قرآن، عنوان کرد: در نمایشگاه قرآن و عترت امسال، تلاش کرده‌ایم تا ...
... تمام محتوایی که به عنوان فعالیت‌های محوری و فرهنگی جامعة المصطفی در مشهد انجام شده است را در قالب‌های متعدد به نمایش بگذاریم.

وی ادامه داد: بر همین اساس غرفه‌ها را به چند بخش تقسیم کردیم که هنر و رسانه یکی از آن بخش‌ها محسوب می‌شود و شامل آموزش‌های کاربردی و تبلیغی، زبان فارسی، آموزه‌های مجازی، ترجمه و نشر است.

هاشمی با اشاره به بخش پژوهش به عنوان یکی دیگر از بخش‌ها، تصریح کرد: این بخش شامل عفاف و حجاب، آداب و رسوم‌ ملل در ماه رمضان، مشاوه و خدمات روانشناختی، مهد قرآنی ملل و دبستان ملیتی نورالمصطفی(ص) می‌شود.

 وی ادامه داد: فعالیت‌هایی که در حوزه امور خانواده در جامعة المصطفی العالمیه مشهد انجام می‌شود همانند مرکز قرآنی و‌حدیثی نور، اینها بخش‌های مختلفی هستند که به لحاظ محتوایی تفکیک شده و در نمایشگاه حضور دارند.

مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل جامعة المصطفی العالمیه خراسان رضوی، با اشاره به بخش ستادی و مرکزی بخش بین‌الملل، افزود: در این بخش ۱۷ ملیت و طلاب ملیتی از کشورهای مختلف حضور دارند و علاوه بر ارائه محصولات قرآنی و فرهنگی کشور خود به مخاطبان نیز در امور فرهنگی و قرآنی کشور خود، پاسخگوی مراجعه کنندگان هستند.

مسئول کمیته بخش بین‌الملل در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد، عنوان‌ کرد: کشورهای سنگال، تانزانیا، افغانستان، پاکستان، هندوستان، ساحل عاج، کنیا، آذربایجان، عراق، ترکیه، چین از جمله کشورهایی هستند که محصولات خود را در نمایشگاه عرضه می‌کنند.

وی با بیان اینکه جامعة المصطفی العالمیه پرچم‌دار زبان فارسی در دنیا است، بیان‌ کرد: هیچ نهاد علمی به اندازه جامعة المصطفی خروجی زبان فارسی در دنیا نداشته است، دانشجویان کشورهای مختلف با ورود به جامعة المصطفی، در یک دوره هشت الی چهارده ماهه و بستگی به ملت و کشوری که در ایران حضور پیدا می‌کنند، دوره زبان فارسی را می‌گذرانند و با زبان فارسی آشنا می‌شوند، به همین خاطر این دانشجویان می‌توانند در نمایشگاه به راحتی با مخاطب خود ارتباط برقرار ‌کنند.

هاشمی در خصوص دیگر برنامه‌های جامعة المصطفی العالمیه در نمایشگاه قرآن، تصریح کرد: برگزاری محافل قرآنی، جزخوانی و قرائت قرآن، جنگ‌های قرآنی و پاسخگویی به شبهات اعتقادی و کلامی از دیگر برنامه‌ها به شمار می‌رود.

 مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل جامعة المصطفی العالمیه خراسان رضوی، ادامه داد: در بخش امور خانواده مسابقات متنوعی برای گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال تدارک دیده شده است، همچنین جوایزی به تمام بازدیدکنندگان از غرفه جامعة المصطفی اهدا خواهد شد.

وی اظهار کرد: برگزاری نشست‌های علمی و تخصصی از جمله نشست «رفاه اقتصادی از منظر قرآن و حدیث»، برگزاری جشنواره غذای ملل با موضوع سفره‌های افطاری ملل با حضور بیست ملیت و با بیش از پنجاه نو غذا از دیگر برنامه‌ها به شمار می‌رود.

مسئول کمیته بخش بین‌الملل در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد، ادامه داد: این جشنواره با هدف آشنایی مردم با سفره‌های رمضان ملل‌های مختلف برگزار می‌شود.

وی از رونمایی چند کتاب به زبان‌های مختلف در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد خبر داد و افزود: چند اثر خارجی به زبان‌‌های مختلف که شامل قرآن کریم، نهج‌البلاغه می‌شود و در مجموع سه عنوان کتاب در مراسم اختتامیه نمایشگاه قرآن رونمایی خواهد شد.

هاشمی در خصوص رویکرد جامعة المصطفی العالمیه، در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد، عنوان‌ کرد: تلاش کردیم در این نمایشگاه با تمام توان بین‌المللی خود حضور پیدا کنیم، تا محصولات فرهنگی و قرآنی ملیت‌ها را به صورت مستقیم با حضور ملیت‌ها و هم به صورت سخت افزاری در معرض دید عموم قرار دهیم.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی

آخرین ویرایش: دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»