اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

دینی/ چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن در مشهد گشایش یافت + گزارش های تصویری + فیلم

   |  دوشنبه 23 اردیبهشت 1398
align=bottom
چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت عصر دوشنبه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد گشایش یافت. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: فعالان، قاریان و ناشران قرآنی از 20 کشور اسلامی در این نمایشگاه حضور یافته و فرهنگ قرآنی خود را به نمایش گذاشته اند. جعفر مروارید افزود: این نمایشگاه در 18 هزار مترمربع فضای نمایشگاهی با 700 غرفه ... 
... برپا شده و تا چهاردهم ماه مبارک رمضان پذیرای علاقه مندان به فرهنگ و هنر قرآنی است.
وی اظهار داشت: ستاد استانی برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد شامل 22 کمیته با عضویت دستگاههای اجرایی استان است که 23 بخش از این نمایشگاه را مدیریت می کنند. 
وی گفت: در این نمایشگاه بخشهای بین المللی، ناشران قرآن و عترت، برنامه های جانبی، هنرهای تجسمی، تفسیر و تدبر در قرآن کریم، کرسی تلاوت قرآن، ادارات و نهادهای فرهنگی، عفاف و حجاب، موسسات فرهنگی و قرآنی در نظر گرفته شده است.
مروارید، بخش های کودک و نوجوان، عترت و زیارت و تشکلهای مردمی، دانشجویی، شبهات قرآنی، حوزوی، صنایع دستی و هنرهای قرآنی، مطبوعات و خبرگزاریها، آثار نفیس قرآنی، فناوریهای نوین، سحرخوانی و آواهای سنتی رمضان را از دیگر بخش های این نمایشگاه برشمرد.
وی افزود: در بخش برنامه های جانبی نمایشگاه، نمایندگان 20 کشور غرفه غذاهای سنتی، نشستهای بین المللی، جُنگ قرآنی و کرسیهای آزاداندیشی برپا می کنند. 
وی اظهار داشت: برگزاری بازیهای معارفی، سحری خوانی و چاوش خوانی از دیگر برنامه های جانبی نمایشگاه است.
مروارید گفت: 110 ناشر در این نمایشگاه حضور دارند که از این تعداد 14 ناشر از کشورهای عراق، سوریه، لبنان، مصر و ترکیه شرکت کرده اند و با ارائه 10 هزار عنوان کتاب علاوه بر محصولات خود، کتابهای 45 ناشر خارجی دیگر را نیز در معرض بازدید عموم قرار می دهند. 
وی با اشاره به ارائه محصولات 12 موسسه نشر الکترونیک داخلی و 22 سازمان و نهاد در این نمایشگاه افزود: هر شب 9 قاری بین المللی از کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، اندونزی و تانزانیا و 14 قاری بین المللی از ایران در کرسی تلاوت نمایشگاه حضور یافته و با قرائت خود فضا را مملو از نور قرآن می کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار داشت: دو میهمان ویژه در حوزه قرآن از کشورهای عمان و عراق نیز در این نمایشگاه حضور یافته و در نشستهای تخصصی شرکت می کنند. 
وی برگزاری 14 نشست نخبگان، کارگاههای کتابت قرآن و خوشنویسی، اجرای نمایش خیابانی با موضوع قرآنی، پرده خوانی، قصه های قرآنی، عرضه سفال با نقوش اسلامی و قرآنی، پویانمایی و آثار انیمیشنی قرآنی، مناجات خوانی، عکس قرآنی، خوانش متون قرآنی، کارگاههای تصویرسازی آیات قرآن و اجرای برنامه های هنری را از دیگر بخشهای این نمایشگاه عنوان کرد. 

خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

  ۱۳۹۸/۲/۲۴
چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت در مشهد گشایش یافت
١۴ سال است که مشهد در ماه نزول قرآن میزبان رویداد مهمی از جنس کتاب الهی است. امسال نیز هفتمین شب از این ماه مبارک هم‌زمان با ٢٣ اردیبهشت، نخستین روز از چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم مشهد بود.
‌در این شب، محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، جعفر مروارید، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، دکتر محمدمهدی احمدی، مشاور وزیر و مدیر كل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید خرمی، سرپرست اداره‌کل روابط‌ عمومی و بین‌الملل شهرداری مشهد، و مهدی زارعی، معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی‌ و فرهنگی شهرداری مشهد، از غرفه‌های نمایشگاه بازدید کردند و شهردار مشهد دقایقی را به گپ و گفت با شهروندان حاضر در نمایشگاه اختصاص داد.
یکی از نکات قابل توجه این مراسم که با استقبال و تشویق حاضران نیز همراه شد آن بود که محمدرضا کلائی قیچی را به دست کودکانی که در نمایشگاه شرکت کرده بودند داد تا بابریدن ‌روبان نمایشگاه قرآن، به صورت نمادین این رویداد مهم فرهنگی افتتاح شود.
ماه رمضان، بهار جان‌ها و دل‌هاz 
شهردار مشهد در حین بازدید از غرفه‌های گوناگون نمایشگاه در جمع خبرنگاران درباره اثرگذاری برگزاری چنین نمایشگاهی سخن گفت: من فکر می‌کنم باتوجه به اینکه ماه رمضان را بهار جان‌ها و دل‌ها می‌دانیم و معتقدیم کتاب قرآن مجموعه معارفی را در بر می‌گیرد که می‌تواند زندگی انسان را همواره بهتر و انسان را به ‌سعادت نزدیک‌تر کند، قرار گرفتن مفاهیم مندرج در این کتاب مقدس می‌تواند بر زندگی شهروندان بسیار اثرگذار باشد.
به گفته کلائی، همان‌طور که از سال‌های گذشته نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم شکل گرفته امسال هم سعی شده است این نمایشگاه جذابیت‌هایی برای کودکان و نوجوانان ایجاد کند: فکر می‌کنم زحمتی که اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی کشیده است بسیار مثمر ثمر خواهد شد و جان‌ها را از شمیشم معطر قرآن در ماه مبارک رمضان پر خواهد کرد.
شهردار مشهد نمایشگاه قران کریم در ماه رمضان را اصل و اساس رویدادهای قرانی دانست: بسیاری از فعالیت‌هایی که شهرداری مشهد و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در طول سال دارد با محوریت و موضوعات قرآنی است. امیدواریم در طول سال موضوعاتی را با رویکردهای هنری علاوه بر فرهنگ‌سراها با همایش‌های گوناگون پیگیری کنیم.
کلائی در پاسخ به این سؤال که برنامه‌های شهرداری برای ارتقای فرهنگ قرآنی نیروهای شهرداری و کارکنان زیرمجموعه چیست توضیح داد: ما و همکارانمان هم مثل همه شهروندان نیازمند مفاهیم قرآنی و توصیه‌های آن هستیم تا خدمت به مردم را شایسته‌تر پی بگیریم. ما در مسیر اول روبه‌رویی با مردم هستیم و مشاغل خطیری را در خدمت به جامعه داریم که به نظر می‌رسد این مفاهیم می‌تواند به ما در ارائه خدمات کمک کند: مجموعه فرهنگ‌سراهایی که در اختیار داریم و نیز بخش زیادی از برنامه‌‌هایی که حوزه رفاهی شهرداری انجام می‌دهد علاوه بر اینکه جامعه را از این خدمات بهره‌مند می‌کند به کارکنان شهرداری هم اختصاص دارد. فکر می‌کنم چند سال اخیر عنصر به‌کار‌گیری هنر و خانواده و نیز آوردن مفاهیم قرآنی در کنار عناصر کاری کارکنان تا اندازه زیادی اثرگذار بوده است و امیدوارم ادامه پیدا کند.
به گفته کلائی، همه می‌دانیم که قرآن کریم به عنوان کتاب هستی‌بخش راهنمای زندگی ماست و زمانی می‌توانیم خدمت خود به قران را تکمیل کنیم که آن را در تمام نقاط زندگی‌مان جاری کنیم. این نیازمند تفسیر و از قرآن کریم است که در قالب هنر و رشته‌های مختلف هنری و مفاهیم علمی بیان شود: نمایشگاه قرآن می‌تواند ترجمه‌ها، تفسیرها و عناصری را که از قرآن استخراج شده است و به درد زندگی امروز جامعه ما می‌خورد ارائه
کند.
٣ ویژگی مهم نمایشگاه قرآن مشهدz 
کلائی مهم‌ترین ویژگی چهاردهمین نمایشگاه قرآن مشهد را در ٣ بخش دانست و گفت: فکر می‌کنم نمایشگاه امسال چند ویژگی جدی دارد. اول اینکه به جایگاه اصلی خود بازگشته و در قالب نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در مساحتی بزرگ‌تر و با تنوعی بیشتر برگزار شده است. نکته دوم فراهم آمدن امکاناتی است که همشهریان بتوانند به همراه خانواده‌هایشان ساعاتی را در این نمایشگاه سپری کنند و سوم این است که امسال اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فضاهای مناسبی برای کودکان در نظر گرفته است که خانواده‌ها می‌توانند به همراه فرزندانشان در این مکان‌ها حضور یابند.
چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم مشهد میزبان ٢٠ ملیت از کشورهای مختلف اسلامی است و با ٧٠٠ غرفه مختلف هنری، فرهنگی، زیارتی و ... تا دوشنبه، ٣٠ اردیبهشت، هرشب از ساعت ١٨ تا ٢۴ پذیرای بازدیدکنندگان است. آخرین ویرایش: دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht