اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا و تاکنون به کشورهای تاجیکستان - دوشنبه و افغانستان - کابل
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ در رایزنی فرهنگی ایران تبیین شد؛ ناگفته‌های زائر فیلیپینی از زیارت امام رضا(ع)

   |  سه شنبه 17 اردیبهشت 1398
align=bottom
«سادات ایندول آلونتو» از ارادتمندان فیلیپینی اهل بیت(ع) روز پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت ۹۸ ضمن بازدید از رایزنی فرهنگی ایران در مانیل و دیدار با محمد جعفری ملک، رایزن فرهنگی کشورمان در این کشور، داستان شیعه شدن خود را طی سفر به مشهد و زیارت بارگاه رضوی، همچنین سفر به قم، جمکران و نجف اشرف که همزمان با نیمه شعبان انجام شد، این گونه شرح داد. آلونتو ضمن تشکر از ...
... همکاری سفارت ایران در مانیل در اعطای ویزا تجربه خود را بسیار شگفت و آسمانی بیان کرد. وی متولد پانزده خرداد ۱۳۵۱ در شهر مسلمان نشین «مراوی» واقع در مجمع الجزایر میندانائو در جنوب فیلیپین است، آلونتو تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در آن شهر گذراند و سپس موفق به دریافت لیسانس ریاضیات از دانشگاه دولتی میندانائو شد.

وی درباره چگونگی پذیرفتن مذهب شیعه گفت: من از آغاز تا زمان تحصیلات دانشجویی اهل سنت بودم اما در یکی از این روزها در دانشگاه، پیام بسیار روشنگرانه حضرت امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی را شنیدم. این پیام، انقلابی در روح و روان من به وجود آورد و مرا منقلب کرد و به فاصله کوتاهی به مکتب نجات بخش اهل بیت پیوستم.

ایشان که قریب به چهار سال پیش از میندانائو به شهر « کَویته cavite» واقع در جنوب غربی مانیل مهاجرت کرده است، ادامه داد: سفر من به جمهوری اسلامی ایران ۱۵ ماه آوریل سال جاری میلادی(۲۶ فروردین ۹۸) آغاز و بیست و هفتم آوریل(هفتم اردیبهشت ماه) خاتمه یافت.

این پیرو اهل بیت افزود: من از مانیل به دبی و از آن جا مستقیما به مشهد مقدس پرواز کردم و در لحظه‌ای که هواپیمای من که بیشتر آن‌ها را برادران شیعه عرب زبان تشکیل داده بودند در فرودگاه مشهد به زمین نشست اشک در چشمانم حلقه زد چون باور نمی‌کردم که در سرزمین جمهوری اسلامی باشم و اشک‌های من زمانی بیشتر شد که همزمان با فرودآمدن هواپیما یکی از مسافران با صدایی رسا از همگان خواست صلوات ختم کنند و این اقدام بر احساسات من افزود.

آلونتو تصریح کرد: با هماهنگی‌های انجام شده و همراهی دو نفر از دانشجویان برگزیده کالج بین‌المللی المصطفی شعبه مانیل که در حال حاضر در قم به تحصیلات عالی مشغولند و در مشهد از من استقبال کردند، سفر خاطره انگیز خود را در ایران اسلامی آغاز کردم. روز بعد از ورود به مشهد به یکی از بزرگ‌ترین آرزوهایم که زیارت بارگاه با عظمت امام رضا(ع) بود نائل شدم و در این میان دو نکته برایم بسیار جالب توجه بود، یکی شوقی که در چشمان زوار با دیدن حرم از دور مشاهده کردم و دیگر این که هنگامی که قدم به صحن حرم گذاردم احساس سبکی خاصی به من دست داد که قابل توصیف نیست. من برای سفر به حج واجب سال جاری مدارک خود را به مسئولان امور حج فیلیپین فرستادم که این مدارک پذیرفته شد و عهد من این بود که پس از پذیرش مدارک حج و قبل از سفر به مکه مکرمه به زیارت مشهد و کربلا و نجف بروم.

ناگفته‌های زائر فیلیپینی از زیارت امام رضا(ع)

سفر به مشهد میسر شد اما در مورد سفر به کربلا و نجف علیرغم تلاش مکرر در سفارت عراق در تهران و حتی سفر به فرودگاه  نجف اشرف برای ورود به آن جا و زیارت آقا امیرالمومنین(ع) و سپس کربلا، مقامات عراقی در تهران و نجف به من گفتند به علت عدم صدور ویزا برای اتباع عراقی که تمایل سفر به کشور شما فیلیپین را دارند ما نیز اقدام متقابل را برای اتباع فیلیپین مورد اجرا قرار داده‌ایم.

آلونتو درحالی که تأکید می‌کرد راضی به رضای خدا و مشیت او در این موارد هستم، افزود: زوار حرم آقا امام رضا(ع) را بسیار مهربان  با برخوردی گرم یافتم و من سه روز و دو شب در مشهد بودم که توفیق زیارت دو مقبره و آرامگاه دیگر یعنی خواجه اباصلت و خواجه مراد( هرثمه بن اعین) را نیز یافتم و سپس با راهنمایی طلاب فیلیپینی به قم وارد شده و در مراسم دعای کمیل هموطنانم شرکت کردم و روز جمعه به زیارت حضرت معصومه(س) رفتم.

این شهروند فیلیپینی در حالی که از شدت گریه برای لحظاتی سخنان خود را قطع کرد ادامه داد: با ورود به بارگاه حضرت معصومه(س) احساس عجیبی به من دست داد و حس کردم در برابر بانویی از امت اسلامی هستم که برکتی برای اسلام است، احساس کردم در برابر خاک مادر خویش قرار دارم، حسم قابل توصیف نیست. سپس همراه با طلاب فیلیپینی در نماز جمعه در مصلای قم شرکت کرده و همراه با انبوه جمعیت سر خویش را در برابر معبود به سجده گذاشتم.

آلونتو ادامه داد: سفر به مسجد جمکران و به جای آوردن نماز و عبادت و دادن عریضه به ساحت مقدس آقا امام زمان (عج) از مواردی بود که هرگز فراموش نمی‌کنم. وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص امام خمینی گفت: من شیعه را در کلام امام خمینی (ره) شناختم و از طریق آشنایی با سخنان ایشان بود که شیعه شدم.

وی افزود: بنا بر برنامه پیش بینی شده خاک ایران اسلامی را با هواپیما به سوی عراق ترک کردم تا به زیارت نجف و کربلا بروم اما همانگونه که گفتم دولت عراق در راستای عمل متقابل از صدور ویزا برای گذرنامه فیلیپینی خودداری کرد، لذا سفر من در فرودگاه نجف به پایان رسید، از آن جا به دبی و سپس به مانیل بازگشتم. لحظه‌ای که هواپیما از باند فرودگاه در ایران برخاست، غمگین بودم، زیرا سرزمینی را ترک کردم که منادی اهل البیت رسول خدا(ص) است و از لحظه ورود به خاک کشورم تاکنون، به هر یک از برادران پیرو اهل بیت و حتی به مسلمانان دیگر خاطرات سفر خویش را به ایران اسلامی بیان کرده و می‌کنم.

این شهروند فیلیپینی تصریح کرد: از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ میلادی به مدت سه سال در ریاض در فروشگاهی کار می‌کردم اما تجربه کوتاه من در ایران، با آنچه قریب به سه سال در عربستان دیده بودم، بسیار متفاوت بود؛ از سویی قبل از ترک تهران به زیارت شاه عبدالعظیم و سپس به آرامگاه امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی که سخنان ایشان مسیر زندگی‌ام را تغییر داد، رفته و ضمن زیارت، ادای احترام کردم.

ایکنا آخرین ویرایش: سه شنبه 17 اردیبهشت 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic