اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا و تاکنون به کشورهای تاجیکستان - دوشنبه و افغانستان - کابل
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) و دانشگاه مانیپال + یادداشت فرهیخت

   |  یکشنبه 15 اردیبهشت 1398
align=bottom
دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) به منظور توسعه فعالیت‌های آموزشی و انجام پروژه‌های پژوهشی با دانشگاه بین‌المللی مانیپال تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد. امروز پانزدهم اردیبهشت‌ماه، تفاهم‌نامه همکاری بین این دو مرکز علمی به  با حضور بهارات و آسوده وان، رئیس دانشگاه بین‌المللی مانیپال شعبه مالزی، میر اصغر حسین، مدیر امور بین‌الملل دانشگاه مانیپال و ممتاز علی، رئیس اتاق بازرگانی و...
... صنایع امامیه هندوستان در مشهد و بازدید از دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) به امضا رسید.
 
در این دیدار مرتضی رجوعی رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) ضمن معرفی این دانشگاه گفت: حدود ۴۰۰ دانشجوی غیر ایرانی از هشت ملیت دنیا، در این دانشگاه که منتسب به آستان قدس رضوی است در حال تحصیل هستند.
 
وی با اشاره به ایجاد دو پردیس مستقل دانشگاهی برای تحصیل بانوان و آقایان به صورت مجزا، اظهار کرد: این دانشگاه جزو دانشگاه‌های سطح یک، در بین دانشگاه‌های غیر دولتی جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و پذیرش دانشجو در این دانشگاه به صورت تک جنسیتی است.
 
رجوعی به معرفی رشته‌ها و دانشکده‌های این دانشگاه پرداخت و گفت: حدود ۶۵۰۰ دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در چهار دانشکده فنی و مهندسی، علوم انسانی، هنر و معماری و مدیریت و حسابداری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
 
در ادامه این دیدار میر اصغر حسین، مدیر امور بین‌الملل دانشگاه مانیپال بیان کرد: این دانشگاه دارای سه پردیس دانشگاهی در کشور هندوستان و پنج پردیس در کشورهای مالزی، امارات متحده (دبی)، آنتیگوا در آمریکای مرکزی است.
 
وی با بیان اینکه دانشگاه بین‌المللی مانیپال تاکنون یک میلیون فارغ‌التحصیل داشته است، گفت: از ۹۷ کشور دنیا از جمله جمهوری اسلامی ایران در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و بیش از ۲۵۰ هزار دانشجو به صورت مجازی در این دانشگاه درس می‌‎خوانند.
 
مدیر امور بین‌الملل دانشگاه مانیپال افزود: دانشگاه مانیپال نخستین دانشگاه غیر دولتی هند است که در رشته پزشکی پذیرش دانشجو داشت و در کنار مباحث آموزشی، دومین مرکز درمانی بزرگ این کشور را هم تاسیس کرده است.
 
اصغر حسین در ادامه به فعالیت‌های این دانشگاه در کشور مالزی اشاره کرد و گفت: ۱۵ هزار دانشجو از ۳۶ کشور دنیا در دو پردیس وابسته به این دانشگاه در کشور مالزی به صورت و غیر حضوری مشغول به تحصیل هستند و ۲۰ درصد پزشکان این کشور از دانشگاه بین‌المللی مانیپال فارغ‌التحصیل شده‌اند.
 
برگزاری دوره‌های بلند مدت و کوتاه مدت آموزشی، انجام پروژه‌های مشترک پژوهشی، تبادل استاد و دانشجو از جمله موضوعات مورد تفاهم بین دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) و دانشگاه مانیپال بود.
 
نمایندگان دانشگاه بین‌المللی مانیپال پس از امضای تفاهم نامه همکاری با دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) به منظور آشنایی با ظرفیت‌های آستان قدس رضوی از کتابخانه مرکزی و بیمارستان رضوی بازدید کردند.

ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از روابط عمومی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) 


یادداشت فرهیخت: 

متأسفانه در این دیدار نیز همچون دیدار قبلی آستان قدس رضوی با هیئت هندی، اصول اولیه ی تشریفات و آداب بین المللی که ساده ترین اما محترمانه ترین آن، قرار دادن پرچم کشور میهمان بر روی میز هست، رعایت نشده است. هرآنچه باید بگوییم، در یادداشت قبلی گفتیم و تکرار مکررات نمی کنیم، اما فقط یک نکته: 

اگر عدم رعایت این مسأله ی ساده در آداب متعارف میان هیئت های اعزامی کشورهای مختلف را در آستان قدس رضوی به دلایلی از جمله غفلت بتوانیم توجیه کنیم، از دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) که تنها دانشگاه کشور پس از دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین هست که عنوان «بین المللی» در تیتر خود دارد و لذا این غفلت از سوی یک مرکز علمی و دانشگاهی آن هم در کلان شهر جهانی مشهدالرضا و پایتخت فرهنگی جهان اسلام، اصلا توجیه پذیر نیست! 

به امید عدم تکرار رخدادهای نامبارکی همچون دیدن میهمان اما ندیدن پرچم کشور متبوعش ...آخرین ویرایش: یکشنبه 15 اردیبهشت 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic