اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

شهری/ جشنواره بین المللی فیلم کوتاه «جامعه ایمن» با بررسی آثاری از 51 کشور در مشهد پایان یافت + گزارش تصویری

   |  جمعه 13 اردیبهشت 1398
align=bottom
دومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه 'جامعه ایمن' با معرفی برترینها در سینما هویزه مشهد پایان یافت. رئیس سازمان جشنواره های جامعه ایمن، شامگاه پنجشنبه در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد گفت: از هزار و 200 اثر ارسالی از 51 کشور به دبیرخانه این جشنواره 900 اثر، مرتبط با موضوعات جشنواره شناخته و 45 فیلم در بخشهای مستند، داستانی و انیمیشن برای مسابقه نهایی پذیرفته شد...
امیر عزیزی افزود: این آثار طی دیروز و امروز در پردیس سینما هویزه اکران شد و این جشنواره با معرفی آثار برگزیده به کار خود پایان داد.
وی ادامه داد: زبان هنر بهترین زبان برای انتقال مفاهیم در حوزه های مختلف و به ویژه حوزه بحران است و این جشنواره نیز با هدف فرهنگ سازی و کاهش مخاطرات در زمان بحران برنامه ریزی شده است.
به گزارش ایرنا در بخش داستانی این جشنواره جایزه بهترین فیلم داستانی به فیلم 'مادری مجرد از بامیان' از آکادمی فیلم بامیان کشور افغانستان و جایزه فیلم دوم داستانی نیز به فیلم 'بلیط ' از کلکته هندوستان تعلق گرفت.
همچنین هیات داوران از دو فیلم ' تنفس ' به کارگردانی فرشید ایوب نژاد از ایران و فیلم داستانی 'به من لبخند بزن' به کارگردانی جعفر نورمحمدی از ایران به طور ویژه و هم رده قدردانی کرد.
در بخش مستند نیز جایزه بهترین اثر به فیلم 'معادن آب' از کشور برزیل تعلق گرفت و در بخش انیمیشن نیز جایزه بهترین فیلم به انیمیشن 'شما چه کسی هستید' از کشور شیلی اختصاص یافت.
در بخش ویژه زلزله نیز جایزه بهترین فیلم انیمیشن به فیلم ' ساکن طبقه سوم' به کارگردانی بهناز فرشی یوسفی از ایران تعلق گرفت و در بخش ویژه حوادث نیز از فیلم 'چهارشنبه سوری' به کارگردانی رضا موری از ایران قدردانی شد.
جامعه جهانی ایمن زیرمجموعه سازمان بهداشت جهانی است که با هدف جلوگیری از حوادث خرد شهری نظیر کاهش تصادفها، آلودگی هوا و موارد مشابه فعالیت می کند. 
ایمنی مدرسه، ترافیک، محیط کار، سالمندان، مساجد، ایمنی کودکان، بیمارستانها، اماکن ایمن و منازل از جمله برنامه های جامعه جهانی ایمن است.

ایرنا

خبر دیگر در همین زمینه به نقل از وبگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد حاکی است:

طی مراسمی و با اعلام فیلم های برگزیده؛ دومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه جامعه ایمن پایان یافت

جشنوراه بین المللی فیلم کوتاه جامعه ایمن زمینه را فراهم کرده تا بخش های مختلف در حوزه ایمنی که از چشمان ما و جامعه پنهان مانده است توسط فیلمسازان در فضای هنری ریشه یابی شود تا جامعه نسبت به مسائل پیرامون خود آگاهتر شود.

طی مراسمی و با اعلام فیلم های برگزیده، دومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه جامعه ایمن به کار خود پایان داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، امیر عزیزی، رییس شبکه آسیایی جامعه ایمن در مراسم اختتامیه این جشنواره که با حضور اعضای شورای شهر، مدیران شهری و تعدادی از هنرمندان سینمای ایران، استان و مشهد در پردیس سینمایی هویزه برگزار شد، با اشاره به اهمیت توجه جامعه به مبحث ایمنی گفت: معتقدیم که زبان هنر بهترین و تاثیرگذارترین زبان در ترویج فرهنگ ایمنی در جامعه است.
وی افزود: بر این اساس تصمیم گرفته شد که با توجه به موفقیت اولین جشنواره فیلم جامعه ایمن دومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه جامعه ایمن در قالب مستند، انیمیشن و داستان کوتاه با موضوعات زلزله، تصادفات، سیل و سایر موارد مرتبط با ایمنی جسم، روح و روان در مشهد برگزار شود که استقبال خوبی از آن شد.
وی با بیان اینکه کشور ما در حوزه ایمنی در شکل های مختلف از جمله حوادث طبیعی، خشونت، آلودگی های جسم و روان و موارد دیگر دچار بحران است، اظهار کرد: در این وضعیت هنر هفتم می تواند علاوه برآموزش به شهروندان وضعیت را به مسئولان نشان دهد.
عزیزی ادامه داد: جشنوراه بین المللی فیلم کوتاه جامعه ایمن زمینه را فراهم کرده تا بخش های مختلف در حوزه ایمنی که از چشمان ما و جامعه پنهان مانده است توسط فیلمسازان در فضای هنری ریشه یابی شود تا جامعه نسبت به مسائل پیرامون خود آگاهتر شود.
*جامعه باید برای همه ایمن باشد
در ادامه این مراسم، بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد نیز با بیان اینکه منظور از ایمنی یعنی که جامعه و شهر باید برای همه ایمن باشد، اظهار کرد: در خصوص برگزاری جشنواره فیلم جامعه ایمن این سئوال مطرح می شد که آیا ضرورتی دارد مدیریت شهری به موضوع برگزاری جشنواره فیلم ورود پیدا کند؟ که معتقدم وقوع سیل در نقاط مختلف کشور پاسخ این موضوع را داد که باید برای آماده بودن در مقابل حوادث آماده بود و آموزش های لازم را به شهروندان ارائه داد.
وی افزود: اگر مخاطرات و ضریب ایمنی را نسنجیده و برای مقابله با آنها ظرفیت اندیشی نکنیم دچار مخاطرات بیشتری خواهیم شد لذا آموزش مرتبط باایمنی را جزو ضروریات می دانیم و برای آموزش غیرمستقیم اعتبار خوبی را در نظر گرفته ایم تا از طریق هنر که مسیر کوتاهتر و تاثیرگذارتر است این آموزش ها را به شهروندان انتقال دهیم.
وی تصریح کرد: مدیریت شهری با هدف تغییر رفتار شهروندان و ارائه آموزش های لازم در حوزه ایمنی  برگزاری این جشنواره موافقت کرده است.
گندمی با اشاره به اینکه مخاطرات تنها سیل و زلزله نیست بلکه در شهر مشکلات دیگری نیز دراین زمینه وجود دارد، گفت: سئوال اینجاست که آیا شهر برای همه از جمله زنان، کودکان ،سالمندان و معلولان و در مجموع همه شهروندان ایمن است؟ آیا شهر برای استفاده زنان در طول شبانه روز آماده است ؟ به عنوان یک زن می گویم حتی در روز ایمن نیست.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر ادامه داد: منظور ما از ایمنی توجه و آماده و ایمن شدن شهر برای همه شهروندان است لذا امیدواریم در سال های آینده در راستای آموزش غیرمستقیم شهروندان در حوزه ایمنی از ظرفیت برگزاری چنین جشنواره هایی استفاده کنیم.
در اختتامیه دومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه جامعه ایمن در بخش فیلم داستانی فیلمهای "مادری مجرد از بامیان" از کشور افغانستان و "بلیت" از کشور هندوستان به عنوان برگزیدگان این بخش و تقدیر ویژه از دو فیلم "تنفس"  و"به من لبخند بزن" از ایران صورت گرفت. 
در بخش فیلم مستند نیز جایزه بهترین فیلم به "معادن آب" از کشور برزیل و در بخش انیمیشن جایزه بهترین فیلم به "شما چه کسی هستید" از کشور شیلی اهدا شد.
همچنین در بخش ویژه زلزله جایزه بهترین فیلم انیمیشن به فیلم"ساکن طبقه سوم" اثر کارگردان مشهدی و دربخش ویژه حوادث جایزه بهترین فیلم به فیلم"چهارشنبه سوری " از ایران اهدا شد.
مجید خبیری 

آخرین ویرایش: جمعه 13 اردیبهشت 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht